PDA

Pogledaj punu verziju : Lecenje MBDa



Miluttin
04.03.10., 16:21
Imam pitanje vezano za čuveni MBD (metabolic bone disease). Koje mere predlažete u prevenciji i lešenju osim redovnog davanja kalcijuma i multivitamina? Da li vlaga (premal il previsoka) mogu da utiču na pojavu iste kod konkretno Leopard gekona?

Koje su mogućnosti oporavka životinje, da li ostaju trajni deformiteti udova, vilice i kičme il je moguće vraćanje na prvobitno stanje?

Hvala!

Ovo je čest problem i koliko vidim pogadja mnoge guštere. Želim da se napravi ovde dobro štivo i da se pomogne budućim teraristima.

zarko
04.03.10., 18:10
vlaga ne utice...
dehidriranost utice...ali je to samo nusefekat vec bolesti..a ne faktor u javljanju

Miluttin
05.03.10., 12:11
Vodu dobijaju svaki dan i to sa sprica, drugacije nece, pocinjem da verujem da mi to rade namerno :)

kimo
05.03.10., 17:23
Čekaj, ti ovo pitaš jer imaš gekona sa mbd ili čisto preventivno?

Miluttin
06.03.10., 17:36
Vise preventivno. Moji su zasad ok. jedan je nesto imao problema sa nogom pre nedelju dana al mislim da je ujed... Nesto stoji na stranu zadnja noga. Kako je bilo modrije, kapiram da nema sta drugo. Vec se bolje krece. Al kako sam vrteo net, misleci da je boljka, nadjem dosta slicne situacije o MBDu. Moje tovim kalcijumom i Reptivitom tako da ne brinem na tu temu, nego pitam za ostale uzrocnike, nikad ne znas sta ce te strefiti... Vidim da cesto oboljevaju od toga...

zarko
06.03.10., 21:42
nece MBD da da u ranim fazama modro ili neku diskoloraciju koze...nije to

kimo
06.03.10., 22:52
I nemoj da ih toviš sa tim prašcima, bolje manje ali dovoljno, nego previše...pazi se bolje.

Kristofer
08.03.10., 19:17
Nemaš frke! Sve ide PS-u!