PDA

Pogledaj punu verziju : Iskustva sa jemenskim kameleonom



sasha
24.01.10., 22:59
Krenula sam do grada po namirnice,svratila u pet shop i vratila se kuci sa kameleonima.O njima sam tek toliko znala, da sam kupila kameleone.Da ih moram drzati odvojeno saznala sam od Zarka.Usledilo je traganje za informacijama.Citala sam sve sto sam nalazila i iz mnostva podataka odabirala one nacine koji su se u vecini slucajeva podudarali.To se pogotovo odnosi na razmnozavanje.
Minimum za terarijum je 60,60,120.Bitno je da ima dobro provetravanje i da nije na prometnom mestu u kuci.Temp. ispod spota 35 C,da je tako postavljen da k. ne moze da se opece i obavezna UV lampa.Moji k. su u vecem prostoru i na vratima je staklo.Neki odgajivaci tvrde da im smeta sopstveni odraz i da se zbog toga stavlja samo mrezica.Ja tako nesto nisam primetila.Izmedju je drvena pregrada da se medjusobno ne mogu videti.Posto su teritorijalci to bi kod njih izazvalo stres koji vodi poremecaju varenja i uginucu.Na dnu su obicni plasticni podmetaci a zemlja im je samo ona u saksiji.Iz higijenskih razloga meni ovako vise odgovara.Hibiskus je ovde moj favorit.Dobro podnosi vrucinu,vlagu,hranljiv je pa ako k. zeli moze da se pocasti.Terarijum orosavam minimum 2 puta, mlakom vodom ,leti cesce ili stavljam da kaplje boca za infuziju. Nikada se ne prska k. Pogotovo treba paziti da im se ne prska u oci.Ne prska se ni pre gasenja svetla vec ranije da imaju vremena da se osuse.Iz terarijuma samo pokupim prljavstinu a veliko spremanje radim retko i tada k. vadim zajedno sa biljkom u saksiji i tako ih vracam po zavrsetku spremanja.Tada sve brisem dezinficijensom i posle ispiram vodom.Kada je ovako hladno provetravam samo susedne prostorije i pustam da se posle vec zagrejan vazduh izmesa.Svetlo im je upaljeno 12h bez tajmera jer to menjam u zavisnosti od mog ritma zivota.

magnum
24.01.10., 23:08
Koliko si ti stari kameleoni i koliko ih imas???

sasha
25.01.10., 01:32
Imam ona 2 odrasla i mladunce.Mozes da ih vidis pod razmnozavanjem.Ovo upravo i pisem jer ne mogu svakom ko me pita sve ovo pisati ponaosob.Nadam se da ce me dopuniti oni koji ih cuvaju jer cu verovatno ponesto zaboraviti.
Osnovna hrana mojih k.su cvrchci a jedu i ,uglavnom presvucene fobase,retko lateralise,muzjak ponekad musku dubiu a vole i vostane crve i ponekad voce.Oni su sami sebi sastavili jelovnik, sta vole a sta ne.Hranu im sama odgajam i vodim racuna da je i hrana dobro hranjena.Vitamine dobijaju 2 puta nedeljno a ostalim danima kalcijum i to poprasen samo jedan cvrchak.Vodu piju retko, sa pipete.Muzjak mi je mrsaviji pa mu hranu nudim svaki dan dok kod zenke pomalo doziram da se na bi prejela i posle par dana odbijala hranu.Nudim je, jer samo ona jede iz ruke ,dok ne pocne da se misli, da li da jede.Vazno je ne hraniti ih pre gasenja svetla da imaju vremena za varenje.Treba paziti da ne budu debeli.To se odnosi na odrasle ,mali jedu koliko zele i vise puta na dan im dodajem da ih cvrchci ne pogrickaju.Iz tog razloga kod malih stavljam preko noci hranu za one bube koje su uspele da se sakriju.

Sve ono sto kameleonu ne prija izaziva mu stres,Jedna od tih stvari je uznemiravanje i uzimanje u ruke.Muzjak je bio malecak kad sam ga kupila ali nikad nije hteo da dodja na ruku.Nas najblizi kontakt je kada pije vodu sa pipete ili sa stapica uzima voce.Cesto prestaje da jede ako primeti da ga gledam.On je takav i ja to postujem,ne uznemiravam ga.
Sa zenkom je malo drugacija prica.Ona ima razlicite faze pa i njoj gledam da udovoljim.Ponekad se ljuti i sikce kad samo otvorim vrata terarijuma a ponekad bi da svrlja i van njega, pa zna biti i dosadna cim joj pridjem penje mi se na ruku,rame i glavu.Oni i bojom i ponasanjem pokazuju svoje raspolozenje(svetle,zive boje kada su zadovoljni,tamne kada osecaju nelagodnost)Sve kazuju,nije ih tesko razumeti a za njihov pun zivotni vek jako je vazno njihova osecanja uvazavati.

Ono sto je kod kameleona osetljivo,to su njegove oci.Treba pratiti kako izgledaju,da je u stanju da sa oba oka kruzi i da su podjednako otvorene, jer ako se reaguje po primecenom problemu,kamilica ako je problem izazvalo presvlacenje ili blage antibiotske kapi ako je doslo do upale brzo resavaju tegobe.Bez jednog zdravog oka on nije u stanju da fokusira plen i prestaje da se hrani.
I u Madjarskoj ih mnogi drze pa nisam imala prilike da procitam da ih smatraju toliko osetljivima kao neke druge vrste kameleona a nadam se da cu jednog dana imati priliku da iskusim i one osetljive i da Vam prikazem razliku