PDA

Pogledaj punu verziju : Pocetnik nad pocetnicima



magnum
23.01.10., 00:32
Prvo da se predstavim.Ja sam Milos iz sokobanje i u zadnje vreme strassno zzelim kameleona (vield chameleon). Planiram narucciti malopre pomenutog kameleona od vama poznatog Zeljka. Napravicu terarijum od OSB ploce. 90*60*60, pa mozda i vecci. Zadnju i gornju stranu pokriti mrezicom itd. Mozete li mi objasniti kako da se staram o njemu i koju svu opremu da kupim.
P.S. Nisam napomenuo da imam iskustva, trenutno imam ribice jednog Oscara i jednu mladu crvenouhu.

Laki90
23.01.10., 03:28
http://www.gekkogecko.rs/Chameleo%20calytratus.html Ovde je sve o cuvanju kameleona...

nenad
23.01.10., 13:09
Ako si početnik, bolje da kreneš sa nečim manje zahtevnim. Imaš samo 13 godina, bolje uzmi nešto jednostavnije, pa za koju godinu pređi na kameleona. ;)

D@nijel
23.01.10., 13:25
Mozda bi bolje bilo da uzmes bradatu agamu.One su jako lepe i zanimljive a ipak ne toliko zahtevne kao kameleoni.

magnum
23.01.10., 13:36
Ma ne bih ja nista drugo nego kameleona, jos od malena me privlace reptili, a narocito kameleoni, mnogo sam citao o njima i obozavam ih. Pa vas eto molim da mi objasnite o cuvanju i uredjenu terarijuma.

zarko
23.01.10., 20:46
http://www.gekkogecko.rs/Cuvanje.html
imas ovde testove procitaj na sajtu...imas o svemu sto treba da znas

sasha
23.01.10., 23:04
Posto se u vise navrata vodi polemika o zahtevnosti jemenskog kameleona volela bih da mi neko ko ima prakse sa njim ovo i obrazlozi.Ako terarijum ima dobro provetravanje i dva puta dnevno ga orosis ili ugradis foger kakav je tada problem sa kameleonom.Za mene je najveci posao odgojiti hranu , a ako to uradis onda si u stanju da drzis vojsku gustera.

nenad
24.01.10., 02:24
Posto se u vise navrata vodi polemika o zahtevnosti jemenskog kameleona volela bih da mi neko ko ima prakse sa njim ovo i obrazlozi.Ako terarijum ima dobro provetravanje i dva puta dnevno ga orosis ili ugradis foger kakav je tada problem sa kameleonom.Za mene je najveci posao odgojiti hranu , a ako to uradis onda si u stanju da drzis vojsku gustera.

Koga god znam u BGu da je čuvao kamelona ili kamelone, imao je loša iskustva sa njima. Nisu baš dugo živeli. Tek poneko koga znam je imao manjih problema sa bradatim agamama, a retko ko sa leopard gekonima. Nisam nikad čuvao kameleone, ali koliko vidim mnogo je veća verovatnoća da sa njima nešto pođe naopako, nego sa nekim od "guštera za početnike". Zato početniku nikad ne bih savetovao kameleona, a posebno ne ako ima samo 13 godina. Ukoliko nema hranu, moraće da je proizvodi, a da napravi kolonije nekoliko vrsta buba, trebaće mu više meseci.

magnum
24.01.10., 02:24
Ma ok. Verovatno cu kupiti vise njih. Ali kako ih uzgajati ???

nenad
24.01.10., 02:27
Imaš deo foruma koji se zove Živa hrana. Tu pogledaj kako se gaje bubašvabe Blaptica dubia i Blatta lateralis, cvrčci, supercrvi - Zophobas morio. Trebaće ti nekoliko vrsta hrane, i 2-3 meseca minimalno, da započneš kolonije.

magnum
24.01.10., 02:33
Ok, sve to, ali gde ja da nadjem te bube ???

nenad
24.01.10., 02:35
Pogledaj Male oglase, pa u Ponudama.

sasha
24.01.10., 02:56
Kao uslov sam i navela,ako je neko u stanju da gaji bube,bice u stanju da se stara i o kameleonu.Posto nam je prvi guster posle par meseci uginuo.prakticno je kameleon bio prvi a za njim dve agame.Agama koja je uginula imala je srcanu manu,Mnogo toga zavisi i koliko imas srece da nabasas na zdravu zivotinju.
A sto se tice buba, cvrchci,fobasi,lateralisi i vostani crvi su oni koje bih preporucila jer kameleoni znaju da izvoljevaju sto se tice hrane.Ili navale na jednu vrstu a drugo nece, ili se toga zasite pa traze drugo.Sve ovo imas u ponudi,Bluie ima sve ove bube

magnum
24.01.10., 21:53
Ok. Prvo cu nabaviti bubice, svu opremu i terarijum, i kad sve sredim mogu kupiti kameleona. Da li su kameleoni stvarno toliko zahtevni kao sto se prica, i da li je ovaj terarijum dovoljan: visina 120, sirina 90, dubina 50

Stufy
24.01.10., 22:03
Jeste, dovoljan je za C. calyptratus.

magnum
24.01.10., 22:11
Cuo sam negde da jedva dozive jednu godinu zivota. Da li je to istina ???

spiderboy
25.01.10., 06:43
Cuo sam negde da jedva dozive jednu godinu zivota. Da li je to istina ???

ako ne znaš da vodiš računa o njima neće ni toliko,inače životni vek im je relativno kratak,uz adekvatnu negu možda nekih 4-5god. ili možda i kraće

necadc
25.01.10., 14:22
stvarno....koliko oni mogu da zive???

D@nijel
25.01.10., 14:26
Mislim da je spiderboy dao odgovor na to pitanje.Samo procitaj post iznad tvog.

Geni
25.01.10., 14:31
Pa c. calyptratus može dosta da živi. Ženke do 4-5 a mužjaci čak do 7 godina ali je činjenica da jako retko dožive tu starost sem kod baš iskusnih. Uglavnom žive oko 2-3 godine koliko sam ja čuo.

magnum
25.01.10., 14:49
Ja ne razumem tu rec "iskustvo"...
Da bi stekao iskustvo ja moram da ga kupim, a ako ima odlicne uslove za zivot bilo bi sve ok.....ili ne ????????????

Nicin mi nije brat, cak ga i ne poznajem.....Sto pitas ???

gordond
25.01.10., 14:49
Iskustvo podrazumeva da si vec gajio neke druge zivotinje i da znas dosta o tome sta kojoj treba da obezbedis da bi normalno zivela;)

magnum
25.01.10., 15:54
Pa imam kornjacu.....
Za kameleona nih kupio sve sto mu treba od zarka
Mozete li mi napraviti neku "listu" stvari koje su mu neophodne ???

Koju bi ste mi vi vrstu preporucili...

Geni
25.01.10., 15:59
Kod kameleona je najbitnije iskustvo da ga ne diraš i ne uznemiravaš. Kada ih imaš 100 komada onda ih ostaviš na miru i nisu stresirani a kada imaš jednog onda ga stalno gledaš i time ga stresiraš. Verovatno zato kod odgajivača dosta duže žive.

magnum
25.01.10., 16:16
Pa sta da radim ????????????

Geni
25.01.10., 16:21
Pošto imaš 13 godina, uzmi gekona i budi miran. Eventualno agamu.

Možda grešim ali mislim da nemaš strpljenja i razumevanja za nekog ozbiljnijeg guštera. Ne još, za par godina će sve biti drugačije.

magnum
25.01.10., 16:48
Imam ja strpljenja na pretek. Ali nemam iskustva sa gusterima...

nenad
25.01.10., 16:52
To što gajiš kornjaču ti neće ništa pomoći oko gajenja kamelona. Jeste da su iste boje, ali... :D
Evo jedno pitanje za tebe, u kolikom akvaterarijumu ti je kornjača, da li imaš pumpu, grejač, UV lampu za nju? Čime je hraniš?

Geni
25.01.10., 16:54
Pa kažem da je samo to moj utisak. Ne mora da bude tačan. Nekako mi se i uklapa u nekoga od 13 godina da traži neku životinju sa kojom može da ima neku interakciju a ne samo da je posmatra iz daljine. Oni nisu ni za preterano gledanje a kamoli za čačkanje. Naravno da neće uginuti čim ga pipneš ali je bolje ne dirati ih.

Uzmi lepo isčitaj šta mu sve treba (niko ti neće dati spisak na gotovo) i pitaj ako te nepšto konkretno interesuje. Nemoj da čitaš neko kratko uputstvo nego lepo pročitaj koje uslove on traži pa razmisli šta ti treba da mu te uslove pružiš, nemoj da čekaš na gotovo.

I ipak mislim da je idealno da uzmeš nekog leopard gekona za početak. To su žilavi gušteri koji su veoma laki za držanje, traže malo prostora i malo brige, nisu dosadni i možeš da ih uzimaš u ruku. Uzmi malog pa gledaj kako raste. Lako je posle uzeti kameleona, biće njih na tržištu i za godinu dana ;)

magnum
25.01.10., 19:07
OK. Mogu li sad uzeti agamu, a za neku godinu kameleona...
@Nenad: Kornjacu sam kupio oktobra i do tad je narasla 5,5 cm.
Ima akvarijum 100 litra, kopno 30*18. Iznad kopna spot lampu, UV lampu jos nemam ali nabavljam je uskoro...
Hranim je raznovrsno. Najvise jede belo meso, tubifex, granule za kornjace...

nenad
25.01.10., 19:23
Ok, super ako je sve tako. Ako hoćeš moj savet, počni prvo da gajiš bube, pa tek za 2,5-3 meseca kupi guštera. Dotad ćeš imati svoje kolonije, a ovako bi stalno morao da naručuješ hranu za guštera.

magnum
25.01.10., 19:35
Ok. Poceo bih sa agamom, a kasnije da kupim kameleona...
Bube narucujem za neki dan od zarka. Koje mi bube preporucujete???

sasha
25.01.10., 19:50
cvrchke i fobase

Nemanja
25.01.10., 21:20
Evo neko moje iskustvo. Uzmi neke najkomplikovanije bube i zapocni koloniju. Ta kolonija nek ti postane svakodnevna odgovornost i time ces poceti da stices naviku da ih hranis i imas stalnu obavezu. Uz kornjacu ti je to super. Za to vreme nabavi sto vise literature o kameleonima, procitaj sve do cega se dokopas, i pusti da vreme odluci da li ces ga uzeti ili ne.
Dok budes trazio informacije o kameleonima, neizbezno ces naletati na mnoge druge vrste gustera i veruj mi da ce ti se vecina svidjati, sto po ponasanju - sto po izgledu.
Jednom sam i ja zeleo kameleone, ali sam vremenom shvatio da je to obaveza koju trenutno ne zelim, iako bih jako voleo da ih imam. Zato sam i uzeo neke druge zivotinje, pa sam sa njima stekao neko iskustvo. Nece meni kameleoni nikuda pobeci u narednih par godina. ;)

magnum
25.01.10., 21:56
Jaoooooo, neznam vise sta da radim...
Jedni mi kazu da ka kupim, drugi da ga ne kupim, treci da uzmem nesto drugo...
Sad vise nisam pametan....

sasha
25.01.10., 23:08
Uzgajaj ti samo bube i kroz taj period ce da ti se razbistri da sam doneses odluku.Ako postanes uspesan bubouzgajivac za gagu ces lako a mozda ti i same bube dosade pa ces biti sretan sto se nisi uvalio u nesto drugo

gordond
26.01.10., 00:14
Mozda ti se na kraju bube toliko svide da odustanes od gustera:D

Geni
26.01.10., 08:32
Eto, ovo je otišlo na pogrešnu stranu. I ova tema sa tobom i ona sa Nicinom. Evo poente - niko ti neće govoriti šta da uzmeš, nije na nama da ti to određujemo, mi samo želimo da ti shvatiš u šta se upuštatš a sve više mi se čini da ne shvataš čim tako brzo prihvataš naša mišljenja.

Meni je jasno da ti imaš 13 godina i da je ceo tvoj dosadašnji život sažet u prihvatanju tuđih mišljenja, od roditelja preko školskog sistema koji je kod nas jako loš jer sve mora da se zna onako kako su profesori zamislili i svodi se na puko ponavljanje. Ti sada tek počinješ da se boriš protiv toga i za par godina ćeš biti sušta suprotnost (što je i normalno).

E sad, da ne idemo u te vode... JA lično imam samo problem sa načinom na koji ti postavljaš pitanja. Lepo kažeš da si sve pročitao o kameleonima pa onda želiš da ti neko napiše spisak šta ti sve treba. Ako si pročitao to već sve znaš. Kolika im temperatura treba? Pošto to znaš onda ti je jasno i kako da je postigneš. Šta im treba za sintezu D3? I to znaš pa ti je onda jasno kako da to postigneš. Kakvu podlogu vole? I to znaš pa znaš kako da dekorišeš terarijum. Šta i koliko jedu? I to znaš pa se pripremi na vreme.

Neće ti niko pisati uputstvo ako ti ne želiš da pročitaš ona koja su već napisana.

A druga stvar je u pitanjima. Pitaj lepo nešto konkretno pa ćeš dobiti odgovor. Imali smo već primera članova koji postave pitanje "Recite mi sve o toj i toj vrsti" i kada ga pitamo zašto lepo ne napiše šta ga tačno zanima i šta već zna on odgovori da ga mrzi da piše. A ostale treba da ne mrzi da odgovaraju? Dobićeš samo onoliko truda koliko i sam uložiš. Pitanje u jednoj rečenici zaslužuje isti takav odgovor.

zarko
26.01.10., 12:48
niko nema vremena da prezvakava teme o kojima je pisano 100X
citaj

magnum
26.01.10., 23:42
Eee ovako. Napokon sam shvatio da kameleon jos nije za mene, pa big hteo nesto da vas pitam. Malopre sam video fire snkink i Šnajder skink, veoma mi se svideo, dajte mi neki link ili mi malo opisite tu vrstu. Koliko raste, cime se hrani, da li je dobra za u ruke...

sasha
27.01.10., 00:06
I sve Jovo nanovo!Upisi imena pa na google i onda to sto ne nadjes pitaj a pre toga procitaj kritike upucene Nicinu jer sve to vazi i za tebe.

magnum
27.01.10., 00:07
Aman bre ljudi sta vam je ?!
Samo pitam!!!

Geni
27.01.10., 09:27
Pa zato što ćeš shvatiti da skinkovi jako puno jedu i opet ćemo nastaviti sa pitanjima o nekoj drugoj vrsti. Skinkovi su veliki gušteri koji traže dosta hrane.

Fire skink ti je Riopa fernandi

Šnajderov skink ti je Eumeces schneideri pa dodaj tome care sheet i pogledaj na google-u. Isto to uradi i za svaku vrstu koja te interesuje dok ne nađeš neku za koju misliš da bi ti odgovarala pa o njoj prvo prouči malo po forumu pa pitaj ako te nešto konkretno interesuje.

Opet se vraćamo na postulat da pitanje od jedne rečenice zaslužuje isti takav odgovor a ja opet pišem eseje... neću više. Jedino ovo pišem jer će ispasti da te svi ne vole i teraju a samo pokušavamo da ti kažemo da tako nećeš ništa uraditi. Nađi nešto što tebi odgovara i tek onda traži pomoć oko toga.

Ja bih bio najsrećniji kada bi se ti bacio na proučavanje i učenje o kameleonima i, kada se dovoljno spremiš, uzmeš jednog i posvetiš mu svu moguću pažnju i tu pokažeš svo znanje koje si stekao čitajući tekstove. Da se ovo završi sa jednim zdravim kameleonom i srećnim vlasnikom.

Ukapirao si da recept za čuvanje neke životinje ne može da se slepo prati već da mora da se ima dosta znanja i to je prvi korak u pravilnom čuvanju bilo koje životinje.

sasha
27.01.10., 10:17
Geni stvarno si ljubazan i lepo od tebe sto se trudis da sve obrazlozis, ali mislim da ces ga sad potpuno zbuniti.Ti si mislio, pretpostavljam, na proucavanje koje bi trajalo godinu a mozda i duze a on je strasno nestrpljiv sto je tipicno za njegove godine(ima i zrelije dece)Na osnovu onog sto sam videla iz njegovih poruka, prva stvar koja bi ga razocarala je kada bi pokusao da uzme u ruku kameleona a ovaj siktao i hteo da ujede.To sto vidi na slikama su samo retki momenti kada oni hoce na ruku.I druga stvar,to jarko sarenilo na slikama su kameleoni u prisustvu zenki