PDA

Pogledaj punu verziju : lateralis u kuci



mmsl
23.02.10., 01:08
Postoji li mogucnost da se lateralisi namnoze u kuci, ako mi je nakada pobegao koji? Ne verujem da sada imaju uslove da se namnoze u kuci, jer nemaju ni vlagu, a ni temperaturu, ali opet slucajno sam naisao na 2 koja setaju po sobi. Pa sada ne znam da li su se namnozili u kuci ili mi je to mozda nekada dok sam ih hvatao neki pobegao i stigao do sobe?:(

jelchica
23.02.10., 01:13
Koliko sam ja prochitala, bice da je to drugo ;)

markozmaj
23.02.10., 07:24
Nebi trebalo da mogu, jer ih kod mene jos nema na sve strane da mile a zbrisalo mi ej dosta ::D

indijanac
23.02.10., 08:58
koliko ja znam ne mogu da se razmnoze,jer ne mogu toliko dugo da prezive.... jedino ako ti pobegne zenka sa kokunom i nadje pogodno mesto gde ce ga izbaciti da on opstane,ali mislim da je cak i to nemoguce:)..

silwert
23.02.10., 09:50
za ovu tematu najbolje odgovore moze da vam da kimo jer njemu je uvek slucajno uspevalo da pobene po par stotina komada ;)
kazem slucajno nije on namerno sam prosipao tolike lateralise :)

DutchSc
23.02.10., 21:06
Nije to bubarus,mislim da ne :)
Samo mi nije jasno,te bube pre nego sto to postanu,budu crvi,dok kod domacih bubarusa Blattella germanica (http://en.wikipedia.org/wiki/German_cockroach), nije tako,ona nosi jaja,tako da se lakse razmnozavaju,samo vlaga,malo toplote i malo hrane i ima ih na hiljade...

Geni
23.02.10., 21:17
Ne pretvaraju se iz crva. Ni jedan žohar se ne formira tako.

Lateralisi kao i sve Blatte i Blattele izbacuju ooteke u kojima su mali. Uz dovoljno vlage i toplote, iz ooteka se izlegu mali žohari. Neke vrste poput Blaptica i Blaberusa svoje ooteke nose u sebi dok se mali ne izlegu. Tipično, te vrste imaju manje malih za života ali i veći procenat uspešno rođenih.

DutchSc
24.02.10., 00:02
To znam za domace insekte posto se bavim njihovim istrebljivanjem,ali iz tenebrio militor crva izadje buba,jel da?
A za laterisa,nisam znao :)
Mada logicno je,isti su rod :)

Dusan1992
24.02.10., 01:29
Ko isti rod?? tenebrije i lateralisi?? nikako.

Buba tenebrije izlegne jaja iz kojih se razviju crvi pa se ti crvi kad porastu pretvore u bube.

mmsl
24.02.10., 02:19
...ok ljudi, lepo je to sve o crvima i bubama, ali meni je sada bitnije da mi date konkretan odgovor na pitanje....Da se vratimo na temu...

LARYBG
24.02.10., 05:54
sad mislim da ne bi mmogle, ali leti ne vidim sta ih sprecava?!

Geni
24.02.10., 08:41
Pa malo smo izmešali temu. Pričalo se o lateralisima pa je tu upala i tenebrija koja nema veze sa njima.

Ooteke lateralisa nemaju u kući dovoljno vlage čak i ako nađu toplo mesto da bi se lepo razvile. Postoji teorijska mogućnost da se ženka dovuče negde do kupatila i u neki ćošak kod kade gde ima vlage izbaci ooteku ali će to biti oko 15 malih i verovatnoća da svi prežive dovoljno dugo da počnu da se pare je mizerna.

Jedina vrsta koa može da se razmnožava u kući je cinerea a i to samo u nekom ćošku gde je toplo. Lako je naći im leglo i potamaniti ih sve. Lateralisi u praksi ne mogu da se razmnožavaju u kućnim uslovima.

dule87
24.02.10., 13:22
To sto vi pricate je teorija a ne praksa.. Ja svoje lateralise drzim u kutiji koja je totalno bez vlage, i dajem im jako rijetko neko povrce, i bez ikakvog dodatnog grijanja su. A razmnozavaju je normalno. Sto znaci da bi se isto tako razmnozavali u kuci...

Geni
24.02.10., 13:24
Ne, to je upravo praksa. Bežali su mnogima uključujući i meni sve moguće vrste bubašvaba.

LARYBG
24.02.10., 14:49
To sto vi pricate je teorija a ne praksa.. Ja svoje lateralise drzim u kutiji koja je totalno bez vlage, i dajem im jako rijetko neko povrce, i bez ikakvog dodatnog grijanja su. A razmnozavaju je normalno. Sto znaci da bi se isto tako razmnozavali u kuci...

takodje, cuvam ih u yupol kutiji sa kartonima od jaja bez podloge, ne verujem da im neku vlaznost prave parce vocke i malo mlevene hrane za pse.i fino se razmnozavaju.a ni negrejem ih

Geni
24.02.10., 15:14
Stavi ooteku iza kauča pa vidi da li će ti izaći mali ;)

Sad ako nekoga interesuje, možemo da ulazimo u priču koja je razlika između kolonije i stana u temperaturi i vlažnosti i ostalim uslovima ali svako do sada ko je imao lateralise u stanu ih je nalazio mrtve i nalazio osušene ooteke. Ja sam našao gomile mrtvih i nikada nisam našao praznu ooteku, samo osušene. Nikada takođe, nisam ni ču da je bilo kome uspelo da dobije male van kolonije.

Znači da ponovim, iz prakse znam da će odbegli lateralis završiti mrtav i da neće uspeti da se namnoži. Dubie takođe. Cinerea je već druga priča ::D

Stavi ooteku iza kauča pa vidi da li će ti izaći mali ;)

Sad ako nekoga interesuje, možemo da ulazimo u priču koja je razlika između kolonije i stana u temperaturi i vlažnosti i ostalim uslovima ali svako do sada ko je imao lateralise u stanu ih je nalazio mrtve i nalazio osušene ooteke. Ja sam našao gomile mrtvih i nikada nisam našao praznu ooteku, samo osušene. Nikada takođe, nisam ni ču da je bilo kome uspelo da dobije male van kolonije.

Znači da ponovim, iz prakse znam da će odbegli lateralis završiti mrtav i da neće uspeti da se namnoži. Dubie takođe. Cinerea je već druga priča ::D

DutchSc
24.02.10., 21:51
Ko isti rod?? tenebrije i lateralisi?? nikako.

Buba tenebrije izlegne jaja iz kojih se razviju crvi pa se ti crvi kad porastu pretvore u bube.
Ma ne brate,mislio sam na bubaruse i lateralise.

Dusan1992
25.02.10., 15:30
Ma ne brate,mislio sam na bubaruse i lateralise.

Lose sam procitao :D

Ae resio sam da stavim ooteku u kupatilu ispod tus kabine.

Geni
25.02.10., 15:31
I tu će se razviti jedino.

marko
25.02.10., 15:46
He ala smo sumnjičavi poslednjih par dana (nedelja, meseci, godina). :)

Pa ako vam Geni kaže da se lateralisi neće namnožiti u kući u slučaju da pobegne par komada (obratite pažnju na reč "namnožiti" i količinu od "par komada") onda se neće namnožiti. Zašto bi čovek pisao netačne informacije ili nešto što nije proverio u praksi. Silwert je još spomenuo Kima, on tek treba da se javi i da potvrdi ovo. Da mogu normalno da se razmnožavaju odavno bi Kimov bubarnik bio krcat lateralisima, krcato krcat tačnije. :) Zašto ih onda nema na sve strane? Pitam se pitam.

kimo
25.02.10., 16:29
Nema šanse da se razmnože nikako. Meni su sve bežale i u stanu i u podumu i nikada nije bilo nijedne male, nemaš brige.

Geni
25.02.10., 16:39
Pa opet da ponovim, bežale su mi sve moguće vrste i nikada ništa nije bilo. Sve umiru ili se ooteke osuše. I to u zagrejanim prostorijama gde imaju i gde da se sakriju.

JEDINO cinerea može da se namnoži i to ako se zavuče u neki gornji ćošak iza neke kutije koja se greje (meni su bile mini kolonije iza police sa tenebrijama jer je ispod nje terarijum koji se greje pa je tamo toplo) ali se nisu širile odatle. Bude poneki samotnjak koji se prošeta po sobi ali nema nigde malih. Usisivač sve to reši.

Lateralisi, dubie, i tako te... prežive par dana i uginu.

mmsl
25.02.10., 18:36
...ok da sada i zakljucim temu, (ne mogu da se namnoze), hvala svima, posebno tebi Geni, na jako korisnom i opsirnom objasnjenju. POzzzzzzzzzz

marko_pa
30.05.10., 17:38
Evo posle mozda i vise od mesec dana kako nemam lateralise nabasao sam na jednog
u sobi.

marko_pa
26.06.10., 15:41
Sinoc je jos jedan istrcao iz nekog budzaka.
Potpuno odrastao primerak, brz kao metak!

DutchSc
04.07.10., 20:16
I meni su juce dva pobegla,brzi su to je neverovatno.
jednog sam jutros uhvatio,bio je na sred sobe :)

DigiNS
09.07.10., 20:42
I meni su juce dva pobegla,brzi su to je neverovatno.
jednog sam jutros uhvatio,bio je na sred sobe :)

Mene samo probude kada nadju nekog u kuci da ga likvidiram xDDDD

Dahaka
09.07.10., 22:57
И мени су побјегли неки Дибији али нема шансе да се размноже. Просто можда прежице љето. Ништа више. Јес да су жохати јако сналажљиви и прилагодљиви али просто им нема шансе. Цркнуће прије или касније.