PDA

Pogledaj punu verziju : Paja pita



paja_gajic
04.03.10., 18:41
Pozz.. svima koje se sve zmuje mogu drzati to jes koje nisu na c-listi.
i jos jedno pitanje kako da ja registrujem moje zmije dali postoji cipovanje ?

jelena.dinov
04.03.10., 19:25
Pozz, lakse je nabrojati one koje nesmes drzati u ""zatvoru"" a to su Vipera berus, Vipera ursini, Coronella austriaca, Elaphe longissima, Coluber caspius i Natrix natrix. Za njih sam sigurna, a iskusniji od mene ce ti reci vise o tome i o cipovanju. :)

paja_gajic
04.03.10., 20:09
Hvala mada nisam siguran za belousku da je pod zabranom jer je ima na svakom koraku mislim da se tretira kao i ribarica. u svakom slucaju HVALA TI.

twilight
04.03.10., 23:28
Ma koj bre jos ferma te zbarane mame ti mile????? Jbt ako oces da drzis nesto drzi a zabrane u srbiji ne vaze ! A ovo registrovanje takodje...Mislis da neko od nas ovde ima papire ? Nas kolko nas drzi zivotinje sa citesa?

nenad
04.03.10., 23:29
Belouška sme da se drži.
Na CITES listi su ti sve boide, i par kolubrida, od neotrovnih zmija. Od otrovnih kobre i tek ponešto još.

Geni
04.03.10., 23:31
I da ne mešamo zabranu držanja sa CITES-om, važi?

twilight
04.03.10., 23:34
Ja ne razlikujem xD

paja_gajic
05.03.10., 00:13
Pa zar c-lista nije lista svega sto nije dozvoljeno da se drzi u kucnim uslovima ???

Geni
05.03.10., 00:18
Nikad cuo za c listu.

Cites lista je kontrola trgovine sto se lako vidi na cites sajtu.

paja_gajic
05.03.10., 00:25
izvini na izrazu samo sam cuo da postoje nekakva lista pa se jednostavno brinem da mi jednog dana neko nezakuca na vrata i kaze ovo nemozes da imas i jednostavno to oduzme a ja to jednostavno volim i trudim se da odrzavam i tako to.

Ja bi stvarno voleo kad bi bio nekakav nacin da zastitim moje ljubimce od nekakvog nasilnog oduzimanja zbog neznam ti ni ja kakvog razloga.
kao na primer moj burmanac je veliki i nije za kucno drzanje bez obzira sto je to zadivljujuce mirna - pitoma zmije.

ocigledno ja nisam shvatio sta je cite lista. :)

PS Cites lista.

Geni
05.03.10., 00:27
Ma mislio sam da mozda postoji i neka c lista i da pogresno pretpostavljam da si mislio na cites. Cites je nasiroko raspredana tema i mogao bi malo da se udubis u nju ako te zanima. Oni koje to kaci ili su zainteresovani za sve to su vec mnogo puta potezali to. Procitaj ostale teme i narocito pogledaj cites sajt da shvatis sta je u stvari cites.

jelena.dinov
05.03.10., 00:28
Ipak je ovo Srbija, ne brini :).

paja_gajic
05.03.10., 00:34
O.K.Hvala. POZDRAV. pravi ste mnogo mi se svideo ovaj forum.i oprosti na greskama u pisanju malo sam zastareo za ovaj vid komuniciranja ali napredujem (nadam se )

gordond
05.03.10., 01:14
Pored CITESa postoji i IUCN-ova crvena lista, ali ona se ne bavi trgovinom vec se na njoj nalaze stepeni ugrozenosti vrsta. Evo ti link pa pogledaj:
http://www.iucn.org/
A ovde mozes da pronadjes nesto vezano za nase podrucje:
http://www.ekoplan.gov.rs/src/index.php

Geni
05.03.10., 09:36
Samo da se osvrnem na ovo sa pravne strane jer vidim da se neki pojmovi stalno mešaju. Zabrana je jedan od najčešće pogrešno shvaćenih pojmova uopšte.

Dakle, zabrana je apsolutna (zabranjeno je posedovati oružije) ili uslovljena (zabranjeno je posedovati oružije ukoliko za isto ne posedujete dozvolu). Zabrana ima dva dela... prvi deo je opis šta je zabranjeno a drugi deo je šta se dešava kada se zabrana prekrši. U zakonu uvek idu jedna posle druge i na primer Članovi 1-100 nekog zakona su opisi šta se ne sme a 101-200 su kazne za to što se ne sme. Ako za nešto ne postoji kazna onda to nije zabranjeno.

Većina zabrana su uslovljene ili zavise od situacije i tu je druga greška koja se često pravi kada se o njima govori. Primer apsolutne zabrane u nekim zemljama je pedofilski materijal koji je apsolutno zabranjen. Ne smeš da ga poseduješ, distribuiraš, prodaješ, deliš, praviš... Primer delimične zabrane je droga. Zabranjeno je proizvoditi je, zabranjeno je prodavati je, negde je zabranjeno posedovanje a negde nije ako su male količine, a uglavnom nije zabranjeno biti pod uticajem (ukoliko ne upravljate vozilom ili tako nešto)... U Beogradu je zabranjeno držati pit bul terijere ali nije zabranjeno njihovo prodavanje i zabrana se odnosti samo na Beograd.

Da se vratimo na zmije i to bezopasne jer opasne zmije mogu biti zabranjene po mnogim osnovama ukoliko neko želi da se potrudi. Izazivanje opšte opasnosti je jedan primer. Iako nigde nisu izričito navedene kao zabranjene, moguće ih je zabraniti dok se to ne reguliše detaljnije. Ostale zmije NISU zabranjene. NE POSTOJI nikakav zakonski osnov po kojem je zabranjeno DRŽATI bilo koju zmiju uključujući i zaštićene vrste. Zabranjeno je uzimati zaštićene vrste iz prirode. Zabranjeno je prodavati zaštićene vrste. Zabranjeno je izvoziti zaštićene vrste ali nije zabranjeno DRŽATI zaštićene vrste.

Jeste to mali paradoks jer se postavlja pitanje kako je neko došao do zaštićene vrste ako je nije uzeo iz prirode a nema nikoga ko ima dozvolu da ih razmnožava ali je to jako često u zakonu. Postoji postulat da je dozvoljeno sve što nije zabranjeno i on se poštuje. Kod ovakvih stvari, jure se prodavci i trgovci a ne vlasnici. Nedostatak pozitivnih propisa je jedan od ograničavajućih faktora primene bilo kakve zabrane. Pozitivan propis određuje kako je moguće dobiti dozvolu za nešto što je bez te dozvole zabranjeno. Testudo hermanni su zaštićene i zabranjena je trgovina i izvoz ali postoje odgajivači sa dozvolama i mogu se najnormalnije kupiti u prodavnicama kućnih ljubimaca.

Da rezimiramo proceduru. Prvo se donosi zakon i pozitivni propisi kojima se reguliše neka oblast, u ovom našem slučaju držanje zmija. Kaže se šta je dozvoljeno a šta je zabranjeno i napiše se šta treba uraditi da bi se dobile dozvole. U slučaju CITES-a, najčešći slučaj je popis nultog stanja i to se radi da sutra dva vlasnika zmija sa CITES liste mogu svoje ljubimce da spare i da se zna odakle su mali i da nisu uzeti iz prirode i samim tim ne potpadaju pod CITES koji zabranjuje TRGOVINU ugroženim vrstama. CITES-om se bave trgovci jer će on kačiti njih prilikom prodaje i oni su ti koji će da se bore za blaže propise. Džabe odgajivaču CITES papiri za zmije ako mora da plati mnogo za izdavanje neke vrste rodovnika za svaki primerak koji razmnoži. Verovatnoća je da će ovo kod nas biti liberalno jer je tako i u ostalim odgajivačnicama životinja pa verujem da će se samo prepisati propisi.

Prema tome, da počnemo (ukoliko nas interesuje tema) da pričamo o pravom stanju stvari i da svako gleda ono što njega kači a ne da paušalno koristimo termin zabrana jer on, ovako nedefinisan, ne znači ništa.

Ukoliko se nešto promenilo od kada sam ja pručavao ovu temu pre godinu dana, molim vas da me ispravite. Nisam neko vreme pratio zakonske propise iz ove oblasti pa ne bih da širim dezinformacije.

paja_gajic
05.03.10., 11:08
E ovo je bilo opsirno. Svaka ti cast puno puno ti hvala. Geni ti si GENIJE.

gava
09.03.10., 11:51
Koliko ja znam mi koji gajimo zmije kao ljubimce, trebaćemo samo da prijavimo naše zmije i to je to. Nije bitno odakle ti zmija pošto si je nabavio od pre zakona pa se to ne važi.
Odgajivači i trgovci (dakle oni koji se bave prodajom) moraće da registruju svoje zmije, i da plate neke takse. Ali detalje ne znam kakve takse niti koliko.
I to je sve samo da bi se utvrdio broj zmija u zatočeništvu, kao i njihova distribucija koja će svima pokazati da se zmije ne uzimaju iz prirode već su domaći uzgoj. A to je jedino CITES-u bitno i on se samo time bavi

Dragan Gacic
19.06.10., 14:09
poenta zakona ne samo za egzticne zivotinje je drzanje i kupovina zivotinja iz uzgoja ne iz prirode... sama cites lista sadrzi jednike zabranjene za uvoz i trgovinu bez posebne cites dozvole, koju mogu dobiti koliko znam samo prijavljeni odgajivaci sa posebnim uslovima, tj,.bez te dozvole zabranjena je trgovina istim.. a sto se tice drzanja zmija, cisto sumnjam da mozemo doci do zmija sa cites liste a jos manje da ih drzimo(bar mislim,mozda neko i ima naravno, ali ko ce to znati..nismo izvoznici ili krujmcari), a mogu pre da smisle zakone o uslovima drzanja pa da nam na taj nacin uskracuju pojedine vreste...ali u srbiji...cisto sumnjam..zato uzivajmo...

Geni
19.06.10., 18:15
Znači čisto sumnjaš da neko ima pitone ili boe kod nas? I do boa i pitona ne možemo lako da dođemo? Jesi li ti siguran da znaš koje su sve zmije na CITES-u?

paja_gajic
24.06.10., 22:29
Pozdrav narode Opet ja imam jedno malo neobicno pitanje.
Dali burmanski piton moze da ima jaja u sebi a da nije bila s muzijakom ?

nesha_zlocko
25.06.10., 15:17
naravno da moze, kao sto i ostale zivotinje koje nose (kokoska, papagaj, itd.) mogu da snesu bez muzjaka, jedino sto ih nema vajde inkubirati, to valjda i sam znas ;)

paja_gajic
25.06.10., 22:55
Da znam ali sam dosta puta citao da Burmanka kad postane gravidna ona tad prestaje da se hrani. Sobzirom da ova nije imala muško društvom a ponaša se malo drugojacije i širi se pa sam pomislio da je puna jaja. naravno neplodnih a ona i dalje prihvata hranu pa me to malo zbunilo.
Kad bi bilo najpovoljnije da joj ubacim mužijaka ?