PDA

Pogledaj punu verziju : Da li savetujemo ljude da ne uzimaju burmanske pitone



Pedja
06.02.10., 12:36
Mislim da je veliki problem na ovom nasem forumu to sto se cesto desava da kada neko trazi savet za odredjenu vrstu zivotinja, da mu se javljaju ljudi da dele savete koji imaju minimalno ili uopste nemaju iskustva sa tom vrstom.
U ovom slucaju konkretno Zarko koji uopste ne drzi kukuruzne smukove, to sto je mozda usput prodao nekoliko komada se ne racuna u drzanje.
Mislim da treba pustiti ljude koji imaju malo vise iskustva da odgovore , a ne po svaku cenu deliti savete. To u krajnjoj liniji nije dobro i za sam forum.
Znam nekoliko ljudi koji su ogorceni na forum ,jer su napljuvani zbog toga sto drze/ ili hoce da drze burmanskog pitona.A mnogi sto su savete delili mozda nikada nisu ni bili u kontaktu sa burmanskim pitonom.
Ovaj forum se zove Teraristika.org , a tu treba da bude mesta i za ljubitelje nilskih krokodila ukoliko ih ima.(u smislu cuvanja kao kucnih ljubimaca)

freepartyman
06.02.10., 13:04
Sa svim ovim se slazem i dodao bi jos nesto. Mnogo puta sam na ovom forumu video da na razna pitanja odgovaraju ljudi koji su ih pre mesec dana sami postavljali ..Znaci ljudi koji nemaju iskustva lete da prvi daju odgovor(u vecini slucajeva pogresan) na neciji manje ili vise bitan problem. Stvari koje procitate na internetu nisu uvek merodavne i da bi donosili merodavan sud o nekoj zmiji morate da je cuvate vise godina. Kao kada bi ja uzeo sada da napisem nesto o gore navedenom slucaju u vezi kukuruznih smukova a nisam ih nikada drzao. A necu da napisem cuo sam itd..Ja mozda imam misljenje ali ima na ovom forumu merodavnijih ljudi za odgovaranje od mene o smukovima.
P.S Ewo Pedja kad si pomenuo nilskog krokodila dao si mi ideju da uskoro nabavim kajmana ;)

nenad
06.02.10., 13:57
Niko nije protiv čuvanja burmanskih pitona, nego protiv nesavesnog čuvanja burmanskih pitona. Kad neko toj zmiji može da obezbedi uslove - dovoljno hrane i prostora, niko mu ništa neće reći. Al kad se neko pojavi ko nema pojma koliko raste ta zmija, ni koliko prostora treba da joj obezbedi, pa dođe na forum da pita da li da je uzme, naravno da će mu svi reći da mu to u životu ne treba.
Pogledajte oglase po forumu, i uopšte po novinama. Od zmija, najčešće ljudi prodaju svoje burmanske pitone. Zašto? Zato što su se preračunali kad su ih kupovali. Nije ni potrebno imati iskustvo u čuvanju ovih zmija da bi rekao nekom za kog se vidi da nema uslova, i da će ga interesovanje proći kad zmija počne da raste, da odustane od njih. Ja se sećam, kad sam postavljao oglas u Halo oglasima, da su ljudi zvali i isključivo se interesovali za pitone. E, to su u većini slučajeva oni isti ljudi koji misle da piton u zarobljeništvu ne može da dostigne svoju punu veličinu, nego bude "patuljast", i koji će ga držati u užasno malom terarijumu, a onda prodati, pokloniti, ili će im jednostavno crći od loših uslova.

Pedja
06.02.10., 14:37
Al kad se neko pojavi ko nema pojma koliko raste ta zmija, ni koliko prostora treba da joj obezbedi, pa dođe na forum da pita da li da je uzme, naravno da će mu svi reći da mu to u životu ne treba.


Pa valjda treba da mu objasne koliki prostor treba i kolika raste a ne da mu zato sto pojma nema kazu da mu to u zivotu ne treba. Pa svi koji prvi put kupuju zmiju uglavnom pojma nemaju pa bio to smuk ili piton.
A to sto kada narastu ih prodaju toga ima dosta i sa ostalim reptilima. Ima dosta slucajeva da ljudima dosade njihovi gekoni,agame, smukovi.... pa ih prodaju.Toga ce uvek biti sa svim reptilima iz ovog il onog razloga.


99 % burmanskih pitona poticu od mene i svako ko je dosao kod mene po burmanskog pitona video je moje odrasle i mogao da stekne utisak koliki su.Ima ljudi koji kada su videli moje velike odustali su od burmanca a i ima i onih koji su pitali- jel moz to da bude malo vece.
Medjutim, pored toga neki ljudi koji imaju uslove za burmanskog pitona i zeleli su da imaju burmanskog pitona kada su dosli kod mene imali su komentar otprilike, svi me napljuvase sto hocu pitona i da je cuvanje burmanskog pitona nesto sacuvaj boze #####ano.

Ali ovo sa pitonima sam samo naveo kao primer, poenta je nesto drugo.
Secam se da je bilo komentara Burmanski piton nije pocetnicka zmija, sto je skroz netacno, i takvi komentari uglavnom dodju od ljudi koji su burmanca videli samo u Zoo vrtu.

I sve sto sam hteo da kazem je da je glupo davati savete drugima za nesto u sta ni sam nisi upucen.

NecrovoX
06.02.10., 15:12
Kimo mi je jednom rekao jednu dobru stvar.Svako pitanje na forumu je postavljeno vec gomilu puta,i kada se pojavi opet neko sa pitanjem tipa "Moja zmija nece da jede,sta da radim?" nije nista strasno sto ce se za odgovor javiti neko ko je pre mesec dana postavio isto to pitanje.Zasto? Pa zato sto mislim da je i Pedji i Nenadu i ostalim ljudima koji su profesionalci dojadilo da odgovaraju po stoti put na takva pitanja.A onaj sto je pitao pre mesec dana i sada to zna moze da kaze nekome drugom.Samo se prenosi znanje.Tako da freepartyman (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=1260) mislim da nisu u pravu kada smatras za losu pojavu to sto relativno novi clanovi daju svoje komentare i savete.Ni ja necu govoriti nesto sto ne znam,ali evo nedavno sam imao problema sa grinjama i mislim da sada mogu nekome da pomognem u vezi toga kao sto su meni pomogli.Resiti taj problem jednom ili 100 puta je manje vise svejedno,isto ti je.

A za burmance,..Slazem se ovde sa Nenadom.Pedja jeste da ljudi vide tvoje zmije i dosta je da odes i vidis na you tube,ali svi nekako idu "lako cu ja sa time" logikom,koja je obicno pogresna.Niko ne zagovara da je lose i opasno drzati njih,ali da treba malo vise paznje i obzira nego kod kukuruznog smuka.I meni se cini da se burmanci najcesce preprodaju posle koje godine,sto je savrsen primer koliko ljudi precene svoje sposobnosti i posvecenost tome.
Ps.ode tema u persun :)

nenad
06.02.10., 16:14
Mislim da je pogrešno ljude pljuvati zbog toga što hoće da čuvaju burmanca. Ali, u par slučajeva i ja sam savetovao javno ljude za koje sam bio uveren da to nije za njih, da ih i ne uzimaju. Na primer jednoj devojci sa foruma sam više puta rekao da se okane pitona, jer nije životinja za nju. Ukoliko proceniš da neko nije za nešto, zašto mu to ne bi i rekao? Ona je sama trebala da vodi računa o pitonu, koji bi ubrzo postao duži od nje, a vremenom i teži ;) Bio je agresivan, i ujeo ju je jednom gadno, pa ga se na kraju rešila. A smatrao sam da mogu da joj to kažem jer je poznajem dovoljno.

Igor Velevski
06.02.10., 17:25
Jeste tema ode u ......., ali da dodam i ja nesto! Mislim da niste u pravu kad kazete da svako daje odgovore resavanja nekog problema, cak i oni koje su svoju prvu zmiju nabavili pre mesec dana! Smatram da svako moze da da savet kako bi pomogao nekom drugom, pa cak i ako je to cuo od nekoga! Polazim od sebe...ako ja imam neki problem, voleo bih da cujem cavete i od veterana u teraristici, ali i od pocetnicima, to nikako ne skodi, pa zato i postoji ovaj forum, cak i ako ima suprotnih stavova da se razvije diskusija i utvrdi sta je ispravno, a sta nije!
U odnosu na burmanskih pitona.... mislim da je Pedja tu u pravu! Nema potrebe da se neko odvraca ili potstice da uzme burmanca ili ne! Dovoljno je da vidi kako uzgajivaci drze i razmnozavaju ih i to je to, jer ako neko razmnozava odredjenu vrstu, znaci da joj je obezbedio sve neophodne uslove! Na netu ima raznih podataka za burmanaca, neke su realne, a neke ne (ne znam zasto, valjda da sluze da se covek odvrati od zelje za burmancem). Na prime, ima sajtova gde kazu ako nemate da obezbedite jednu sobu za vaseg burmanca onda ga ne uzimajte (pa i ja bi lepo ziveo u kucu od 300 kvadrata gde ce dnevni boravak da mi bude 100 kvadrata, ali naravno zadovojan i srecan sam i kad zivim u nesto manju kucu od ove)! Reptili su zivotinje za gledanje i nisu cigre, pa da prave egzibicije u svakom trenutku kada zelits da ih gledas i uzivas u njima! Jednostavno, treba da jako volis reptile, da bi ih gajio! Mnogo ljudi ih uzimaju radi hira, da budu veci frajeri, mode ili zato sto su to videli na televiziji, pa im se zasvidjalo. Takvim ljudima reptili ubrzo postaju dosadni, bas zbog njihove prirode. To su ljudi koje kupuju reptile, pa ih posle prodaju, poklanjaju ili ne znaju sta ce sa njima, pa ih pustaju (to je neodgovornost, nedoslednost, neozbiljnost, ajde da kazem jebivetrovski). Takvi ljudi na zalost postoje i ovo sto rade danas bice i daje! Ja recimo ne priznajem to da neko ko je uzeo burmanca prodaje ili poklanja zato sto mu je narastao, pa ne moze da mu obezbedi minimalni prostor, to je za mene jebivetar! Pored postojanje ovakvih foruma, ljudi odgajivaci, literature, pa i neta (jer i tu ima tacnih podataka, ako se dovoljni trazi) niko nema pravo da bude iznenadjen zasto mu birmanac toliko raste ili mu je toliko narastao! Kad sam se ja odlucivao za burmanca, nije mi trebalo neko da me odvraca ili "pali", jer sam teoretski znao sve o njemu i naravno da nisam se iznenadio sto mi je sad narastao 2,5 m i da ce jos uvek rasti. Jednostavno, kad sam uvideo da mogu da mu pruzim uslove za pristojan zivot, uzeo sam ga i nisu mi trebali saveti od ljudi koj ih uzgajaju u smislu dali mogu ili ne mogu da ga drzim, jer niko to ne zna bolje od mene! Naravno, kad me ovde ljudi pitaju dali mogu da drze, ja im kazem da ne mogu to da znam bolje nego oni sami, ali mogu da im kazem koji su minimalni uslovi koji treba da obezbede za njegov pristojan zivot. To se zove neutralni odgovor, jer nema niti "paljena", niti odvracanja, i mislim da je to najpostenije! Meni su burmanci jedni od najlepsih zmija i kad bi bio jebivetar uzeo bih 20 komada razlicitih morfova dok ne porastu, a posle videcu sta cu i kako cu ;)

zarko
06.02.10., 18:39
ja svaku zivotinju cuvam solo, zbog parazita, da bih pratio da li jede redovno i jos mnogo drugih razloga. ja sve moje agame koje izvedem a to budei po 50 komada cuvam solo opet. iz istih razloga.iguane takodje koje sam sve izveo bile su solo. po istom principu cuvam i sve vrste zmija koje imam. nikada nisam imao smuka kod sebe duze od 10 dana istina je ali nije da bas ne znam nista.

ZA PEDJU: dobro bre vise mani me bre , ko dete si neko.neam vremena za tebe

Lady A.
06.02.10., 19:05
Ako na ovom forumu budu na pitanja odgovarali samo oni koji se dugo bave odgojem i oni koji imaju puno iskustva- pisace samo par ljudi! Aposlutno mislim da svako ko nesto zna, i ako je pocetnik, treba da bude ukljucen u davanje saveta. Pa ako je nesto netacno, tu su iskusniji da to isprave.
A sto se tice burmanskih pitona, imala sam neko vreme jednog na cuvanju, s'tim da sam ja mogla da ga vratim u bilo kom trenutku i definitivno mislim da to nije zmija za pocetnika. Doduse moj je bio prilicno agresivan, ali svejedno nikad mi ne bi ni palo na pamet da takvu zmiju kupim za sebe. Jako ih volim, prelepi su mi, ali ih ne bi drzala. I definitivno mislim da neko ko nema pojma sta znaci imati zmiju, ne treba prvo da uzima takvu zmiju. Ipak sa smukom ili nekom drugom manjom zmijom ne mozes da imas toliki problem, kao sa burmancem. To sto ih ljudi tako olako shvataju i jeste razlog sto ih u tolikom broju prodaju kasnije. I tu uglavnom zmije ispastaju. :mad:

ssavic
06.02.10., 19:31
"Nije piton zmija za pocetnika" - Zasto?
U redu, nije za nekog ko nije ranije imao iskustva sa zmijama da uzme burmanskog pitona od 3-4 metra. Ali ako neko uzme pitona od 60-70 cm, iako je pocetnik, dok ta zmija poraste do velicine od 2 m ni vlasnik vise nece biti pocetnik i steci ce neko iskustvo... Samo ne treba biti neozbiljan (to vazi za bilo koju zivotinju ako neko hoce da priusti sebi, bila to zmija, hrcak, pas itd.)

zarko
06.02.10., 19:38
cinjenica je da mnogi ljudi kupe pitona pa shvate da nije za njih.to se desava i sa iguanama.
znaci, piton je za svakog ko zna sta kupuje i da je to stvar koju on moze da "isprati" a da se cuva lako, istina je.

tako da pocetnik moze da se razlicito tumaci. ali mnogi ljudi dodju sa idejom koja je daleka od realne situacije i zato im se skrene paznja da ce imati jako vleiku zmiju koja potencijalno moze da ugorzi nejga, bliznje ...pogotovu su opasni kao su deca u blizini.

iskustvo je pokazalo da se ljudi najvise tarase pitona i iguana, i to je na celom svetu tako. nigde nemas da neko kuka da ljudi nesavesno ulaze u kupovinu krested gekona ili leopard gekona i ako i oni se cesto pojave u ponudi po principu necu vise da cuvam istog.

Lady A.
06.02.10., 19:52
Ovo je naravno, samo moje misljenje. Nije za pocetnika i ne moze se porediti sa hrckom, iz prostog razloga sto hrcak ne moze da te ubije ili izranjavi kad poraste. Dosta ljudi prvo uzme zmiju (svejedno koju) i tek onda shvati da mu ona nije zanimljiva i da mu vise leze npr. gusteri koji su pokretljiviji i sl. I na kraju odustane od cuvanja iste. E iz tog razloga mislim da je pametnije da neko ko planira da cuva ovako veliku zivotinju, ima bar neko iskustvo sa zmijama.
Mislim, lepo je reci da taj ko uzima zmiju mora da bude 100% siguran da je zeli i da mora da razradi sve detalje oko cuvanja i ako to sve uradi mocice da usput stice iskustvo dok ona raste. Medjutim to se u praksi nije pokazalo tako i uvek ce biti ljudi koji ce kupovati burmance, a nece biti spremni za njih. Zato mislim da je bolje poceti sa manjom zmijom. Cisto iz razloga sto je ovo zmija koja je potencijalno opasna po coveka, a ne jer se tesko cuva. ;)

ssavic
06.02.10., 19:59
To da ce porasti velika, to je video svako ko je i jednom bio u zoo vrtu, a onaj ko ne moze sam da uvidi da tolika zmija moze biti potencijalno opasna, taj covek onda i nije bas najnormalniji. Ovo potencijalno naglasavam, sve zavisi kako se s njom rukuje. Sto kaze Igor ima mnogo j##ivetara koji i kupe zivotinju znajuci da ce je posle prodati. I ja poznajem dosta neozbiljnih ljudi za koje mogu da tvrdim da za njih nije ni jedna zivotinja, neki ljudi ne umeju ni sami o sebi da se brinu, a ne drugom o zivom stvoru. Ali ne postoje samo takvi, postoje i oni drugi, i mislim da nista nije problem ako se razmisli realno i shvati ozbiljno.

Geni
06.02.10., 20:08
I idemo opet...

Sve je ode rečeno tačno ali svako sa svoje tačke gledaišta. Prvo što definitivno nije tačno je to da uvek odgovaraju članovi koji su neiskusni. Ja se možda u zmije slabo razumem ali mi je komunikacija i forumi specijalnost. Svi iskusni članovi čitaju teme i ne odgovoraju ako ne moraju. Mene zaista mrzi da pišem istu stvar po stoti pu ali ima članova koji su 'svežiji' i koje ne mrzi. To je prirodan tok stvari. Ja ću se uvek uključiti ako vidim da je neko izneo neistinu ili loš savet ali se neću uključiti da potvrdim da su napisani postovi dobri. TO je i suština foruma i njihova osnovna prednost nad sajtom. NA forumu nema samo jedan čovek koji piše tekstove i ako se desi da se iznese pogrešan savet, kao što je to ovde Žarko uradio, on će odmah biti ispravljen. To uglavno ne odgovara nekome ko ne želi da se udubi u problematiku već želi na gotovo da mu se servira neka vrsta uputstva kako neku životinju treba čuvati.

Kada smo kod takvih... Peđa je rekao da se članovi stalno odvraćaju od kupovine pitona. Pa čim je nekoga moguće odvratiti sa par postova taj i nije bio za pitona. Imali smo kod guštera dva primera pre par nedelja. Članovi koji su krenuli da kupuju guštere i koji su tvrdili da su sve o njima pročitali o koji su odmah odustali kada su čuli koliko iguana raste i koliko kameleon nije za maženje. Nije sve tako prosto. Lako je reći nekome da je video koliki je piton i da samim tim zna u šta se upušta ali smo svedoci da jeko puno ljudi uopšte ne shvataju u šta se upuštaju i imaju neku svoju romantizovanu sliku svega toga. Imam primer (nije sa foruma) da su se ljudi otarasili zmije o kojoj su sve kao naučili jer je previše gruba kada jede miša. Mislili su da će to biti lakše za podnošenje. (Žensko je u pitanju koja je baš želela zmiju). Čim neko posle par postova odustane, znači da je učinjena dobra stvar jer oni nisu bili za tu životinju. Lepo je Žarko rekao, svi se prvo zaleću za iguane i pitone i onda ih pokušavaju utrapiti nekome jer ne mogu da ih izdržavaju. Upravo su ti članovi oni kojima su sva ova upozorenja namenjena. Da li su oni pogrešili jer nisu znali kolia je to obaveza ili su jednostavno hteli da se puvaju ogromnom zmijom ili gušterom ili su imali iskrivljenu sliku kako su to umiljate životinje koje se stalno maze, nije ni bitno. Iskreni ljubitelji i odgovorni ljudi će samo imati par saveta više kada pročitaju sve ove postove u kojima se upozorava da je to velika zmija koju je teško održavati.

Koliko se ja sećam, niko njikada nije rekao "To nije zmija za tebe i nemoj da je kupiš". Uvek su postovi tipa "Ta zmija naraste do toliko metara, traži toliki terarijum, jede toliko toga i toga i traži toliko ljudi da je izvade iz terarijume - da li si spreman na to?". E ako takav post odvrati nekoga od kupovine pitona, onda je to zato što nije bio spreman za njega a ne zato što je iskusno članstvo ovog foruma bilo protiv.

Svako ko ozbiljno shvati o čemu je reč će imati samo podrđku i pomoć ovde ali sve ovo je o onima koji to ne shvataju a takvih je jako puno.

I odvojićemo ove postove ksanije u novu temu da ovde ne pravimo nered.

freepartyman
06.02.10., 20:20
Kada sam napisao da pocetnici odgovaraju na postove nisam mislio na sirenje vec utvrdjenih cinjenica nego na pogresne i neosnovane odgovore, a to sam i u svom postu napisao;) Sto se tice burmanaca cinjenica je da ljudi imaju neki gard prema njima..Kada neko hoce da kupi burmanca, netreba mu odgovoriti sa ta zmija je ogromna itd..Pa on je i uzima zato sto je velika,kao sto neki ljudi uzimaju dogu a ne pekinezera..Bolje je postaviti pitanje o samom potencijalnom vlasniku, jer i kad nadju zmiju u kontenjeru ili u everglejdsu nije zmija kriva nego neodgovoran vlasnik. Da se nadovezem sa par recenica koje sam vec napisao u temi burmanski piton.
Kada je burmanac odgojen u kucnim uslovima, ima jedan od najlepsih i najmirnijih karaktera koji se moze pronaci medju zmijama. Sirenje straha nece dobro doneti nikom, ovim mislim na silne teme na kojima se ljudi odvracaju od kupovine burmanskog pitona, recima kako je piton opasan itd..Psi koji su odgojeni od strane nesavesnih vlasnika koji se ne staraju o njima su opasni( statistika na to ukazuje, dvadesetak smrti godisnje). U stvari statisticki gledano covek ima vise sanse da zadobije ujed od drugog coveka nego od velikog udava! Konji su sto se tice nesreca i smrtnih slucajeva daleko ispred velikih udava i spadaju u najopasnije domace zivotinje.. Uzimajuci u obzir da je prodato destine hiljada burmanskih pitona a broj nesreca i smrtnih slucajeva je brojiv samo desetinama, dolazi se do zakljucka da je toliki strah neosnovan.

Igor Velevski
06.02.10., 20:27
Ovo je naravno, samo moje misljenje. Nije za pocetnika i ne moze se porediti sa hrckom, iz prostog razloga sto hrcak ne moze da te ubije ili izranjavi kad poraste. Dosta ljudi prvo uzme zmiju (svejedno koju) i tek onda shvati da mu ona nije zanimljiva i da mu vise leze npr. gusteri koji su pokretljiviji i sl. I na kraju odustane od cuvanja iste. E iz tog razloga mislim da je pametnije da neko ko planira da cuva ovako veliku zivotinju, ima bar neko iskustvo sa zmijama.
Mislim, lepo je reci da taj ko uzima zmiju mora da bude 100% siguran da je zeli i da mora da razradi sve detalje oko cuvanja i ako to sve uradi mocice da usput stice iskustvo dok ona raste. Medjutim to se u praksi nije pokazalo tako i uvek ce biti ljudi koji ce kupovati burmance, a nece biti spremni za njih. Zato mislim da je bolje poceti sa manjom zmijom. Cisto iz razloga sto je ovo zmija koja je potencijalno opasna po coveka, a ne jer se tesko cuva. ;)
Eto...zamolio bih te da das neki primer gde je burmanac ubio svog vlasnika, (ali ne mrezasti ili africki posto ih novinari zamenjuju, pa nesrece prepisuju na burmance)! Na svakg tvog primera racunaj da ima bar 10 nesrecnih slucaja u kojima glavnu ulogu imaju psi! E sad postavlja se pitanje, sta je opasnije, da drzis pitona, psa, konja, da udjes u avion ili da setas ulicom?

Geni
06.02.10., 20:36
Pa sem ovoga što je LadyA pomenula, mislim da nikada niko nije odvraćao nekoga od pitona zato što je ovaj opasan niti je to bila tema ovde. Niko nije prodavao ili bacao pitone jer su opasni već zato što su veliki i mnogo jedu. Iskreno, mislim da je u svim tim slučajevima primarna ideja vodilja bila dobrobit životinje.

I ajmo da se zadržimo na nekom konkretnom slučaju a ne da generalizujemo. To je ko kada bi rekli da su klinci neodgovorni. Ima ih gomila koji će biti odgovorni prema svojim ljubimcima. Ne pamtim da je ikada nekome bio predočen pogrešan odgovor od strane početnika a da nije ispravljen ili čak obrisan ako je bio tendeciozan. Isto tako NIKADA nikome nije rečeno da ne uzima pitona jer će ga ovaj pojesti ::D

Ovde je sve krenulo od jednog pogrešnog odgovora i taj odgovor je odmah demantovan u nardnih 5 postova. Upravo tako i treba da funkcioniše forum.

Igor Velevski
06.02.10., 20:37
Kada sam napisao da pocetnici odgovaraju na postove nisam mislio na sirenje vec utvrdjenih cinjenica nego na pogresne i neosnovane odgovore, a to sam i u svom postu napisao;) Sto se tice burmanaca cinjenica je da ljudi imaju neki gard prema njima..Kada neko hoce da kupi burmanca, netreba mu odgovoriti sa ta zmija je ogromna itd..Pa on je i uzima zato sto je velika,kao sto neki ljudi uzimaju dogu a ne pekinezera..Bolje je postaviti pitanje o samom potencijalnom vlasniku, jer i kad nadju zmiju u kontenjeru ili u everglejdsu nije zmija kriva nego neodgovoran vlasnik. Da se nadovezem sa par recenica koje sam vec napisao u temi burmanski piton.
Kada je burmanac odgojen u kucnim uslovima, ima jedan od najlepsih i najmirnijih karaktera koji se moze pronaci medju zmijama. Sirenje straha nece dobro doneti nikom, ovim mislim na silne teme na kojima se ljudi odvracaju od kupovine burmanskog pitona, recima kako je piton opasan itd..Psi koji su odgojeni od strane nesavesnih vlasnika koji se ne staraju o njima su opasni( statistika na to ukazuje, dvadesetak smrti godisnje). U stvari statisticki gledano covek ima vise sanse da zadobije ujed od drugog coveka nego od velikog udava! Konji su sto se tice nesreca i smrtnih slucajeva daleko ispred velikih udava i spadaju u najopasnije domace zivotinje.. Uzimajuci u obzir da je prodato destine hiljada burmanskih pitona a broj nesreca i smrtnih slucajeva je brojiv samo desetinama, dolazi se do zakljucka da je toliki strah neosnovan.
Ovo sam sad procitao i potpuno se slazem!

nenad
06.02.10., 22:16
Eto...zamolio bih te da das neki primer gde je burmanac ubio svog vlasnika, (ali ne mrezasti ili africki posto ih novinari zamenjuju, pa nesrece prepisuju na burmance)

Pisali smo par puta o tome. Pre pola godine, ili tako nešto, u Americi je ubio dvogodišnje dete. Ja se sećam da sam ja postavio negde link za članak o liku koga je takođe ubio burmanac. Ima par slučajeva. Naravno da nije često, i da mnogo veća opasnost preti od nekih drugih životinja, ali nije da se ne dešava. A nije samo problem u tome da li će te piton ubiti. To su ekstremno retki slučajevi. Može i da ujede gadno, ili povredi stiskanjem.

U svakom slučaju, nije glavni problem to što su opasni, nego baš to što su veliki, kako kaže Geni. Ja ću ponovo ponoviti da su mi ljudi zainteresovani da ih kupe, govorili kako misle da on ne može da poraste toliko u kućnim uslovima. To sam čuo više puta. A svi ti ljudi su u zoo vrtu sigurno videli koliko može da poraste.

Igor Velevski
06.02.10., 23:50
Pisali smo par puta o tome. Pre pola godine, ili tako nešto, u Americi je ubio dvogodišnje dete. Ja se sećam da sam ja postavio negde link za članak o liku koga je takođe ubio burmanac. Ima par slučajeva. Naravno da nije često, i da mnogo veća opasnost preti od nekih drugih životinja, ali nije da se ne dešava. A nije samo problem u tome da li će te piton ubiti. To su ekstremno retki slučajevi. Može i da ujede gadno, ili povredi stiskanjem.

U svakom slučaju, nije glavni problem to što su opasni, nego baš to što su veliki, kako kaže Geni. Ja ću ponovo ponoviti da su mi ljudi zainteresovani da ih kupe, govorili kako misle da on ne može da poraste toliko u kućnim uslovima. To sam čuo više puta. A svi ti ljudi su u zoo vrtu sigurno videli koliko može da poraste.

Slazem se da je ljudima veci problem to sto su veliki u odnosu na to sto su opasni! Ali ima ljudi koje plase raznoraznim pricama kako je burmanac opasan. Pa nije to velika jedinka iz divljine, ipak burmanac ima blagu narav, nema karakter kao na primer neke pocetnicke vrste koje su dosta manje, ali brze, mnogo vise nepredvidljive i sklone gutanju (Nenade ti to najbolje znas :D)! Inace kad sam pisao za nesrecne slucaje mislio sam na vlasnike, jer oni najvise manipuliraju zmijama, a ne zrtve kao ono nesrecno 2,5 godisno dete, jer da je vlasnik bio odgovoran, zdrav u glavi i nejebivetar, to se nebi dogodilo! To se moze dogoditi i svakom psu ako mu se dozvoli da bude sam sa nekom bebom ili 2,5 godisnjem detetu! Sve to je isto kao i oruzje........i pistolj "prazan" puca i ubija kod neodgovornog vlasnika! Svaka zivotinja kad se drzi treba da postoji odgovornost, tako da ako postiji to kod vlasnika nikada nece biti ovakve moram priznati retke tragicne nesrecne dogadjaje!

Lady A.
06.02.10., 23:59
@ Igor Velevski: Nenad me preduhitrio. :) A ja sam rekla samo da iz tih razloga ne moze bas da se poredi sa hrckom, slazes se? Ne moramo bas da preterujemo.
Mozda nisam lepo napisala, naravno da nisam mislila da je razlog za neuzimanje burmanca taj sto oni "pojedu svakog vlasnika" :D
Ali ne treba sutra da dodje neko na forum i procita ovo, pomisli "a pa to je kao da gajis hrcka" i kupi pitona misleci kako je lako cuvati ga. Jer definitivno nije lako cuvati velikog burmanca (kad se sve uzme u obzir-hrana, prostor, velicina itd.).
Zao mi je sto postoji sansa da povecamo broj neodgovornih vlasnika time sto cemo to porediti sa hrccima i time kako je sve rizik... Moju pitonku (Sonju) je na kraju dobio neki kome su rekli isto tako-kako je lako cuvati burmanca i ona mu je uginula. Tako da je mojih dve godine posvecene ovoj zmiji i ujedanja i svadja sa ukucanima u pokusaju da je spasem propalo tek tako jer je dospela kod nekoga ko je to olako shvatio.
Tako da izvini, ali stvarno mi je muka od gomile ljudi koja je pobila ili mucila svoje zmije jer im je receno kako su lake za cuvanje!

Igor Velevski
07.02.10., 00:05
@ Igor Velevski: Nenad me preduhitrio. :) A ja sam rekla samo da iz tih razloga ne moze bas da se poredi sa hrckom, slazes se? Ne moramo bas da preterujemo.
Mozda nisam lepo napisala, naravno da nisam mislila da je razlog za neuzimanje burmanca taj sto oni "pojedu svakog vlasnika" :D
Ali ne treba sutra da dodje neko na forum i procita ovo, pomisli "a pa to je kao da gajis hrcka" i kupi pitona misleci kako je lako cuvati ga. Jer definitivno nije lako cuvati velikog burmanca (kad se sve uzme u obzir-hrana, prostor, velicina itd.).
Zao mi je sto postoji sansa da povecamo broj neodgovornih vlasnika

Slazem se, mozda sam te pogresno razumeo :)! Hahahah ako hrcak "uhvati maglu" jedina steta je to sto neke stvari mogu da budu upropascene :D! Apsolutno da nije isto, jer su posledice neuporedljive!

Lady A.
07.02.10., 00:19
Ok,to je sve sto sam htela da kazem. Kao sto rekoh mnogo je zmija propatilo zbog toga... Ja kad sam saznala za Sonju, toliko mi je bilo krivo i toliko sam bila iznervirana da ne mozes da zamislis. I kad onda vidim kako ce do toga dolaziti stalno... Bas mi je bezveze,ali to ne mogu da promenim. Onda bar ne moram da pomazem da se jos vise zmija izmuci tako zbog prica o toliko lakom cuvanju... ;)

kimo
07.02.10., 01:08
Zanimljiva tema na prvi pogled, ali ustvari je odavno prevaziđena. Najbolje bi bilo kada bi svaki odgajivač/prodavac bio maksimalno iskren prema kupcu, što sam siguran, nije slučaj, pogotovo kada neko ima da proda brdo burmanaca ili bilo koje druge vrste životinje, dođe kupac hoće burmanca, prodavac ima da proda 50 komada, siguran sam da većina neće reći, ma to je ogromna zmija, jede pola tebe za ručak kada poraste nemoj je uzeti...e tu je problem. Ja sam za varijantu da ti kažem, pa ti ako i dalje hoćeš kupi ga,ali često se desi i da kupac nema pojma šta želi...

Što se tiče odgovaranja, upravo ono što je necro rekao, a i što geni govori, ja recimo pogledam forum 5-6 puta dnevno ili više, a odgovaram samo da postove kada neko ne da dobar odgovor da dodam,ispravim ili da odgovorim ako već niko nije, a i ne mora se na svako pitanje odgovor znati iskustvom, nije potrebno držati kukuruznu godinama da bi nekom ko se raspituje rekao šta zahteva, koje uslove terarijum i tako to...

Geni
07.02.10., 01:16
Upravo tako Kimo. A i ne treba odgajivač da bude izvor tih informacija. Em je pristrasan em on i ne mora da čuva svoje životinje kako treba. Imate gomile poznatih odgajivača pasa koji to rade na veliko i pse drže u najminimalnijim uslovima. Samo štancuju male. Nije njihov posao da znaju sve o životinjama koje odgajaju (najčešće znaju ali ne mora da bude tako) niti su reprezentativni po pitanju uslova u kojima ih drže.

Malo smo skrenuli sa puta sa ovim opasnim pitonima jer to i nije bila tema. Niko to nije rekao a verujem da i jako malo ljudi na ovom forumu smatra pitone opasnim. Ja ih svrstavam u potpuno bezopasne i nikada mi ne bi ni palo na pamet da mi to bude razlog zašto nekome ne treba piton kao ljubimac. Poenta je da svakome treba predočiti šta je sve potrebno za pravilno držanje jednog pitona. Kada neko odustane jer je otkrio koliko piton raste i koliko jede to nije zato što smo MI bili protiv toga da on ima pitona kao ljubimca već zato što on nije shvatao u šta se upušta. Bolje je da se to omah otkrije i odustane nego da se posle ratosilja te jadne životinje. Ovako se napravi filter i ostanu oni koji će tom pitonu pružiti sve što njemu treba i imaćemo jednog srećnog vlasnika i jednog srećnog pitona. To nam je svima i u interesu, zar ne?

Igor Velevski
07.02.10., 01:27
Upravo tako Kimo. A i ne treba odgajivač da bude izvor tih informacija. Em je pristrasan em on i ne mora da čuva svoje životinje kako treba. Imate gomile poznatih odgajivača pasa koji to rade na veliko i pse drže u najminimalnijim uslovima. Samo štancuju male. Nije njihov posao da znaju sve o životinjama koje odgajaju (najčešće znaju ali ne mora da bude tako) niti su reprezentativni po pitanju uslova u kojima ih drže.

Malo smo skrenuli sa puta sa ovim opasnim pitonima jer to i nije bila tema. Niko to nije rekao. Poenta je da svakome treba predočiti šta je sve potrebno za pravilno držanje jednog pitona. Kada neko odustane jer je otkrio koliko piton raste i koliko jede to nije zato što smo MI bili protiv toga da on ima pitona kao ljubimca već zato što on nije shvatao u šta se upušta. Bolje je da se to omah otkrije i odustane nego da se posle ratosilja te jadne životinje. Ovako se napravi filter i ostanu oni koji će tom pitonu pružiti sve što njemu treba i imaćemo jednog srećnog vlasnika i jednog srećnog pitona. To nam je svim i u interesu, zar ne?

Naravno da je to tako...ali ako treba da dodjem na forum i da pitam dali je slon mala ili veca zivotinja i dali ja imam uslove da je drzim (kao da svi vi znate kako i gde zivim), onda samnom nesto nije u redu! Pa dovoljno je samo da se ukuca da se radi o burmanskom pitonu i google ce da da slike od najmanjeg do najveceg primerka i nije mi jasno zasto nekome treba da se objasnjava da je to veca zmija! Jedino sto mi smetalo je to sto se potencira na opasnost, kao da nista drugo nije opasno, pa sad ajde da se plasimo burmanskih pitona! Inace ovo sto kazu Kimo i Geni apsolutno su u pravu!

Geni
07.02.10., 01:37
Ali ja kažem još jednu stvar... priznajem da nisam baš redovan u delu o zmijama ali NIKADA nisam pročitao da je IKO IKOME rekao da ne uzima pitona jer je to opasna životinja. To je i logično jer ona nikako ne može da se smatra opasnom.

A što se tiče toga da svako zna koliko piton raste, moraš samo da mi veruješ na reč da mnogi ljudi to ne shvataju bez obzira koliko su ih puta videli. Neka ti Nenad kaže za primere ili neko ko se više bakćao sa ljudima ali sam to video gomilu puta. Znam ja da zvuči logično da svi to znaju i da ne mora da im se ponavlja i naglašava ali često nije tako.

Znam za primer sa iguanama gde je čovek stalno tražio podatke koji njemu odgovaraju. Zamislio je i našao primer da je neka iguana bila nešto duža od metar potpuno odrasla i na drugom mestu je pročitao da je iguana lepo živela u terarijumu od 120x80xnešto malo i pošto je žarko želeo baš iguanu a to je neki maksimum prostora koji bi mogao da joj pruži on je odlučio da su to pravi podaci i nikakva priča da one rastu više od toga i da im treba mnogo više prostora nisu pomagali jer je on imao dokaze za ova 2 primera i on je time bio zadovoljan. Odrastao čovek od preko 20 godina. A on nije jedini, daleko od toga.

ssavic
07.02.10., 01:58
"to vazi za bilo koju zivotinju ako neko hoce da priusti sebi, bila to zmija, hrcak, pas itd.

Nisam lepo shvacen... Naravno da nisam poredio hrcka i pitona u smuslu koji moze koliko da povredi. Hteo sam da kazem da treba biti odgovoran prema svakom zivom bicu, bio to hrcak ili piton.

boky
07.02.10., 03:32
ma kakve tragicne dogadjaje desilo se desetak puta .. pa to je nista.. ti kojima se desilo su verovatno i zasluzili posto su mucili i nisu hranili zmiju.. steta sto je zmija ubila dete a ne oca od tog deteta :( .. mene moj burmanac ne bi ujeo ni ja njega da ujedem..
zmija je ok i za pocetnika nista strasno ..naravno ako se kupi mlada.. moje misljenje

p.s. nisam citao spomenare iznad mnogo ste pisali

StevaNS
07.02.10., 09:00
Ja bih samo da napomenem nesto sto se nazire iz prethodnih postova ali nije receno. To su neiskusni mladi ljudi koji imaju para ali ne razmisljaju. Geni je pomenuo onu dvojicu od pre neki dan ali ima i starijih tinejdzera koji bi imali para za veliku zmiju i kad bi kod odgajivaca videli velikog pitona to bi bio samo plus! Ne bi ni za trenutak pomislili o tome koliko jede, koliki ce mu terarijum trebati ili kako ce da ga vade iz istog kada bude imao tri metra. Tako da one price kako svi znaju koliko je burmanac velik i koliko jede ne piju vodu, jer nisu svi kadri da promisle o tome.

Poenta ovog foruma je razmena informacija a ne promocija ove ili one vrste. Ako imamo u vidu da taj koji kupuje burmanca planira savesno da ga cuva (a ne da ga proda cim ovaj poraste) to znaci da je spreman da ce morati da ga hrani i da zove komsiju kad trebao da ga vadi iz ter-a itd. Tako da ne vidim kako moze odrasao burmanac da se poredi cak ni sa smukom. To je kao da kazes- isto ti je da li cuvas civavu ili zlatnog retrivera. Iako ni jedan nije opasan tesko da se mogu porediti.

Jesam jos pocetnik, ali ne vidim zasto ne bi nesto rekao ako imam sta pametno da kazem.

gordond
07.02.10., 10:33
Nikad nisam imao burmanca niti planiram da ga nabavim u skorije vreme. Ne zato sto smatram da su opasni vec zato sto mislim da nije ista prica kao sa manjim zmijama zbog same velicine ove zmije i da nemam uslove da ga cuvam. Nenad je u nekoj drugoj temi rekao da moze i covek da se stavi u sobu 2x2 i da zivi, ali da je to daleko od dobrih uslova i mislim da se ljudi upravo tu prevare kad vide kolika im zmija na kraju naraste a drze je u malom staklenom boksu.
Vise puta su ovde kritikovani vlasnici burmanaca koji su hteli da se rese zmije jer im je postala velika i upravo to je razlog zasto su pisani postovi u kojima se savetuje da dobro razmisle pre nego sto uzmu burmanca. Kao sto Geni rece, ne secam se da je ikad iko odgovarao od kupovine, samo su ljudi savetovali da se razmisli i ne vidim nista lose u tome;)



Jesam jos pocetnik, ali ne vidim zasto ne bi nesto rekao ako imam sta pametno da kazem.

Sjajno si ovo rekao;)
Ne razumem zasto neki smatraju da su se pametni rodili i da niko sem njih nije sposoban da nauci nesto novo i da to znanje na kraju prosledi?

spiderboy
07.02.10., 12:16
ma kakve tragicne dogadjaje desilo se desetak puta .. pa to je nista.. ti kojima se desilo su verovatno i zasluzili posto su mucili i nisu hranili zmiju.. steta sto je zmija ubila dete a ne oca od tog deteta :( .. mene moj burmanac ne bi ujeo ni ja njega da ujedem..
zmija je ok i za pocetnika nista strasno ..naravno ako se kupi mlada.. moje misljenje

p.s. nisam citao spomenare iznad mnogo ste pisali

to da te neće ujesti,hmm,pa to nemoj nikad reći jer iz iskustva znam da se može desiti praktično bilo kada,da te ujede,i to zmija za koju si 100% siguran da ne ujeda,baš kad misliš da sve znaš onda se pojave nove situacije i dogadjaji,i onda sledi iznenadjenje,kako god uvek treba biti na oprezu kad su velike zmije u pitanju;)

terarista
07.02.10., 13:59
Moram da primetim da je naslov teme takav da je mogućih odgovora mnogo. I svi bi na neki način bili - tačni. :) Prirodno je onda, što se iz postova i vidi, da se priča o više različitih tema.

Evo pokušaću da napišem svoj stav, ali tako da se smanji mogućnost pogrešnog tumačenja:

1. Da li savetovati ODGOVORNE ljude da ne uzimaju burmanske pitone? Ne.
2. Da li savetovati NEODGOVORNE ljude da ne uzimaju burmanske pitone? APSOLUTNO!
3. Da li je burmanski piton težak za početnika? Iskreno, ni sam nisam siguran šta je na ovo pitanje ispravno odgovoriti.

Eh sad, kako razlikovati odgovorne od neodgovornih, i to na osnovu nekoliko poruka, je zapravo ono što ja ovde vidim kao problem.

Drugo pitanje je šta znači "težak za početnika"? Da li su to uslovi koje treba stvoriti (adekvatan prostor, temperatura, hrana), ili (i) nešto drugo?

Ali diskusija je svakako jako zanimljiva, i bilo bi jako korisno kada bi na kraju došli do sveobuhvatnog i ispravnog stava.

Geni
07.02.10., 14:38
Pa uglavnom je i svaki odgovoro koji bi mogao da se rastumači kao odgovaranje od kupovine pitona na ovom forumu bio baš takav - nešto tipa "Znaš li ti da ta zmija ima toliko i toliko metara kad odraste i da joj treba toliko hrane i toliki terarijum?" Oni koji su ozbiljni na to i ne reaguju jer već to znaju a oni koji to nisu znali se posle žale kako ih neko odgovara od kupovine pitona. Lepo StevaNS kaže, ne možete da verujete koliko su ljudi u stanju da ne shvataju nešto što im stoji pred nosem. Evo vam primer za čitanje tekstova u samoj temi. Boky koga tema interesuje i čak čuva zmije i nalazi se kompetentnim da u njoj učestvuje nije ni pročitao šta se piše. I to je jsano rekao - predugački su mu tekstovi. To je klasičan slučaj omladine danas. AKo nije u jednoj rečenici oni to neće pročitati i onda se mi pitamo zašto neko to nije znao a pun je forum tekstova i ima ih gomile na netu - pa nisu ih pročitali. Oni žele da im neko to sažvaće i ako im pogrešna osoba sažvaće završe sa pogrešnom informacijom.

Lako je doći do svih tih podataka ali treba čitati a to je izgleda veliki napor u poslednje vreme.

Da zaključimo, pitoni nisu opasni samo teži za čuvanje od malih smukova. AKo neko to shvati i jasno mu je koliko će mu terarijum trebati i koliko hrane - taj i treba da ima pitona jer je to fantastična zmija i lično bih voleo da ih češće viđam kao ljubimce.

nenad
07.02.10., 14:47
Haha, slažem se sa Genijem. On je lepo izneo svoje mišljenje, i na kraju napisao da prethodne postove nije ni čitao, predugački su mu. Bitno da je rekao svoje mišljenje. A zašto bi bilo ko čitao njegovo mišljenje, ako on nije hteo da pročita tuđe? Da sam bio na njegovom mestu, bar ne bih rekao da nisam pročitao :D

Pedja
07.02.10., 15:41
Zanimljiva tema na prvi pogled, ali ustvari je odavno prevaziđena. Najbolje bi bilo kada bi svaki odgajivač/prodavac bio maksimalno iskren prema kupcu, što sam siguran, nije slučaj, pogotovo kada neko ima da proda brdo burmanaca ili bilo koje druge vrste životinje, dođe kupac hoće burmanca, prodavac ima da proda 50 komada, siguran sam da većina neće reći, ma to je ogromna zmija, jede pola tebe za ručak kada poraste nemoj je uzeti...e tu je problem. Ja sam za varijantu da ti kažem, pa ti ako i dalje hoćeš kupi ga,ali često se desi i da kupac nema pojma šta želi...



Ovo je nesto na moj racun...
Kao prvo, ja na prodaju imam 5 puta vise malih vrsta zmija nego burmanaca, tako , ako cemo tako , vise mi igra da se vise prodaju male zmije.
Kao drugo, nemam sta da budem posten ili neposten koliko burmanci rastu, jer prvo sto vidis kad dodjes do mene su terarijumi sa velikim burmancima, koji su veci i od onih iz Zoo vrta, a pored toga moji su burmanci mnogo deblji nego sto bi trebali da budu, jer ja to malo tovim.
A to da za rucak pojede pola tebe....mislim stvarno....bas si ga lupio.

Citava problematika oko cuvanja burmanca se svodi na to, imas li prostora ili nemas. Ako imas, nikakav problem cuvati ga.To da je skupo cuvati ga je glupost.Moze da bude i jeftinije za cuvati od zmije koja jede pacove, jer bacis mu veliku kokosku(tovno pile) ili zeca mesecno.

Po meni je daleko lakse cuvati burmanca nego rotvajlera ili bilo kog velikog psa.

Lizard_King
07.02.10., 15:43
Ljude ne treba odgovarati od kupovine burmanca,,
Ali bi ljudi sami trebali da se edukuju , citaju , gladaju snimke , pa i da vide ugrize i posljedice burmanca, da skontaju gde ce ga drzati tolike godine i kako ,
da vide koliki je izmet odraslog burmanca pa onda da se sami odluce dali je burmanac za njih ......

ssavic
07.02.10., 16:07
Po meni je daleko lakse cuvati burmanca nego rotvajlera ili bilo kog velikog psa.

Imam napuljskog mastifa od 80 kg i 2 bul terijera ( jedan je jos stene tako da ga necu racunati). Ova dvojica (zajedno) mi jedu 50 kg mesa mesecno i veknu i po hleba dnevno + ono sto ostane od rucka, tako da mislim da bi me burmanac jeftinije izasao... Mislim da je terarijum najveca stavka, ali kada se jednom napravi miran si dok imas pitona, tako da mislim da onaj ko to stvarno zeli, taj ce mu to i obezbediti. Onaj ko nema para za to nece ni kupovati zmiju koja kosta 150 e pa na vise... (izvinjavam se ako sam lupio cenu, ja samo mislim da je tolika ako izuzmemo one koji hitno prodaju pa daju jeftinije).
Inace mislim da mi je zmija najzahvalnija zivotinja u kuci sto se tice i vremena i novca.

Pedja
07.02.10., 16:28
Ja uopste nisam pokrenuo ovu temu i burmance sam naveo samo kao primer.
Nije fer sto ste od ovoga napravili temu koja izgleda kao da sam je ja pokrenuo a poenta price je bila nesto drugo, i kada se procita moj prvi post ovde on nema nikakvog smisla.
On ima smisla samo ako je u okviru teme -Dva smuka u jedan terarijum?- odakle je ova tema i izdvojena.

nenad
07.02.10., 16:33
Ja sam ovo odvojio u novu temu, i morao sam to da uredim, jer bi inače cela ova prepiska bila u temi Dva smuka u jednom terarijumu, gde joj nije mesto.
Ako sam dobro razumeo, ono što si hteo da kažeš je da ljudi koji ne znaju nešto, odnosno, nemaju iskustva, ne treba ni da odgovaraju na pitanja, jer može da se desi da će dati pogrešan savet. Ako je tako, onda se slažem.

Pedja
07.02.10., 16:37
Upravo je to i bila poenta price.

Geni
07.02.10., 16:48
Ovo je definitivno moralo da se premesti jer nije fer da se ova priča razvija tamo i da kvari onu temu a videli smo i sami gde je sve otišlo. Ne možeš očekivati da nešto kažeš i da to bude kraj, zato i postoji diskusija. Sa ljudima koji daju pogrešne odgovore se apsolutno slažem ali sam i objasnio da to nema nikakve loše efekte jer se uvek ispravi svako ko da pogrešan odgovor kao što se i ovde desilo. Ako neki početnik da pravi odgovor, tu se ne treba mešati jer je sve ok.

Isto tako je ovo i skrenulo na priču o opasnosti pitona kou smo jedva zaključili. Nikada to nije spomenuto niti je to Peđa spomenuo ali 10 postova kasnije zvuči kao da se ljudi upozoravaju redovno da su pitoni opasnu iako to nikada nije rečeno. Tako idu ove teme i uvek je tako. Potrebno je mnogo truda da se sve to održi na nekom svom toku.

Najzanimljivije je što ovde nije ništa rekla-kazala, sve komentare koji su upućeni bilo kome putem foruma možete pročitati. Sve stoji javno dostupno pa nema potrebe da se nagađa šta je bilo rečeno a šta ne.

Treba dođi do zaključka cele ove priče a to je da se nikome ne savetuje da NE uzima pitona, eventualno mu se predočava koliko on raste. Ljudi koji to ne shvataju su odrasli ljudi koji imaju odgovronost i kojim ane pada na pamet kako neko može nepripremnljen da uleti u nešto. A činjenica je da imamo članove koji pokušavaju da kupe 4 tenebrije jer toliko imaju para ili skupljaju od džeparca 900 dinara za malu tarantulu. Ljudi koji kada shvate da im za crvenouhu kornjaču treba UV lampa odluče da je bace ili da joj to ne pruže jer je 20€ preskupo.

Ja imam 33 godine i prošlo je skoro 20 godina od poslednjeg puta kada sam tražio da neko drugi odlučuje umesto mene pa mi to i nije jasno ali koliko samo ima članova koji bi da kupe nekog ljubimca i da tek onda kažu svojim roditeljima? Pun je forum pitanja kako odobrovoljiti roditelje da prihvate zmiju ili tarantulu. Neko dobije za rođendan 200€ i pokuša da ostvari svoj san da ima pitona i eto belaja ::D.

Kao što rekoh, svaki put kada je bilo ko pitao da li da uzima pitona, to je bilo javno, te poruke nisu brisane i može lepo da se pogleda šta je tu rečeno. Nema potrebe da se prave teorijske situacije i analize.

I evo sada i Peđa vidi koliko je teško održati temu na svom toku ::D

nenad
08.02.10., 01:01
Ja bih samo voleo da se javi ta osoba koju smo napljuvali zbog ideje da čuva pitona, i da javno objasni šta je bilo.

Geni
08.02.10., 01:09
Pa nema takvih... Ne racunajuci onoga sto je prodavao pitona pre par meseci pa su ga svi napali da nije trebao da ga uzima kada je znao da ga nece hteti kad odraste. Ne secam se ko je to bio ali se secam da su mnogi clanovi bili prilicno grubi prema njemu.

Nikada niko nije napljuvan jer je zeleo pitona, a i zasto bi?

Misha
08.02.10., 07:45
Mene niste napljuvali,ali je bilo par postova gde su mi neki ljudi sa foruma rekli da ce zmija pojesti mene,da moram da je hranim prasicima,da je jako skupa i josh dosta toga.Ne secam se svega,a mrzi me da pogledam u temi "hranjenje albino pitona" al znam da sam posle par procitanih postova hteo da prodam zmiju dok je josh mala.Ta zhelja me je drzala dok nisam poprichao sa Pedjom "upoznao" njegove zmije i informisao se dosta o burmancima.Tachno je da kada odraste treba ga hraniti prasicima,al morskim i to moze da mu bude sasvim dovoljno.Sada sam i ja jedan od onih koji bih zeleo da moj burmanac raste i brze i vishe!

gordond
08.02.10., 09:24
Pa verovatno i jesu mislili na morske prasice kad su ti to rekli;) A ako ti je neko rekao da ce pojesti tebe, verovatno je mislio figurativno;)

Geni
08.02.10., 09:27
Pa klasičan primer onoga o čemu pričam ;) Da tema ode pogrešnim tokom isto kao i ova. Sve je krenulo naopako od ovog tvog posta.


Ovaj je privremen,naruchen je MNOGO veci terarijum,samo staklorezac treba da ga sklopi.Kada bude bio gotov taj terarijum,kachim slike ovde i nadam se da cu chuti sve kritike,pohvale i savete vazane za taj terarijum.Hvala na komplimentima za zmiju i verujte,nije mi ovaj piton preveliki zalogaj,fanatik sam shto se tiche zivotinja,ovih dana cu okachiti klip iz zoo vrta,gde ja provlachim ruke u kavez belog medveda i kako mazim istog,kada mogu to da uradim,piton od 4-5 metra mi nije nikakav problem :) pozdrav.

I posle toga klipa gde maziš medveda. U toj temi je metla radila baš dosta, uglavnom da bi se obrisali napadi na tebe zbog ove nepromišljene rečenice. Ostatak teme (a i njen početak iako je poenta teme bio da pitaš da li možeš da hraniš pitona ribom jer ne želiš da gledaš kako davi zamorca ili tako nešto) je bio sasvim OK. Uopstalom, idealna prilika da svi koji učestvuju u ovoj temi odu tamo i pročitaju šta se sve dešavalo ;)

Tu smo jedva temu vratili na probleme hranjenja tvog primerka.

nenad
08.02.10., 13:32
Pa mora se priznati da baš nisi delovao ni ozbiljno, ni obećavajuće ljudima posle priče da zavlačiš ruke u kavez sa medvedom. :D Kakvu si reakciju očekivao? "E, ako je toliko hrabar, onda neće imati problema sa pitonom". Zar takvu, eh, pa sad. Mislim da nemaš pravo da se ljutiš, i da si svima delovao kao neko nedovoljno ozbiljan za čuvanje takve životinje. Ne kažem da je tako, nego da si tako delovao.

gordond
08.02.10., 14:18
Jaoo, kavez sa medvedom... Pa sad se secam price:D

Geni
08.02.10., 14:27
Hehehe. vidim da su freepartyman i Igor skočili na pomen pitona kao opasne životinje i tu ih potpuno razumem. Ovaj forum je i započet jer sam se naslušao komentara kako su tarantule opasne i smrtonosne i to me je izluđivalo u toj meri da sam stalno skakao i na najmanji pomen njihove opasnosti jer ih ja uopšte ne smatram opasnima i to su uglavnom pisali ljudi koji tarantulu nikada nisu ni videli izbliza. E onda sam video i par primera neodgovornih ljudi koji tarantule koriste kao sredstvo za igru, da plaše drugare, da ih stavljaju sebi i drugima na lice i tako te stvari i naravno da je tu trebalo naglasiti da su te životinje opasne.

Problem je u percepciji, moraš da znaš sagovornika da bi mu dao savet. Jako su retke univerzalne istine. Nekome (a to je većina članova ovog foruma i čak većina ljudi koji bi čuvali pitona) je istina da piton nije ni preterano zahtevna ni opasna zmija a onda neko postavi sliku pitona sa bebom u kolevci pokušavajući da pokaže kako su bezopasni (bila je ta fotografija i na ovom forumu čini mi se) i onda svi mi ostanemo bez teksta šta da kažemo na to...

EDIT: Evo i primera. Šta reći na ovako nešto:

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/fail-owned-parenting-fail.jpg

Lepo je pretpostaviti da su sve u pitanju odogovorni i savesni ljudi ali nije uvek tako. Zato i kažem, treba prvo videti konkretnu situaciju kada je šta rečeno a ne generalizovati. Nikada nikome defakto nije rečeno da je piton opasan a dobrom delu članstva nije ni težak ni skup za držanje.


Jaoo, kavez sa medvedom... Pa sad se secam price:D

Ja pokušavam da je zaboravim ::D

Jedna malo nepromišljena izjava i jedva smo očistili temu da makar bude malo konstruktivna i da se bavi problemima pitona koji ne jede a da se prekine sa medvedima i njihovim maženjem ;)

Misha
08.02.10., 18:10
Ma ne ljutim se ja i savrsheno razumem te "napade" .Forum je #####ana stvar.U zavisnosti kako prochitamo nechiji post,taj post moze da poprimi skroz drugachije znachenje.Delovao sam ne ozbiljno ,kao i svako ko se prvi put sustrece sa teraristikom,al mi je jedan komentar odzvanjao u ushima "ochima" ,a to je da bi neko pre uzao crnu mambu da chuva nego burmanca,kao i to da se chesto deshava da burmanci napadaju svoje vlasnike.Takvi komentari nemaju veze sa mojom ne ozbiljnoshcu,nego sa nechijim lichnim stavovima koji se iznose pochetnicima.Zbog takvih komentara,ljudi koji nisu chesto na forumu,koji se shale ili shta ti ja znam vec,neko (u toj situaciji ja) ko je tek doshao na forum moze da se uplashi.Druga je stvar kada se malo udje u te vode,saznam ko je kompetentan da mi daje savete i njihove savete najvishe uvazhavam.
Medved je car,nedostaje mi,kao sigurno i ja njemu :)

Geni
08.02.10., 18:17
Da, to jeste bilo malo... onako... LARY je umeo ponekad malo da pretera sa slikovitim opisima. Sigurno je da nije tako mislio.

kimo
08.02.10., 18:37
Nisam ni skontao da si odgovorio ti Peđa, nisam mislio na tebe konkretno nego na odgajivače Burmanaca inače, a ne samo kod nas. Ja samo govorim kako bih ja postupio i kako mislim da treba svaki odgajivač, ali govorim da kada ti je frka za bilo koju vrstu životinje da je prodaš jer ti zauzima prostor/vreme/hranu itd , dosta ljudi neće hteti da objašnjava kupcu, koji se zapalio za burmanca prebrzo bez razmišljanja i posledica kao što su šta kada poraste, i da ga posavetuje nego ćemu samo prodati da bi se ovaj rešio zmije, a svakako da ne treba braniti ni držanje varana, anakondi i drugih velikih životinja, pitanje je samo da kupac bude svestan u šta se upušta i da posle ne prodaje/pušta ili zapostavlja ljubimca, šta god on bio...

stakleni_piton
25.02.10., 01:06
e pa ljudi,sa nekima od vas bih se slozio sa nekima ne bih,ali burmanski piton je fenomenalan za drzanje,ja imam dva primerka i nemam nikakvih problema...nisu agresivni ali su veoma plasljivi,medjutim,ukoliko im se pruzi paznja npr. svaki dan po sat vremena odlicno se ponasaju,nisu ni nesto izbirljivi sto se tice ishrane,ali pokazalo mi se da beli misevi i pacovi rade posao savrseno bez izuzetaka..ako neko ima nekih pitanja slobodno neka pise rado cu odgovarati na njih...:D

boky
25.02.10., 01:16
moj nije ni plasljiv.. miran i fenomenalan.. al ja ga vadim svaki dan na po nekoliko sati :O

aj ovde da napisem ovo.. danas sam mu ubacio nekog shlogiranog belog misa.. samo se vrteo u krug(mish) prso sa mozgom.. psycho .. i piton prisao i poceo da ga guta onako zivog :D ja sam ga odma izvadio da mi ne ukljune zmiju.. mozda je misu smetalo sto sam ih nalivao gaziranom vodom koju sam nasao u blizini garaze :D

Igor Velevski
25.02.10., 01:42
Za sve nesrece koje se dogadjaju u vezi burmanskog pitona (najcesce novinari grese, jer se radi za mrezastog pitona) je kriv i odgovoran iskljucivo vlasnik, jer i "pistolj puca i prazan u ruke neodgovornog coveka". Ja svoj piton drzim dobro obezbedjen, jer imam 3 godisnju cerkicu, a usput nikada je ne ostavlajm sama pored zmijama, iako njoj je to cak i dosadno, jer je snjima jos od prvog dana, tako da, to je vec i ne zanima i ne ide kod njih! Ponekad kad vadim pitona ona uopste ne percepira to, a dajem joj zmiju iskljucivo kad je slikam i u mom prisustvu (takve sam slike i pustio ovde na forum). Svake godine hiljade se ljudi slikaju sa burmancima na turistickim mestima i cirkusima i niko nije postradao. Neodgovorno je da pustis dete samo sa zmijom, kao sto je neodgovorno da pustis malo dete da samo seta ulicom ili da mu das priliku da dohvati hladno ili ognjeno oruzje, jer sve su to situacije koje ugrozavaju zivot tom detetu. Na veliku zalost zbog takvih neodgovornih ljudi se prica kako su ove zmije pored sve ostalo i opasne! Eto vidite ovu sliku gore, to je neodgovorno da se detetu da da grize pitona (dobro na slici je boa), umesto da se dete uci da zmija ne sme da bude u kontakt sa licem i da se posle hvatanja zmije odma peru ruke! Znaci u svim nezeljenim slucajevima NIJE kriva zmija, vec samo i samo vlasnik te zmije!

freepartyman
25.02.10., 13:26
Uvek je kriv vlasnik zmije..Ja svom sestricu od dve godine nikada nisam dao da dira burmanca bice vremena za to,ali zato mu dam bebu loptastog pitona da malo drzi po rukama dok sam ja prisutan naravno,cisto da ne bi bio grub prema zmiji.;) Svako ko je spreman da odvoji veliki prostor za veliku zmiju i da joj se posveti neka uzme burmanskog pitona. Sto se tice Mishe mozda je tom prvom porukom sa medvedom delovao neozbiljno,ali ewo zato je decko danas pruzio odlicne uslove svom ljubimcu(pocev od odlicnog terarijuma) i nema nikakve probleme sa cuvanjem burmanca. Srecno Misho i da prosiris kolekciju;)

Chobi
26.02.10., 19:24
Ne znam kakva da je zmija, nikada je ne bi davao detetu ili bilo kome da je drzi blizu lica. Znaci s decom, ako im bas dajete da drze zmije, maksimalan oprez, i bolje i da je glava zmije u vasim rukama nego da se slobodno krece u decjim.
Nikad se ne zna...za cas moze da joj kvrcne nesto u glavi

Bojan
20.07.10., 19:52
nisam skroz prochitao ovu temu jer nemam vremena zhurim se nekam (obvrska sa pitonom) , inache spodelio bi svoje iskustvo sa ovom (svojom) prichom (izvini nenade ako otvaram staru temu) . . . Bio sam uzeo pitona (koga i danas drzhim i tresem mu se na najmanje sitnice) al nisam imao nikakva poznanstva o forumima i gde da se malo bolje informishem , mada moj ujak drzhi pitone vec vishe od 15 godina i on mi sve to objasnio jedan mi drug dao ovaj forum i se tu ja prilagodio . . . pridruzhio sam se constrictors.com/forums (mislim da tako beshe) i otvorih temu : new at burms help i objasnih ljudima kako stoje stvari i da bi hteo da znam sve u detalje . . . Onda dok su se ti americhki kreteni nabacili da me pljuju zashto sam uzeo burmanca za prvu zmiju (shto je trajalo danima) meni zmija uspe da izbega (jer kako shto rekoh nisam imao detaljna poznanstva pa sam kao krov terarijuma iskoristio parche ivericu ) . . . njega nije bilo bash 15 dana , i ja digo ruke , kad se 15ti dan uveche pojavi gladan i dehidriran , onda sam iskoristio svoj instinkt , stavio ga u plastichnoj kutiji zbor stresa (mali prostor) , povecao vlagu i nahranio ga odma . . . i ne dirao sam ga dok nije izvrshio nuzhdu , sada je piton super (osim neke probleme u poslednje vreme sa ishranom i tako to . . .) ali se uostalom normalno ponasha i je sve cool . . . ja sam se snashao za adekvatniji terarium i sada se vishe osecam kao ekspert pitonima mada to nisam . . . volim ga iz dubine srca i kad bi mu se desilo neshto opet takvo kako beg ja mislim da to ne bih podneo normalno ! kad se on vratio ja sam se razboleo od stresa (pozitivni ili negativni ipak je to stres) i uhvatio gnoj angine eto toliko volim ovu prelepu zhivotinju ! Da se vratim na rech , ne optuzhujte ljude koje vole i hocu da uzmu burmica jer je prelepa zhivotinja , losh izgled pochetnika teraristici se duzhi onim kretenima koji nisu sposobni da chuvaju a ipak uzmu burma jer misle da je to cool i nishta vishe . . . isto tako i oni koji ne shvataju tu odgovornost , a ima je i vishe nego shto sam sam ochekivao pa me opet to ne ni potiknuje da odustanem bacim ga prodam poklonim chak i ubijem u najgorem sluchaju (nemogu ni da se zamislim na tom mestu) !!! ne bljujte ove ljude vec im pomognite ako su vec reshili da uzmu i objasnite im nivo odgovornosti pa ako ne odustane onda shta ces ipak ovaj forum postoji da ljudi spodele iskustva i iskusniji prenesu iskustva pochetniku . . . bar ja to tako skapirah ! moto bi trebalo biti : Radujmo se i pakajmo zajedno sa nechijim ljubimcem A NE : budi najpametniji i ponizhi drugog i preusmeri njegovu ljubav u ono shto je manje opasno i teshko :) hvala vam (i izvini ako greshim nenade )