PDA

Pogledaj punu verziju : Problemi sa crvenouhom



Luis
15.02.10., 23:33
eh ovako... novi sam ovdje po preporuci vaseg clana iako ne znam koji mu je nick... prije svega pozdrav iz Sarajeva...

prije, otprilike, mjesec dana mi je prijatelj dao crvenouhu kornjacu sa vec postojecim ocnim problemima... s obzirom da me interesuju gmizavci, vodozemci, itd. navuk'o sam na komp nekih strucnih radova i knjiga s neta i u jednoj od tih knjiga sam procitao da je najvjerovatnije nedostatak vitamina A (s obzirom da sam uporedio sliku iz knjige sa mojom kornjacom)... radi se o tome da kornjaca ima zatvorene i nabrekle ocne kapke koji su i pomalo blijedi... odmah sam poceo da nakapavam sa kapima vitamina A i malo se povuklo ali jos ne moze otvoriti oci...

ono sto me sad interesuje je da li je neko ikad imao slicnih problema s tim i koliko otprilike traje oporavak, s obzirom da to nije navedeno u knjizi??

unaprijed hvala

StevaNS
15.02.10., 23:41
Kada menjas vodu obavezno ostavi da odstoji bar 24h. Postoje kapi za kornjace ali mzoes joj kapati i AD kapi za bebe koje kupis u apoteci. To bi trebalo da pomogne. Cesto usled hlora dodje do upale ociju kod malih kornjaca..
Nisam strucan. ali kod mene je to trajalo nedelju dve.. Cuo sam da moze i duze da potraje.

bubamara
16.02.10., 01:53
to može biti,od više stvari...kao,što kaže stevaNS,od agresivnog delovanja hlora,nedostatak vitamina A u ishrani,nehigijenski uslovi držanja...jer kornjača u tu vodu izbacuje fekalije,tu se raspada hrana,i tako da se brzo zaprlja voda, a male kornjače su dosta osetljive...jedino šta možeš da uradiš je,da mažeš neku mast na oči,iz humane medicine(hloramfenikol,ili neku drugu sa širokim spektrom dejstva),i kad joj namažeš oči,neka odstoji na suvom sat vremena,da bi se mast upila...to ponavljaj što više puta na dan...i lečenje traje dugo..i prognoza izlečenja je neizvesna...!...bar za vreme lečenja,uzmi REPTI SAFE,tetrin preparat,koji trenutno neutrališe hlor u vodi,i vezuje jone teških metala,i sa njime tretiraj svežu vodu.i ubaci u svakoj zameni vode,po par kapi AD3 vodenog rastvora.njih možeš nakapati i na komad hrane,koji će ona pojesti odmah....podigni T...bitno je da jede,(mada ne verujem da u tom stanju hoće da jede)jer je tad izlečenje izvesnije

Luis
16.02.10., 18:28
super... hvala na odgovorima... nece nista da jede ali jos uvijek nije mrsava... razmisljao sam da je na silu hranim... vec joj stavljam stajacu vodu, i ukapavam AD kapi za bebe... nadam se da ce sve biti ok...

bubamara
16.02.10., 22:10
ne možeš je na silu hraniti,jer može da se udavi..kornjača ima nepokretan jezik,i,hranu guta sa vodom..kad dođe do ždrela,kreće nevoljna faza gutanja,hrana prelazi u jednjak,a vodu vraća napolje kroz nosne šupljine..zato se crvenouhim kornjačama,hrana daje isključivo u vodu!

Luis
16.02.10., 23:05
hvala na odgovoru... o tome sam samo razmisljao pa sam zato ovdje i postavio da vidim sta vi mislite... a sad mi je drago da znam i zasto ne... :) uskoro cu je uslikati pa postavim slike