PDA

Pogledaj punu verziju : Lampropeltis triangulum ili Lampropeltis getula



Graciotello
26.02.10., 14:55
Hteo bih da se okušam u čuvanju zmija. Sviđa mi se: Lampropeltis triangulum(Mlecna zmija) i Lampropeltis getula (Kalifornijska kraljevska zmija).
Zanima me koja je mirnija u rukama i koja može živeti u terarijumu dimenzije:
68cm X 40cm X 40cm.I koja više raste.Procitao sam sve savete.
Sva iskustva su pozeljna.Koja je agrsivnija(za hranu). Unapred hvala !!! :icon_salut:

nenad
26.02.10., 16:50
Prebacio sam ti post u posebnu temu.
Taj terarijum ti je dovoljno velik za trianguluma. Biće malo tesan za odraslu getulu.
Mislim da su getule za nijansu mirnije u rukama, ali to može i da bude samo moje lično mišljenje. Zavisi dosta od primerka.
Getula više raste, i proždrljivija je od trianguluma.

Nicin
26.02.10., 18:40
Ja imam getulu vec oko 2 meseca i jako je mirna u rukama nijednom me nije ujela, pustam je malo po cvecu u stanu, a za mlecnu nisam nikad drzao u rukama ali video sam je uzivo i onda sam se odlucio za getulu

gordond
26.02.10., 19:38
Moj triangulum nikad nije bio miran, i jedva sam ga uspeo pohvatati u terarijumu, za razliku od getule koja uposte nije plasljiva. Naravno, ovo je u mom slucaju tako. Dosta ti zavisi od jedinke do jedinke;)

Graciotello
26.02.10., 23:40
Imam papagaja rozelu jel moze da se desi da zmija...
Ne mogu da se odlucim svidja mi se triangulum zbog lepote ali vecina kazu da su nemirne u rukama i da nisu vece od 100cm,
getula mi se svidja zbog toga sto je mirna u rukama.Ali ne bih voleo da se getula (grci) u terarijum(aqvarijumu koji ce doziveti metarmofozu) svidja mi se i to sto je veca od trianguluma.
Nenade sta ti mislis?Koja je "bolja". Svi saveti dobro dosli !!!
:confused:;);)

nenad
27.02.10., 00:54
Bolja je ona koja ti se više sviđa, što mene pitaš? :D
Nego, zaboravi na getulu, biće joj to mali terarijum, i kupi lepo trianguluma. Nije baš tako da je getula skroz mirna vrsta, a triangulum nemirna. To su samo nijanse u pitanju. Jedna vrsta je možda samo malo više nemirnija od druge. Samo malo ;)

Graciotello
27.02.10., 09:12
Shvatio sam... A za papagaja triangulum dal bi ga napao i pojeo.I koliko tacno triangulum raste ???

nenad
27.02.10., 09:51
Papagaja ne bi napao, ali ako imaš mačku, obavezno je skloni od trianguluma, jer triangulumi ih često jedu. Naravno da se zezam, mislim, na takvo pitanje ne znam kako ozbiljno da ti odgovorim. Zar si mislio da ih držiš zajedno u terarijumu?
Kod nas se u prodaji može naći trenutno samo podvrsta sinaloe, koja je obično nešto manja od 1m. Moj odrasli triangulum ima 90ak cm.

Graciotello
27.02.10., 11:47
Naravno da ne.

StevaNS
27.02.10., 18:07
Kod nas se u prodaji može naći trenutno samo podvrsta sinaloe.

Hehe... greska.. Ja imam jos koji primerak cambelli/sinaloe mix, a mislim da je i Spiderboy prodavao cambelli-e jedno vreme.. ;)

spiderboy
27.02.10., 20:46
paaa imam jedan par L.t.campbelli iz 2008 god ali zasad nisu na prodaju

Pedja
27.02.10., 22:42
68*40*40, nije mali terarijum za getulu,uvek moze i veci naravno.

Graciotello
28.02.10., 09:46
Da li postoji jos neka vrsta zmija koja moze da se cuva pod ovim uslovima (smuk ne)?

NPR.boa ili neki python ili neka treca

Nemanja
28.02.10., 10:24
Lamprophis fuliginosus ti je moj predlog, ali pored njih ima toliko prelepih vrsta zmija koje rastu oko 1 metar.
Elaphe helena, Elaphe dione, Elaphe climacophora, jeste da su smukovi, ali predpostavljam da si ti mislio na kukuruznog smuka.
Od boa i pitona ima par patuljastih vrsta koje su mi zanimljive, ali kod nas ih ne mozes naci.

Posto vidim da si neodlucan, moja ti je preporuka da jos malo sacekas sa nabavkom zmije. Jos uvek ne znas sve opcije i nisi upoznat sa vrstama, nemoj da se zaletis pa kasnije da zalis.

Graciotello
28.02.10., 10:27
Nemanja daj mi latinske nazive tih "patuljastih vrsta".

Nemanja
28.02.10., 10:32
Kada se setim reci cu ti. Negde sam zapisao, ali je to kod mene jako tesko pronaci...

Graciotello
28.02.10., 10:45
Nesto mi pada na pamet...
Ako getula ne prelazi metar ipo max 150cm toliko je i dugina boa kakva je razlika ??? ??? ???
i sta je bolje folija grejac ili kabl grejac
Koliko boli ujed boe ili getule (sobzirom da sam dete od (skoro)12 godina)
I ako bas bude mali ter(kad odraste) onaj od 68x40... mogu da napravim od drveta i jednog dela stakla nije problem


I kolika je "kurs" boe i getule

marko
28.02.10., 13:57
Ono što mene zanima je gde ti sa 11 godina misliš da kupiš zmiju?
Iskreno, ko će tebi prodati zmiju?

boky
28.02.10., 14:09
razlika je sto je boa mnogo masivnija od getule, veca glava, veca usta itd..

Graciotello
28.02.10., 15:13
Snadjem se...
Nego koliko kosta dugina boa ?

boky
28.02.10., 18:10
kolumbijska 60e a brazliska oko 100e

###### ti bou.. verovatno neces smeti ni da je pipnes.. mada ja bi na tvom mestu ####### celu pricu u vezi zmija.. ipak 11godina

Graciotello
28.02.10., 18:12
koliko je getula ?

P.S. Plasim se i kad je gledam na slici ali je ovoko prelepa

boky
28.02.10., 18:15
getula je 40..
cena nije toliko ni vazna ipak ces je imati 20 godina .. nije steta dati malo vise para ako ti se neka vise svidja

Graciotello
28.02.10., 18:19
@pedja da li je ovo tvoj sajt http://www.reptilia.cc/ i da li si prosle godine pisao za national geography junior

boky
28.02.10., 18:21
to je njegov sajt dal je pisao ako si procitao na njegovom sajtu onda verovatno jeste

Graciotello
28.02.10., 18:24
nego boky u cemo se cuva getula "40cm (tanka ko cigareta)" zmija

boky
28.02.10., 18:26
u terarijumu 30x40 al moze i dosta manji bez problema

Graciotello
28.02.10., 18:33
moze neka kutija

I da li bi joj smetalo da zivi u 68x40x40

Nemanja
28.02.10., 20:34
moze neka kutija

I da li bi joj smetalo da zivi u 68x40x40

Verujem da je u tvojim godinama sasvim normalno da postavljas isto pitanje iznova i da ti neko odgovara na to, ali ovde je to cist bezobrazluk. Imas 10 postova ranije odgovor na isto to pitanje i nece ti niko dati neko trece resenje. Ako si mlad, ne znaci da sve mora da ti bude servirano i da drugi trebaju da donose odluke umesto tebe. Lepo sam ti rekao da sacekas jos malo i da sam istrazujes, jer ovako nista neces postici. Ti si sada u fazi u kojoj ti je sve novo i stalno dolazis do novih informacija. Dopusti da ti se to slegne u glavi i igraj se do tada, pa kada dovoljno procitas i steknes osnovno znanje, nabavi neku zmiju.
Meni se uvek preko privatnih poruka mozes obratiti da ti pomognem da pronadjes teme u kojima ces da procitas ono sto ti je potrebno, a i da ti i sam odgovorim na neka pitanja.

Graciotello
28.02.10., 23:13
Nece se ponoviti...
Da li se getula moze grejati spot lampom ili podnim grejacem ili kabl grejacem ???

boky
28.02.10., 23:30
jeste.....

marko
01.03.10., 00:03
Snadjem se...
Nego koliko kosta dugina boa ?Kako se snađeš? Nacrtaćeš brkove i bradu markerom, napraviti štule i na njima otiči do nekog od odgajivača?

Ne šalim se ljudi, ko će detetu od 11 godina prodati zmiju?

Miluttin
01.03.10., 01:06
Nije problem ko će dati nego ko će da trpi batine od razjarenog oca koji ima fobiju od tih životinja :D

Graciotello druže, strpi se oko kupovine, skupljaj parice i naći ćeš nešto po tvom ukusu. Vidim da se raspituješ i razumno je imati straha bar malo jer onaj ko srlja i priča da ga boli uvo, a pritom je neka budala, pa često napravi glupost i zmija ga ujede. Ipak zmija je zmija, ne vezuje se za tebe nikad i učiniće sve za svoj opstanak. Nije problem što će te ujesti zmija već što svojim cimanjem možeš nju da povrediš, a to ne želiš. Uzmi afričku kućnu zmiju, za početak, oprobaj se sa njom a usput analiziraj druge vrste. Nije to samo kako zmija izgleda već je čar i njeno ponašanje, aktivnost, po nekad čak i agresivnost. Uz prvu zmiju uvek upoznaš samog sebe, a onda kupiš ono što ti pristaje :)

twilight
01.03.10., 01:24
Moja preporuka ti je africka kucna....Ali da sam na tvom mestu prvo bih uzeo gustera (ne leopard gekona nego nesto malo teze za odrzavanje) da vidim da li ja mogu da podnesem sve probleme koji se mogu javiti...Dobro mozda preterah,moze i leopard :P

nenad
01.03.10., 07:38
Zmije su generalno mnogo lakše za čuvanje od guštera.

twilight
01.03.10., 11:28
Zato i kazem,ako uspe gustera zmiju ce od sale :)

Graciotello
01.03.10., 14:30
Imam Tarantulu.
Imao sam Kinesku mekooklopnu kornjacu.
Imam psa.
Imam papagaja.

nenad
01.03.10., 14:35
Ne shvatam tu logiku. Da bi naučio da čuva zmiju (što je vrlo jednostavno), mora prvo da nauči da čuva guštera? Zašto? Možda ga ne zanima čuvanje guštera. Šta ako je u stanju da čuva zmiju, ali nije u stanju da se posveti dovoljno za guštera, pa proba da ga čuva, gušter mu ugine, a on digne ruke, i kaže - kad nisam mogao guštera, neću moći ni zmiju? Po toj logici, ako hoćeš da sviraš gitaru, moraš prvo da naučiš da sviraš violončelo, pa ako uspeš to, onda će ti gitara ići mnogo lakše. :D

Na stranu šalu, on ima nepunih 12 godina. Lepo od njega što ga interesuje čuvanje zmija, ali još je premlad za to. Za koju godinu može da uzme. Mislim da je neodgovorno prodati detetu životinju.

Graciotello
01.03.10., 15:12
Nenade sa koliko godina si ti krenuo sa teraristikom? Ili svi ostali?
Novac nije problem. A gustera necu, pretezak je za odrzavanje!

Miluttin
01.03.10., 15:15
ima povoljno da se uyme kišna glista... liči na zmiju ;)

nenad
01.03.10., 15:38
Imam Tarantulu.
Imao sam Kinesku mekooklopnu kornjacu.
Imam psa.
Imam papagaja.

Ja sam sa 13 godina dovlačio belouške kući, i uglavnom su neslavno prolazile. A pre toga sam pokušavao da čuvam guštere iz prirode, isto tako neuspešno. Ok, tad nije bilo foruma, ni toliko informacija, ni toliko ljudi u ovoj priči. Možda ti i jesi odgovoran, ne znam. I možda bi se ponašao prema zmiji bolje od nekih starijih članova foruma, ne znam. Ali, ljudi su često protiv toga da deca čuvaju egzotične životinje, što može da se razume.

Evo ti primer, Kimo i ja smo pre par godina otišli u jedan grad da kupimo odraslog mužjaka bradate agame kog su čuvala 3 dečaka, tvojih godina. "Agama ima veliki terarijum, UV lampu, jede 10 dubija dnevno", to je ono što su rekli. Ali, kad smo došli... Agama je stvarno imala veliki terarijum. Ali terarijum veliki za mrava, recimo, ne za nju. Nije mogla da se okrene u njemu, niti da se kreće, pa su joj mišići dosta atrofirali. UV lampu je imala, ali ne u terarijumu, nego uredno zapakovanu, i odloženu sa strane. A dubije, dubije nije imala :D Užas jedan. Sva sreća, pa smo kupili tu agamu i izvukli je. Inače, preko leta su je pustili u dvorište bili, pa im je pobegla u neki kamenjar, pa je izvlačili i slično. Dakle, i pored foruma, ti klinci ništa nisu poslušali šta im se govorilo.

To je samo jedan primer, nadam se da si ga pročitao. A bilo je više sličnih. Zato ljudi često smatraju da egzotične životinje nisu za decu.

Graciotello
01.03.10., 15:43
Slatko sam se nasmeja :) Njih treba neko dobro :icon_bash:. Kako ih nije zao!!!

Nego necu je sano ja cuvati tu je i moj tata !

boky
01.03.10., 20:41
Slatko sam se nasmeja :) Njih treba neko dobro :icon_bash:. Kako ih nije zao!!!

Nego necu je sano ja cuvati tu je i moj tata !

pa predpostavljam da papagaja, psa , kornjacu i sta si jos rekao izdrzava tvoj cale a ti verovatno nikad nisi ni nahranio.. tako da to nije ni vazno i nema veze jedno sa drugim al ono..

nije ni toliki problem sto imas 11 godina.. vec zato sto se ponasas kao da imas 6 :P

Rokerka
02.03.10., 13:04
Ali da sam na tvom mestu prvo bih uzeo gustera (ne leopard gekona nego nesto malo teze za odrzavanje) da vidim da li ja mogu da podnesem sve probleme koji se mogu javiti...Dobro mozda preterah,moze i leopard :PKao sto rece Nenad, zasto bi uzimao gustera, ako ga gusteri ne zanimaju?! A pogotovo da bi se vezbao na njima i "video da li moze da podnese sve probleme koji se mogu javiti"?! Sta ako ne moze? Sta ako nesto podje po zlu i na kraju jadan guster strada, jer je u ovom slucaju bio zamorac??? Zivotinje nisu tu da bi se vrsili eksperimenti na njima, vec da nam obogate zivot i da mi obogatimo njihov! Zato, ako vec zeli zmiju i spreman je da brine o njoj (naravno, uz roditeljsku saglasnost), onda ne treba da uzima nista drugo, po mom misljenju.

Igor Velevski
02.03.10., 16:27
Nisam citao sve postove, samo ove zadnje, ali ne mogu nikako da shvatim kako neko moze da pita i da mu drugi odluce sta da uzme??? Ako ja pitam sta da uzmem i da mi to drugi odlucuju, to znaci da ja ne volim nesto konkretno, nego uzecu sta mi kazu, pa jos se vodi i rasprava sta je najbolje da gospodin uzme. Ne vidim nikakve logike u svemu tome.......ima sve i svasta za uslove drzenja odredjene vrste na netu i ovom nasem forumu, hvala Bogu tu je forum da razjasni neke nejasnoce i gotova stvar.......

spiderboy
02.03.10., 20:18
hahaha igore to pitanje ni meni nikad nije bilo jasno,prema tome dotična osoba će da uzme ono što se drugima svidja,što mi je malo bezveze ali eto vidiš ima svakakvih ljudi

Graciotello
02.03.10., 20:27
pitam zbog toga posto imam 12 god. zbog brazilske boe da me ne ujede i zbog uslova mada vidim da mi se svidja mnogo vise L.getula

Pedja
02.03.10., 22:42
Sto se mene tice, nije problem da ti prodam zmiju, ali samo ako dodjes sa roditeljima i ako neko od tvojih roditelja hoce da ucestvuje u njenom odrzavanju.

Graciotello
03.03.10., 15:21
Zanima me kako zmija pije vodu?

gordond
03.03.10., 18:24
Pridje posudi i pije, nista specijalno se ne vezuje za to;)
Mislim da ste previse ostri sto se tice ovog slucaja. Decko jeste mlad, ali samo uporedite njegove postove sa skorasnjim postovima drugih mladjih clanova.
Iskreno i sam smatram da treba dobro razmisliti u tim godinama, i svakako da zmiju treba prodati kao sto Pedja kaze pod uslovom da po nju dodje sa roditeljima, ali mislim da nije u redu sto se neki podsmevaju jer je decko izrazio zelju da kupi zmiju.

Chobi
04.03.10., 11:38
Ima vremena za vece zmije. Prvo neka stekne iskustvo s nekom bezopasnom zato mu preporucite getulu ili smuka.

Miluttin
04.03.10., 17:48
Decko ako navijas za zvezdu uzmi smuka, a ako si grobar uzmi kraljevsku :) Samo lepo informisi mamu i tatu i opušteno ;)

Graciotello
04.03.10., 18:07
Problem je ovaj mama voli zmije tata ne voli(ubio je 5-6 beluske).

Igor Velevski
04.03.10., 19:07
Decko ako navijas za zvezdu uzmi smuka, a ako si grobar uzmi kraljevsku :) Samo lepo informisi mamu i tatu i opušteno ;)

Samo im reci da su ti zmije navijacki rekviziti za utakmice i zavrsio si posao! :)

Cold_Beer
04.03.10., 22:36
Problem je ovaj mama voli zmije tata ne voli(ubio je 5-6 beluske).

Ne vidim zbog cega bi neko ubio belousku,niti je otrovna,niti je opasna po coveka.

Graciotello
04.03.10., 22:39
On to ne zna.