PDA

Pogledaj punu verziju : prva tarantula!



bolecyberstar
08.03.10., 21:25
Pozdrav ja sam Bosko i iz BG-a sam.
Potpuno sam nov u teraristici a sutra ili prekosutra treba da mi stigne tarantula(brachypelma boehmi). Tako da mi treba pomoc od iskusnijih terarista u smislu da mi odgovore na par pitanja zbog cega cu ja biti nemerljivo zahvalan.:D
Stize mi mala tarantula tako da me zanima da li mogu da je za pocetak stavim u neku plasticnu ciniju velicine recimo 20x10cm i visine nekih 10cm?, i da li kao podlogu da stavim treset visine 2cm ili koliko?(da li uoste za pocetak treba da stavljam treset)
Ustvari sta bi mi preporucili za pocetak, kako da koncipiram podlogu za male tarantule?
Vezano za hranjenje. Znam da se male tarantule hrane tenebrijama. da li ishrana kod malih tarantula mora ili da li je neophodno da bude raznovrsna?
Sta da radim sa glupim tenebrijama ako T. nece da ih jede(iz nekog razloga), kapiram da ne mogu vecno da traju(ucaure se ili sta god).:)Kako da ih odrzavam u zivotu?
Ako mi je otvorena posuda u kojoj je T. da li moze da se desi da se ona izmigolji i pobegne iz nje?:confused:
Koliko je opasan ubod tarantule?
Hvala na odvojenom vremenu, mada ovo je sigurno tek pocetak, na zalost verovatno cu vas smarati sa jos dosta pitanja...pease:icon_cheers::icon_salut:

loshme10
09.03.10., 00:45
Ako je bas mala onda ce ti koliko ja znam i posuda 20x10 biti velika... Mada mozes i u njoj da je drzis, ali ce imati problema sa pronalazenjem hrane. Sto se tice treseta, stavi 3-4cm podloge da bi mogla da kopa ako bude htela. Naravno kokosov treset ti je najbolja podloga! Nije neophodno da je hranis raznovrsno, ali je bolje! Ja recimo posto imam samo jednu T, drzim samo lateralise, jer mi je glupo da zbog jedne T drzim vise vrsta hrane! Naravno da moze da pobegne, T se vrlo lagano penju po svim podlogama! Zato ti treba poklopac sa adekvatnom ventilacijom, da udje dovoljno vazduha, a da opet ona ne moze da izadje tuda. Sto se tice uboda, kod velike vecine je potpuno bezopasan, izuzev bola koji se oseti prilikom ujeda. Jedino u slucaju alergije na njihov otrov moze doci do komplikacija. Ali, posto znam da to pitas da bi ih drzao u rukama, to ne trebas da ih drzis iz drugih razloga! Kao prvo, mozes njoj da naudis(iz vise razloga), a kao drugo, mnogo cesce od ujeda koristi dlacice koje izbacuje sa opistome kad se oseti ugrozenom, a te dlacice mogu da budu uzasno iritirajuce kada dodju u dodir sa kozom! U svakom slucaju, ne bih ti preporucio da je drzis po rukama... I na kraju, dobrodosao!!! :D

Cold_Beer
09.03.10., 00:49
Pozdrav ja sam Bosko i iz BG-a sam.
Potpuno sam nov u teraristici a sutra ili prekosutra treba da mi stigne tarantula(brachypelma boehmi). Tako da mi treba pomoc od iskusnijih terarista u smislu da mi odgovore na par pitanja zbog cega cu ja biti nemerljivo zahvalan.:D
Stize mi mala tarantula tako da me zanima da li mogu da je za pocetak stavim u neku plasticnu ciniju velicine recimo 20x10cm i visine nekih 10cm?, i da li kao podlogu da stavim treset visine 2cm ili koliko?(da li uoste za pocetak treba da stavljam treset)
Ustvari sta bi mi preporucili za pocetak, kako da koncipiram podlogu za male tarantule?
Vezano za hranjenje. Znam da se male tarantule hrane tenebrijama. da li ishrana kod malih tarantula mora ili da li je neophodno da bude raznovrsna?
Sta da radim sa glupim tenebrijama ako T. nece da ih jede(iz nekog razloga), kapiram da ne mogu vecno da traju(ucaure se ili sta god).:)Kako da ih odrzavam u zivotu?
Ako mi je otvorena posuda u kojoj je T. da li moze da se desi da se ona izmigolji i pobegne iz nje?:confused:
Koliko je opasan ubod tarantule?
Hvala na odvojenom vremenu, mada ovo je sigurno tek pocetak, na zalost verovatno cu vas smarati sa jos dosta pitanja...pease:icon_cheers::icon_salut:

Imas dosta postova o ovoj tarantuli,ali ajde ukratko da ti odgovorim

Ako mislis na malu tarantulu od 2-3 cm onda ce mu ta posuda biti ok. Stavi treset 4-5 cm debljine,ja moje tarantule nikada nisam hranio crvima uglavnom su bili lateralisi dok su bile male,a i zanimljivije je kad tarantula lovi bubu,nego tenebriju. Nije im bitno da im hrana bude raznovrsna,ako T nece da jede tenebriju,izvadi je pa pokusaj za par dana sa hranjenjem. Obavezan je poklopac
(koji treba da ima dosta rupica), na kutiji u kojoj ces da drzis T,jer ce lako izaci posto moze da se penje po glatkim stranicama posude. Ubod tarantule ne bi trebao da bude opasniji od uboda ose.

O drzanju tenebrija imas celu temu,pa je prelistaj,koristi pretragu. Izabrao si po meni,najlepsu tarantulu,malo nervozniju,ali jako lepu:icon_salut:

Graciotello
09.03.10., 09:20
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5294


evo ovde imas sve ako ti nesto nije jasno pitaj ;)

rassa
09.03.10., 15:36
Potpuno sam nov u teraristici a sutra ili prekosutra treba da mi stigne tarantula(brachypelma boehmi). Tako da mi treba pomoc od ...


zasto se nisi prvo raspitao o tarntulama pa onda kupio?
nego oces ovako na brzinu samo jer ti ona stize danas sutra...

loshme10
09.03.10., 15:44
Pa mozda mu je nesto iskrslo, mozda treba da je dobije od nekoga ili tako nesto... A i neke osnovne informacije moze da sazna ovde za par sati, ako hoce naravno! Posle ostale nijanse moze da resava u hodu... ;)

bolecyberstar
09.03.10., 16:23
ne bih da se pravim pametan, ali nije to konj pa da mi treba ne znam kakvo predznanje:rolleyes:....a izmedju ostalog do sada sam evo procitao bar pola foruma tako da znam za pocetak sta i kako:D
i raspitao sam se i citao u proteklih 7dana sve sta sam mogao o tarantulama i da budem iskren nije to neka egzaktna nauka izuzimajuci onaj deo kod odredjivanja pola...;)
neko je napisao da treba da bude dosta rupica na poklopcu....koliko je to dosta? Napravio sam nekih 30tak mislim da ce disati punim plucima i trahejama :D

Geni
09.03.10., 19:18
Napravio sam nekih 30tak mislim da ce disati punim plucima i trahejama :D

Samo da napomenem da tarantule kao najprimitivnija forma pauka ne poseduju traheje.

jonathan-sic
09.03.10., 20:23
Obrati paznju na temperaturu. Izmejdu 25-30c. Mal oje zeznuto u zimske dane. Nabavi neki termometar i zagrijavaj zdjelu odozdo sa nekom lampom. DOBRO pazi da ne preletis temp. Bolje da je malo hladnije nego da je previse toplo.

Nikak oje ne izlaži suncu. U posudi mora biti dovoljno vlage. Imas posudu za vodu, da pije ali nekada navlazi zemlju. Kod presvlacenja treba biti dosta vlage da joj bude lakse. Kada odbije hranu ponudi nakon koji dan opet. Ne ostavljaj da stoji.

Kada se presvuce nemoj je hraniti naajmanje sedam dana.

Sto se tice rupica, sto vise zraka - to bolje, al ieto, nemoj praviti vece rupe tak oda moze da izadje.

Nadji joj skloniste. Napravi kucicu od necega. Najpozeljnije misli m da je drvo.

T nisu bas za igranje po rukama. Vec su ti objasnili. Mozes da uzmes ako imas veliku zelji ali dobro pazi da je ne povredis ili da ti ne ispadne slucajno pa da ozlijedi abdomen.

Ujed kao kod stršljena/pčele. Imat ce problema oni koju imaju problema i sa ujedima pčele.

Nemoj je gnjavit, dirat joj svako malo zemlju ili kučicu. Pusti je da radi sta hoce samo je redovno hrani i pazi na ovo gore sto sam ti rekao. Ostalo je da ona radi.

bolecyberstar
10.03.10., 10:34
ok...imam prvi problem shvatio sam da je u pitanju ona mala tarantula koja se tek izlegla velicina tela joj je 5mm max bez nogu. Sto znaci da joj je ukupna duzina tela i nogu top 1cm.Da li ista pravila vaze i za ovako malu?da je ne hranim 2,3 dana dok se ne privikne na novo okruzenje. Nisam je ni prebacivao u vecu zdelu (20x10cm) vec je drzim u maloj posudici u kojoj sam je dobio... ima treset sve....

loshme10
10.03.10., 10:43
Ja ti preporucujem da je drzis jos neko vreme u toj maloj posudici, naravno pod uslovom da je bar 4-5 puta veca od njenog raspona nogu(a verujem da jeste). To ce joj biti dovoljno, i naravno moras da joj obezbedis temperaturu, najbolje bi bilo 25-28C i vlagu koju ces postici blagim orosavanjem treseta svaki drugi dan, tj. moras da pratis da ima dovoljno vlage, pa da orosis kad bude potrebno, ali ne smes ni da napravis blato. A sto se tice hranjenja, slobodno joj nudi svaki dan, pa kad prihvati! Ja sam isto cuo da prvih nekoliko dana nece da jedu dok se ne priviknu, ali moja je pojela fobasa posle par sati kod mene! :D Tu nema pravila, sve je to individualno od T do T... Samo bih ti preporucio da joj izvadis hranu ako je odbije, da ne ostaje unutra dugo... Pozz!

bolecyberstar
10.03.10., 10:52
ok primljeno k znanju. Hvala :D

loshme10
10.03.10., 10:58
Nema na cemu! ;) Nemoj samo mnogo da se tripujes u pocetku(kao ja recimo)! :D Najbitnije je da joj obezbedis odgovarajucu vlagu i temperaturu, a ostalo je lagano! Bez hrane moze i mesecima, tako da to ne bi trebalo da te brine, ako nekad ne budes imao hrane. Stavise, bolje je da joj ne dajes hranu uopste dok ne nabavis adekvatnu, nego da je hranis kucnim muvama i skakavcima sa ulice. To je bar moje misljenje, a vidim da ima i onih na forumu koji ne misle tako... :D

Dusan1992
10.03.10., 12:04
Svi misle tako :D

loshme10
10.03.10., 12:34
Ne misle veruj mi! :D Slusaj sta je jedan moj drug uradio(doduse nije na forumu): uhvatio je veliku bogomoljku i ubacio je kod boehmei i pustio da se kolju! Kad sam ga pitao da li je normalan i zasto je to uradio, jer pretpostavljam da bogomoljka mozda moze da naudi T, s obzirom da je bila prilicno veca od njega, on mi je odgovorio: ko ga ####, ako ne moze bogomoljku da savlada, i treba da crkne!!! Nisam mogao da verujem! Sreca pa je boehmei pocepao bubetinu!!! :D

bolecyberstar
10.03.10., 16:37
Hmm...desilo mi se nesto nepredvidjeno:eek:
Rekoh aj da dam tarantuli jednu malu tenebriju tek da vidim hoce li jesti kad ono tenebrija koju sam ubacio kod T. poce da se ukopava u ono malo podloge(treseta) sto se nalazi u posudi. Da li da nekako vadim tog degenskog crvuljka koji me izigrao nikad gore ili da ga ostavim unutra i vidim oce li tarantula uspeti da ga iskopa u sta cisto sumnjam posto mi ne izgleda nesto preterano aktivna.:D

Miroslav
10.03.10., 16:41
Izaći će crv kad tad na površinu, ako ga tarantula pre toga ne iskopa. Samo ti to ostavi tako.
Tenebrija će ti se svaki put ukopati ukoliko ju tarantula odmah ne ulovi. Zato se i baca direktno na mrežu.

loshme10
10.03.10., 16:54
Ja bih ga izvadio da sam na tvom mestu. U stvari, i meni se to desilo prvi put, pa sam ga izvadio, smrskao mu glavu i ostavio u kiperu. Ujutru kad sam ustao, pola crva je bilo kod T u ustima, a pola naravno u stomaku! :D

Nisam video Miroslavov post! Ako on tako kaze, bolje poslusaj njega! ;)

bolecyberstar
11.03.10., 16:33
Jel ok da ostavim tenebriju koju sam juce ostavio tarantuli da jede, ili trebam u neko skorije vreme da pokusam da je izvadim??Cini mi se da T. nije uspela da je iskopa po ceo dan se mrcvari i nista se ne krece. Samo se ponekad malo nakaci na vertikalni zid i to je sve...bas je neaktivna..:(
I temperatura sobe mi je aproksimalno 23-24C...jel to ok za nju?plasim se da je grejem nekom lampom da ne bi kolabirala od vrucine:), a i znam da ne smem lampu direktno da uperim u nju....

jonathan-sic
11.03.10., 20:05
Kada je hraniš stavljaj ispred nje i pazi da se ne ukopa. Cekaj dok ga uzme ili ostavi. Trebala bi da reaguje.

Moja i kada nece da jede, malo se igra i ostavi.

Mislim licno da ne bi trebala temp. ici ispod 25c.

Inace, ja sam lampu stavio ispod zdjele. Izmedju lampe i zdjele ima par slojeva, dva komada lima i jedna knjiga.

Kupio sam termometar koji se zalijepi na akvarijum za ribice. Držim ga položenog na zemlji jer je dosta tanak a sa takvom metodom znam pravo stanje.

bolecyberstar
11.03.10., 20:25
da da to sam provalo i sam nakon sto sam prvi put zasrao, da treba da ubijem crva pre nego sto joj dam ili da ga bacim na mrezu...onda cu tu tenebriju sto se ukopala u treset da ostavim tamo ionako nema teorije da je iskopam..u svakom slucaju hvala na asistenciji :D

jonathan-sic
11.03.10., 22:02
Pa ne moras da ga ubijes. Koliko sam primjetio oni bježe u zemlju instiktivono kada ga gnjavis, a "polako" kada mu das vremena. Ja ih bacim sto bliže T da ga ona brže zgrabi. no ona njega zna nekada dirati nogama, pa ga malo cuva i kada joj dosadi pusti. Licno ne znam da li bi moja mrtvo dirala u opste. Doduse nisam probao.

Zanci samo ga baci na zemlju a on ce lagano puziti ili se vrtiti a ti "stražari2 da se ne zavuce u zemlju oliko duboko da ga vise ne nadjes.

Moja ga je koji put iskopala, ali ga je prati kako ide ispod zemlje i onda ga u jednom trenutku samo izbaci i opet prati. To je u vecini kada nije bila gladna. A kada je, samo ga prihvati.

marko
11.03.10., 22:41
@bolecyber

Možeš ostaviti tenebriju slobodno. Srešće se oni pre ili kasnije. :)
Ubuduće možeš ubiti tenebriju ako hoćeš da budeš siguran da li je tarantula jela ili ne.

Te su brige poznate na početku, da li je tarantula jela ili ne, da li treba da izvadim bubu ili ne i slične. Posle se opustiš skroz pa ubaciš bubu ne razmišljajući. Baciš je unutra i zatvoriš poklopac. :)

Što se tiče teperature, može slobodno ispod 25. Nemoj se ni oko toga preterano opterećivati. Kod mene je uvek oko 22-23 i za sada nisam imao problema.

bolecyberstar
18.03.10., 20:30
T. mi se ukopala u treset u fazonu nisam je video ceo dan....Hoce li izaci?
Da li treba da se obraca paznja na vlaznost vazduha?? ili je bitna samo vlaznost zemljista?? i jel zna neko da mi mozda objasni kako da znam koliko treba i kad treba da navlazim zemljiste? :D

AlexMahone
19.03.10., 18:28
Napokon sam i ja dobio tarantulu tj. kupio ima oko 1 cm majusna je N. Chromatus. . . Imam isto malih problema vec 20 sati nece da jede dao sam joj 2 mrtva i jednog zivog crva al' nista. . . Jos taj zivi se ukopao u treset i ona ga se plasila prvih sat mozda 2. . . A zemljiste sam stavio kao sto kimo kaze pola zemlje navlazeno pola ne. . . I ako moze samo kratko upustvo za koriscenje one cigle treseta kako se razblazuje i . . . Ako vec ima samo pustite link. . . Sve u svemu mnogo sam srecan i zadovoljan. . . x))))

Nemanja
19.03.10., 19:21
Mala tarantula nije isto sto i mala beba. Iako je tako mala, 20 sati nije nista kada je u pitanju hrana. Nemoj je odmah forsirati i mnogo cackati, jer joj je potrebno vreme da se prilagodi. Postoji dosta tema o "odbijanju" hrane, pa verujem da ces ih i sam naci.
Treset trebas da pokvasis. uzmi neki lavor ili sta vec imas na raspolaganju. Neka ne bude manje zapremine od 15 litara. Ubacis ciglu, polako polivas toplom vodom i to je to. Malo rasturi rukom one delove koji omeksaju i pokusaj da skvasis sve delove i da nista ne ostane suvo. Iako ostane suvo, kasnije ce pokupiti vlagu iz okoline. Treba ti koliko se secam oko 2 litra vode.

AlexMahone
19.03.10., 20:25
hvala. . .

samo jos jedno pitanje iako sam video milion tema i procitao. . . da li da ja polovinu koja je vlazna bas natopim vodom ili samo onako da poprskam po malo. . .?

Nemanja
20.03.10., 07:54
Samo po malo. To je jedna od tarantula kojoj ne treba velika vlaznost. Povremeno nakvasi cisto da taj deo bude vlazan i mogao bi da ubacis i ukopas u podlogu neki cep od flase ili nesto manje ili slicne velicine, ali nemoj odmah, nego je pusti malo da se privikne (ili kada malo poraste).

AlexMahone
20.03.10., 14:31
ukpova mi se u zemlju. . . Pa ga ne vidim a stavio sam mu sitni izguzvani papiric jer je jos mali cep bi mu zauzeo pola ove posudice. . . Al' uopste ne primecuje papiric i samo se ukopava. . .

bolecyberstar
28.04.10., 16:02
Da li smem da pomeram terarijum u toku presvlacenja cesto ? ili ne smem uopste da ga pomeram. Ustvari da li generalno smem svaki cas da cimam terarijum tamo vamo ili ne. Hvala na asistenciji ;)

loshme10
28.04.10., 17:08
Ja mislim da ne bi smeo nikako da je diras dok se presvlaci! Sacakaj da prodje sve to kako treba, a sada je ostavi na miru...

ganjachica zmajeva
28.04.10., 20:42
Tarantule su užasno osetljive dok se presvlače tako da nemoj da je uznemiravaš. Nemoj da je gnjaviš ni par dana pošto se presvukla i nemoj da joj daješ da jede narednih 7 dana jer je potrebno da joj zubi očvrsnu.

Ako joj je čep prevelik za posusu to znači da je tarantula baš mala i nema potrebe da joj ga stavljaš, dovoljno je da vlažiš zemlju.

MRGooD25
28.04.10., 23:39
Nikako nebi trebalo da je uznemiravas dok se presvlaci! Nebi trebalo ni da je hranis nekoliko dana posle presvlacenja jer treba da se skroz oformi skelet! Verovarno vec znas da treba da bude povecana vlaznost da bi se lakse presvukla!

Anea
03.05.10., 09:59
Ja sam svog chromatusa imala od kako je imao 4mm..i sada se presvukao i imao je preko 6 cm i proslo mozda 3 dana i ja kako sam pomerala posudicu u kojoj je bio slucajno je ispustim i kada sam je polako podigla...imam sta da vidim..grana koja je jos unutra bila ga je dodano prikljestila i nema ;((( bas sam se smorila...bas,bas.moj prvenac:(( jako su osetljivi posle presvlacenja..u buduce necu ulaziti u tu sobu kada se presvuku.

Miroslav
03.05.10., 11:17
..u buduce necu ulaziti u tu sobu kada se presvuku.

Nemaš potrebe za tako nečim. Ja sam par puta gurao fotoaparat u terarijum kako bih slikao tarantulu dok se presvlači. Naravno, pazio sam da ne pravim nikakve vibracije, kako ju nebi uznemiravao. Puno puta izvadim košuljicu, što pre mogu, prvenstveno da bih pokušao odrediti pol.
Bitno je samo da se ne drndaju preterano neko vreme nakon presvlačenja ili još bolje da se uopšte ne drndaju.

Anea
03.05.10., 15:14
a znam da ne treba biti drastican,ali ne mogu sebi da oprostim smotanost u tom trenutku...

Miroslav
03.05.10., 17:30
samokritičnost :)
dešava se, lako čovekovo oko previdi neke stvari
čak i da joj je hitin bio potpuno formiran, svejedno nebi preživela pad

i ja sam se živ pojeo kad sam video da je drugova tarantula ostala bez pedipalpe, zato što nisam bio siguran da li je mojom krivicom ili...
samo treba učiti na greškama i gledati da se ne ponove

MRGooD25
03.05.10., 23:08
Oces uzeti novu tarantulu?

Anea
04.05.10., 17:19
Uzecu istu i jos jednu neku drugu vrstu :)))

Miroslav
04.05.10., 20:58
Lepo, lepo... samo ne treba dizati ruke od svega, kad se već tako nešto desi.
I pazi, za sada su to samo dve ::D

MRGooD25
04.05.10., 21:26
Ja ne mogu da docekam da uzmem tarantulu! Neko vreme cu imati dve posto je jedna poklon za rodjendan naj drugarici! ;) Keva ima da poludi totalno! xD

Anea
05.05.10., 09:54
i dve koje imam zive i zdrave XD...###, znam,tako to krene :))

MRGooD25
05.05.10., 16:43
Naravno! Nameravam da posle kad predjem da zivim sam uzmem sve vrste koje mi se svidjaju! :D Ali ima mnogo da se nacekam do toga!