PDA

Pogledaj punu verziju : Besnilo.



Misha
23.01.10., 16:17
E prijatelji,pre 5 minuta mi se desila jedna jako chudna situacija,pa sam malo uplashen :)
Brat koji je dolazio sa posla,kada je otvorio vrata za njim je utrchala jedna machka koja je u najmanju ruka bila luda.Tachnije,dam joj ruku,ona me onjushi i odmah napadne.Kasnije je bukvalna napadala mene i brata i rezala i drala se bash kao da je besna.Kada je brat pokushao da je istera iz stana,usrala se i pocela da vrishti,bukvalno! E,jedini problem je to shto je mene uspela da ogrebe po prstu,pa me zanima dal neko zna dal tako moze da se prenese besnilo,dal da idem kod lekera ili ne.Ja znam da se besnilo prenosi pljuvachkom,al otkud znam..pozdrav

nenad
23.01.10., 16:23
Koliko ja znam, ne može grebanjem da ti prenese besnilo.

D@nijel
23.01.10., 16:36
I ja isto mislim da ne moze da ti tako prenese besnilo.Morala je da te ugrize da bi te zarazila u slucaju da je besna.

Misha
23.01.10., 16:46
ma i ja to znam,al reko da proverim.Sve u svemu,javljam vam za mesec dana kako se osecam :)

Igor Velevski
23.01.10., 18:31
Nemoj nista da javljas, nego ipak idi do bolnice i objasni im sve! Oni ipak znaju kakvo je epizootiolosko stanje kod vas u Srbiji! Da je bio isti slucaj ovde, ne bih ti to preporucio jer mi je dobro poznata situacija besnila u Makedoniji! Besnilo ne moze da se prenese preko ogrebotine, ali postoji teoretska mogucnost da se na sapi nadje sveza pljuvacka ili da naknadno pljuvacka dospe do ranu! Zato idi reci doktorima sve kako je bilo, ako nista drugo, bar da budes psihicki miran! Inace zaduzen si kao gradjanin da prijavis zivotinju koja se cudno ponasa ili pokazuje simptome besnila, jer bolest besnilo je zakonom obuhvacena bolest u svakoj drzavi!

Fily
23.01.10., 19:07
Ma biće ti dobro... :) Nego,jeste isterali mačku vani? :p:o

zarko
23.01.10., 20:19
idi kod lekara

gordond
23.01.10., 20:37
Ja bih otisao kod lekara, za svaki slucaj, a macku bih gledao nekako da zatvorim i da pozovem nadlezne jer nije bas sigurno da se besna (ako jeste) zivotinja slobodno seta ulicom...

Miroslav
23.01.10., 20:42
Ne znam šta si ti radio posle te ogrebotine, ali u slučaju ujeda besne životinje, rana se samo ispere mlakom vodom i sapunom. Nikako se ne stavlja alkohol na ranu, zato što on samo fiksira viruse, pa izazoveš još veći problem.

Mala je verovarnoća, gotovo nikakva, da je mačka mogla imati viruse na kandžama. Viris besnile je poprilično neotporan i kratko opstaje pod dejstvom spoljašnjih činilaca.
Ako će tebi biti lakše, odi kod lekara.

Misha
23.01.10., 22:11
Isprao sam hidrogenom i vodom i sapunom.Machka je i dalje negde u zgradi a ja stvarno ne znam na koji br da zovem da dodju po nju.Zvao sam 988 oni mi dali neki telefon,al se niko ne javlja.Ako neko zna,neka pishe ili neka mi pusti sms na 0645732041. Hvala

minimall
24.01.10., 12:50
ako ja zapenila macka oko usta onda ima besnilo a ako nije onda vas je napala iz porostog razloga sto je bila uplasena mozda nije navikla da je okruzena zidovima i da je hvataju neki likovi :) po mom misljenu besnilo nastaje u odredjenim uslovima zadnjih godina nije zabelezeno da je neko umro od besnila mada je promovisano u vise navrata makar jednom godisnje. nesikiraj se nece ti biti nista ako je bas duboka rana onda ce malko svrbeti ali mozda ni oziljak nece ostati mene nema ko nije ogrebo i kakve kratere po rukama nisam imao ali oziljci mi neostaju od macijih ogrebotina cudno ali istinito

barakuda
24.01.10., 13:38
Virus besnila je jako osetljiv na kiseonik i nemoze da prezivi na kandzama zivotinje. Prenosi se iskljucivo ujedom, preko pljuvacke. Virus je toliko osetljiv na kiseonik, da cak i rana koja je nastala ujedom besne zivotinje ako bi se duboko otvorila dovoljna kolicina kiseonika bi usla u ranu i ubila viruse. Ima i jedno sretstvo koje oslobaca veliku kolicinu kiseonika koje se moze sipati na ranu samo sam zaboravio ime.

U svakom slucaju poseti lekara bar sebi da umiris savest :)

Igor Velevski
24.01.10., 15:23
Hahah to sredstvo se jednostavno kaze vodorod peroksid ili hidrogen :)! Na taj nacin hidrogen i deluje, oslobadja kiseonik i unistava anaerobne gnojne i putrifikacione bakterije! Na spoljasnu sredinu virus besnila je jako osetljiv to je tacno, zato besnilo je zarazna, ali nije kontagiozna bolest, jer da bi bila kontagiozna postojale bi epidemije besnila! Zabelezani su jako cudni slucajevi besnila kod coveka u odnosu na zarazenje! Cak su bile i neprimetne jako male ranice od slepih miseva, tako da ne bi voleo da me besna macka ni pogledne, a tek ogrebe, a da me ugrize i da ne pricamo! Postoji mogucnost da se rana i indirektno inficira cak i ako sveza pljuvacka dospe do rane, iako se zna koliko je virus osetljiv na spoljasnu sredinu! Zato je najbolje da covek ide do bolnice, rekao sam ako nista drugo bar da bude psihicki oslobodjen i naravno, daj Boze da ova tema bude samo "mlataranje prazne slame"!

minimall
24.01.10., 19:10
besnilo nepostoji u tvom slucaju nema potrebe ici kod doktora jer je rec samo o ogrebotini a da je upitanju besnilo nebi ti bilo spasa jos nepostoji lek preventiva da ali lek ne umire se u velikim mukama tako sto obolela zivotinja ili sam covek polomi kicmu u predelu vrata
da bi bio siguran da li je macka bila besna imas vise pokazatelja besnila
osnovni su pena u velikoj kolicini izlazi iz usta
velika osetljivost na svetlo

Igor Velevski
24.01.10., 20:28
besnilo nepostoji u tvom slucaju nema potrebe ici kod doktora jer je rec samo o ogrebotini a da je upitanju besnilo nebi ti bilo spasa jos nepostoji lek preventiva da ali lek ne umire se u velikim mukama tako sto obolela zivotinja ili sam covek polomi kicmu u predelu vrata
da bi bio siguran da li je macka bila besna imas vise pokazatelja besnila
osnovni su pena u velikoj kolicini izlazi iz usta
velika osetljivost na svetlo

Ne mozes sa sigurnoscu da to kazes i niko ne moze! Jedino nalaz Negrijevih telasca su dokaz postojanje besnilo kod zivotinje! Inace kao sto do danas nije pronadjen lek protiv nijednog virusa tako nema leka i za virusa besnila! Postoji i "tiho besnilo" gde zivotinja ne pokazuje znake agresivnosti, nego suprotno prilazi drugim zivotinjama i coveka (zbog ovoga ima najveci broj slucajeva besnila kod ljudi dobijeno od lisica i vukova). Isto tako obilnost lucenja pljuvacke nije ista od slucaja do slucaja! Ovo sto si ti napisao je skolski primer, ali u praksi se to retko desava! Jako puno ima slucajeva tihog besnila i slucajeva gde su siptomi slabijeg intenziteta uz ociglednu vecu agresivnost zivotinje! Pre desetak godina imali smo jedan slucaj besnila kod macke, koja je brzo uhvacena (nije prenela nigde bolest) i koja osim agresivnost nije pokazivala drugih simptoma! Radi tog slucaja vakciniralo se sve zivo od sisavaca besplatno! Smatra se da je ta macka dobila besnilo od neke zivotinje, jer je bila u jedno selo blizu Skoplja gde ima divlje zivotinje! Inace ukoliko dodje do ujeda od strane besne zivotinje ima leka (ima nade)..daje se serum. Serum deluje samo ukoliko se daje blagovremeno, dok virus ne udje u nerv, jer iskljucivo preko nerava putuje do mozak (CNS). Ukoliko se serum aplicira u to vreme, nece doci do bolesti, ali ukoliko je virus vec usao u nerv, tada vise nema spasa! Ovo za ublazivanje patnje prekidanjem kicmene mozdine nije tacno, jer kad se jave simptomi virus je vec u mozgu i dzaba je prekidati kicmenu mozdinu. Da to nije tacno govori i fakat da virus moze da dodje u CNS i preko lubanjskih nerava (nadam se da se tako kaze na srpskom) koje direktno idu u CNS! Da ce prekidanjem kicmene mozdine u predelu vrata doci do paralize i samim tim apsolutno umirenje tela, to ne znaci da je organizam oslobodjen patnji!

Misha
24.01.10., 22:56
Ma nisam isao kod lekara,niti cu.Rana je na prstu i povrshinska je.Chak i da je machka bila besna,ne verujem da je mogla da mi prenese virus.Machka nije penila iz usta,niti su joj ochi bile crvene.jedno vreme je bila na svetlu,kasnije se premestila u drugi deo ulaza gde je mrak.Dok sam ja trazio koga da pozovem da je uhvate i ispitaju,komshija je uz pomoc nekih shtapova uspeo da je istera iz ulaza,tako da sada nemam pojma gde je ta machka.Meni je delovala kao da je jako jako uplashena,mada isto tako mi je delovala i besno,ludo.Mislim,chim je sama ushla u moj stan kada je brat otvorio vrata i pochela da nas napada,mora da joj fali neshto u glavi...

Igor Velevski
25.01.10., 01:32
hahaaha i da ides sad je vec kasno i nema veze dali je rana duboka ili plitka, niti dali je macka penila ili nije i dali su joj bili crvene oci, ali dobro necu da se pravim sad pametan pa da drzim predavanja :)! I ja mislim da nije nista strasno, a lekar u ovom slucaju bi bio samo psihicko rasterecenje! Cim se macka vrtela u ulazu i posle toga, nije nista strasno :)!.......................... Ipak obavesti nas kad prodju od prilike 15 dana :) hahaha ....salim se naravno!

minimall
25.01.10., 01:57
igore, jeste cist primer iz skole ali to je jedina istina ovo tvoje kako si rekao, "tiho besnilo" stvarno u prirodi nepostoji to je izmisljeno da bi se plasio narod. kad dodje do ujeda niko nepravi pitanje da li je pas ili macka obolela od besnila posalju sintere da oceste taj kraj ako su lutalice u pitanju a tebe previju i posalju kuci to mogu da posvedoce svi koji su doziveli iskustvo napada lutalice..... u slucaju da te mazne komsiski pas e tu ide kazna komsiji i troskovi oko kontrole zivotinje das ljubimca na 21 dan da ga oni posmatraju i platis 500 din dan a tebe previju i posalju kuci besnilo postoji u ovom slucaju : lovci love zeceve kad odjedamput izleti iz trave lisica,komsija opali i pogodi u zadnje noge,neki lik iz zemuna oprasi po lisici i ubi je .uzese lisicu po mom laickom znanju:
stara je manje od godinu dana proslo leglo lepo ugojena, dlaka se sjaji ko mojoj macki i preda je na kontrolu posle nekoliko dana cujem da je ona lija bila besna i da se sledeci vikend ide u lov na lisice opstina zemun dala nagradu 100 metkova za jednu liju... ko veruje u to da je bila lisica besna-ja ne

Igor Velevski
25.01.10., 02:36
:) Eto sad moram da se malo pravim pametan! "tiho besnilo" ne samo sto postoji nego se tako zove i u nauci! Kad sam ja ucio bile su to knjige ili od srpskih ili od hrvatskih autora, ali svejedno da ne trazim sad ja knjigu, uzmi bilo koju univerzitetsku knjigu bolesti zivotinja ili infektivne ili zarazne bolesti zivotinja procitaj i uverices se! Ako bas zelis mogu da ti kazem autore po koje sam ucio, pa da potrazis tacno ta dela! Upravo tiho besnilo je razlog najveceg procenta prelaska bolesti na ljude, jer divlja zivotinja ne plasi se i prilazi ljudima koji od neznanja pokusavaju da je uhvate! Inace besnilo kod slepih miseva se najvise ispoljava na taj nacin i najcesce bez obilnog lucenja pljuvacke (pricam o pocetnom stadijumu, kad najvise dolazi do prenosenja, ne kad se razviju nervni simptomi kao nekoodrinisano kretanje, kretanje u krug, nemogucnost letenja kod slepih miseva i pareza i paraliza kod ostalih sisavaca)! I to sto si dao promer sa lisicom ide u prilog ono sto pisem vec nekoliko puta, da se ne javlja obilno lucenje pljuvacke u svakom slucaju, posebno u pocetnom stadijumu! Mogu do sutra da pisem za besnilo, ovako malo po malo ne znam koliko me razumes, mozda je sve samo nabacano, jer hocu da kazem sto vise u 2-3 recenice!
U ovom drugom delu tvog posta, to su zakoni (pravo) i kod nas nije isto kao kod vas! Kod nas, a mislim i u svaku drzavu (i kod vas) sumljivi slucajevi, kad stignu u bolnicu odma im se daje antirabies serum, pa ako imaju srece (ako su dosli pravovremeno) onda je ok! To se desilo kod nas kad je bio onaj slucaj sa mackom, dvojica koji su imali jedan ugriz, drugi ogrebotinu, primili serum i dan danas su zivi i zdravi, a potvrdjeno je da je macka imala besnilo! U odnosu na kazne kod nas nije isto ali je slicno!

Zaboravio sam da ti kazem da kod ljudi (koji isto tako spadaju u sisare) agresivnost u ekscitaciskom stadijumu ne postoji, nego direktno prelazi u parezu, a posle u paralizu! Karakteristicno za besnilo kod coveka je pojava hidrofobije (strah od vode) gde dolazi do strasnog uzbudjenja (ekscitacije) cak i kad cuje kako voda zubori! Hidrofobija kod ljudi se sigurno javlja bez izuzetaka! Nisam video coveka sa besnilom uzivo, ali gledali smo na fakultetu dokumentarni naucni film opis besnila kod ljudi i mogu reci da je bolest stvarno morbidna! Tako mi je to ostalo u secanju i posle toliko godina!

barakuda
25.01.10., 05:33
Igore, ispravi me ako gresim, ali zar virus besnila ne ostaje upravo na mestu ulaska (rani) a svoje toksine odatle luci koji napadaju nervni sistem?

Dusan1992
25.01.10., 16:27
@Igore: Super objasnenje, samo imam jos jedno pitanje.
Ako se covek zarazi besnilom i ako bolest predje u drugu fazu (kako se vec kaze) jel to znaci da coveku prostaje samo...smrt?


@Misho: ako te vata stra' dok se tusiras trci kod doktora:D.

gordond
25.01.10., 16:40
Mislim da sam negde procitao da postoji injekcija, ali da je jako skupa.

Dusan1992
25.01.10., 19:16
Nije skuplja od zivota:D

gordond
25.01.10., 19:59
Pa nije, ali neko nema mnogo hiljada evra. Ne znam ni odprilike koliko moze da kosta, samo kazem sta sam cuo;)

Igor Velevski
25.01.10., 20:12
Igore, ispravi me ako gresim, ali zar virus besnila ne ostaje upravo na mestu ulaska (rani) a svoje toksine odatle luci koji napadaju nervni sistem?

Ne, to je slucaj kod tetanusa, bakterija C.tetani (ali ipak nije isto), pa si mozda to zamenio!
Inace kad virus dospe u nerv (ne jos u mozak, nego samo u nerv) sve je zavrseno! Ne postoji lek protiv besnila i ne postoji slucaj gde se neki covek sa simptomima besnila izlecio! Krajnji stadijum je paraliza koja polako prelazi u komu i na kraju smrt! E sad svasta ima po netu, pa mozete da dodjete do razne informacija kao sto sam ja naisavao na to kako je kod nekih ljudi nestao HIV virus ili kako su se totalno metastazirani maligni bolesnici pre smrti, misteriozno izlecili, a metastaze izgubile i t.d. Nauka kaze da je kod besnilo mortalitet 100 % !

Lek ne postoji, ako postoji onda recite ko ga proizvodi i koji je to lek da procitamo!
Budite sigurni, ako se pronadje lek protiv besnila, pronacice se i protiv side, raznih vrsta gripa, opasnih sipanica kao sto je Variola vera i t.d. Tad bi vakcine bile cak i nepotrebne!

gordond
25.01.10., 23:03
Verujem da je to sto sam procitao da postoji lek jos jedna u nizu dezinformacija. Stvarno ne mogu da se setim ni gde sam to nasao... Kao sto rece Igor, po netu se svasta moze naci:(

Igor Velevski
25.01.10., 23:21
Tako je! Znate sta znaci da se pronadje lek protiv besnila (citaj virusa).....to bi bilo svetska senzacija, ne bi bilo mesta na zemaljskoj kugli gde ta vest ne bi dospela, a pronalazac bi dobio 10 nobelovih nagrada odjednom!

Misha
26.01.10., 01:00
Ja sam ubedjen da lek protiv besnila postoji,kao i protiv side,kao i svih drugih boletsi.Al gde bi bio nash kraj kada bolesti nebi postojale i kada bi se svi lechili od svega.Svet bi za 100 godina imao 100 milijardi ljudi,a i ovih 6 je previshe.Ali to je za drugu temu,o teorijama zavere.Za sada se ne plashim vode,valjda necu pocheti :)

I da,u beogradu nije zabelezen slucaj besnila kod coveka 50 godina,ako ja budem prvi i treba da umrem :)
Inace,preziveo sam embrionalni rabdomio sarkom (valjda se tako pise,to je vrsta raka) u odmakloj fazi od kojeg prezivi 1 od 100000,tako da mi besnilo ne moze nista :)

minimall
26.01.10., 02:52
e tu se slazem nisam hteo da ulazim u diskusiju jer igor prica istinu koju je procitao u knjigama a ja znam sta sam vidjao i svedok sam u dosta situacija a kasnije su novine i televizija obavljivale vesti da se covek zapita kome sve to treba i zasto se izmisljaju slicajevi.... u saut parku su pronasli lek protiv side uzmes milion dolara u kesu i ubrizgas u venu posle sekunde side vise nema hahaha garantujem da je macka bila nervozna a ne besna poz

Igor Velevski
26.01.10., 15:55
Ja sam ubedjen da lek protiv besnila postoji,kao i protiv side,kao i svih drugih boletsi.Al gde bi bio nash kraj kada bolesti nebi postojale i kada bi se svi lechili od svega.Svet bi za 100 godina imao 100 milijardi ljudi,a i ovih 6 je previshe.Ali to je za drugu temu,o teorijama zavere.Za sada se ne plashim vode,valjda necu pocheti :)

I da,u beogradu nije zabelezen slucaj besnila kod coveka 50 godina,ako ja budem prvi i treba da umrem :)
Inace,preziveo sam embrionalni rabdomio sarkom (valjda se tako pise,to je vrsta raka) u odmakloj fazi od kojeg prezivi 1 od 100000,tako da mi besnilo ne moze nista :)

Hahha voleo bi i ja da je tako, ali nije! Ako znas kako je gradjen virus i kako se ponasa u "domacina", a kako u vanjskoj sredini, onda bice ti jasno da leka protiv virusa za sada nema, jer ako bilo koja supstanca ubija viruse, onda bi ubila i njihovog "domacina", znaci bila bi toksicna za organizam! Virusi su cudni agensi, u spoljasnjoj sredini ponasaju se kao ne zive cestice u kojima ima samo nasledni materijal (DNA ili RNA) i nista drugo...Nemaju svoj enzimski sistem da se sami razmnozavaju. Razmnozavaju se iskljucivo u prijemcivog domacina i samo tad se ponasaju kao zivi organizmi! Virus se razmnozava samo kada udje u celiju koja ispoljava tropizam prema tog virusa i ako das bilo koju supstancu kao "lek", treba ta supstanca da unisti celiju i tako da unisti i viruse! E sad problem je sto supstanca unistava svaku celiju i ne bira samo celije koje su okupirane virusima, tako da nastaje intoksikacija organizma! Zato sve virusne bolesti mora da se "preleze", ako su smrtonosne organizam umire, ako nisu kao sto su decje vrste sipanica, virusni parotitis, grip i t.d. treba da se samo ceka da prodje vreme, da prodje bolest, gde ce za to vreme organizam stvoriti specificna antitela (specificni imunitiet) i sam izboriti se protiv virusa! Kod nekih virusnih bolesti se daje antibiotik i to najcesce u ovakvim situacijama, sa sirokog spektra delovanja, ne radi viruse (antibiotici im ne mogu nista, bas radi otsustvo enzima), nego radi eventualne sekundarne bakteriske infekcije koje bi se nadovezale na lezije napravljene od virusa!
HIV virus je nesto drugo. On osim toga sto ima sve sposobnosti virusa ma i jednu drugu sposobnost, a to je da menja genetsku strukturu i bas zbog toga ne mogu da naprave vakcinu protiv HIV! Pisalo je i o tome mnogo puta da je proizvedena HIV vakcina, ali sve je to zavrsilo sa neuspehom, tako da danas, vakcina protiv HIV ne postoji! Hocu da kazem da svaka dobijena vakcina protiv HIV vise ne vazi, jer antitela, koja stvara ta vakcina vise nisu specificna za virusa HIV, tako da sa ovim do sada poznatim metodama izrade vakcina, nije moguce dobiti pravu vakcinu potiv HIV!
Inace, od side i raka umiru ne samo bedni ljudi, nego i milijarderi, biznismeni, slavni glumci, pretsednici drzave (ljudi koji mogu da odvoje velike pare za lek), ljudi koji direktno ili indireknto imaju ulogu u svetskim dogadjanjima, tako da misterija oko toga dali ima leka protivove dve najopasnije bolesti pada u vodu, ZA SADA!