PDA

Pogledaj punu verziju : ZOO-SHOP,koliko je isplativo?



sale1808
12.02.10., 15:56
Molio bih sve koji su u poslu,odnosno drze takvu prodavnicu ili slicno,kazu koliko je isplativo,gde se kupuje oprema,zivotinje,koliko je potrebno uloziti,kakvi su zakoni u vezi drzanja zivotinja,itd.....
Koliko je bitna lokacija prodavnice?
Znam da je danas malo toga isplativo,pogotovo zbog milion troskova koji se pojave kada nesto radis.
Sve ideje su dobrodosle.......

zarko
12.02.10., 20:07
lokacija je u nisu jako bitna to ti je prioritet.
nabavka to verovatno niko ne zeli da ulazi u to jer svako ima svoje izvore
ako imas 10-15 hiljada dnevno (u nisu ) isplativo je

budi najbolji i trebalo bi da bude u redu.sto vise ulozis to ce ti se vratiti bolje...
ja ne drzim prodavnciu ali saradjujem sa svim apsolutno u nisu i po celoj srbiji pa iz price prijateljske koju imam sa vlasnicima to je sto mogu da ti sumiram.

i naravno zaradjivaces na hrani za ribice hrcima ribicama i tim zezancijama ne racunaj na reptile i sl....

sale1808
12.02.10., 20:44
To je bila neka moja ideja jos ranije posto sam imao lokal u strogom centru grada.Sada sam nesto poceo da razmisljam malo o tome jer ljubav i dalje postoji,a imam i neka iskustva tokom svih godina.
A kako sada sto se tice papira za zivotinje.Verovatno inspekcija zahteva to pri kontroli,a pogotovo sada zbog svih tih CITES pravila?
Hvala na informacijama.....

zarko
12.02.10., 21:23
nema na cemu

StevaNS
12.02.10., 23:07
To je bila neka moja ideja jos ranije posto sam imao lokal u strogom centru grada.Sada sam nesto poceo da razmisljam malo o tome jer ljubav i dalje postoji,a imam i neka iskustva tokom svih godina.
A kako sada sto se tice papira za zivotinje.Verovatno inspekcija zahteva to pri kontroli,a pogotovo sada zbog svih tih CITES pravila?
Hvala na informacijama.....

Bas mi je bio jedan covek iz Vrsca koji hoce da otvori radnju. Znaci ovako:

Ako si zamislio kako je lapo raditi u pet shopu jer si okruzen zivotinjama i sve je cakum pakum- zaboravi. To je lepo prvih mesec dana. Posle kada skontas da po ceo dan nesto radis, ne stignes ni da pogledas zivotinje osim kada ih cistis (sto bas i nije zabavno) i znas da svaki dan ima nesto sto mora da se radi- ne bude tako lepo i zabavno. Ne kazem da nekada ne ukradem trenutke sa zivotinjama i da mi onda nije lepo, ali kada ti to postane posao od koga zavisis, pocnes da zalis za vremenom kada su ti to bili samo ljubimci..

Ako imas lokal to je veliki plus. naravno, lokacija igra veliku ulogu. Dobro je ako si u okolini gde ima puno zgrada. IZbegavaj delove gde su kuce jer je neuporedivo manja frekvencija ljudi, a i ljudi koji zive u stanovima su skloniji da kupuju za svoje ljubimce.

Mi smo otvorili pre oko dve godine i tek sada polako dolazi na neki minimum za egzistenciju. Znaci nista posebno, zaboravi na neku veliku lovu ili sl. Nama je otezavajuce sto placamo kiriju i za lokal i za stan pa kada se dodaju doprinosi, porezi, i drugi troskovi treba nam oko 1000eu mesecno da bi bili na nuli. Ali to je Novi Sad. Pojma nemam kako je u Rumi. Sa druge strane imamo puno musterija koji su prezadovoljni kako opremljenoscu tako i uslugom tako da to je na prvom mestu. A i Blic nas je odabrao za najbolje od top 5 pet shopova u NS. :D

Sto se tice papirologije samo otvaranje je najmanji problem, barem ovde. Sve je gotovo za dan-dva ali ti niko ne kaze sta dalje. Posle saznas za sitnice kao to da moras da imas istaknuto ime radnje , osnivaca na ulazu,da ti treba otirac ispred ulaza, da moras da imas nalepnicu zabranjeno pusenje i jos gomila sitnica koje deluju nebitne ali su osnov da ti inspekcija otme 30-50 hiljada. Mi smo sve to saznali od komsijskih radnji.

Dodji do mene u pet shop pa cu ti dati kontakte ovde u NS sto se tice nabavke. Neki rade i isporuke pa je to plus.

Mi smo poceli sa cirka 5000eu ali to je bio MINIMUM. Sad kad se setim kako nam je izgledala radnje sramota me :D
Ako hoces dobro da se opremis treba ti bar 10000.

Za zivotinje je dosad bilo lako ali po novom zakonu MORAS da kupujes od legalnog odgajivaca- a takve mozes izbrojati na prste. Dacu ti i te kontakte.

Ima tu jos nekih caka ali o tome cemo uzivo ako naletis. Ako nesto nije jasno- pitaj.

sale1808
13.02.10., 15:11
Stevo,nemam reci.Bas ti hvala na ovim iscrpnim i iskrenim informacijama.Sto se tice privatnog biznisa mnoge stvari znam, jer sam i sam privatnik od svoje 20 godine,tako da sam prosao kroz milion problema do sada.Znam da se mora mnogo raditi u startu i da kada neku ljubav izaberes da ti bude posao,onda to prestaje na neki nacin da bude samo ljubav,vec i investicija koja treba da se isplati.
Ja inace imam stan od nekih 45 m2 u strogom centru grada,naravno u prizemlju, koji mi zvrji vec godinama prazan,jer nije sredjen,a hteo bi da radim nesto u njemu,pa sam razmisljao o ovome.Inace je tu najveca frekvencija ljudi,a i zgrade su sve u ukolini.
Nisam bas siguran da li to moze da se registruje i u stanu(znam da za usluzne delatnosti nije to problem),ali ovde se obavlja i trgovina...Secam se da je i ZOO-TROPICO bio u stanu,dok sam saradjivao sa Brankom.Drzao sam Burmanskog pitona i tarantule.
Da li sada posto se mora kupovati samo od legalnih odgajivaca to i povecava cenu nabavke,posto kazes da ih ima samo nekolicina?
Jel sam dobro razumeo,da neki rade i isporuke-znaci da ne moram dolaziti po neku robu?-vec mi donesu do lokala.....
Sta najvise ide u prodaji?Jel su to ribice,koje bi verovatno morao da drzim,kao i razna vrsta hrane i oprema za njih.....,a sto se tice teraristike,mozda su jos ljudi po tom pitanju dovoljno neinformisani,pa sve mislim da to i ne ide bas kao prodaja.
Svestan sam da moras imati u lokalu sve i svasta,kako bi mogao svakoga da usluzis.
Naravno da bi voleo da se sastanemo i popricamo o svemu u vezi ovoga.Svaka informacija i pomoc u smislu saveta, mi je dobrodosla.
Ovde u Rumi svi to drze za sebe,naravno, jer bi bio konkurencija.....

bubamara
13.02.10., 18:54
može u stanu,bez problema...u dušanovoj ulici,u bgd..šop je bio u stanu...i to dobar!..dal je još uvek,ne znam..nisam odavno bio...!
što se tiče akvaristike,ako misliš to da ubaciš,moraš imati doooobru osnovu znanja,jer u protivnom,prvo ćeš ti ući u problem sa ribama kod tebe,a drugo,moraš biti dobar svetodavac,jer mušterije očekuju od tebe, da sve treba da znaš..!..ako nije tako,lako te proglase neznalicom,i izbegavaju tvoj šop!...zato,o svemu dobro razmisli...najmanji je problem,uzeti robu,napuniti radnju i reći mušteriji,sa osmehom -dobar dan,izvolite...a,mušterija kaže-prodali ste mi japanke,rekli ste,da su miroljubive,a one jedna drugoj grickaju peraja..!..(konkretno u ovom slučaju je problemu desetoj stvari)....to je npr.jedan od milion problema,koje prodavac u pet shopu treba da rešava..ako ne daš dobar savet,možeš odmah da počneš da rasprodaješ robu,i zatvaraš radnju!...zato,pre svega,naoružaj se dovoljnim znanjem,pa onda polako!

sale1808
13.02.10., 20:08
Sve je to u redu u vezi riba,ali i sam znam dok sam drzao ribice i kupovao ih ovde kod mene u gradu na jednom mestu,koliko sam mogao da primetim,nisam bas primetio neko ogromno znanje kod prodavaca,cak i mislim da je retkost pronaci u prodavnici onoga ko ima iskustvo sa time.Obicno radi neko sa malim iskustvom i glavnim zadatkom da proda nesto,da ne kazem uvali....Barem sam ja imao takav osecaj,ali zbog neke ljubavi sam to primetio tek kasnije,da me je covek uhvatio i prodavao mi sve i svasta,a sam sam se informisao iz neke knjige koju sam imao tada.Iz nje sam naucio prilicno stvari,dovoljno tada za pocetnika.
Da ne pricam o savetima.To mi je delovalo kao da nesto drze za sebe,pa da nece da kazu neke stvari,da slucajno ne saznam suvise,,ili cak kao da sam dosadan ako pitam. nesto.
Video sam i ovde nesto u vezi Pet centra u BG-u,iako nisam tamo bio.Musterije kazu da su neljubazni i nestrucni,s time u preskupi.
Danas je i internet dostupan svima,pa svako ko i ima bilo kakav problem u vezi ljubimaca moze da se posavetuje sa prodavcem,ali mislim da isto tako treba da proceslja internetom i sam izvuce neke zakljucke sta i kako raditi.Ne mora da znaci da ce onaj sto je prodao ribicu ili bilo sta biti u pravu ili sta vec...,cak i ako ima znanja.
Toliko ima informacija na internetu da se u vezi svega mozes informisati i sam saznati sta je najbolje da radis,u ovom slucaju npr.zasto su neonkama ostecena peraja.
Nije to vise kao kada sam ja bio klinac ili do pre nekoliko godina da ne mozes da saznas nista u vezi akvaristike ili teraristike kao sada.Sada je sve zivo na internetu.
Svestan sam toga da znanja moras imati,da bi radio ovaj posao.A i ono sto bi drzao u lokalu,prvo bi se maksimalno informisao u vezi stvari koje ne znam, da mogu da dam one osnovne informacije,cak i vise od toga....
Ono sto ne znam ili nisam siguran,,,,,,tu je internet...zar ne?

StevaNS
13.02.10., 20:15
Bubamara je u pravu. da ne poverujes sta sve ljudi pitaju... Ali nikada ne mozes znati sve. Ja sam dosta znanja pokupio od kolega. Vecina je zatvorena i ne pricaju puno ali naleteo sam na par dobrih ljudi koji su uvek spremni za savet. Ako nesto i ne znam ja ih uputim na veterinara ili kazem da cu se raspitati kod odgajivaca ili nesto sl.
Da ti odgovorim na pitanje, da, vecina veleprodaja dostavlja robu.
Ne mogu ti reci sta najbolje prolaze. Dobro idu ribice, hrana za pse i macke. Ali za hranu te ubijaju veliki marketi tipa Rodic i sl. A oni nikada nece drzati zivotinje..Sa druge strane zivotinje privlace prolaznike, pa se brze procuje za tvoju radnju itd itd..

sale1808
13.02.10., 20:56
Hvala Stevo jos jednom.Naravno hvala i Bubamari na informacijama.
Ma ti veliki lanci smetaju svima nama malima,ali sta cemo.
Ipak mislim da ta svetska globalizacija nikada nece zahvatiti posao sa kucnim ljubimcima kao sto je to slucaj sa trgovinama i slicno.Barem mislim tako,ali ko zna........sta ce biti sutra.
Svi postajemo manje-vise roboti koji samo hrle u neke kontejnerske Mega markete u kojima bi trebalo da bude sve za sta jedan covek ima potrebe.
Dobro je da veleprodaje dostavljaju robu,i to je sasvim ok.
Eto npr. ja dok sam drzao burm. pitona pre nekih 8 godina,bilo je ljudi koji su mi zaobilazili kucu u velikom luku......hehe.....sta ces.....
Mislim da i trziste ne mozes znati dok ne vidis kako ce ici kada budes radio.Odnosno da se sinhronizujes u radu.Ne mozes tacno znati za cime ce biti potraznja.....ako je bude.....hehe,i sta ce ici najbolje.To bi i nabavljao i sirio asortiman,zavisno od potraznje.
Nisam ja bas neki veliki ljubitelj akvaristike,ali sta cu,kada se to najvise drzi kod nas.....moras i to znati....
Sta mislite o akvarijumskom bilju?
Recimo imati neki dobar izbor u prodavnici.......Cini mi se da je ovo komplikovano zbog mnogih parametara koji su potrebni u vezi kiselosti,tvrdoce vode itd.
Ali i to ima opet na internetu......
Da li je to isplativo.......?

silwert
13.02.10., 22:40
kada je rec o bilju
u radnji treba da imas aponogeton, nanu, par vrsta kripti, microsorum i neku drezgu
u akvaristici se koriste najvise 4-5 vrsta bilja i ljudi toliko poznaju, ali za malo obrazovanijeg akvaristu tesko da ces naci to bilje i da ces ga ti drzati u aq i gledati dok propada
evo i neke vrste ribica npr. ciklidi nece ih kupovati skoro niko, jer ljudi nisu dovoljno obrazovani sto se akvaristike tice kao i sa teraristikom
tako je i za ptice najvise ces prodavati tigrice i nimfe jer ljudi nemaju pojma koje ptice sve imaju jer su oni videli tih par vrsta i to je sve, niko im nije pokaza i ukazao kakvo ponasanje je kod ptica i koliko koja kresti
cist primer nimfe koja ubija sa krestanjem jer samo to i zna, a kada coveku pokazes na kozicu on te gleda ko tele jer nema pojma sta je to jer mu niko nije rekao da ta ptica ima teperament jedne maze kakve mogu biti samo macke i psi

tvoje je da obrazujes svoje musterije tj. da budes njihov svetionik u ovoj magli prodavaca koji gledaju profit


a opet mora se od necega i ziveti ;)

sale1808
18.02.10., 14:20
može u stanu,bez problema...u dušanovoj ulici,u bgd..šop je bio u stanu...i to dobar!..dal je još uvek,ne znam..nisam odavno bio...!
što se tiče akvaristike,ako misliš to da ubaciš,moraš imati doooobru osnovu znanja,jer u protivnom,prvo ćeš ti ući u problem sa ribama kod tebe,a drugo,moraš biti dobar svetodavac,jer mušterije očekuju od tebe, da sve treba da znaš..!..ako nije tako,lako te proglase neznalicom,i izbegavaju tvoj šop!...zato,o svemu dobro razmisli...najmanji je problem,uzeti robu,napuniti radnju i reći mušteriji,sa osmehom -dobar dan,izvolite...a,mušterija kaže-prodali ste mi japanke,rekli ste,da su miroljubive,a one jedna drugoj grickaju peraja..!..(konkretno u ovom slučaju je problemu desetoj stvari)....to je npr.jedan od milion problema,koje prodavac u pet shopu treba da rešava..ako ne daš dobar savet,možeš odmah da počneš da rasprodaješ robu,i zatvaraš radnju!...zato,pre svega,naoružaj se dovoljnim znanjem,pa onda polako!
Mozes li mi reci kako je najbolje registrovati?Kao SZTR ili drugo.Kolike su dazbine drzavi i da li to spada u pausal?

bubamara
19.02.10., 02:43
taj deo najbolje sa nekim dobrim knjigovođom razradi...;)

StevaNS
19.02.10., 08:39
Trgovinska radnja ne moze biti pausalna. Pausal je samo za zanatlije.

Ja sam registrovao SZR, da bih mogao dda radim i zanatske stvari uz trgovinu, ali kao sto je Bubamara rekao najbolje da se savetujes sa knjigovodjom.

sale1808
19.02.10., 18:19
Vazi,hvala obojici na informacijama......

bubamara
19.02.10., 21:59
:icon_salut:

bubamara
23.02.10., 05:52
danas sam poslom bio u rumi...i saznao da postoje već 3 pet shopa...u dva sam bio...s obzirom na veličinu grada,i blizinu n.sada,šapca,pa i beograda...moj iskren savet ti je,da dooobrooo razmisliš...jer koliko sam primetio,da vlada neka konkurencija,i obaraju jedni drugima cene,od čega imaju samo štete..al na radost kupaca!..

sale1808
24.02.10., 14:52
Primetio sam i ja to.......Znam da treba razmisliti,a i ono sto sam planirao ne bi bilo kao te 3 prodavnice......,ali u pravu si.Ima konkurencije prilicno,a mislim da nikome ne ide nista posebno posao.Polako,pa cemo videti sta cemo........
Ako neko ima neke ideje,voleo bi da cujem,naravno.......