PDA

Pogledaj punu verziju : leo gecko-problem (pasljiva i jede jednolicno)



tina
19.01.10., 01:49
Sto napraviti sa leo geckom koji od kada je dosao...prije jedno 4 mj nece nista ali nista drugo osim fobasa...samo njih tamani....i to j eobrba kada ga zgrabi i to one ogromne...sve drugo cvrcke bilo sto drugo sto se mice trci nece , jer se niti ne sece po terariju, samo je u spilji, stalno danju nocu. Ovog fobasa joj moram staviti na tanjuric-plasicni-inace pojede vise pjeska nego crva i nikao da ga uhvati- i staviti joj pred spilju.Onda izviri pojede i nazad...ako ga stavim malo dalaje od spilje nece da izadje...Kao da se boji..A ja ju pokusavam uzeti svaku vecer u ruku...Svuda joj se da hodati ali ako ju krenem maziti nikako. Sva se jezi vidim to, pa ju ne gladim kada joj ne pase...Ali vadim ju da joj noge neznam ne zakrzljaju....da malo trcakra po kaucu, da se malo razgiba jer ja se znam dignuti usred noci da pogledam, ona u spili a spavam pored njih u dnevnom boravku...Sto bi moglo biti...zasto se tako boji..a nismo ju strasili. Dobila sam ju sa nekih 3 mj od frendova koji su ju kupili od pouzdanih ljudi koji su se dobro brinuli. Temp, je ok, sve je ok, ali ona je tako plasljiva da neznam sto da radim Mislila sam joj uzeti drustvo ali bojim se da ce se njih isto bojati...neznam vise sto da radim...pa eto da pitam i vas

Hvala na ogovorima unaprijed jer zabrinuta sam vec dosta

nenad
19.01.10., 02:07
Moja je isto izbirljiva. Crve već par godina neće da jede, nego samo bubašvabe. Tako da joj samo to i dajem. Nikad nije volela da se uzima u ruke, a posebno ne da se mazi, pa sam od toga davno odustao. Nisu svi gušteri za hendlanje, ustvari većina nije za hendlanje :(

Cold_Beer
19.01.10., 05:53
Nisu svi leopard gekoni isti po naravi. Ja imam 2 zenke u jednom terarijumu,od kojih je jedna takoreci maza,lezi mi u ruci,voli da se ceska po glavi i jako je mirna i pitoma,dok je druga nemirna i nikako ne podnosi da je u rukama,a istu paznju su imale od kad sam ih uzeo kao male. Tako da nemoj previse da se brines. Moje isto nece da jedu drugu hranu sem velikih crva,mada ponekad,ali retko,uspem da ih prevarim,pa da im uvalim manju dubiu,inace su ranije tamanile sve sto se krece,a sada ih mrzi i da se pomere par cm.

FatBastard
19.01.10., 06:54
Tako je, nisu svi iste naravi, medjutim, uvek postoji odredjeni procenat prilagodjavanja njihove naravi nama... ;)
Malo cheshci problem sa leopardima jeste upravo chinjenica da se jako brzo naviknu na odredjenu hranu... Chim im se neshto daje cheshce oni pochnu samo to da jedu, naravno da ima izuzetaka...
Medjutim, malo chudniji a takodje chest problem sa njima jeste da preko noci prestanu da jedu neku vrstu hrane, iz nepozatih razloga...
Josh jedna od situacija koja buni ljude kojima ove predivne zhivotinje krase domove jeste chinjenica da oni kad su mali chesto jedu sve shto se mrda, a chim naprave odredjene zalihe pochnu sa izvoljevanjem...
Iz lichnog iskustva mogu da potvrdim sve tri opcije...

Chim sam je dobio, imala je nedelju dana, jela je sve ! Prvih mesec dana tenebrije i lateralise, zbog velichine, a vec posle prvog meseca male dubije, fobase i melonele... To je trajalo i trajalo, jela je bukvalno svaki dan i napredovala sjajno !!! Posle par meseci je napravila pauzu od nedelju dana i zatim nastavila normalno da se hrani fobasima i dubijama... Kad ono, jedno veche nece fobase... Od tad (proshlo je par meseci) je pojela svega par fobasa, dok dubije ubija... Eto...

Ko je doshao samo da vidi odgovor na temu chita od sledeceg reda ! ;)
Kao prvo nastavi da je uzimash u ruku stalno, ne morash da je mazish, ali je uzimaj, jer tek ako se ni na ruku ne navikne, bice to jedan tvrdoglav i komplikovan gmaz... ;)
Sledece, shta imash sve u terarijumu ? (Znam da si postovala negde neke slike, ali ne mogu da ih nadjem) Moguce je da imash neshto u terarijumu na shta ona jednostavno ne mozhe da se navikne, lichi joj na neshto i to je plashi... Kad su mali pozheljno je drzhati ih na papiru i sa shto manje detalja, znachi posuda za vodu i mesto na toploj i hladnoj strani terarijuma gde se mozhe sakriti... Pa posle eventualno i postepeno dodavati biljke, pozadinu itd... Ako nemash nishta slichno onda je jednostavno takva...
Trece, to shto jede samo fobase i nije neki strashan problem... :) Jeste da ce imati malo vishe holesterola ali deshava se, shalim se, lichno smatram da su bubashvabe uvek bolji izbor od crva prevashodno zbog chinjenice da moraju da ih love ! Ako si vec probala sa lateralisima, dubijama i cvrchcima, onda jednostavno prihvati da ce jesti samo fobase i gotovo... Nece joj nishta biti od fobasa...

Najbitnije je da jede... Vremenom ce ona kako je starija i shto je bitnije veca pocheti da se oslobadja i koristi vishe taj prostor koji joj je pruzhen... Evo ova moja prasica sve manje i manje vremena provodi u pecini i postaje pravi predator i gospodar svog prostora, htela bi i vishe, ali nema... ;)

IV@N
19.01.10., 14:35
ja imam muzjaka koji je stalno napolju,sve ga interesuje i uvek je gladan,retko kad je u kucici,imam jednog malca od 6meseci jede ko lud,ima skloniste ali je sav prgav,oce i da me ujede ponekad i da zbrise,fat tail samo spava i jede,a dve zenke su stalno napolju i razgledaju,suncaju se,sad je hibernacija,pa i napolju spavaju...tako da sve zavisi od gustera ;)meni su skoro svi gusteri napolju iako imaju skloniste,a najsmesniji su u pozama u kojim spavaju :D ponekad se bas slatko nasmejem :)

muzjak-lg
malac-lg
2 zenke-lg

tina
19.01.10., 14:43
ok hvala svima na odgovrima...nego sto mislite oce li se plasiti kao dobije drustvo..a oni budu aktivniji? oce li ona uz njih postati aktivnija...ili ce s e bojati njih...jer strasno je palsljiva....i isto ona sada ima nekih godinu dana, malo je narasla od kada je dosla...ono bas ja mala...ima neki defekt zadnje ljeve nogice..ali joj ne smeta za hodanje...onako ko da je malo izvrnuta, malo..to je od rodenja..ali ne smeta joj..ali plasljiva je strasno...zasto to mene znaima...znam da su svi razliciti imao ovakvih i onakvih..raznih karaktera...ali kud bas ja dobila tako plasljivu d aju niti ne vidim prakticki osim kada ju ajmo reci na silu izvadim..a d aje nesto narasla od kad je dosla nije...tako da sumnjema da ce rati vise...ili oce jos???

evo lin na moju temu di je terarij pa vidite...nema nis posebno..pjesak..skroviste...malo niskih biljaka..obojan je..i stiropor iza kojeg ide kakti..i vodu.... http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=7200

to je ovaj duguljasti, skuziti cete...isa se zove.... ko ne vidite dobro recite pa cu bolje slikati odozgo pa da vidite uredenje ako je bitno..ima dnevnu lampu i nocnu tu se vidi...tako su mi rekli da treba, da nije neophodno nocna ali bolje da je.... posudicu za hranu nema jer crvi ti forbas izsplaze iz svake..pa se zakopavaju u pijesak ,a i ona ne izlazi vanka jesti nego joj ja svaku vecer dam na tanjuricu kak sam pricala i tako jede...ima perioda kada par dana ne jede to su mi rekli jer nakupi hranu u repu pa joj nije potrebno...i ok ..ja joj nudim svaku vecer dok opet ne pojede, i sve zapisujem...presvlaci se redovito, normalno, ostaje malo na nogicama ali to je kod nejih no9rmlano jer imaju one kao kanjice...ok onaqj koj puno trckara okolo nemu se skine od hodanja, ona posto ne hoda, moram ja skinuti sa stapicem za usi, to je ziva borba ali moram..nemoze joj to ostati...i eto sve je normlano osim sto je plasljiv ajako...ne izlazi..i eto jede jednolicn o sto kazete nije problem..e da vitamine dobija u vodu..i po cevima, kalcij i nekton.....

IV@N
19.01.10., 15:00
nemoj ni slucajno da je vadis na silu,ona ce se vratiti sigurno,ako guster nema skroviste bice istraumiran uplasen,i uginu ce,ostavi ga kakav je takav je.prilagodi se ti njoj a ne ona tebi,ostavljaj joj hranu napolju u tacno odredjeno vreme i ona ce posle 5-6 dana da razume to...
nego moje misljenje je da je mozda preveliki terarijum pa se oseca nesigurna...moji gusteri(gekoni) imaju bas dovoljno,kolko im treba...ni malo ni puno prostora,pa to i verovatno utice na njihov boravak njapolju,ali ne mora da znaci,moja prosla zenkica koja je uginula je bila u istom terarijumu kao muzjak i bila je po ceo dan i noc u skrovistu,retko kad je izlazila,mozda nocu na samo 2-3sata.....

Sve zavisi od naravi zivotinje....ali postoje i odredjeni faktori
ako gresim ispravite me ;)

Rokerka
20.01.10., 09:20
@tina: Kao prvo, koliko sam shvatila, guster ti ima 7 meseci, a ne godinu dana (kazes da si ga dobila sa 3 meseca, a kod tebe je 4), sto znaci da je jos mlad, pa stoga i plasljiv. Bolje je da ima sto manje stvari u terarijumu dok se ne oslobodi, znaci, samo najneophodnije. Pusti ga neko vreme na miru, jer vadjenjem na silu neces nista postici, mora sam da pocne da izlazi. Takodje, ako mu je prevelik ter., moguce da ga je zato strah, ali ne vredi nagadjati. Ne bih ti savetovala da mu jos uzimas drustvo, pusti ga da se potpuno navikne na okolinu. Druga jedinka bi, po mom misljenju, trenutno mogla samo da mu oteza. Ne kaze se dzabe da kad postoji problem sa gusterom, treba ga odvojiti og ostalih, pogotovo kad su mladi, sto mi se u praksi pokazalo tacno.
A to sto jede samo fobase i nije strasno, ali ti savetujem da pocnes da mu preskaces obroke, tipa da ga hranis svaki drugi dan, a kasnije ces svaki treci i nemoj da preterujes sa kolicinom. Kad bude ogladneo i vidis da viri iz kucice, ponudi mu lateralisa ili sta vec imas (samo ih onesposobi za trcanje), a ako nece, ponudi mu tenebriju. Mnogi odgajivaci smatraju da je tenebrija losa hrana, ali, kad nije jednolicna ishrana, odlicna je, jer je svi jedu (bar kod mene), a i lici na fobase, pa ce je mozda pre prihvatiti.
Sto se tice rasta, verujem da ce jos rasti, mada ima izuzetaka. E, da, a za skidanje ostataka koze ti preporucujem da mu nogice stavis u mlaku vodu pre nego sto mu skines, lakse ce biti i njemu i tebi.
Eto, trudila sam se da sto potpunije odgovorim na tvoja pitanja, nadam se da ce ti biti od koristi!:)

FatBastard
20.01.10., 18:40
Potpuno se slazhem sa Rokerkom... :)
Drushtvo je potpuno suvishno ako se ona i sama ne oseca bezbedno u sopstvenom terarijumu...
Eventualno kasnije kada se i ako se potpuno oslobodi...
Za preskakanje obroka nisam ni pisao jer sam mislio da je ne hranish svaki dan... Naravno da je vec polu odrasla i da treba da jede svaki drugi ili treci dan, a nije strashno i ako pravi vece pauze...
Tako da samo polako, sve ce biti super ! :)