PDA

Pogledaj punu verziju : Grejanje terarijuma (Izdvojeno iz: Zašto A.geniculata beži od bube?)



ritjzo
25.01.10., 15:24
kod moje je preko dana 20C a preko noci 16-17C ... To je sobna temp. ne znam kako da dodatno zagrejem temp?? Da li je potrebno?

D@nijel
25.01.10., 15:28
Preko dana stavi sijalicu crvene boje,vidi samo nadji malo jacu da bi mogla da greje.Istu tu sijalicu mozes da drzis i nocu jer tarantule ne registruju crveno svetlo.

Dusan1992
25.01.10., 15:44
E moram hitno da mejam sijalicu, samo da nadjem crvene boje. Kad kog ukljucim ovu jacu sijalicu ona zbrise u skloniste, dok joj ova manja ne smeta ali ne greje puno.

@ritjzo
Mogao bi malo da zagrejes da joj ubrzas metabolizam, onda ce da jede ko luda:D

D@nijel
25.01.10., 15:53
Imas crvene sijalice u svakoj malo bolje opremljenoj radnji a mozes i plavu da stavis ako nadjes.

NenadB
25.01.10., 16:21
Imas crvene sijalice u svakoj malo bolje opremljenoj radnji a mozes i plavu da stavis ako nadjes.

Hoćeš li da kažeš da ne vide ni plavu boju ili samo eto tako može i plavu da stavi :icon_scratch:...

D@nijel
25.01.10., 16:28
Da da hocu da kazem da ne vide ni plavu.

NenadB
25.01.10., 16:39
Ok, pošto mi je to malo čudno (zamisli život poput slika sa sepia efektom) jer ako ne vide ni žutu onda vide sve crno belo... jer su ovo tri osnovne boje iz kojih proizilaze sve ostale... znao sam da slabije vide ali ovako :eek:.. btw. da se vratim na temu.. i meni je moj Cyaneo ziveo jedni vreme na 16-17C preko noći i bio je skroz statičan nije pleo mrežu nije se kretao uopšte (mada nije imao ovakve probleme sa ishranom)... preko noći sam mu upalio crveno svetlo chisto da podigne tempetaturu za 5-6C (na Genijev savet :rolleyes:) ujutro me je zatekla mreža do vrha posude i mogao sam videti neku kretnju od njega kapiram da je bio srećniji... :cool:

ritjzo
25.01.10., 16:43
ok... to cu i da uradim.. Sad mi recite gde mogu u NS-u da nadjem tu plavu sijalicu (konkretno)?! I kako da je `nabudzim` na stakleni ter?

edit: mislim da li da je stavim unutra ili da visi iznad ter?

Dusan1992
25.01.10., 16:46
Imas crvene sijalice u svakoj malo bolje opremljenoj radnji a mozes i plavu da stavis ako nadjes.


Nemoras sijalicu ni da stavljas u ter. Napravi neki drzac i neka stoji na njemu ili sa strane.

ritjzo
25.01.10., 16:47
Nemoras sijalicu ni da stavljas u ter. Napravi neki drzac i neka stoji na njemu ili sa strane.

ne kontam? sa strane? pa onda ce da greje samo jednu stranu ter ili? :D

NenadB
25.01.10., 16:48
Spolja..!!! nemoj unutra može da se opeče na sijalicu, a naći će ona mesto sama gde joj najviše odgovara temperatura... I obrati više pažnje na vlažnost jer isušuje vazduh puno...:cheers:

Geni
25.01.10., 16:57
Au... gledajte, tarantule ne vide svetlost i boje kao mi. Maltene ih ne vide uopšte. Većina vrsti samo razlikuje dan od noći, taman toliko da se sklanjaju sa svetla. E sad, svaka 'boja' svetla ima svoju frekvenciju. Pogledajte skalu (imali ste sigurno neku u školi za vreme časova fizike kada su vam objašnjavali zašto je nebo plavo). Crvena svetlost ima najnižu frekvenciju i najmanje prododire kroz atmosferu dok ljubičasta a za njom i plava imaju najveću. Pogledajte one upaljače sa diodama u raznim bojama. Sa istom diodom, crvena svetlost vam maltene ne smeta kada je gledate dok plava prži oči. Mnogo je 'jača'.

E sad, naravno da je sijalica sa plavom slabija od sijalice bez ikakve folije ali je jača od crvene ako je gustina folije ista.

ritjzo
25.01.10., 17:19
super.. mislio sam da kupim plavu ali sam odustao sada... ipak cu crvenu... hvala geni puno! :) :cheers:

Geni
25.01.10., 17:24
Pazite, ovo je sve teorija... Možda ta plava ima mnogo deblju foliju a u stvari manje svetlosti prolazi kroz nju. Treba to videti. Poenta je kod tih sijalica da nikakva folija ne može da spreči prodiranje toplote, samo svetlosti. Uzmite onu koja ima najdeblju foliju jer vama treba toplota samo a tu su sve iste ;)

U stvari, to nije folija nego boja za staklo ako ćemo da cepidlačimo ;)

D@nijel
25.01.10., 22:02
Slazem se sa Genijem sto je rekao za sijalice.Strucnije je objasnio sve.Uglavnom nijedna od te dve boje nece da skodi koliko obicna sijalica a postici ce te par stepeni vise.Pa je na vama da odlucite koju ce te da stavite.

ritjzo
26.01.10., 13:24
E sad da ne otvaram novu temu postavicu pitanje ovde... Posto ne mogu da nadjem sijalicu u boji nigde u Novom Sadu, da li bih mogao da koristim podno grejanje? T. je oko 7.5cm i u terarijumu je staklenom...


Pozdrav!

NenadB
26.01.10., 15:30
Možeš da koristiš podno grejanje ali nije preporučljivo... Jer ako teperatura postane prevelika T će se ukopavati u podlogu instiktivno pokušavajući da se ohladi jer kapira da toplota dolazi spolja(odozgo), tako da sa podnim grejačima postoji šansa da se skuva ako ne budeš pažljiv sa temperaturom...
Prelistaj forum ja sam ovo ˝naučio˝ čitajući teme ima dosta o načinu grejanja T ...

Moj savet aj da ne delim savete(i ja sam rookie) neke bude predlog:
1. zagrej celu sobu na temperaturu 22-23C :)) 2. Nabavi sijalicu ne mora da kupiš plavu ili crvenu nabavi foliju u nekoj knjizari crvenu ili plavu pa stavi preko lampe naravno ako je diznirana tako da imaš da je zakačiš negde da je ne istopi sijalica (i koristi sijalicu sa manje W-ati...) pazi na vlažnost!!!

Miroslav
26.01.10., 15:36
A čemu ta svetla u boji. Ja sam jedno vreme prošle godine grejao moje tarantule sa običnom sijalicom od 40W. Posude sa tarantulama su bile u nekom omanjem starom akvarijumu. Uz otvaranje poklopca i postavljanje izolacije od stiropora, lako se dalo podešavati temperaturu.
Dakle obična sijaloca uperena ka terarijumu ili pored njega će u potpunosti odraditi posao. Samo proveri temperaturu.

marko
26.01.10., 16:02
@Miroslav - pa želeo je, koliko sam ja skontao, neko rešenje koje će najmanje smetati tarantuli. Iz tog razloga treba da stavi crvenu sijalicu. Ne mora, neće tarantula uginuti od obične sijalice, ali ako već može da kupi crvenu zašto da to ne uradi?

@rićzo - Nemoguće da u celom Novom Sadu ne možeš da nađeš crvenu sijalicu? Kanda nisi tražio na dobrim mestima :)

Geni
26.01.10., 16:04
Miroslav nije držao sijalice u terarijumima nego je držao posude sa tarantulama u akvarijumu u kojem je bila sijalica.

marko
26.01.10., 16:12
Nisam ni rekao da treba da stavi sijalicu u terarijum. Već je rečeno da nikako ne stavlja unutar terarijuma već spolja. Nisam ni sumnjao da je Miroslav dobro uradio.

Geni
26.01.10., 16:16
Pa kažem da otud potreba za crvenom. Obična sijalica u terarijumu bi bila previše svetla. Ne bi tarantula crkla ali joj ne bi prijalo. Naravno da sijalica koja ne bije direktno u terariijum sa spoljne strane radi posao ali ako ide u terarijum ostaje da se uzme neka crvena. Sa spolnje strane može i kabl grejač da se stavi i možda je to i bolje rešenje.

marko
26.01.10., 16:19
Jasno jasno, slažemo se u potpunosti. Ne treba ni razmišljati da li da stavi običnu ili crvenu kad je crvena dostupna skoro isto kao i obična. I slažem se da kabl grejač jeste bolje rešenje ali tek to je pitanje koliko mu je dostupno :)

Ne znam samo odakle (dez)informacija za plavu boju?

Što se tiče sijalice, znam sigurno da ima u Merkuru, tamo sam uzimao prošle godine, ne znam zašto ih i ove godine ne bi prodavali :)

D@nijel
26.01.10., 16:46
Ma to sam ja negde za plavu boju procitao da je u istom fazonu kao za crvenu.Pa rekoh ako ne moze da nadje crvenu neka stavi plavu.Ali me je Geni ispravio.;)

Miroslav
26.01.10., 16:47
Zaboravio sam napisati da sam na stranice posuda koje su bile okrenute ka sijalici zalepio crni papir (sa obe strane crn). Crna boje odlično propušta toplotu, ali slabo propušta svetlost. Meni je bilo bitno da ne propušta svetlos, zato što je tamperaturu bila gotovo ravnomerna u celom akvarijumu.