PDA

Pogledaj punu verziju : Zelena mamba ujela ženu...



nenad
04.03.10., 18:29
http://www.news24.com/Content/SouthAfrica/News/1059/821ee7eb2b1c410c8be85c166a8e7da5/04-03-2010-03-46/Green_mamba_bites_tourist

Danas mi se drugarica javila, sva uplakana, da kaže da je njenu prijateljicu, bivšu komšinicu, koja sada živi u Južnoafričkoj Republici, ujela mamba. U pitanju je jedna od tri zelene mambe - Dendroaspis angusticeps, koja ima slabiji otrov od ostalih mambi, srećom. Zmija ju je ujela 2 ili 3 puta za nogu. Sve se desilo oko 2h popodne, danas, a po ženu je došao helikopter u najkraćem roku, pa su joj dali serum, uspavali je, stavili joj cevku za disanje, i odvezli je u bolnicu. Još se bore za njen život. Greška je što je u tekstu napisano da je žena iz Sibira.

zarko
04.03.10., 20:48
u to je jako strasna stvar...
da li je drugarica njena isto Srpkinja

Misha
05.03.10., 03:37
Javljaj sta je bilo.Dal se izvukla i ako jeste koje su joj posledice?

Laki90
05.03.10., 08:12
Pa nisu trebali da ubiju zmiju ako nije bilo bas potrebno...od cega li je bila povredjena?

nenad
05.03.10., 11:35
Pa većina ljudi ne razmišlja baš da li je potrebno da ubije zmiju koja im je ujela majku, nego to samo urade. Naravno da zmija nije kriva nama, koji smo ljubitelji zmija. Nekome ko ne voli zmije, i još mu nekog bliskog ujede zmija, itekako je kriva. A druga stvar, što u takvim slučajevima jeste, nažalost, potrebno da se ubije zmija, da bi stručnjaci pogledali leš i utvrdili šta je u pitanju. Ako zmija samo ujede nekog, i pobegne, a ne utvrdi se koja je, može da bude problem sa davenjem protivotrova, jer se razlikuju. Čak postoji i par vrsta protivotrova za zelenu mambu, pa su se razmišljali koji da joj daju.

Uglavnom, sinoć se probudila, bila je uspavana od 2h, kad ju je ujela zmija. Pričala je, tako da mislim da je pregrmela ono najgore. Njih par je išlo putem, bili su u kupaćim kostimima, a džip je prošao pored njih. I čovek iz džipa im je viknuo da je zmija na putu, ali nisu odreagovali kako treba. On je prešao preko mambe, ona se bacila pored te žene, i ujela je 2-3 puta za nogu. Totalno neočekivano. Angusticeps retko grize, i da kola nisu prešla preko njega, sigurno bi samo zbrisao.

Odmah su se pojavili i novinari, jer se mambe retko viđaju u Durbanu, koji je turistički centar. Čak su stručnjaci rekli da tako veliku zelenu mambu (1,8m) nisu viđali u gradu.

nenad
09.03.10., 11:24
Nikako da napišem update ;) Žena je preživela, još uvek se oporavlja u bolnici. A, evo i rekonstrukcije događaja...

Žena je izašla iz prodavnice i pošla na plažu. Išla je putem, uz koji se nalazi nacionalni park. Džip je prolazio pored nje, i vozač joj je viknuo da je zmija na putu, i prešao preko nje. Mislim da se i zaustavio, jer je zmija stigla da ujede gumu, i ispusti u nju najveću količinu otrova, zato što je bila povređena. Onda se bacila, i ujela ženu 2x za nogu.

Žena je momentalno pala u komu, i krenula joj je pena na usta. Jedino što je uspela da kaže vozaču je - "shop". Čovek je utrčao u radnju, i rekao prodavcima o čemu se radi. Oni su je poznavali, kao i njenog sina, i brzo su ga pozvali. Onda je njen sin pozvao hitnu pomoć (koja dolazi samo ako plaćate zdravstveno osiguranje, inače će vas pustiti da umrete ispred bolnice, kako kažu), i helikopter je došao za manje od 20 minuta. Nisu mogli da ga spuste, nego su se lekari merdevinama spustili do nje ;) Žena je već bila u komi, stavili su joj cevku u usta da može da diše, i dali joj serum. Odneli su je u bolnicu udaljenu 4km. To se desilo oko 14h.

Uveče je izašla iz kome, i mogla da priča. Nije se osećala preterano loše, osim malaksalosti, i otečene noge, ali pretpostavljam da otok nije bio prevelik, jer ju je ujela elapida sa čistim neurotoksinima. Lekar je rekao da ima sreće što je zmija prvo ujela gumu, jer da je u nju tu prvu količinu otrova ispustila, žena bi sigurno umrla.

Toliko o tome, inače, zmija je bila pravi kapitalac, duža od 2m.

silwert
09.03.10., 14:29
a mene moja baba smara kako su zmije opasne i ide po kuci drzeci vecernje novosti otvorene na ovoj stranici http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=172989&title_add=Baka%20ja%C4%8Da%20od%20mambe&kword_add=ujed%20zmije

nenad
09.03.10., 18:01
Da, izašlo je i u domaćim novinama. Naravno, gomila podataka nije istinita, ali oni su nebitni. Recimo, zmiju je ubio vlasnik radnje, a ne polacijaci. Sve jedno, koji novinski članak je pa tačan 100%? Baš nijedan :D