PDA

Pogledaj punu verziju : Promena na koži šnajder skinka



Arctic Flyfish
14.02.10., 17:56
Juče se, dok sam davala lek svom skinku, ogulilo malo kože na njegovim leđima (pošto je pokušavao da mi pobegne, morala sam malo čvršće da ga držim, a i presvačio se). Danas je taj deo kože pocrneo, evo slika:

http://img697.imageshack.us/img697/616/p2140015y.jpg
http://img697.imageshack.us/img697/1441/p2140013.jpg

To što mu je koža naborana oko tog crnog je zbog presvlačenja...

Da li se to možda desilo zbog nečeg drugog?
Da li treba nešto da uradim sa tom kožom?
Da li će mu to ostati tako ili će nestati prilikom sledećeg presvlačenja?
:(

nenad
14.02.10., 18:34
Koji si mu lek davala? Čini mi se da se nešto slično dešavalo skinku kog sam čuvao pre par godina, al ne mogu da se setim da li je baš tako bilo.
U svakom slučaju, više ljudi koji su uzimali ove guštere, nisu imali sreće sa njima. Oni su iz prirode, i to je glavni problem.

Arctic Flyfish
14.02.10., 19:17
Davala sam mu fenbendazol, koji se koristi za parazite, upravo zbog toga što su iz prirode...
Misliš da može da ima veze sa tim? On jeste toksičan, ali nigde nisam pročitala da utiče na kožu. Evo šta piše na Vikipediji: New World primates (marmosets), reptiles (vipers, turtles and tortoises) have shown toxicity associated with bone marrow suppresion, intestinal crypt cell necrosis and distal villi sloughing. Abortions in domestic ruminants have been associated with concurrent use of anti-trematode therapeutic agents.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fenbendazole

Nekako mi se čini da se to desilo zato što mu se ta koža juče skinula pre vremena, tek se danas potpuno presvukao. Možda nova koža nije bila lepo formirana, ili tako nešto...

sale1808
14.02.10., 20:00
Koliko se ja secam dok sam drzao Burmanskog pitona,mislim da se to desavalo i kod njega ponekad dok se presvlacio,ako se slucajno ogrebe negde ili slicno.Cini mi se da je to oksidacija tog dela i zato je pocrneo i mislim da ne treba da brines zato sto se cesto desava i u prirodi da oni ostete neki deo koze dok se presvlace,a i sami imaju odbrambene mehanizme da ne bi doslo do neke infekcije.Znaj da zive u divljini,tamo se i vrsi prirodna selekcija.
Za neka ciscenja vezano za pitona sam koristio hidrogen-peroksid 3%,dok je imao infekciju u blizini usta.Kupao sam ga bio u blagom rastvoru vode sa malo hipermangana.Dosta vode i i samo nekoliko kristalica hipermangana.To je to,otprilike...
Mislim da ne treba ni malo da se brines,naravno,ako jede kao i ranije.......Pozdrav....

I jos nesto.Ja nisam za nikakvu hemiju da se daje.

Arctic Flyfish
14.02.10., 20:24
He-he, pa ne dajem mu ja taj lek zato što pokušavam da ga ubijem (ako si na to mislio kad si rekao hemija), ali moram na neki način da rešim taj problem sa parazitima. ;)

Da li se sećaš da li je to crno ostalo tako ili...?
Uostalom, to i nije tako bitno, važno mi je samo da nije došlo do te promene usled nečeg ozbiljnijeg.

sale1808
14.02.10., 20:33
Mislim da nije nista ozbiljno i da ce se sve regenerisati kada se presvuce sledeci put.Tako je barem bilo kod mog pitona.
Infekcija drugacije izgleda,a kao sto sam napisao hidrogen-peroksid 3% je dobar za ciscenje nekih ranica, da se ne bi inficirale.

Arctic Flyfish
14.02.10., 20:43
Ok, hvala na odgovorima! :)

nenad
14.02.10., 21:09
Dok mi je bradata agama bila beba, pocrneo joj je vrat bio. Ali nije bilo baš toliko crno. Tad su mi na ljudi iz grupe Pogona disease rekli da joj je verovatno ušlo malo vode ispod prvog sloja kože, koji treba da skine. I stvarno, posle prvog presvlačenja joj je to spalo, tako da verujem da će isto biti i sa tvoji skinkom.
Mada, ne mogu da se setim šta je tačno bilo sa mojim skinkom, tad, al nešto mi se čini da mu je to crnilo dosta kasnije prošlo.

Arctic Flyfish
14.02.10., 21:27
Moguće da je od vode, juče se iskakio u samoodbrani, morala sam da ga okupam, pošto se sav umazao, a i sada ne sme da dolazi u kontakt sa svojim fecesom...
Ako je u pitanju isti slučaj, verovatno to kod agama izgleda drugačije, pošto one nekako imaju drugačiju teksturu. :D
A i on je bio duže pod vodom, možda je zato tamnije.

nenad
14.02.10., 22:02
Kod agame je izgledalo dosta drugačije, ali kod skinka mislim da je izgledalo isto ovako.