PDA

Pogledaj punu verziju : Tarantula - Wet molt



sale1808
28.02.10., 13:31
Sta mislite o ovome?
Da li je neko imao prilike?
Koji su razlozi da se paukov exoskelet ne formira onako kako bi trebalo?
Da li je u pitanju hrana,temperatura,nedostatak vlaznosti,genetika,nedostatak nekog vitamina,neki kazu visak kalcijuma......itd.
Voleo bi da cujem vase misljenje posto se meni nesto slicno desilo nedavno.
:(???????

Dusan1992
28.02.10., 16:15
Koji su razlozi da se paukov exoskelet ne formira onako kako bi trebalo?


Mislim da je najcesce nedostatak vlage.

Bifrost
01.03.10., 01:50
Evo ovde o tome http://www.atshq.org/forum/showthread.php?t=21657

Ja se ipak ne slazem sa ovim i mislim da je u pitanju neki hormonski poremecaj...

marko
05.03.10., 00:47
Hm bila bi zanimljiva tema za diskusiju ali se još uvek ne zna tačno (ili ja nisam informisan) šta je uzrok ovom problemu. Preostaje nam samo da nagađamo dok to neko detaljno ne ispita.

Dule, teško da je nedostatak vlage uzrok nečega što u svom nazivu ima reč "wet", složićeš se. ;)

Kao i Bifrost, ne mogu ni ja da se složim sa teorijom da su "oštećene dlake" razlog tome što pauk izgleda "mokro". Skoro sam ubeđen da bi tarantula bez dlake na sebi uspela da preživi do sledećeg presvlačenja a ne da ugine u velikom broju slučajeva kao kod wet-molta.

Mora biti neki drugi poremećaj. Hajde da uključim knjiške informacije vezane za presvlačenje (konkretno Biology of Spiders, Rainer F. Foelix).
U celom procesu presvlačenja se kod paukova primećuju sledeće faze :


Aktivacija hipodermalnih ćelija (ćelija potkožnog tkiva). Aktivacija se ogleda u ćelijskoj deobi i rastu ćelija;
Sekrecija egzuvijalne tečnosti* (exuvial fluid) i odvajanje stare kutikule od hipodermalnih ćelija;
Sekrecija prvog novog sloja kutikule (ovaj prvi sloj se formira kako bi hipodermalne ćelije bile zaštićene od rastvaranja, pogledaj sledeću fazu da bi razumeo rastvaranje);
Aktivacija enzima u egzuvijalnoj tečnosti (rastvaranje endokutikule kako bi se što manje materijala izgubilo u celom procesu presvlačenja);
Apsorpcija rastvorenih supstanci iz stare kutikule;
Sekrecija nove kutikule;
Odbacivanje stare kože (ono što mi zovemo presvlačenje);
Istezanje nove "nagužvane" kutikule;
Očvršćivanje nove egzokutikule.


*egzuvijanla tečnost - nisam znao kako drugačije da je "prevedem", je ništa drugo nego određeni enzimi koje luče epidermalne ćelije, a luče ih u prostor između epitelnog tkiva i kutikule (prostor koji je u knjizi nazvan exuvial space).

Usput ako neko zna bolju reč za "cuticle" od kutikule slobodno neka predloži. Neku reč a da to nije opna ili pokožica. :)

A sad, u celom ovom procesu krivim korak 3 ili korak 6 za problem koji se zove "wet molt". Cenim da novi zaštitni sloj nije dobro formiran i eto problema.Pored toga što je ova problem vrlo ozbiljan desi se tu i tamo da tarantula ipak preživi do sledećeg presvlačenja ali su šanse male na žalost.

kimo
05.03.10., 07:08
Kutikula se inače koristi u našem bogatom jeziku, tako da mislim da boljeg prevoda nemaš :)

Po mom mišljenju,vlaga ne utiče u tolikoj meri, ako i uopšte, na pojavu wet moulta, mora da se nešto drugo poremeti pre ili tokom presvlačenja čija je posledica wet moult.