PDA

Pogledaj punu verziju : otkinuo sam nogu tarantuli



Derek Edward Trotter
10.03.10., 21:10
premeštao sam B.auratum koja je veličine oko 3cm u novu kutijicu i kada sam zatvarao poklopac ona se velikom brzinom popela i preklještio sam joj nogu koju je posle par min odbacila...da li treba nešto da radim ili da se samo nadam da joj neće biti ništa

jonathan-sic
10.03.10., 21:33
Koliko je men ipoznato, najveci problem moze biti krvarenje. Ako je krvarenje stalo, ne bi trealo biti nekih problema.

Geni
10.03.10., 21:57
Ako je noga isčupana onda treba gledati da li curi hemolimfna tečnost i po potrebi staviti super lepak ili neki lak ali ako je u pitanju bila autotomija nakon oštećenja ekstremiteta onda je rupa zatvorena i neće biti nikakvih posledica (sem tarantule sa 7 nogu još par presvlačenja).

SPALE_990
10.03.10., 22:01
To se i meni desilo kod B. boehmi ali dok se presvlacila. Izrasce joj nova i kroz 3 - 4 presvlacenja nece ni da se primeti.

Derek Edward Trotter
10.03.10., 22:10
Koliko je men ipoznato, najveci problem moze biti krvarenje. Ako je krvarenje stalo, ne bi trealo biti nekih problema.
pa još je mala i ne vidi se baš dal izlazi hemolimfa ili kako već se zove,jedino ako nemaš neki način da vidim kod tako male T

Ako je noga isčupana onda treba gledati da li curi hemolimfna tečnost i po potrebi staviti super lepak ili neki lak ali ako je u pitanju bila autotomija nakon oštećenja ekstremiteta onda je rupa zatvorena i neće biti nikakvih posledica (sem tarantule sa 7 nogu još par presvlačenja).
ma desilo se meni sa Cyanom da je odbacila 2 noge i sad ima svih 8 koje su super al mu nije falilo ništa ni sa 6...
kako da vidim dal curi kod tako male?


To se i meni desilo kod B. boehmi ali dok se presvlacila. Izrasce joj nova i kroz 3 - 4 presvlacenja nece ni da se primeti.
znam imao sam isti prob sa Cyanom kao što sam napisao al ovde sam je ja osakatio

SPALE_990
10.03.10., 22:18
znam imao sam isti prob sa Cyanom kao što sam napisao al ovde sam je ja osakatio
Pa i ja sam je osakatio. Nije se skroz presvukla, na jednoj nozi joj je ostala koza, posle par dana joj se vukla za njom pa sam ja prstom pritisnuo kozu kako bi ona mogla da izvuce nogu, umesto toga krenula je da bezi i noga se otkinula.

Derek Edward Trotter
10.03.10., 22:26
jbt ovo ni mikrohirurzi ne bi izveli....malo super lepka sam stavio na to mesto iako nije bilo nikakve tečnosti koja je curila,s'tim što zamalo da do sledećeg presvlačenja živimo u simbiozi tj zamalo smo se slepili....
hvala na savetu @Geni
videćemo dal će da bude sve ok

Dusan1992
11.03.10., 14:14
E dugo sam cekao ovakvu temu samo da ne bi otvarao novu za jedno pitanje.

Kako da se T ne otruje od super lepka ili laka, zar im uopste ne smeta??

Dahaka
11.03.10., 15:51
Mora da malo super lijepak gricne???

Ni Je ane znam ovo...

nekako je nelogično, kada je od porculana...

Miroslav
11.03.10., 16:54
Mislim da je superlepak gošći od hemolimfe, pa ne može ući u hemolimfotik kroz tako male sudove. Brzo se suši, što je još jedna od pogodnosti.
Samo, ako neko nije precizan, nebi savetovao da 'lepi' tarantulu, da nebi zalepio i cephalothprax, pa se onda tarantula ne može presvući.

Derek Edward Trotter
11.03.10., 19:08
za koliko vremenski bi trebalo da se znaju rezultati intervencije tj. dal je sve ok?

Geni
11.03.10., 20:09
Pa odmah, lepak se jako brzo suši i ako je zaustavljeno curenje onda je tarantula živa ;)

Kako mislite da bilo šta sa spoljne strane uđe unutra kada unutražnji pritisak gura hemolimnu tečnost ka spolja? Da uprostimo, tarantule funkcionišu na neku vrstu hidraulike i koriste unutrašnji pritisak. Taj pritisak gura super lepak ka spolja i njegova jedina funkcija je da to spreči tako što će se brzo osušiti i zatvoriti otvor.

Još kada se doda i to što je Miroslav rekao da je svaki lepak ili lak koji bi se stavio mnogo gušći od hemolimfne tečnosti onda je logično da ne može imati ikakvog uticaja na tarantulu.

Derek Edward Trotter
11.03.10., 20:20
Pa odmah, lepak se jako brzo suši i ako je zaustavljeno curenje onda je tarantula živa ;)

Kako mislite da bilo šta sa spoljne strane uđe unutra kada unutražnji pritisak gura hemolimnu tečnost ka spolja? Da uprostimo, tarantule funkcionišu na neku vrstu hidraulike i koriste unutrašnji pritisak. Taj pritisak gura super lepak ka spolja i njegova jedina funkcija je da to spreči tako što će se brzo osušiti i zatvoriti otvor.

Još kada se doda i to što je Miroslav rekao da je svaki lepak ili lak koji bi se stavio mnogo gušći od hemolimfne tečnosti onda je logično da ne može imati ikakvog uticaja na tarantulu.
ma ja nisam ni video da hemolimfa curi nego sam za svaki slučaj stavio...mislio sam na to koliko vremena treba da prođe da sa sigurnošću mogu da znam da je ok?
tarantula je mala ,ima raspon nogu oko 3 cm

Geni
11.03.10., 20:25
Pa teško je proceniti ako nemaš iskustva. Veliko curenje je očigledno jer se vidi tačno gde i koliko suri i vidi se da je tarantula skvrčena i letargična. Kada je malo curenje u pitanju onda je teže proceniti ali ako dan dva polse primene super lepk normalno stoji (ni jedan noga nije podvijena) onda je verovatno sve OK.

Tarantule koriste unutrašnji pritisak da isprave noge. Usled nedostatka pritiska, noge se podvijaju pod telo.

Derek Edward Trotter
11.03.10., 21:29
Tarantule koriste unutrašnji pritisak da isprave noge. Usled nedostatka pritiska, noge se podvijaju pod telo.
znam to ali me zanimalo da li postoji neki siguran pokazatelj (vremenski) da je sve ok

Dahaka
12.03.10., 09:04
Нијесам мислио да би могло ући ишта унутра.
Али некако ми је било логично да је суперлијепак отрован...

Geni
12.03.10., 16:28
I kako si onda mislio da taj otrov utice na tarantulu ako ne udje u krvotok?

dule87
12.03.10., 16:32
Pa mozda je mislio da para moge da smeta, mada nesto i ne znam da ono puno smrdi...

Dusan1992
12.03.10., 17:27
Ovo stvarno ranije nisam kapirao, kako se T ne otruje od super lepka, ali kad ste sve lepo objasnili... :D

IV@N
13.03.10., 00:00
imas moju temu valjda "zivot ili smrt p.cambridgei"...ili tako nesto....opisao sam bukvalno u najmanji detalj,procitaj pomocice ti ;)

Derek Edward Trotter
13.03.10., 10:22
za sada je ok,nadam se da će da bude sve kako treba...hvala na savetima

Geni
13.03.10., 16:16
Ma čim je par dana OK, nema brige. Curenje se manifestuje jako brzo.

Dahaka
13.03.10., 20:46
Нијесам мислио на испаравње.

Просто некако није ми било логично да спајам тарантулу супер лијепком ХАХАХА

И сад ми је смијешно!

:)))

marko
13.03.10., 21:12
Čudan smisao za humor ili je meni pregoreo laughing fitilj?

Niko nije rekao da treba tu nogu zalepiti za tarantulu već samo otvorenu ranu prekriti super lepkom. Ta noga što je otpala je završila karijeru.

Dahaka
13.03.10., 21:33
ХАХАХА

Ја сам мислио да је лијепите па ми нешто то нејасно било...

ХАХАХА

Geni
13.03.10., 21:35
Ali ljudi, jedna varijanta tog super lepka se koristi vec dve decenije u medicini bas za zatvaranje rana. Niko nije iz zezanja krenuo da naliva super lepak vec je njegov veoma blizak derivat namenski pravljen za humanu medicinu. Postoje preparati i za humanu i za veterinarsku upotrebu tipa tecni flasteri koji su u sustini varijanta obicnog super lepka.