PDA

Pogledaj punu verziju : pomoc oko pravljenja terarijuma



nickme
07.03.10., 16:47
Pozdrav svima,
Relativno sam nov u ovom hobiju. Naime, devojka mi ima gekona, i terarijum koji je prazan, tj ima onaj kamen koji greje, kucicu za njega i dole je kao podloga ubrus, tj. papir (posto je relatino mald gushter pa da ne jede pesak ili treset).
Hteo sam malo da se zanimam dok je ona odsutna pa da napravim onu pozadinu od kamena, kucicu i dole da stavim neku podlogu. Interesuje me od chega se pravi taj "kameni" zid i shta da stavim za podlogu?
Da inache terarijum ima oko 25 C, sijalica + kamen greju...ako iskopam negde sliku post-ovacu je.

Cold_Beer
07.03.10., 16:54
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=8246&highlight=pozadina
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=8072&highlight=pozadina
Pogledaj ovde ove teme,ima ih jos,ovde je lepo objasnjeno kako se prave pozadine. A za podlogu mozes da stavis,treset,pesak,sitne kamencice,sljunak sitan....Nadam se da je leopard gekon u pitanju.

nickme
07.03.10., 17:02
Malo sam omashio i rubriku, mada sam nashao ono shto mi je idealno, pa se bacam na posao, hvala
http://www.youtube.com/watch?v=Fk0ahajh71c&feature=player_embedded

meskala
07.03.10., 18:14
Izmeriš dimenzije pozadine u terarijumu, isečeš stiropor takvih dimenzija, izrezbariš kanale i to premažeš lepkom za pločice. Sve se to osuši za par sati.
Mislim da ti je ovo najbrži način, obzirom da hoćeš da je iznenadiš !

bolecyberstar
09.03.10., 12:00
Da li je ok za podlogu staviti organsko djubrivo. To je kombinacija korohumusa i treseta. Ono se prvobitno koristi za cvece, ali ne mogu da nadjem trenutno nista bolje. ili ako to nije ok jel mogu za pocetak da stavim toalet papir. Danas mi stize tarantula a ne znam gde da nadjem pravi treset , probao sam u nekim grncarskim radnjama ali nisu imali pravi treset vec samo taj za cvece koji sam i uzeo.;)

Cold_Beer
09.03.10., 17:14
Da li je ok za podlogu staviti organsko djubrivo. To je kombinacija korohumusa i treseta. Ono se prvobitno koristi za cvece, ali ne mogu da nadjem trenutno nista bolje. ili ako to nije ok jel mogu za pocetak da stavim toalet papir. Danas mi stize tarantula a ne znam gde da nadjem pravi treset , probao sam u nekim grncarskim radnjama ali nisu imali pravi treset vec samo taj za cvece koji sam i uzeo.;)

Mislim da je bolje da stavis pesak i zemlju izmesano,moras da pazis da taj treset za cvece nema nekih stetnih materija.Ali sto pre nabavi treset!

nickme
11.05.10., 15:07
Pozdrav, posle duzhe vremena.
Devojka je u medjuvremenu iznela terarijum u neku zajednichku prostoriju u zgradi, bune se njeni shto imaju gushtera u stanu.....

Naime, napravih ja taj terarijum.... sve super ispalo.... par dana je boravio gekon u tom novom okruzhenju i nestao!!!:(

nadjosmo ga pre neki dan, izlezhava se na podu, nije se nishta smanjio, chak ni rep, deluje zdravo....
Moja pretpostavka je da ga je neko uzeo, chuvao i vratio kad mu je dosadio....:mad:
http://img6.imageshack.us/img6/2092/p1310253.jpg

Elem, iznervira nju shto se on zavlachi iza te pozadine koju sam napravio... i pokida moj 5-dnevni trud.... tako da sam ljut i dalje zbog toga....
i tako, ako nekom treba neka pomoc, slobodno pitajte :o, poshto sam se izveshtio :o

spiderboy
11.05.10., 18:24
pa ako ti se gekon tako lako zavlači iza,i tek tako može to da rasturi nisi se dovoljno izveštio ;)

nickme
13.05.10., 01:55
mozhda se malo zavukao iza te "pozadine", poshto je nisam zalepio..... mislio sam da mozhe da se vadi.....:(

munjoz
13.05.10., 13:27
Nama je Gile nestao iz terarijuma i nije ga bilo 15 dana. Na kraju ga nadjemo u dnevnoj sobi kako se setka. Kazes kako nekoliko dana nije jeo, Gile nije jeo 6 (sest) meseci zbog problema sa ocima, nije se presvlacio kako treba i zahvaljuci jednoj ordinaciji uz pomoc gentamicin masti i vestackih suza je sada sve OK. Da se videti sa slika. I dalje mu je tanak rep, ali dnevno (!?) pojede po 3-4 supercrva i vraca se u formu. Inace je maza neopevana i navikao je na ruke.

kiza
14.05.10., 13:50
Uzgred da pozdravim mog prijatelja Munjoza, dobrodosao :)))

Nastavite...

nickme
14.05.10., 17:04
inache dok laleta nije bilo, na bube i crve smo zaboravili...... kad smo otvorili na kraju te kutijice u kojima stoje bube, samo ih je par uginulo za tih mesec i neshto dana....a na gushteru nismo primetili da mu se uopshte smanjio rep...medjutim videlo se da mu fali vlaga, odmah je otrchao u kucicu na vlazhno :))))

Miluttin
17.05.10., 16:25
Ajde da dodam neku... Za cuvanje gekona pozeljno je da imate sijalicu na samo jednom delu terarijuma cime se postize kreiranje "toplijeg" i "hladnijeg" dela terarijuma. Hladniji deo je u okvirima sobne temperature (20-24C) a topliji ima oscilacije od 26-30C. Za preporucenu visinu od 35-40cm, to je najcesce spot sijalica ili pak minjonka od 40W. Obe strane bi trebale da imaju po jednu kucicu (ili vise u yavisnosti od broja zivotinja.
Podloga kod gekona ima visestruku ulogu. Kod malih je neophodan neki ubrus, neka meksa hartija, prvenstveno da bi se izbegle povrede. Nakon toga se moze staviti pesak, sljunak (vrlo male granulacije jer ga jedu) ili pojedine vrste treseta. Odabir treseta je isto tako bitan zbog njegove kiselosti ali to je vec nauka za sebe te necu opterecivati. Kokosov treset, koji se najcesce savetuje, je pH neutralan (oko 6) te je zato vrlo pogodan. Ponekad samo treba obratiti paznju na njegovu teksturu jer se u prodaji moze naci i losije obradjen sa ponekim ostrijim elementima. Kod odraslih gekona to i nije toliko bitno.
Moj savet je da se napravi smesa, vermikulita, peska za reptile i ovog treseta. Vermikulit je odlican supstrat (ekspandirana glina) koji odlicno dryi vlagu, tako da se smanjuje potreba za cestim prskanjem terarijuma.
Jedino nasta bi apelovao, a nema veze sa ovim, ne zaboravite na kalcijum za vase ljubimce, posebno ne dok su mali!