PDA

Pogledaj punu verziju : TROumim se! Pomoc u odabiru T!



loshme10
01.02.10., 14:13
Planiram da za nekih mesec dana uzmem svoju prvu tarantulu, ali ne mogu da se odlucim za koju... Izbor sam sveo na tri:

1.A.geniculata,
2.C.cyaneopubenscens i
3.L.parahybana.

Zanima me koja je najlaksa za odrzavanje, tj. najnezahtevnija? Konkretno me zanima da li bih neku od njih mogao da ostavim u stanu po 10-15 dana ili cak i duze ako recimo odem na more ili na skijanje? Problem je sto zivim sam u stanu pa ne bi imao ko da se brine o njoj kad nisam u stanu... Da li uopste mogu da je ostavim tako dugo bez vlage(znam da mogu bez hrane da izdrze i vise od toga)?

Geni
01.02.10., 14:17
Pa, najmanje vlage ti traži cyaneo od te tri a on i zahteva najmanje hrane tako da mislim da ti je izbor jasan.

Takođe je i najšareniji i najviše se menja kako raste.

Geniculata i parahybana su veće i proždrljivije i uglavnom vidljivije (mada se ni cyaneo ne krije mnogo).

loshme10
01.02.10., 14:25
Ja sam u pocetku bio za cyaneo, ali mi se ne svidja sto tako malo raste, tj. mnogo mi se vise svidja sto geniculata i parahybana zderu toliko i mnogo rastu! Najbitnije mi je sto se tice izgleda da budu sto vece i sto vidljivije! E sad ne znam da li bih ijednu od te tri vrste mogao da ostavim po 15 dana samu?! Pre svega mislim na ove dve velike...

Koby_88
01.02.10., 14:39
Mogao bi da je ostavis samu 15 dana bez problema, ali da je prethodno dobro nahranis ;)

loshme10
01.02.10., 14:43
Jel mislis na neku od njih posebno ili vazi za sve tri? To mi je stvarno jako bitno, jer nekad nisam kod kuce duze vreme... A kako stoje stvari sa vlagom? Da li parahybana i geniculata mogu toliko bez vlage? I sta treba da radim, da im ostavim u jednoj posudi dosta vode?

Dusan1992
01.02.10., 14:54
Ako su vece T u pitanju mozes i po mesec dana, samo napunis posudu sa vodom i to ce drzati vlagu.

loshme10
01.02.10., 14:59
A jel to vazi za velike vrste kao sto je parahybana ili mislis da mogu da ih ostavim po mesec dana tek kad odrasu...? Ja se sad izvinjavam na smaranju, ali verujem da ste svi bili ovakvi kada ste uzimali svoju prvu T! :D

zarko
01.02.10., 15:47
uzmi ona koja ti je lepsa!
ja bih genikulatu jer jako brzo raste, i ako nije veca od lasiodore ipak je zdepastija deblja i mocnija...

Dusan1992
01.02.10., 16:42
Ja se sad izvinjavam na smaranju, ali verujem da ste svi bili ovakvi kada ste uzimali svoju prvu T! :D
Da da...:D


To uglavno vazi za terestijalne vrste koje ne traze puno vlaznosti, znaci mozes da ih ostavis samo sa posudom sa vodom. Naravno ako su u fazi presvlacenja a vlaznost nije dovoljno velika mogu da se pojave komplikacije.
Zato male T (manje od 5-6cm) ne traba ostavljati dugo bez orosavanja jer su neznije a i cesce se presvlace pa moze da se desi da pocnu da se presvlace kada nisi kuci (kada je vlaznost niska).

Mozda te sve ovo zbunjuje ali videces kada budes uzeo T, sve ide samo i tripovaces se samo prve nedelje :D

concepcion
01.02.10., 20:10
10,15 dana tvog odsustva nece smetati tarantuli sigurno,stavis malo vecu posudu za vodu i uzivaj...uzmi onu koja ti se najvise dopada jer sve tarantule su izuzetno zahvalne i traze 5 minuta posla nedeljno najvise tako da nemoj da te to brine a ja cu svoj glas dati za parahibanu ;)

ritjzo
01.02.10., 21:04
Druze, uzmi Geniculatu.. Moj savet. :)

rassa
01.02.10., 21:08
za hranu se ne brini, mogu one dosta da izdrze
ja sam moju geniculatu ostavio 25 dana i nista joj nije bilo ;)

moj glas ide geniculati

AlexMahone
01.02.10., 21:31
L.parahybana je meni najj... I ako moze meni mala pomoc koliko je N. Chormatus dobar za pocetnike posto ja kupujem njega cim malo otopli , jer ne mogu zbog prevoza pre...

loshme10
01.02.10., 23:53
Jel to znaci da je najbolje ako je moguce da odmah uzmem neku od 5-6cm, a ne malu? Te malo vece su dosta izdrzljivije, zar ne? Hvala vam ljudi, dosta mi pomazete, samo vi saljite preporuke i ko god ima neki savet! Da nije ovog foruma mnogo manje ljudi bi se odlucivalo za drzanje T!!! :) Pozz!

Dusan1992
02.02.10., 00:45
I ako moze meni mala pomoc koliko je N. Chormatus dobar za pocetnike posto ja kupujem njega cim malo otopli , jer ne mogu zbog prevoza pre...

Dobar kao i ove 3. Takodje brzo raste i srednje prozdrzljiv.


Jel to znaci da je najbolje ako je moguce da odmah uzmem neku od 5-6cm, a ne malu? Te malo vece su dosta izdrzljivije, zar ne? Hvala vam ljudi, dosta mi pomazete, samo vi saljite preporuke i ko god ima neki savet! Da nije ovog foruma mnogo manje ljudi bi se odlucivalo za drzanje T!!! :) Pozz!

Vece su izdrzljivije ali to nemora da znaci da mozes da testiras njihovu izdrzljivost::D. A mozes da gledas dok love bube jer je lov na tenebrije(za manje T) dosadan. :)

Ako ne ugine, nijedna T te nece razocarati;).

Moj glas ide parahybani.

D@nijel
02.02.10., 00:50
Moj glas ide geniculati jer sa njom nikad nije dosadno.Mada mozda mozes i cyan-a da uzmes.Ne treba mnogo vlage sto ti odgovara kad ga ostavljas i ubedljivo je lepsi od oba konkurenta.Sad na tebi je.Al kao sto neko vec rece neces sigurno ostati na jednoj.

NenadB
02.02.10., 00:58
Jel to znaci da je najbolje ako je moguce da odmah uzmem neku od 5-6cm, a ne malu? Te malo vece su dosta izdrzljivije, zar ne?

...Ali onda ćeš propustiš presvlačenja i odrastanja svoje T... Na primer ako uzmeš odraslog Cyanea nećeš videti transformaciju kroz koju prolazi od ˝ose˝ do plave(GBB) T.. to je jedan od razloga zashto sam ja za svoju prvu T izabrao baš Cyana.. :camouflage:

loshme10
02.02.10., 01:17
@ Dusan1992: naravno da necu da testiram njenu izdrzljivost, voleo bih da bude sto prozdrljivija i da mi poraste sto pre! :D

Ima li jos neki savet? Prednosti i mane svake od ove tri...? Hvala vam jos jednom svima! Pozz!

twilight
02.02.10., 01:21
Moj glas ide cyan. imam jednog ali malog i ne sakriva se samo plete mrezu ko blesav i uvek je na njoj i vidljiv je...Jede dosta,raste dosta brzo ako je temperatura,vlaga,hranjenje ok.....

Pozz!:icon_salut:

Dusan1992
02.02.10., 03:10
@ Dusan1992: naravno da necu da testiram njenu izdrzljivost, voleo bih da bude sto prozdrljivija i da mi poraste sto pre! :D

Ima li jos neki savet? Prednosti i mane svake od ove tri...? Hvala vam jos jednom svima! Pozz!

Znacenje reci prozdrljivost
Ako za neku T vazi da je prozdrljiva to ne znaci da ce da cepa po 5buba svakoga dana, vec da ce da jede dok se ne zasiti (buba na svaka 5 dana je je OK). Da bi T bila prozdljiva moras da joj povecas temp u teru, jer veca temp ubrzava metabolizam, brze vari hranu pa mozes cesce da je hranis.

Kako ja hranim moje T.
Buba velicine kao telo T na 5dana, izuzetak je parahybana koju hranim vecim plenom.:)

Prednosti i mane
Cyano: najlepsa, puno plete ali welter kategorija
Geniculata i parahybana: masivne uvek gladne, veoma aktivne, vrhunski predatori. Ako imas po dve genic. i parah. postoji mogucnost da ces bankrotirati kupovajuci im hranu:D:D

loshme10
02.02.10., 10:29
Dusane ne brini, znam to sto se tice hrane! Proveo sam prilicno mnogo vremena citajuci tekstove po forumu, a imam jos nekih mesec fore da se sto bolje informisem... Citao sam o svakoj vrsti dosta, ali me zanima jos i vase misljenje koju da izaberem izmedju te tri. Za sada sam najblizi geniculati. Cyaneo mi se najvise svidja izgledom ali mi se stvarno ne svidja sto poraste za trecinu manje od ove dve! A kontam i da nije bas tako plava kao na vecini slika, nego da blic odradi svoje...

Geni
02.02.10., 10:32
Ti verovatno misliš da ćeš biti prvi čovek koji je ikada ostao na jednoj tarantuli? Ajd pa navijamo za tebe ali su ti male šanse ::D.

Da ti prevedem - uzmi obe ili sve tri a cyaneo obavezno malu da je gledaš kako raste.

Dok su male ne treba ti ni terarijum pa imaš bar godinu dana da to obezbediš, dotle može i neka kutija ili neka manja posuda.

loshme10
02.02.10., 10:37
A ako uzmem geniculatu od 5-6cm, koliko cu jos moci da je drzim u cricket keeperu, tj. za koliko meseci cu morati da kupim terarijum? Znam da sve to zavisi od T do T, ali cisto otprilike... Pozz!

Dusan1992
02.02.10., 15:17
Pa ako je hranis povise mozda ce ti vec za godinu dana trebati ter.

loshme10
02.02.10., 15:38
Auuu, pa onda imam i previse vremena da sve to lepo sredim! Ja sam mislio da ce trebati oko 6 meseci... A jel mogu vec sa tih 5-6cm da je stavim u cricket keeper ili je bolje jos da je drzim u onoj maloj kutijici? Koliko treba da naraste da bi se prebacila u keeper a koliko u terarijum? Hvala!

Cold_Beer
02.02.10., 15:44
Auuu, pa onda imam i previse vremena da sve to lepo sredim! Ja sam mislio da ce trebati oko 6 meseci... A jel mogu vec sa tih 5-6cm da je stavim u cricket keeper ili je bolje jos da je drzim u onoj maloj kutijici? Koliko treba da naraste da bi se prebacila u keeper a koliko u terarijum? Hvala!

Vidi ovako,uzmi posudu koja je u duzini i sirini,5 puta duzina tarantulinog tela (ne racunajuci noge). Na primer ako tarantula u telu ima 3 cm onda neka ti posuda bude otprilike 15 x 15 cm. Ja sam tako racunao kolika mi posuda kad treba za tarantulu.

loshme10
02.02.10., 15:58
Pa jel to onda znaci da ako uzmem neku od 5cm, odmah mogu da je stavim u keeper? Koliko mi se cini, keeper je oko 20cm dugacak... To bi trebalo da bude taman, zar ne?

Cold_Beer
02.02.10., 16:02
Imas keeper-e razlicitih dimenzija,mozes u taj od 20 cm bez problema da je smestis.

concepcion
02.02.10., 18:17
imas na novom beogradu u pet centru keeper-e raznih dimenzija a i ne moras da bacas pare na to,mozes da uzmes plasticnu kutiju u metrou npr,imas razne varijante samo budi kreativan,a i siguran sam da neces ostati na jednoj tarantuli ;)

loshme10
04.02.10., 21:08
Jos jedno pitanje! Citao sam da je Acanthoscurria jedna od dva najotrovnija roda tarantula koje se drze kao ljubimci. Sta to znaci?! Koliko im je u stvari jak taj otrov? Planiram da uzmem geniculatu, i uopste ne planiram da je drzim u ruci, ali ne bih bas da pandrknem ili da zavrsim u bolnici ili u komi ako me slucajno ujede! :D

marko
04.02.10., 21:55
A gde si to pročitao baš me zanima? Nije tačno to što piše.

loshme10
04.02.10., 22:15
Pa pretpostavio sam, jer su to pisali na nekom sajtu za ljubimce i verovatno nikada nisu drzali tarantule! Pise da su Poecilotheria i Acanthoscurria dve najotrovnije T koje se drze kao ljubimci! Meni je to odmah bilo sumnjivo, ali eto cisto da pitam... Sta moze da se desi ako ujede? Nisam alergican na pcelinji ubod, tako da nisam ni na T, ali me zanima sta bi mi bilo kad bi me ujela...? Hvala i pozz!

marko
04.02.10., 22:22
Za rod Poecilotheria je sve ok ali za Acanthoscurria su malo lupili. Teško da će bilo koja od "New World" vrsta da se nađe visoko na listi sa "jakim otrovima". Neće ništa strašno da ti bude, neki otok, nešto će malo da boli, kao ujed ose.

Nisi alergičan na pčelinji ubod "još". Ne mora da znači da ćeš jednog dana biti, ali ne mora da znači ni da nećeš biti. Alergija nije urođena, zaradiš je u životu ;)

Geni
04.02.10., 22:24
Ne verujem da si to dobro pročitao jer niko ne bi ubacio Acanthoscurriu u tu priču. Možda su mislili na neku drugu vrstu a pogrešili naziv. Daj sajt, baš bih voleo da vidim.

Bilo je već takvih tema - http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3555 i nema mnogo dileme

Otrovne vrste su:

Poecilotheria
Halpopelma
Stromatopelma
i
Pterinochilus

loshme10
04.02.10., 23:52
@Marko: Pa mogu ti reci da sam do sada bio prilicno imun na ubode pcela... :D Moj deda drzi pcele pa kad mu pomazem da ih seli ujede me po desetak svaki put, ali mi nista ne bude, cak mi se posle vise desetina uboda nije posle ni otok javljao, a cuo sam da se vremenom tako stice imunitet(bar kod pcela). Nadam se da ako me ne daj boze ujede T necu imati nikakvih problema... Dobro je, onda ipak nisam odustao od geniculate! :DDD

@Geni: http://forum.burek.com/tarantula-dlakavi-mezimac-ili-ubica-u-kuci-t387629.wap2.html

Nasao sam ovaj sajt, tu pominju Acanthoscurriu i Theraphosu kao "veoma opasne", ali na jednom mestu pise da su Poecilotheria i Acanthoscurria dva najotrovnija roda koja se gaje, ali ima i onih smrtonosnih koji se ne gaje... E sad ne mogu da nadjem taj drugi sajt, ali eto i u ovom sto sam stavio pise to za Acanthoscurriu... Ja naravno verujem vama, jer vi imate veliko iskustvo sa T, a te tekstove su verovatno pisali neki ljudi koji nikada nisu drzali T... Pozz!

Geni
05.02.10., 00:00
Auuu, kakav uzas od teksta. Najveca je bila avicularia i tropsih predela juzne afrike!?! Ala je ovo pisao neko ko nikada nije ni video tarantulu a najgore je sto nisu culi ni za google ::D

loshme10
05.02.10., 00:04
Pa rekao sam ti! Ja koji nikada nisam imao T sam se skroz pogubio kad sam citao i nista mi nije bilo jasno! Znaci geniculata je ipak savrsena za mene... :D

Geni
05.02.10., 00:06
Savrsena ;)

marko
05.02.10., 00:22
O ne, opet burek forum :lol:

Uzmi geniculatu mada bih voleo da se ta praksa vremenom malo promeni.
Svi nju uzimaju za početak pa ih more kod nas. A toliko različitih vrsta taratnula na lageru :)

Geni
05.02.10., 00:36
Uzas kakvih sve gluposti tamo ima. I slazem se za geniculatu ;).

lesa
05.02.10., 00:48
ja neznam sta samo trazite na tom bureku?sve sto vas zanima mozete pitati na ovom sajtu.ima strucnih ljudi koji ce da vam objasne sve sto vas zanima.

loshme10
05.02.10., 01:25
Pa nisam hteo da puno smaram ovde, a do bureka sam dosao preko google-a...

@Marko i Geni: Pa sta mi onda vi savetujete, koju da uzmem?! Znaci bitno mi je da moze sto vise i sto brze da poraste(da jede kao bernandinac) :DDD, da je stalno vidljiva, da joj nije jak otrov i pre svega da mogu da je ostavim duze vreme(15-ak dana) samu u stanu. Na pamet mi padaju samo geniculata i parahybana... Naravno, i dalje primam savete za koju od ove dve da se odlucim ili ako imate da mi predlozite neku trecu. Hvala vam ljudi, mnogo mi pomazete!!! :D

AlexMahone
05.02.10., 02:26
Погледај за овог нханду чорматуса имаш на сајту код Кима све о њему. . . По мени најј боје црвена и бела. . . А и није скупа и расте поприлично брзо ја њу узимам само чекам да мало отопли пошто сам из Врњачке Бање што је 5 сати од Новог Сада, а каже Кимо да не ризукујемо. . . Па је жељно исчекујем већ више од недељу дана... :mad::mad::mad::mad::mad:

Dusan1992
05.02.10., 17:41
Nije sva lepota u tome da je T velika, da brzo raste, da je prozdrljiva i td.
Lepota je u samom posedovanju te T. Pre skoro mesec dana sam kupio malog murinusa i za svo ovo vreme sam ga video samo dva puta. Uopste nije prozdrljiv, nije ni veliki( uopste kao vrsta ), ali mi je ipak najomiljenija T (schhh, da ne cuju ostale T) :)