PDA

Pogledaj punu verziju : Bradonja jos spava...



kolja013
28.01.10., 16:29
Moj guster star manje od godinu dana jos uvek je u zimskom snu. Dnevna temperatura je oko 30 stepeni ali je nocu dosta hladnije. Dokle gmaz ima nameru da se izlezava?

nenad
28.01.10., 18:57
Zavisi od primerka. Možda čak i do kraja zime.

Stufy
28.01.10., 19:46
Bitno je da nije mnogo mrsav i da ima vode. Moj je juce nesto ludovao posle 3 meseca mirovanja a danas opet spava.

Bearded_dragon
28.01.10., 19:53
Kad kazete spava na koliko sati mislite ? Moj isto u poslednih 10 dana legne ranije , oko 6 pm i , a upaliom mu lampu oko 9 am , i ako je uplajeno svetlo on se zavuce i spava! da li je u pitanju brumacija?!

kolja013
28.01.10., 20:25
pa moj vec 2 meseca provodi ispod panja, izasao je tri puta i bio ceo dan van shteka, inache izviri malo i dam mu kojeg crva kojeg mlitavo pojede. Nije mrshav dobro sam ga natovio pred san xD. jel bitna kolika je temp. dok spava??

sasha
28.01.10., 20:33
Moji ni ne pomisljaju da spavaju Imaju odlican apetit i varenje,aktivni su, pogotovo kad vide kutiju sa bubama.Da li to moze da im naskodi?

nenad
28.01.10., 20:41
Neke bradonje nikad ne spavaju. A obično većina bradatih agama ne spava tokom prve zime. Temperatura može da ostane ista, ili da se spusti. Sve jedno, gušter će spavati, ako mu se spava. I kad je brumacija u pitanju, ne kaže se već 2 meseca, nego tek 2 meseca :D Moja je prvu zimu spavala 4,5 meseca.

LARYBG
28.01.10., 21:14
mojoj je ovo pprva zima i nepada joj na pamet da spava

sasha
28.01.10., 21:20
Nadala sam se da je tako jer ne deluju da im nesto fali.Pravi su za mene jer bi me uznemiravalo da dugo ne jedu.Muzjak je tipicne boje ali ima predivnu gradju,krupnu glavu.Za drugu mislim da je zenka ali kad Kimo dodje treba da potvrdi.Samo su se jednom iz daleka videli i tada je muzjak podivljao.Brada mu se nadula i pocrnela,bobovao je.Ova druga je tada mahala prednjom nogicom.U Madjarskoj na farmi agama ih drze zajedno.Ne bih se usudila.

Bearded_dragon
28.01.10., 21:36
Sta znaci bobovao?

sasha
28.01.10., 21:40
Sta znaci bobovao?
Pokretao glavu gore dole.

zarko
28.01.10., 21:43
bobing... engleska rec

kolja013
28.01.10., 22:35
ok hvala, ja sam mislo da nece da odmara toliko dugo, doshla je na svet pochetkom leta 09' . I da kad sam vec pocheo sa pitanjima zanima me josh jedno, naime prvih 3-4 meseca kod mene joj je sve bilo ok, drzao sam je po rukama, pushtao po stanu i onda od jedanput kad sam hteo da je podignem uzela da shishti i pocrnelo joj ispod brade i od tad uvek grize!!! uglavnom je preteci ugriz ali i kad je podignem u ruku ne miruje nego gleda kako da me ujede, jel postoji neki nacin da je pripitomim????

sasha
28.01.10., 22:48
Moja mladja agama je jedno vreme divljala a sada opet jede iz ruke.Mislim da ne treba nista da forsiras.Idealna kombinacija su pas i guster.Psu nikad dosta paznje pa gustera ostavis na miru.

kimo
28.01.10., 22:49
Ne treba ih nikada držati zajedno. Nije garant da će im se nešto desiti ali jednostavno ne treba. Prevelik stres može da bude, a i mužjaci, kao i ženke se razlikuju jedni od drugih i ima nasilnih i tolerantnih. Što se tiče spavanja, mislim da će svaka agama da spava ako ima uslove za to, a ti uslovi su temperatura i svetlost. Da pojasnim, ako držite agamu i želite da je parite da brumira je obavezno i poželjno, a da bi brumirala, treba da bude skraćen period dana i snižena temperatura. To se postiže korišćenjem tajmera najbolje. Skratite im dan sa 14 sati na recimo 9-10 postepeno i ne pojačavate jačinu sijalice za grejanje nego ostavite istu tu što koristite i leti i naravno da noću temperatura pada i ne treba ih dodatno grejati. Same će početi da kunjaju i ako jedu ješće jako,jako malo i traljavo, tada im davati samo mekanu i lako varljivu hranu i na male količine i to recimo 4-5 sati pre gašenja svetla ne kasnije...

nenad
28.01.10., 22:54
ok hvala, ja sam mislo da nece da odmara toliko dugo, doshla je na svet pochetkom leta 09' . I da kad sam vec pocheo sa pitanjima zanima me josh jedno, naime prvih 3-4 meseca kod mene joj je sve bilo ok, drzao sam je po rukama, pushtao po stanu i onda od jedanput kad sam hteo da je podignem uzela da shishti i pocrnelo joj ispod brade i od tad uvek grize!!! uglavnom je preteci ugriz ali i kad je podignem u ruku ne miruje nego gleda kako da me ujede, jel postoji neki nacin da je pripitomim????

Isti je bio slučaj sa mojom agamom. Kad je bila stara oko 4 meseca podivljala je, i nije volela da se uzima u ruke. Pretila i grizla. I to je tako trajalo možda čak i godinu dana, ne sećam se. Posle se smirilia. Pubert, šta da radiš :D

kolja013
28.01.10., 23:29
xD nadam se da je to, nije prijatno kad krene da shishti! bash ne voli da se dira :(( a bash bih voleo da je miroljubiva....

banished
29.01.10., 11:46
hm... moja zverka recimo prvo nije htela da se pomiri sa mojim izlivima paznje i cestim diranjem ... sada je recimo skroz oguglao i samo je smiren kada ga izvadim iz terarijuma... kada ga vratim u terarijum opet podivlja ... penje se gde stigne ... nikako da se smiri ... dosao je na svet u julu 2009.

Cesto mi deluje da je skroz opusten i da se ponasa onako dominantno, a nekada deluje nekako spljosten na kamenu, i deluje mi da me se plasi ... nekada sisti kada pokusam da ga uhvatim, a nekada je skroz cool ...

???

Bearded_dragon
29.01.10., 14:14
ok hvala, ja sam mislo da nece da odmara toliko dugo, doshla je na svet pochetkom leta 09' . I da kad sam vec pocheo sa pitanjima zanima me josh jedno, naime prvih 3-4 meseca kod mene joj je sve bilo ok, drzao sam je po rukama, pushtao po stanu i onda od jedanput kad sam hteo da je podignem uzela da shishti i pocrnelo joj ispod brade i od tad uvek grize!!! uglavnom je preteci ugriz ali i kad je podignem u ruku ne miruje nego gleda kako da me ujede, jel postoji neki nacin da je pripitomim????
jel si agamu kupio od zarka? Izlegli su se 16 juna 2009 ?

banished
29.01.10., 15:38
Devojka od koje sam je kupio, kupila je od Buiea ... nadam se da sam dobro napisao ... super je gujan :D

kolja013
29.01.10., 17:50
ja sam kupio od pedje....

indijanac
31.01.10., 01:31
postavicu pitanje ovde,da ne bih otvarao novu temu...
moja zenka (skoro 2god) brumira vec 2-3 meseca,ali uopste ne odbija hranu,niti jede traljavo...prilikom hranjenja se ponasa kao da nije u brumaciji,ne zna za dosta :D
video sam u kimovom postu da bi u brumaciji trebalo da jedu traljavo,pa sam hteo da pitam da li je jos nekom bradonja u brumaciji ovako halapljiv?

kimo
31.01.10., 01:43
Pa onda ti nije u brumaciji :D A i ako ima apetit nemoj da ga hraniš kao inače, nego manje...

sasha
31.01.10., 02:02
U brumaciji definitivno nije jer mu nije usporio metabolizam a time i potrebe za hranom pa zasto onda da mu smanji hranu?Moje divljaju kad hoce da jedu,pa im ne daj.Ne moraju to uvek biti bube.Danas su i agame i kameleoni dobili bananu.

kimo
31.01.10., 10:22
Pa kažem mu da ako jede tako nije u brunmaciji, a ako je usporen inače i ako su uslovi za brumaciju ispunjeni onda ne treba da je hrani toliko.

sasha
31.01.10., 11:03
Pa kažem mu da ako jede tako nije u brunmaciji, a ako je usporen inače i ako su uslovi za brumaciju ispunjeni onda ne treba da je hrani toliko.
Ne zna za dosta, ne zvuci kao da je usporen:D

indijanac
31.01.10., 14:47
:) hranim je 3 puta nedeljno,ali mogla bi da jede i svaki dan da joj dajem :)
ovo joj je druga zima...i stalno je u steku dok joj ne ponudim hranu :).
koliko znam da bi se parila mora da brumira? ispravite me ako gresim..

Bearded_dragon
31.01.10., 15:06
ja ne mogu da provalim da li je moja agamu u brumaciji , desi se jadan dan ne izlazi iz steka , sledeci se samo sunca ... Pokusavam da provalim ali kad sam ubedjen da nije u brumaciji on ceo dan prespava... i tako poslednjih 10 dana.... Sta da radim ? Star je oko 8 meseci....

banished
03.02.10., 12:16
Ej pa i moj isto to radi ... a bese iz istog legla su?
ista prica... moze po ceo dan da spava u steku daleko od svetla, a moze i da bude ispod svetla... trupuje me to nekada, ali kontam da nisam jedini ... :)

Bearded_dragon
03.02.10., 17:06
da, da , bas tako ! Po nekad me bas zbuni ! Koliko je dug?

Geni
04.02.10., 21:37
Evo da se ubacim i ja ovde pošto je i moj iz istog Peđinog legla pa da se malo pridruži braći i sestrama ;)

Izgleda da su svi lenčuge jer i moj uglavnom spava i već par meseci je u brumaciji. Pošto sam kupio novi objektiv pa sam tražio žrtvu na kojoj ću da ga probam, evo i jedna fotka od malopre - taman je izašao malo da se protegne ::D

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/Gusteri/IMG_0617.jpg

Islikaću ga pošteno kada izađe iz brumacije, ovo je bilo samo na brzaka da malo pregledam oštrinu i boje. Nisam ni postavio osvetljenje.

sasha
04.02.10., 21:52
Ako je to sto vidim plavkasta pigmentacija,mnogo je lep.Daj jednu sliku ledja da vidimo boje.
Za sve fotografije koje sam videla da si postavio,svaka cast.To mi za kameleone nedostaje.

Geni
04.02.10., 21:59
To plavicasto je od zoomed-ovog peska u koji se ukopava kad spava. Vidis da je sav musav :).

Napravicu normalne fotografije kada bude raspolozen u normalnim uslivima sa nekim osvetljenjem. Ovo je samo skljocnuto kroz otvoreno staklo i to sa zumom umesto prajmom. Zasluzio je bolje ;)

sasha
04.02.10., 22:05
Svejedno je lep,Zato sam se iznenadila ,odkud kod nas tako obojeni.Ja moju agamu drzim na tepihu pa mi ispade cinjenica da mogu i musavi da budu

Geni
04.02.10., 22:39
Bio je i ovaj na cvrstoj podlozi ali je sada mnogo srecniji. Voli da kopa i da razbacuje pesak.

Cvrsta podloga je prakticnija definitivno.

sasha
04.02.10., 22:47
Ubedjena sam da su na pesku srecniji i priznajem da sam tu sebicna i kalkulisem kako da lakse ocistim.Kada su mi se kod rampoleona pojavile grinje borila sam se sama sa sobom da podloga ne zavrsi u smecu a da za lakse ciscenje trazim druga resenja

Geni
04.02.10., 22:56
A ja se razmisljam da postavim plocasto kamenje umesto peska kada malo omatori i smiri se. Dok jos raste i ovako je zivahan, pruzam mu pesak, posle cemo videti. Nista njima ne fali na cvrstoj podlozi.

banished
07.02.10., 16:12
HEHE ... super ti taj objektiv ... ja ovde upecao momenat ali fokus omašio i loš kadar ... ### ... ali vidi se ono bitno :D


http://www.teraristika.org/forum/picture.php?albumid=108&pictureid=650

Geni
07.02.10., 16:36
Fotka je odlična ;) Ni ne vidi se da ti je malo pobegao gušter ka tebi nakon potvrde fokusa. Da si koristio malo zatovreniju blendu od f/4.5 ne bi se ni videlo. Odličan kadar i dobro uhvaćen momenat. Sladak je mali, čak je dobro ispalo i ono malo zamućenje, tačno se vidi kako je potrčao ka plenu kada je na 1/400 uspeo da zamuti ::D.