PDA

Pogledaj punu verziju : Razmnozavanje zmija



Niks
15.02.10., 23:13
Evo jedne sveze temice za diskutovanje. Mene licno, a verujem i druge, zanimaju detalji procesa parenja zmija, znaci prostor, temperatura, potrebno vreme, ishrana, tretiranje trudne zenke, inkubacija jaja i sve ostalo sto ide uz to. Nisam naveo vrstu zmije jer bih voleo o svakoj bar po nesto da znam. Molio bih clanove kojima je razmnozavanje bilo koje vrste zmija uspelo da se oglase sa svojim iskustvima i savetima. Hvala unapred! :)

Laki90
16.02.10., 11:04
Kao da sam znao da nece bas da bude neki odziv....:) ...probaj da nadjes nesto po netu...

Chobi
16.02.10., 13:21
Nije losa tema.
Mada voljni treba da odvoje malo vise vremena.
Ubaci ti text o onome sto znas (ili si nasao) a posle bi odgajivaci mogli da komentarisu to, iznesu svoja iskustva, itd.

Niks
16.02.10., 18:17
Evo teksta jednog britanskog odgaivaca koji sam skinuo sa njihovog foruma. U pitanju je parenje Royal Python-a

Zenka je spremna za parenje kada dostigne 1500 grama tezine, ali sto je veca to je bolje jer proizvodnjom jaja stavlja svoje telo u velike napore, a i generalno vise jaja mogu da izbace. Mora biti u dobroj formi da joj ne bi naskodilo trosenje hranljivih materija, masti i proteina koje koristi za proizvodnju jaja. Muzjaci se mogu pariti cak i sa 400-500 grama tezine, ali to nije preporucljivo jer tada ne moze biti garantovano da su jaja oplodjena. Idealna tezina muzjaka za parenje je od 800 grama pa na vise. Mogu se razmnozavati u svako doba godine, ali mnogi odgajivaci imaju tendenciju da ih pare tokom zime zbog pada temperature i manje osvetljenja, cime se pruzaju malo prirodniji uslovi. Takodje je dobro pred parenje hraniti ih malo cesce nego obicno (na svakih 10 dana) i posle mesec dana ubrzanog hranjenja,zmije se pustaju da svare svoj poslednji obrok (sto je veoma vazno jer sledeci korak parenja je spustanje temperature, a da bi svarili obrok potrebna im je visa temperatura, pa ne zelimo da im ostatci poslednjeg obroka trule u stomaku. Tokom 2-3 nedelje od tad, treba polako spustati temperaturu i smanjivati dnevno svetlo,kako bi se mogli privici na uslove, sto je bolje po njihovo zdravlje nego da im sve to padne naglo. Vazno je posmatrati zmije svakodnevno jer tokom perioda smanjene temperature,postoji mogucnost da se razvije bolest disajnih organa. Dnevna svetlost se smanjuje na 10h dnevno, a temperatura na 21-22 stepena C. Tada se zmije upoznaju, i ostavljaju da obave "svoju stvar", ali prethodno se osigurajte da im je prostor cist,kao i voda. Neki odgaivaci koriste rasprshivace punjene vodom kao imitaciju kishe,ali to nije neophodno. Kada je zenka u ovulaciji, to se lako primeti jer izgleda kao da je upravo pojela veliki obrok. Srednji deo tela joj se prosiri (kao otok), i to traje nekih 3 dana, sto je i znak uspesnog parenja. Oko 6 nedelja posle ovulacije, pocece da leze jaja. Prosecno se izleze 2-8,mada nisu nepoznati slucajevi da se izleze i do 14 jaja kod vecih zenki. Plodna jaja ce biti velika i ovalna (poput velikih kokosijih jaja), a neplodna se posle par dana osuse i dobiju zutu boju. Jaja je potrebno inkubirati pri temperaturi od 31-32 stepena C, i nakon 60 dana izleci ce se mladunci. Veoma je bitno da se jaja NE rotiraju pri uzimanju od zenke i stavljanju u inkubator. Kada jaja puknu,bebe ce ostati u njima jos 2 dana dok ne apsorbuju svo zumance, i onda se mogu nezno izvuci iz jaja i staviti u svoj novi dom.

Laki90
16.02.10., 20:22
Mene interesuje sta se misli kad se kaze inkubator tj kakav on mora da bude.

Niks
16.02.10., 20:32
To i mene zanima,pa bi neko sa malo vise iskustva mogao da se ubaci i objasni. :)

nenad
17.02.10., 00:34
Inkubator je kutija u kojoj se održava adekvatna temperatura, bez promena, i adekvatna vlažnost. Najprostije rečeno. ;)
Jedan od jednostavnih vidova inkubatora je vodeni inkubator, koji se sastoji od veće posude sa vodom, u kojoj je grejač, i posude sa tresetom, u kojoj su jaja, a koja se nalazi na toj vodi.

Niks
17.02.10., 01:56
U tekstu tog Britanca je bila recenica i o inkubaciji, medjutim posto je koristio meni nepoznate fraze nisam uspeo da je prevedem, a ni recnik mi nije pomogao. Sad mi je tek jasno da je pominjao taj vodeni inkubator. Hvala na odzivu Nenade.

nenad
17.02.10., 02:08
Ja zmije dosad nisam razmnožavao, a da jesam, sigurno bih nešto napisao o tome, nemam šta da krijem :D Planiram u skorije vreme da sparim C. albolabrise, ali to je skroz druga priča, jer su živorodne. Nema inkubatora, ni jaja :D

uki
17.02.10., 02:29
Koliko zanimljiovo probati ovo. Ali sta ces sa mladuncima nema garancije da ces ih prodati. A cuvati njih 5-6-7 loptastih je previse. Ali je svakako vredno rizika:D

Laki90
17.02.10., 02:37
Pa nema garanciju da ce da ih proda ali ako vec ne moze da proda a nece da ih cuva mogu i da se poklone...to je moje misljenje....tako siris teraristiku :D

nenad
17.02.10., 03:14
Koliko zanimljiovo probati ovo. Ali sta ces sa mladuncima nema garancije da ces ih prodati. A cuvati njih 5-6-7 loptastih je previse. Ali je svakako vredno rizika:D

Pretpostavljam da je ovo Niksu upućeno. Pitaš čoveka šta će da radi sa nekoliko loptastih pitona, a bolje je pitanje šta ću ja da radim sa gomilom otrovnih zmijica. :D Kome to prodati? :D

Niks
17.02.10., 04:21
Ja bih zadrzao sve, i onako planiram da stan pretvorim u prasumu! :D
Posto se odajivaci slabo oglasavaju, sutra cu nastaviti da kopam po stranim forumima, pa cu postaviti rzamnozavanje nekih drugih vrsta zmija. Pa koga zanima, neka cita, red je da se i tako nesto moze naci na forumu, i ima nas dosta sto ne znamo nista o tome. :)

spiderboy
17.02.10., 08:01
Koliko zanimljiovo probati ovo. Ali sta ces sa mladuncima nema garancije da ces ih prodati. A cuvati njih 5-6-7 loptastih je previse. Ali je svakako vredno rizika:D

uopšte nije problem čuvati 5-6-7 loptastih :D
imaš teme o razmnožavanju nekih vrsta i ovde na forumu

uki
17.02.10., 13:24
Kako za koga, za nekog je mnogo. Ja iskreno nebih voleo da cuvam vise komada iste vrste, max 2komada. A laki sto ti kazes pokloni, to nije losa ideja. Samo napred niks izbacuj textove o razmnozavanju, lepo je znati kako to ide.
I za kraj NENADE, ma snaci ces se brate!:D

Geni
17.02.10., 13:29
Ajde ja da kažem nešto o tim tekstovima. Jedno je kada neko napiše tekst u vezi nečega što poznaje a upotrebi pomoć stranih tekstova a drugo je kada neko prevede gomile tekstova. Nemam ništa protiv teksta ali ajde da bude na nečiju odgovornost. Ako sutra neko u tom tekstu nađe nešto što nije tačno, nemoj da se pisac brani da je on samo preveo. Za prevode imamo google translate i nema potrebe za tim. Ajde da pišemo o onome što znamo ili smo probali i što možemo da tvrdimo da je tačno. Na netu ima gomile gluposti i netačnih informacija i glupo je da ih neko prevede i okači ovde.

Niks
18.02.10., 00:58
Geni, poslednje sto zelim je da za*ebem nekome uzgoj zbog netacnih informacija, ali ko se odluci da tako nesto pokusa sigurno ce se vise informisati i nece mu ovaj tekst biti oslonac. E sad, moja zelja je bila da se neko sa iskustvom ubaci i prokomentarise tekst, sta je tacno i sta je neophodno, a sta ne. Medjutim posto se niko nije oglasio, ja sam prevodom pokusao da informisem sebe i druge clanove koje to zanima i nemaju iskustva sa time. I tu dodjes ti i indirektno napusis mene sto sam imao zelju da doprinesem forumu, jer dobar forum bi trebao da sadrzi takvu temu. Sta da ti kazem, ti si admin, ako to smatras gluposcu, obrisi temu i to je to.

kimo
18.02.10., 01:24
O bože...nije njemu to bezveze ali je tema same teme previše opširna, ne razmnožavaju se sve zmije na isti način, drugačije su temperature hibernacije, kod nekih toga ni nema, itd. To je mnogo obimo i nepregldno bi bilo da se piše sve u istoj temi. Uglavnom kod parenja zmija nema nekog posebnog pristupa kod ovih kod nas zastupljenih vrsta. Ja ću za koji dan izbaciti tekst na svom sajtu o parenju kuk.smukova jer sam samo to razmnožio, a ove godine kada bude novih vrsta iz mog odgoja pisaću i o njima isto kao što sam napisao za leopard gekone i debelorepe gekone na svom sajtu...tako detaljan tekst će biti i za druge vrste koje sam razmnožio...a čisto sumnjam da će ti se ovde javiti neki koji su razmnožavali vrste, a i kod nas ih, nažalost, ni nema mnogo...

nenad
18.02.10., 02:19
Geni je izneo svoje mišljenje, a moje mišljenje je da ova tema nije glupost. Uređujem ovaj deo foruma, i zasad ne vidim potrebu da brišem ovu temu. Žao mi je što neće neko stručniji da napiše nešto.

uki
18.02.10., 03:03
I ja se slazem sa Nenadom. A i ja kao i verovatno vecina zeli da zna odprilike kako to ide kao sto je "Niks" preveo i napisao. I svakako se nebi oslonio samo na jedan forum ili sajt kad bih stvarno razmnozavao.:icon_salut:

spiderboy
18.02.10., 08:11
treba da postaviš konkretno šta te zanima jer ko što je kimo rekao već tema je suviše opširna da se sve ubaci u jedan koš...
pitaj konkretno šta te zanima,o kojoj vrsti se radi,pa ako neko ima iskustva sa navedenom životinjom sigurno će se naći odgovor za tebe

Geni
18.02.10., 10:21
I sad ispade "Napušio"... Mislim ,stvarno, ajde da ne preterujemo.

Ja lepo kažem, neke stvari ne mogu na silu da se urade i pitam se šta će biti ako prevedeš nešto što sadrži pogrešne informacije i neko te posle pita "Meni su jaja propala a sve sam uradio kako si ti napisao". Naravno da karikiram ali pokušavam da kažem da nema svrhe od pukog prevođenja već moraš malo i svojeg iskustva da ubaciš u celu priču. Ne mora da si lično pario da bi znao neke stvari ali moraš da ipak budeš malo u tematici.

Ne pratim zmije ali sam se nagledao gluposti vezanih za tarantule kakvih ne možeš da veruješ.

Naravno da ne zabranjujem a i ja ne moderišem ništa u zmijama, to je Nenadov reon pa od njega zavisi šta će tu ostati. Nikada nisam bio nejasan do sada i ako nešto ne dozvoljavam to jasno kažem. Lako je pogledati moje postove ranije, lepo možete da vidite da nikada nisam bio nedorečen.

p.s. Još jedna stvar, trudimo se da poštujemo autorska prava i ako direktno prevedeš neki tekst, napiši i ko je autor i link ka tekstu. Treba odati priznanje nekome ko je to napisao ako je tekst dobar.

Moj predlog bi bio pre da se nađeš sa nekim ko ima jedinku suprotnog pola neke zmije koju ti imaš i da pokušate parenje. Prethodno se opskrbite savetima sa neta i lepo dokumentujete pričom i fotografijama ceo tok parenja i kasnije inkubacije jaja (ako ta vrsta izbacuje jaja), sve do izleganja mladih. Tu se ubaci par prevedenih detalja iz drugih sličnih parenja sa neta i na kraju se dobije odličan tekst koji će se objaviti i na sajtu koji dolazi uskoro i koji će sa ponosom biti potpisan od strane autora. Ja sam uvek pre za takve varijante, ništa ne može da zameni lično iskustvo.