PDA

Pogledaj punu verziju : Par pitanja u vezi sa terarijumom i tarantulom



Haski
22.02.10., 02:36
Planiram da uzmem tarantulu (cim skupim pare) i to po mogucstvu Grammostola pulchripes iliti cakoa...imam terarijum (od nazalost preminulog l. gekona) sledecih dimenzija:
duzina:55
sirina: nesto malo ispod 30
dubina:28
jel mogu taj terarijum da prepolovim i da drzim 2 t. ili je to za jednu?
takodje nisam uspeo da nadjem koliko dugo zivi cako tacno jer sam nalazio od 2-5 do 20-25...nekako mi je realnije uvo 2. jer je ipak jedan od 2. najvece t. jel mozete do da mi malo rasvetlite i takodje koja je realna cena za jednu od ovih a da je u prvih par presvlacenja?
Hvala unapred

Ps. jel neko raspolozen da mi proda 1. (po mogucstvu unutar beograda)

pilis
22.02.10., 08:01
Mozes da strpas dve u taj prepolovljeni terarijum ali kad budu odrasle,sad ti je potpuno nepotrebno da stavis malu t u toliki terarijum.Najbolje ti je da je shodno njenoj velicini drzis u plasticnoj kutiji i da je postepeno povecavas kako bude rasla.
Muzijaci ti zive do 5 god a zenke 20-ak,to opet zavisi i od vrste i od uslova koje joj budes pruzio.
Sto se tice cene i ponuda
http://www.teraristika.org/forum/forumdisplay.php?f=72

Geni
22.02.10., 08:09
Kao prvo, za nabavku se obrati nekome iz malih oglasa a ako nema niko, postavi oglas u potražnju.

Terarijum podeli na 2 dela.

A aureostriata ne pod razno ne spada u dve najveće taratnule. Odakle ti to? Pretpostavka je da se video životni vek mužjaka koji može da bude oko 2 godine ali je jako teško toliko ubrzati metabiolizam kod grammostole (mada ona raste dosta brže od rosea). Verovatnije je da će to biti oko 5 godina. Ženke bi trebale da žive oko 20, ali verujem da 15 nije nikakav probem u normalnim uslovima. Teško da je bilo mnogo terarista koji su odgajili malu aureostiriatu pre 20 dogina pa da možemo da sudimo o životnom veku :).

*I znam da se sada zove pulchripes ;). Kada Žarko može još uvek da piše Leblondi, mogu i ja aureostriata ::D

EDIT: hehehe, preteče me pilis ::D

Haski
22.02.10., 10:38
evo sa wikija

http://en.wikipedia.org/wiki/Largest_organisms

Arachnids (Arachnida)


The Giant huntsman spider was considered in the December 2008 WWF report as "the world's largest Huntsman spider."[47]
The largest species of arachnid is probably the Goliath birdeater, Theraphosa blondi. However, of very comparable dimensions and possibly even greater mass, are the Chaco golden knee, Grammostola pulchripes, and the Brazilian salmon pink, Lasiodora parahybana

ok u prva 3...nema nista na ponudi nista...hvala vam

Nenad_stp
22.02.10., 13:57
Ma kakva bre vikipedija,vecinom su gluposti i dezinformacije.

Haski
24.02.10., 11:58
cime da pregradim terarijum?predpostavljam da bi trebalo da bude nesto sto nije prozirno (stiropor,plastika...) posto planiram da uzmem g. aureostriata i b. smithi pa da nebi kidisali ili se plasili jedan drugog?i jel mogu da pomeram tu pregradu kako budu rasli (nece morati svaki put da prave novu gajbu, a i jeftinije je posto necu morati da kupujem keepere za svaki stadium rasta)?
i da,jel mogu ovde da postujem slike terarijuma pa da mi date neke savete da ga izmenim po potrebi?

marko
24.02.10., 12:13
Može da bude prozirno jer ime je vid slaba tačka. Možeš da pomeraš pregradu kako budu rasli i možeš ovde da postuješ slike, zašto da ne. Sve može :)

Miroslav
24.02.10., 12:53
Ako planiraš uzimati tarantule od svega par presvlačenja, onda bi ti i visina mogla biti diskutabilna. Jadino da staviš debeo sloj treseta, pa kako budeš pomerao pregrade, tako smanjuješ i sloj treseta.

Haski
24.02.10., 22:47
zar nije lakse da stavim sloj vazelina kako nebi mogle da se popnu na dovoljnu visinu da se povrede?

DutchSc
24.02.10., 23:33
Vazelin je produkt nafte,hemija je to brate

Haski
25.02.10., 01:07
nije toksican koliko ja znam...a opet i silikon je,i vestacke biljke,i vecina kucica za zivotinje XD...

Dusan1992
25.02.10., 13:00
Ma za tako male T najbolje su plasticne kutije. Ako stakleni ter. podelis pa unutra drzis T on ce izgledati nekako prazno zbog visine.
Kriter kipere nemoras da kupujes za svaki stadijum rasta jer T ne rastu po 5cm na jedno presvlacenj vec 0.5-1cm (mozda i manje dok su male), sto znaci da ako drzis T od 2cm u kriteru od 10-12cm, nece ti trebati novi kriter jedno 3-4 presvlacenje. Ta 3-4 presvlacenja ce se oduziti do 4-6 meseci zavisi od vrste (mozda i duze). Ako ti je zao da das 200din na pola godine onda se ti zezaj sa staklenim terom :D

JOBAH
25.02.10., 14:01
Slazem se sa Dusanom!

Haski
25.02.10., 22:20
neinformisanost je cudo XD...nista onda tucem po keeperima...

Nicin
25.02.10., 22:47
Dali bi mogao da drzim B. Smith u terarijumu dimenzija 35/18/23 duzina/sirina/visina

Ako moze odgovor u sto kracem roku sutra trebam da porucim stakla

Dusan1992
25.02.10., 22:49
Koliko je veliki smithi???????????????? To si zaboravio da kazes :D

Nicin
25.02.10., 23:04
pa ima oko 2-3 presvlacenja, pa ocu da znam da isplaniram za prostor u stanu posto ocu da uklopim u neku policu. Pa me zanima dali bi to mogao da bude finalni terarijum?

Dusan1992
25.02.10., 23:10
Citaj prethodne postove.
Nemoj sad odma da ubacujes malog smithija u veliki ter nabavi neku kutijicu.
A nacekaces se dok dodje vreme da se smithi ubaci u finalni ter.
Finalni ter za smithija 35x30x30

jonathan-sic
08.03.10., 23:47
Imam roseu nekih 5-6cm i cekam svaki dan da se presvuce. Kada se skotam, zelim da joj pravim terarijum. Odnosno, napravit ce neki lik po zelji.

Sad, zelim da joj napravim sto veci. Koliko sam primjetio, voli jako puno da hode. Potso je visina najveci problem (ako padne.. toga se bojim) ..kontao sam da uradim bas ovo gore sto je spomenuto, veci sloj zemlje.

Sad.. dal ce lose uticati ako napravim recimo terarijum 60x60 a T bude nekih 7-8cm ? Da li lose utice veci prostor ?

Zna da je lose za hranu, da joj je teze loviti i slicno.. ali, da li ima drugih posljedica ?

loshme10
09.03.10., 00:09
Ne bi trebalo da bude posledica, ali sta ce ti 60x60 za tako malu T od 7-8cm?! I kada poraste to ce joj biti preveliki terarijum tj. koristice mozda polovinu...

jonathan-sic
09.03.10., 00:12
Sada koristim zdjelu koja je veca od nje nekih 4-5 puta. Koristi je citavu. bas kružno šeta po "stranicama" zdjele.

Kada budem radio terarijum zelim da joj bude prostran kada naraste. Licno ne bi mogao drzati svoju da je zdjela samo 2-3 puta veca od nje.

Nekako mi izgleda da joj treba sto veci prostor jer kao sto rekoh, voli dosta da šeta.

loshme10
09.03.10., 00:20
Dosta seta jer trazi mesto na kojem ce da napravi skloniste! I moja je tako prvih par dana bila zivahna i bauljala je po celom kiperu, a kada je napravila skloniste, jako slabo se kretala... Pravila je i tunele iz kojih nije izlazila uopste 2-3 dana! Danas sam joj namestio skloniste i ceo dan bleji oko njega, mada jos nije usla, ali to je dok se ne navikne na njega, posle ce jedva da izlazi... Bar mi tako kazu iskusniji! :D A sto se tice velicine terarijuma, bas suprotno od tvog misljenja, treba da bude 3 puta veci od nje! ;) Pozz!

jonathan-sic
09.03.10., 00:35
Ima sklonište od samoga pocetka. NEkada zna da ne ulazi u njega. Ili udje ali prenoci vani.. i slicno. Seta neko vrijeme a onda.. valjda se umori i popne se na kučicu i to joj je bilo najdraže mjesto. Kopala je na jednom mjestu, sada je iskopala tunel sa strane kučice i kopa jos neki. Trenutno slabo izlazi, samo izadje da malo isplete i vrati se jer cekam da se presvuce.

Znaci, sada bi joj napravi veci terarijum a bas zbog toga sto komplet koristi ovaj prostor. Kontam da jopj je i ovo malo.

loshme10
09.03.10., 00:47
Pazi, necu ja sad da te ubedjujem i da se pravim pametan jer sam i ja jos uvek prilicno neiskusan u teraristici, i zato ti predlazem da cujes savete daleko iskusnijih. Mada mislim da ce i njihov odgovor da bude slican... Pozz!

jonathan-sic
09.03.10., 01:50
nigdje nisam proctiao da treba veliki terarijum .. vec to, da ide 3 puta veci od njene velicine. Ali.. nekako mislim da joj treba sto veci prostor.

Narano, zato i pitam da cujem ostala misljenja.

marko
09.03.10., 08:37
Ne postoji ni jedan razlog, sem onog vezanog za pronalaženje hrane, da tarantulu ne smestiš u veliki terarijum. Možeš staviti koliko god želiš veliki terarijum (zamisli kako funkcionišu u prirodi, u "beskonačno velikom terarijumu") i kada smestiš tarantulu onda razmišljaj kako ćeš rešiti hranu i vodu. Ljudi obično žele veće terarijume jer mogu više da ih dekorišu, imaju više mesta za raznorazne grane, panjeve, mahovinu, biljke, skloništa itd...

Jonathan-sic, može 60x60 terarijum (mada bih u tvom slučaju napravio 50x40 ili 60x40) i nekih 30cm visine. Ako se odlučiš za "veliki" terarijum onda nakon puštanja tarantule unutra savetujem da sačekaš par dana (nedelju/dve zavisi koliko treba vremena) da se tarantula skući pa tek onda da ubaciš posudu sa vodom. Dakle sačekaš da pauk nađe sebi sklonište ili ako ne napravi sklonište onda mesto gde će provoditi najviše vremena, i tu u blizini staviš neku posudu sa vodom i to je to.

Što se tiče ishrane ne bi trebao da imaš problema. Verovatno ćeš kao i većina ljudi tarantulu hraniti tako što ćeš baciti bubu neposredno pored nje, tj olakšaćeš joj potragu za hranom. Ako čak i tada bude problema sa pronalaženjem hrane (mada ne vidim razlog zašto bi bilo) uvek ti ostaje druga varijanta, da ubiješ bubu i ostaviš je u blizini tarantule.

jonathan-sic
09.03.10., 14:24
Niusam jos odlucio koju cu velicinu ..no, zelim sto veci. Licno mislim da joj treba velilki prostor. Barem po mojim procjenama.

Ako sada koristi citavu zdjelu, ne izgubise, najde vodu (doduse hranu bacam ispred nje jer se "ovi" brzo ukopavaju u zemlju), mislim da ce ista prica biti i kada naaraste i bude u velikom terarijumu.

Skloniste sa,m joj napravio prvih dana kada sma je doboi i orma ga je prihvatila. Tako cu uraditi i sa terarijumom samo tzreba veca kuća.

Ostaje mi problem sa visinom. Nece jos narasti a kontam joj praviti terarijum. Nabacit cu ja veci sloj zemlje ali.. ona se vremenom slegne i opet ce biti visoko. Pa se plasim padova. Da pravim opet nasip nakon sto se slegne, ne zelim. Unistit cu joj njene licne dekoracije. Morma jos tu visinu rjesiti jer se stalno penje.

Dusan1992
09.03.10., 14:31
Neces ni primetiti kad se treset slegne, bas je neprimetno.

jonathan-sic
09.03.10., 14:35
Ja vidim velike promjene sada, i kada sma ga tek postavio. Skroz se slegla zemlja. Mozda nece drasticno ali, biti ce promjetno pa cu skontati nesto.

DevilDriver
21.05.10., 19:41
pozz ljudi.....evo imam jedno pitanje..
koliki bi dimenzija trebao biti terarijum za geniculatu...sad ima 4-5cm..??!!

Miroslav
21.05.10., 20:32
Ako je to raspon nogu 4-5cm, onda joj je 20×15×15cm (dך×v) sasvim dovoljno.

loshme10
21.05.10., 21:17
Ja ti preporucujem da uzmes keeper dok ne poraste na nekih 10+cm, da ne moras da kupujes 2 staklena terarijuma... Imas u pet centru bas takve kipere, mislim da su 350 dinara. Ja sam moju drzao u tome, i pre 15-ak dana se presvukla i prebacio sam je u terarijum 40x30x30, i u tome ce ostati. Glupo je da joj sad kupujes mali ter., a za 2-3 meseca ces morati veliki...

MRGooD25
21.05.10., 23:08
Kiper je najbolji za tu velicinu po mnogima! Pogotovo sto nisu skupi...