PDA

Pogledaj punu verziju : Kukuruzni smuk neće da pojede afričkog miša (Izdvojeno iz Zmija za početnika)



LemyKadir
20.03.10., 22:45
Ja imam jedan problem u vezi kukuruznog smuka... Vec mesec dana odbija da pojede Afrikanera... Pre toga je jednog skroz opushteno pojela ali ovog drugog ne... pokushao sam na sve nachine. oshamucivao misha, drzao ga za rep blizu nje, chak sam ga na kraju i udavio pa ga dao zmiji, ali nishta... U tom poslednjem pokushaju je pochela da ga guta, ali progutala je samo glavu i ostavila ga... Da napomenem, u vishe navrata ga je napadala ali nikako da ga uhvati... Vec pochinje da me hvata panika jel je proshlo toliko vremena od poslednjeg hranjenja... Shta da radim?

boky
21.03.10., 03:22
verovatno je prevelik

LemyKadir
21.03.10., 04:58
Pa to sam i ja pomislio, ali istog takvog je pojela na dam kada sam ih doneo... Sad, da li je taj drugi mish mozda ujeo, pa se ona mozda uplashila... Stvarno ne znam... Ali stvarno pochinje da me hvata panika da ne ugine od gladi... :(

spiderboy
21.03.10., 08:41
pa moraćeš malo više da kažeš,kad je zadnji put jela?
koliko je stara zmija?
otkada je imaš?
neće uginuti od gladi,ne boj se ako nije pojela možda nije gladna,moguće je i da stoji pred presvlačennjem,to su sve faktori koji utiču na apetit zmije,pojasni nam malo

nenad
21.03.10., 11:45
Slažem se sa Spiderboyom, a mogao bi i da probaš da joj daš običnog miša, manjeg, pa da vidiš da li će jesti.

rellik
21.03.10., 12:54
Moja je tako pred presvlacenje odbijala ... A zar taj mis nije porastao za mesec dana ?

LemyKadir
21.03.10., 13:38
Pa ovako... Ja tu zmiju imam vec godinu i po dana... Ne mogu sa sigurnoshcu da kazem koliko je tachno stara, ali kad je doshla, bila je oko 30cm duzine... Zadnji put je jela pre tachno 36 dana, a u tom periodu se jednom i presvukla tako da ne moislim da je presvlachenje u pitanju... do tada je jela normalno i hranio sam je na svakih 10 dana... Nisam do sada imao probleme sa njom jel sam joj meshano davao chas mrtav chas ziv plen... Sad ovo vec pochinje da me brine... Hteo bih josh i da napomenem da sam video jednom da je mish pokushao da ujede zmiju... Kazem pokushao jer posle kad sam je izvadio da proverim da li ima ranice i krvi, toga nije bilo...

paja_gajic
21.03.10., 14:10
Imam ja jedan predlog jer sam nekad davno imao takav slucaj.
Zima poneka hoce da se sakrije pa da vreba plen i hoce ponekad da ga guta u nekom slonistu, znaci omoguci joj da se zavuce negde gde nema svetla i pocece da guta hranu.

LemyKadir
21.03.10., 14:14
Ima i to kod nje... Ali plashim se da ni to me pomaze...

paja_gajic
21.03.10., 14:18
Jos ti ostaje da joj das malog misa to sigurno mora da prihvati.

LemyKadir
21.03.10., 14:26
Pokushacu i to sutra pa vam javljam shta je bilo...

StevaNS
21.03.10., 18:05
Paja je u pravu. daj joj misa i onda poklopi ter sa svih strana da ga zamracis. To bi trebalo da upali. Ja sam slicnu situaciju imao sa jednom mlecnom. Nije jela mesec i po i dam joj zivog pinkija, ostavim i preko noci i nista.. sutradan sam poklopio ter sa svih strana nekim sveskama i posle par sati vidim da ga nema a zmijice se udebljala :)
Mada, sa njom sam od pocetka imao problema. Ne znam zasto bi tvoj smuk prestao da jede. Mozda ga stvarno ujeo mis..

nenad
21.03.10., 22:30
I kad projede, bilo bi dobro da ga hraniš češće. Jednom nedeljno, najbolje.

LemyKadir
22.03.10., 01:09
Ok, poslushacu vas,,, Hvala :)

LemyKadir
22.03.10., 23:55
Hteo bih da vam se zahvalim svima ponovo. Zmijica mi je debela i sita :D
Hteo bih samo da pitam da li je pametno, posto je mis kojeg sam dao mali, da kroz 2-3 dana dam jos jednog? Ili da uspostavim neki tempo ishrane?

StevaNS
23.03.10., 08:31
Mozes komotno. Ja kada mi ponestane vecih dajem 2-3 pinkija zaredom. Neko nepisano pravilo je da zmiji mora da se vidi "oblina" od obroka barem dva dana. Znaci ako ga sutra vec nema, verovatno bi htela jos da jede. Tako otprilike znas da li je pojela odgovarajuci obrok i da li je namirena. Ako hoce da jede, slobodno joj daj..

spiderboy
23.03.10., 09:54
sačekaj da svari hranu,to jest izvrši nuždu pa onda nahrani ponovo,možeš da ustališ hranjenje na oko 6-7 dana,moje odrasle smukove hranim na 10 dana
pre i posle prezimljavanja pojačam ishranu

LemyKadir
23.03.10., 13:50
Hvala puno :)

gava
23.03.10., 14:17
Probaj da je hraniš na 7 dana. U roku od 3-5 dana treba da svari obrok i izvrši nuždu. To znači da je veličina plena idealna. Ukoliko ne izvrši nuždu za sedam dana najbolje da sačekaš još sedam da bi ponovo nahranio zmiju. Na taj način ćeš joj dati vremena da se iščisti, i dati sebi vremena da joj nabaviš manji plen. Bez obzira ako se iskaki posle osmog, opet je nahrani tek četrnaestog dana.
Ako ne izvrši nuždu u roku od 10-ak dana, onda je stavi u posudu sa mlakom vodom i neka bude u posudi dok se ne iskaki. Mojim smukovima obično treba max sat vremena.
Trudi se da zmije uvek hraniš istim danima, npr. petkom. Na taj način ćeš lakše pratiti napredovanje i navike kod zmija.

StevaNS
23.03.10., 16:57
Ajd mi malo pojasnite, posto vidim da se savetuje da se drugi plen daje tek nakon izbacivanja izmeta. U cemu je poenta?
Pretpostavljam da ako vecoj zmiji dam 2-3 pinkija za redom to nije problem. Ali ako joj dam jednog a sutra vidim da nije zaokrugljena i dam jos jednog, da li joj moze nesto faliti ili ne?

spiderboy
23.03.10., 19:20
mislio sam na samo hranjenje u 6-7 dana,nije se mislilo da jedan deo daš danas a ostalo za dva dana,ako daješ više komada pinkija to daješ zaredom,znači progutala,može sledeći,ako je zmija već počela da vari hranu ne treba joj dati dok ne svari obrok

StevaNS
23.03.10., 19:25
Ok. ali desavalo se kada sam tek nabavio zmiju da isprobavam koliki joj plen odgovara. Pa ako dan posle davanja plena nisam video izbocinu na stomaku dao bih joj jos jednog. Pretpostavljam da one u prirodi jedu dok se ne zasite pa tek onda se zavuku negde i vare.
Da li moze imati nekih problema zbog toga?

spiderboy
23.03.10., 19:37
pa bukvalno problema neće biti ali ona je u stanju varenja pa ako još nije izvršila nuždu njen organizam je stresiran non-stop varenjem,što na duže staze može imati negativne posledice po zdravlje zmije,ako se to desilo jednom onda ne treba da brineš
to što joj se ne vidi izbočina još ne znači da je svarila hranu jer se varenje nastavlja u crevnom traktu

StevaNS
23.03.10., 21:32
Ok. to sam hteo da cujem. Ne brinem, sad vec mogu da procenim koja zmija koliki plen moze da pojede.
Nego mislio sam da je pametno da se to objasni, mozda i da se izdvoji kao posebna tema. Pomislio sam da moze biti i vecih problema, ali svakako nije pozeljno da je zmija cesto pod stresom.