PDA

Pogledaj punu verziju : Povraćanje kod zmija



Bojana
28.02.10., 01:04
Moja kukuruzna zmija je veceras povratila obrok po prvi put te me zanima koji mogu biti razlozi za to. Poslednji put je jela pre 10 dana, a hranim je odleđenim odraslim miševima, nikada do sad nisam imala problema sa hranjenjem, jede kad god joj se ponudi. Do danas.. Danas sam joj da jede i ona je odmah počela da guta, progutala ga je skoro do kraja i povratila, onda je pokusala ponovo, ali opet bezuspešno. Da li da pokušam sutra ponovo ili da sačekam još koji dan?

bubamara
28.02.10., 02:13
moja boa je skoro,počela da jede..i odustane..povukla se u sklonište..ja joj nisam vadio miša..ostao tu..i posle par sati..kad sam se vratio kući-nema miša..pojela ga..

Bojana
28.02.10., 02:37
I ja sam joj ga ostavila par sati, izvadila sam ga pre 10 minuta, mislila sam da će ga ipak možda pojesti. Nije otišla u skrovište nego sve vreme luduje po teru, prevrće, rije, gura staklo kao da traži hranu ali je miša ignorisala..

nenad
28.02.10., 02:37
To nije povraćanje, to je odustajanje od plena ;) Ako je plen neadekvatan, odnosno prevelik, može da se desi da zmija odustane posle par pokušaja. Sve jedno je, možeš da joj daš i sutra, ili za koji dan.
Što se povraćanja tiče, ako zmija povrati obrok neposredno posle jela, to ne mora da bude zabrinjavajuće, dešava se usled stresa. Ako povrati par dana kasnije, u većini slučajeva je reč o bolesti. Bilo kako bilo, posle povraćanja pravog (znači kad miš dođe u želudac, pa se posle izbaci), ne treba zmiju hraniti 10-15 dana, da bi nadoknadila kiselinu koju je izgubila povraćanjem.

Bojana
28.02.10., 02:41
Ne verujem da joj je bio veliki jer sam poslednji put uzela 7 komada i svi su bili iste veličine, a ovaj je bio šesti od tih 7 jednakih, onih 5 je pojela bez problema.

bubamara
28.02.10., 02:45
dešavalo mi se,da kad nisu mnogo gladne,a bude veći plen,odustanu ...međutim,posle 2-3 dana glad natera na sve..pa i da se bore sa većim!

Bojana
28.02.10., 02:57
Kao što sam već rekla plen je isti kao i ranije, a mislim i da je jako gladna jer je inače hranim svakog utorka s tim da sam ovaj preskočila jer nisam bila kod kuće par dana, a ne volim da je drugi hrane, jer moze da se desi da ne odlede misa kako treba i tako to. U svakom slučaju ću sačekati dan, dva ili tri pa ću pokušati ponovo.

nenad
28.02.10., 02:58
Probaj tako, ali verovatno nije ništa zabrinjavajuće ;)

Bojana
28.02.10., 03:09
Hoću, hvala vam obojici. Ni ja ne verujem da je nešto ozbiljno, ali nisam našla na forumu ništa o tome, pa rekoh da pitam, da znam da li je to nešto što se dešava i drugima.. Pozdrav

Igor Velevski
28.02.10., 03:13
Desava se i da zmija proguta prevelik plen, da ne moze da ga vari i posle 4-5 dana povrati! Po pravilu, plen treba da je toliko velik da ga zmija svari za 2 dana, ako ne moze onda povraca ostatak, kako bi se oslobodila od hrane koja pocinje da truli (meni se to jednom desilo, jer sam dao prevelik plen, a zmija je i dan danas ziva i zdrava).
Drugi slicaj je kad se zmiji ponudi obrok koji je za nju normalan po velicini, ali da temperatura nije adekvatna, pa opet ne ce moci da svari taj obrok za dva dana i opet ce ga povratiti 4-5-6 dan. Ovo su slucajevi kad je zmija zdrava, ali ipak dogodi se da povrati sadrzaj!
Nisu ovi slucaji kao tvoj, ali sam ipak nabrojao.......sto rece Nenad, nije nista zabrinjavajuce i probaj sledeci put da joj das upola manji plen, pa da vidimo sta ce biti i obrati paznju na temperaturu!

nenad
28.02.10., 03:24
Kad je zmija bolesna, desi se da povrati obrok, ako ga uopšte i pojede. Video sam to jednom. Zmija je posle 3-4 dana povratila miša koji jedva da je bio nešto nagrižen kiselinom. Posle par dana je uginula.
Dešavalo mi se par puta da getula povrati obrok posle par dana, ali u oba slučaja je bio u pitanju nagli pad temperature (otvoren prozor malo duže, a ter. joj je tad bio blizu prozora). Zmijama za varenje smeta veliki pad temperature, ali i ako je pretoplo, zmija može da povrati, jer tako hrana brže truli u njenom stomaku.

Igor Velevski
28.02.10., 03:31
I meni se desilo to kod getule, ali plen je bio prevelik za nju (jedva ga je progutala). Ostatak koji nije licio na pacova izgledao je kao da je to koza, ali je uzasno smredo. Posle par dana dao sam joj normalan plen i do danas je sve kako treba!

Misha
28.02.10., 04:16
Nahranio sam mog pitona pre 4 dana ogromnim odraslim zamorcem. Kada sam ga video,mislio sam da ga moj bermunac nece ni pogledati.Kad ono,pojeo ga je bez problema,al ga josh uvek vari.Danas je imao i stolicu,al je josh uvek naduven na pojedinim mestima. Poshto je moj piton "samo" 170 cm i nije nesto debeo moje pitanje je sledece. Da li mogu i na dalje da ga hranim odraslim zamorcima i ako ih vari 3-5 dana ili da joj dajem srednje kao i do sada? pozz

sale1808
28.02.10., 12:50
Sto se tice Burmanskog pitona kao i ostalih zmija,plen ne bi trebao da bude siri pri gutanju od najdebljeg dela na telu zmije.Iako sam i ja davao nekad i malo veci plen i nije bilo problema za mog Burmanca.
Nije problem uopste ako je pojeo malo veci,da mu kojim slucajem ne odgovara on bi ga povratio.
Nemoj ga samo uzimati u ruke narednih nekoliko dana da moze na miru da ga vari,kao i da ga ne uznemiravas.
Obezbediti adekvatnu temperaturu od nekih 30 stepeni da moze da vari.Ne znam kako grejes terarijum,ako je lampa ili nesto drugo,to verovatno znas da mora biti na odredjenom mestu visoka temp.
I da ima u terarijumu mesto gde moze da se i ohladi.....,kao i voda za kupanje......
Izvini na malo duzem tekstu,moguce da i ti znas ovo sve....ali eto........
Moj Burmanac je inace nekada vario hranu i po 10 dana.Lezao na toplom mestu i nije se pomerao......
Pozdrav....

Misha
28.02.10., 15:31
Sve to znam i svi uslovi su mu obezbedjeni.Jedino shto je plen bio bar 3x deblji od njegovog najdebljeg dela,al evo,ovo je valjda peti dan i svario ga je u potpunosti. :)
Hvala na opshirnom tekstu :)

Chobi
28.02.10., 17:30
3x ??!!
Rizikujes. Mada, dobro vari tvoj burmanac.
Meni je boa nahranjena pacovom svega 20-ak% vecim od njenog stomaka, varila po 7-8 dana. Da ne bi rizikovao nabavio sam manje pacove.
O ovom riziku pricam: http://www.redtailboas.com/at_home/at_home.html#regurgitation

Misha
28.02.10., 21:05
hehe necu vishe da mu dajem odrasle zamorce.Tj necu u skorije vreme dok ga prvo ne ugojim :) Stvarno nije imao ni najmanjih poteshkoca ni sa ubijanjem zamorca ni sam gutanjem ni sa varenjem.Al svakako ne bih voleo da mu se neshto dogodi. Hvala na odgovorima.
p.s. Malo sam preterao sa 3x vecim,al 2,5 sigurno :)

Bojana
03.03.10., 00:11
Kukuruzni smuk sa početka ove teme je danas jeo, tako da pretpostavljam da je samo bio malo lenj i da mu nije ništa, pojeo je miša iste veličine kao što je bio i onaj što ga je 'povratila', progutala ga je za 5 minuta, pila vode i otišla da spava. Hvala još jednom na savetima i informacijama.

Marko87
04.04.10., 13:24
Moja L.getula (37cm, 8meseci stara) je povratila misa nakon 2 dana, misa je malo nagrizla kiselina. Dajem joj razmrznute miseve i nije bilo problema oko hranjenja. Mis je mozda bio prevelik za nju jer je jela oko sat vremena, a i nocas mi je temperatura u terarijumu spala na 20 stepeni.
Desilo je ranije da je nakon 4-5 dana povratila kozu misa, ali je nakon toga bilo sve ok.
Koliko dana treba da sacekam da joj dam da jede?
Treba li jos nesto da uradim?
Hvala.

nenad
04.04.10., 13:29
20 stepeni nije temperatura koja bi joj pravila problem sa varenjem, tako da nije to u pitanju. Verovatno je miš bio prevelik ako ga je gutala sat vremena. Ostavi je bar 10-15 dana bez hrane.

Marko87
04.04.10., 13:55
OK. hvala puno na brzom odgovoru...