PDA

Pogledaj punu verziju : crvenouha



jovanica
26.01.10., 22:32
pre par dana sam dobila crvenouhu i procitala sam sve vase savete sa foruma tako da sam joj obezbedila sve, dubinu od min 15cm, uv-b lampu, obicnu lampu, grejac, filter... i kada sam je stavila u akvarijum ona je blejala stalno na dnu i mucila se da dodje do povrsine da bi udahnula vazduh, a sad kad je otkrila ostrvo ne silazi sa njega. jede normalno i krece se, ali me brine to sto se koprca da bi dosla do povrsine i sto ne silazi sa ostrvceta. jel to normalno?

D@nijel
27.01.10., 01:05
Normalno je to za kornjacu,malo joj treba privikavanja samo,opusti se.Ako jede normalno onda je ok.A to sto se ne skida sa ostrvceta verovatno joj prija suncanje.

smeshko lepushko
27.01.10., 13:59
ma to je ok, one vole da provode sate tako na suncu tj svetlu...ako je temperatura ok, ona redovno jede ne moras da se brines...

jovanica
27.01.10., 14:37
ma mene brine sto ona jedva dodje do povrsine jer je bilo 15cm vode u akvarijumu a sada sam joj ubacila neko kamenje i izbacila vodu pa sad ima 10 cm vode pa joj je sad sve lako samo sto se penje na grejac i filter:)

smeshko lepushko
28.01.10., 01:49
mozda je samo jako mala i slaba,pa joj je tesko da pliva toliko.ipak gledaj da joj ostane dovoljno vode da moze da pliva lepo,a vremenom joj povecaj nivo vode...a to za pumpu i grejac je standardno, pogotovo grejac vole...

jovanica
28.01.10., 03:22
hvala puna na savetima!

jovanica
28.01.10., 18:58
imam jos jedno pitanje:) koliko hrane da dajem kornjaci? ona pojede sve sto joj dam a mislim da sam procitala negde da nesme da jede puno. hranim je susenim racicima, nekim zelenim "krekerima" (ali od njih uzme jedan ili dva griza) i ribom.

Misha
28.01.10., 21:25
Rekao sam ti i uzivo,a i ovde.Mozda nekom josh zatreba ovde.

Za početak evo nekoliko činjenica i uputstva o hranjenju vodenih kornjača:

- vodene kornjače ne mogu gutati hranu na suhom, uvijek ih hranite u vodi.

- pri niskim temperaturama kornjače odbijaju hranu, temperatura vode bi trebala biti u skladu sa zahtjevima vrste koju držite.

- hrana za kornjače mora biti sirova i ne smije biti začinjena!

- prehrana mora biti raznolika.

- kornjače uvijek nastojte hraniti njihovom prirodnom hranom, hranom koja se nalazi u njihovom prirodnom okolišu.

- kornjače imaju velik apetit, u mogućnosti su pojesti puno više hrane nego što im je potrebno, na Vama je da kontrolirate količinu hrane koju će kornjača pojesti.

- hranjenje bi se trebalo odvijati unutar kornjačine nastambe (akvarija), hranjenje u nekoj drugoj posudi nije preporučljivo jer se životinja izlaže šoku (zbog nagle promjene okoline i temperature) te mogućnosti da se razboli.

- nakon hranjenja potrebno je izvaditi sve ostatke hrane iz akvarija kako ne bi trulili i onečiščivali vodu. Ostatke hrane najlakše je pokupiti malom mrežicom za ribe koju možete nabaviti u svakom pet shop-u.



Mlade kornjače je potrebno hraniti svaki dan, najmanje dva puta dnevno. Možete im npr. ujutro davati živu hranu, slatkovodnu ribu ili meso a navečer granule (provjerenih/poznatih proizvođača). Prehrana mladunaca bi se uglavnom trebala sastojati od proteinske hrane koja je ključna za zdrav rast i razvoj. Također im možete ponuditi i biljnu hranu ali večina mladih kornjača je odbija. Nemojte forsirati kornjače ako ne žele jesti biljnu hranu.

Kada kornjače navrše godinu dana hranite ih svaki drugi ili treći dan, jednom dnevno. U toj dobi bi bilo dobro naviknuti kornjače na biljnu hranu.

U starijoj dobi ih također hranite jedanput svakog drugog ili trećeg dana. Prehrana bi se i dalje trebala bazirati na proteinskoj hrani uz dodatak biljne hrane.



1. PROTEINSKA HRANA – hrana životinjskog podrijetla, glavna i najvažnija hrana vodenih kornjača. Nju je potrebno davati u kontroliranim količinama jer ukoliko je kornjače ne dobivaju dovoljno neće pravilno rasti i razvijati se, a ukoliko dobivaju previše mogu pre brzo rasti i postati pretile (debele) što je jako loše za njihovo zdravlje. Pretjerivanje sa proteinskom hranom može također oštetiti neke organe (bubrege i jetra).

Živa hrana je najzdraviji i najprirodniji oblik proteinske hrane. Uz proteine živa hrana sadrži kalcij (te ostale vitamine i minerale) i budi lovačke instinkte u kornjačama. Budite oprezni pri odabiru žive hrane jer ona može sadržavati parazite (ali i otrove) koji mogu naštetiti kornjačama. Nije preporučljivo uzimati životinje iz prirode, uzgojena hrana je sigurnija.
Kornjače ne mogu probaviti dlaku (izuzetak je papagajska kornjaca - Macrochelys temminckii) stoga im nemojte davati životinje poput manjih glodavaca. Insekti koji imaju bodlje mogu ozlijediti kornjače, izbjegavajte ih.

Živa hrana koju kornjače smiju jesti:
Akvarijski (vodeni) organizmi:
- akvarijski puževi (uzgojeni)
- potočni rakovi
- živorotke (gupy, molly, platy...)
Insekti:
- cvrčci
- crvene larve komaraca (smrznuta hrana)
- fobasi, brašnjari
-t ubifex crvi
Bezkralježnjaci:
- kišna glista/gujavica
- puževi golači

Živa hrana koju kornjače ne smiju jesti:
- insekti sa bodljama
- životinje sa dlakom

Riba je također jedna od prirodne hrane vodenih kornjača. Zdravija je od mesa. Može se davati sirova i kuhana. Ukoliko se radi o večoj ribi koja ima velike i oštre kosti uklonite ih. Slatkovodne kornjače trebale bi se isključivo hraniti slatkovodnom ribom, jer morska riba može sadržavati večekoličine soli koje nisu poželjne.

Riba koju kornjače smiju jesti:
- slatkovodna riba

Riba koju kornjače ne smiju jesti:
- slanovodna (morska) riba
- masna riba/masni dijelovi

Meso je hrana koja je relativno dostupna većini ljudi i nije loša za kornjače. Možete davati čisto meso ali i iznutrice. Treba izbjegavati masno meso i odstraniti masne dijelove jer ukoliko ih kornjače neće moći probaviti povratiti će. Meso možete davati svježe ili ga možete nasjeckati na komadiće/porcije i zamrznuti. Po potrebi ga odmrzavate i dajete kornjačama.

Meso koje kornjače smiju jesti:
- sirova ili kuhana piletina
- sirova ili kuhana puretina
- govedina (goveđe srce)

Meso koje kornjače ne smiju jesti:
- masni dijelovi mesa

Suha hrana – granule/briketi su samo dodatna hrana. Ako se kornjače isključivo hrane suhom hranom one neće pravilno rasti i razvijati se. Granule sadrže proteine, kalcij, fosfor, masti, mnoge su obogaćene vitaminima i nisu loše ukoliko ih se kombinira sa ostalom (pravom) proteinskom hranom. Koristite samo provjerene proizvođače kao npr. Tetra, Nutrafin, JBL…nemojte svojim kornjačama davati “no name” granule.
Sušeni račići (grammarus) nisu baš dobra hrana za kornjače jer ne sadrže previše korisnih tvari. Možete ih ponuditi rijetko, u malim količinama kao poslasticu.



2. BILJNA HRANA – također je važan dio prehrane. Uravnotežene količine biljne i proteinske hrane osiguravaju kornjači dug i zdrav život. Mnoge kornjače nažalost odbijaju biljnu hranu, no uz malo truda moguće ih je naviknuti na nju. Kornjače privlači crvena boja, što pri navikavanju kornjača na biljnu hranu uveliko pomaže. U tom slučaju im možete ponuditi mrkvu, crvenu salatu ali i rajčicu, jagodu i lubenicu (ne pre često!).
Vodeno bilje je najzdravija i najprirodnija biljna hrana. Kornjačama u prirodi je gotovo uvijek dostupna što znači da je za razliku od proteinske hrane možete davati u neograničenim količinama. Nažalost vodeno bilje je gotovo nemoguće uzgajati u istom akvariju sa odraslim primjerkom npr. crvenouhe ili žutouhe kornjače jer sve polome/unište i/ili pojedu. Vodeno bilje možete uzgajati u zasebnom akvariju ili ga kupovati.

Vodeno bilje koje kornjače smiju jesti:
- amazonka (Echinodorus amazonicus)
- vodena kuga (Elodea,Egeria)
- vodena leća (Lemna minor)
- vodeni zumbul/vodeni hiracin (Eichhornia crassipes)
- vodena salata (Pistia stratiotes)
- lopoč (Nymphaea alba)
- rogolist (Ceratophyllum demersum)
- lopoč (Salvinia natans)

Povrće je dobra zamjena za vodeno bilje i dostupnije je. Postoji povrće koje je dozvoljeno davati stalno i u neograničenim količinama, ali i ono koje se može samo povremeno davati. Pojedino povrće je zabranjeno davati jer sadrži oksalnu kiselinu koja sprečava upijanje kalcija. Cak i ako se kornjače povremeno hrane takvom hranom posljedice će biti iste. Npr. špinat koji je kornjača pojela nedavno blokirati će upijanje kalcija mjesecima što ima jako loš utjecaj na njene kosti i oklop. Povrće je potrebno dobro oprati prije davanja kornjačama.

Povrće koje kornjače smiju jesti:
- mrkva
- lišće maslačka (radić)
- rimska salata
- zelena salata
- crvena salata
- zimska salata, endivia
- buća, tikvice

Povrće koje treba davati rjeđe:
- grašak
- celer (ne sadrži hranjive tvari)
- «kristal» salata
- lišće gorušice (senf)
- rajčica (paradjz)
- repa
- kukuruz (jako rijetko)
- krastavac

Povrće koje kornjače ne smiju jesti:
- špinat
- cikla
- brokula
- kupus (zelje)
- blitva
- kelj
- rabarbara

Voće nije preporučljivo prečesto davati jer organizam kornjače nije stvoren za probavljanje šećera. To je samo poslastica koju nije poželjno davati češće od jednom svaka 2-3 mjeseca.

Voće koje treba davati rjeđe:
- jabuka
- banana
- borovnica
- dinja
- smokva i smokvino lišće
- grožđe
- papaya
- jagode
- lubenica

------------------------------------------------------------------------

Dodaci prehrani:
- sipina kost (odstraniti tvrde dijelove ili namrviti je na hranu)
- vitamini za gmazove (prah ili kapi)

gordond
02.02.10., 18:29
Mislim da bi trebalo da stavis link ka sajtu odakle si uzeo tekst;)