PDA

Pogledaj punu verziju : saveti oko razmnozavanja boa



nightwolf
21.03.10., 23:47
kako mogu da znam da li je zenka gravidna?i ako jeste,dal postoji nesto oko uslova drzanja,hrenjenja..sto treba promenuti?

zmije su pocele da se pare krajem decembra,ali i dalje vidim da se muzjak mota oko zenke,ali ga ona vec malo kulira.mada tu i tamo se jos spoje.

na netu ima puno mimoilazenja na ovu temu(neki je hrane normalno-neki manje,neki uopste ne 2 meseca,pa smanjuju-povecavaju temp....)ili je moj engleski frapantno ocajan:icon_scratch:

pa ako neko ko ima iskustva sa razmnozavanjem boa moze da ni napise koju rec o ovome:th_ask:

kimo
21.03.10., 23:53
Nemam iskustva, ali bih samo da ti skrenem pažnju da obavezno odvojih boe od pitona i ženku boe od mužjaka.

nightwolf
21.03.10., 23:56
to hocu,ako ima potrebe,ali kako da znam dal je gravidna?

zarko
22.03.10., 02:39
prati tezinu druze...
da li si video da su se spojili?

gava
22.03.10., 12:43
Koja je boa u pitanju?
Kod constrictor vrste kada je ženka gravidna masa joj se rapidno i vidno uveća. Još jedan od pokazatelja je što ženke obično se okreću na stranu da im stomak bude vidljiv.

burmanac
22.03.10., 13:58
Do sada je trebala da ima ovulacviju tj. trebalo je da ima nateklinu kao da je pojela malo veci plijen ako nije ovulacije bilo tesko da ce biti gravidna,ali nikada se nezna one nose od 4-6 mj tako da bas je tesko biti siguran do poodmakle trudnoce ali i ako nije treba da znas da se boa c. razmnozava svake druge godine.Sretno

nightwolf
23.03.10., 01:33
Constrictor je u pitanju.
Pa za ovulaciju nisam siguran. A lezi normalno,nepokazuje stomak,mada deluje nekako oblije.
Danas sam je obvojio od ostalih,pa cemo videti. Jel muzjak jos treba da bude sa njom,i jel ima nesto oko uslova ili hranjenja da treba da menjam?

gava
23.03.10., 11:25
Pa ako je gravidna treblo bi da joj održavaš stalnu temperaturu u terarijumu, negde oko 30-32C u toplijem delu. Treba da ima stalno dosta sveže vode pošto bebe za vreme trudnoće crpe dosta tečnosti od majke. Koliko sam ja shvatio, a možda nisam u pravu, ženke se hrane dosta pre parenja, ali se zato ne hrane za vreme trudnoće. Nisam siguran da je ovo tačno.
Trudne boe najviše vremena provode u najtoplijem delu terarijuma. Trebalo bi da se u trudnoći jednom presvuku (post-ovulacijsko presvlačenje) i tada će im boja kože posle presvlačenja biti tamnija nego inače. Ovaj fenomen biolozi pripisuju činjenici da boama u ovom stanju treba više toplote i da je obezbeđuje tamnijom bojom kože. Obično se boe presvuku posle 20 dana posle ovulacije, mada nije sigurno da će se svaka i presvući. Trudnoća traje u proseku oko 120 dana od vremena očigledne ovulacije i u proseku od 105 dana od post-ovulacijskog presvlačenja.

nightwolf
24.03.10., 00:10
E to su informacije koje mi trebaju.
Hvala na odgovorima!
Primetio sam da cesto pije vodu,a za dan-dva bi trebala da se presvuce. To je to valjda:) ostaje jos samo da se ceka,i:icon_cheers:

gava
24.03.10., 15:11
Jako bitno: ako je gravidna i porodi se kad treba da se porodi veoma je važno da je odmah po završenom porođaju izvadiš iz terarijuma. Ako budeš čekao nikada je nećeš odvojiti od malih. Par minuta po porođaju postanu jako defenzivne i agresivne. Kad je izvadiš stavi je u posudu sa par centimetara mlake vode. I dalje će imati kontrakcije, a voda će joj pomoći da se isčisti i opusti mišiće

nightwolf
24.03.10., 17:31
Da to je jako bitno. E mislim da sam skontao ono za hranjenje.
Naime,zenka do perioda ovulacije,a za vreme parenja,cesto zauzima polozaj za napad,sto znaci da je raspolozena za hranjenje,i treba joj davati da jede.dok traje ovulacija ili do post ovulatornog presvlacenja,pokazuje nezainteresovanost za muzjaka ili odbija da jede,a tek nakon prasvlacenja oko 20% zenki apsolutno odbija da jede,ali ih treba nuditi kao i uobicajno.dok od ostalih 80% mali procenat njih ce normalno prihvatiti hranu,a veci treba malo provocirati sa plenom. A 10ak dana pred porodjaj zenke se "ugase",i primeti se da im je svaki polozaj neudoban. Naravno u zavisnosti od hranjenja i stanja zenke pre parenja,toliko ce joj i trebati da se vrati u prethodnu kondiciju.
Eto do toga sam dosao nakon 2dana prevodjenja.

nightwolf
28.11.10., 21:06
stara tema,nova pitanja i nove ideje:)
dakle,prethodno parenje je bilo neuspesno,iako mi je sve delovalo kao da ce ipak biti nesto,medjutim izgleda je neiskustvo uradilo svoje:(
eto stize polako vreme za novi pokusaj.uslove u teru im polako menjam,smanjujem temperaturu,dan sam im vec skratio na 8h,kisne periode dana produzio,pojacao obroke prethodnih 2 meseca,i jos koji ce biti jaci..
da spomenem samo da pitoni nisu sa njima vise,da ih od kad ih imam drzim zajedno,oboje imaju 4god,oko 180cm,tezinu ne znam(zenka je za nijansu krupnija)
mnogi odgajivaci,koliko sam upucen,ih drze zajedno preko cele godine i karakterisu kao teske za razmnozavanje iz nekoliko razloga.kao jedan navodi se generalno slaba zainteresovanost muzjaka za parenje?!e to je ono u vezi cega bi voleo da cujem vase misljenje!da li da probam ovaj put da ubacim(nadjem) jos jednog muzjaka?koliko sam iscitavao forum i Pedja(svi znamo Pedju :icon_salut: ),je ako se ne varam imao zenku koju 9 godina nije uspeo da spari..?jel moguce da je ovo razlog?

zarko
28.11.10., 23:06
slobodno ubaci 2 muzijaka....ali mislim da je najbolej da ih razdvojis neko vreme pre parenja pa kad prodju malo zahladjenje ti ih pusti....
tako je moj ortak razmozio ove godine

nightwolf
30.11.10., 14:48
probacu onda tako,sa dva muzjaka.
al nebi ih odvajao.sad ako bi izvadio jednu morao bi da je stavim u neki mnogo manji terarijum,a ovaj da preradim treba mi vise vremena nego stio ce oni biti odvojeni.
tako da cu samo za jedno mesec dana poceti sa upoznavanjem drugog muzjaka,pa cemo videti.
ima li ko polno zrelog muzjaka za grupnjak?:norty:

zarko
30.11.10., 16:43
iam ja :)
ali mislim da je najbolje da ostavis zenku solo pa ubacis novog muzijaka...oni ne idu u brumaciju tako da samo malo obori temp

http://www.boa-constrictors.com/com/Haltung/Zucht.htm

evo informacija ...citaj pise lepo ..iskustva razlicita i kaze da nije lose 2 muzijaka sa zenkom suprotno mom postu prethodnom...
imas i za brumaicju

tekst je fin pa ga izuci

nightwolf
30.11.10., 19:54
pa da,taj sajt i jesam koristio kao izvor informacija(izmedju ostalih).
ali vidis i sam,..neki ih iskljucivo drze zajedno,a opet drugi odvoje neko vreme.nemam sad mogucnosti jer bukvalno ne znam ni gde da spavam od svih zivotinja,svi smo na gomili:)
jos kad bude stigao i taj( mozda tvoj:) ) muzjak,pa moram nesto pripremiti za taj period upoznavanja...mala mi soba:)
probacu ovako bez odvajanja,samo da polako dodam konkurenciju,i da se nadam da ce biti ko u diskoteci petkom uvece:icon_bash::icon_blackeye::hug:

Pedja
05.12.10., 21:56
Boe su bas izazov za razmnozavanje.
Ima tu mnogo fora i fazona, a u celoj prici je najvaznije tvoje iskustvo koje stices dok pokusavas da ih sparis.

Ima mnogo ljudi koji misle da je boe lakse razmnoziti jer nema inkubacije jaja kao kod drugih zmija, ali to uopste nije tacno.Takodje i komplikacije koje se mogu javiti tokom graviditeta su ozbiljnije. Evo nesto iz mog iskustva.

Ova zenka sto sam sada od nje dobio male nije htela da se pari od 2005-te godine, ove godine sam joj ubacio 4 muzjaka( i to odabrana) i uspeo sam.
Prva zenka od koje sam dobio male 2005-te i 2006-te nije medju zivima upravo zbog komplikacija u trudnoci.Naime, imao sam i 2 pitona koja sam morao pod noz (abnormalno velika jaja koja nisu mogli da izbace, u 1 slucaju je i zenka bila mlada).Hiruskim putem su otvarane zmije i kroz otvor smo vadili jaja napolje.Kod pitona to nije bio problem jer se kod njih jaja lako napipaju i sva se izbace napolje.Oba pitona su i danas ziva i zdrava i posle toga uspesno razmnozavana.Ali boa....bebe boa su male u sluzavim opnama koje menjaju oblik pod prstima...moguce da nismo sve izbacili napolje, a gde su i slug-ovi...desetak dana posle operacije je uginula.
Veliki problem kod boa su i slug-ovi (neoplodjena jaja).Preminula zenka je imala u sebi 20-ak beba, ali isto toliko slug-ova.Slug kod pitona recimo, nije nikakav problem jer su jaja koja izbacuju visetruko veca od slugova.Medjutim, anatomija boa je drugacija, prilagodjena izbacivanju zivih sluzavih beba koje lako ispadnu, ali su slug-vi nekada problem.Moze da se desi da usled malo veceg slug-a dodje do zacepljenja zbog koga mora pod noz.
Zato je bitno da zenka bude parena i parena sto vise puta da bi se sve jajne celije oplodile.Preminula zenka je bila sa 2 muzjaka i oba su je parila,ali ipak se desilo.


Nastavicu kasnije, sada moram da idem.....

nightwolf
06.12.10., 19:54
moram priznati da kad sam uzimao prvu bou sam I ja mislio da je lakse njih razmnoziti,ali tad sam znao samo to da radjaju zive,a nista od detalja.kad sam zasao malo dublje u tematiku...skroz druga prica.
hvala na pomoci,znaci puno cuti informacije od nekog ko stvarno ima puno iskustva sa temom.
cekam nastavak;)
I mozda savet dal je bolje da ubacim jos vise muzjaka s'obzim da je prvo leglo u pitanju

nightwolf
28.01.11., 16:42
situacija se polako zakuvava:)
evo jedna slika od pre neki dan
http://i1129.photobucket.com/albums/m514/marezmijica/1289338425-picsay.jpg

I jedna sad slikana(mobilni je uzas al ###,vidi se kandza,al mislim da se nisu jos spoili)
http://i1129.photobucket.com/albums/m514/marezmijica/28012011001.jpg

snake@dawn
28.02.11., 19:02
nova sam ovde na forumu i imam pitanje za sve vas...
imam kolumbijsku bou duze od godinu dana (trebala bi da je preko 3 godine starosti sad) i htela bih da je parim... receno mi je da je muzjak u pitanju kad sam je kupovala... ima "mamuze" ako je to odlika muzjaka kako mi je receno, mada sam na "animal planet" gledala drugaciji nacin odredjivanja pola zmije... ima preko metar duzine i nemam problema sa hranjenjem (jede sve jer je ovde ponuda zive hrane ponekad nikakva pa kupujem i hrcke i pilice), daje da se drzi i posle vise meseci neuzimanja u ruke, presvlaci se iz prve uvek (cela kosuljica ostane), tako da me zanima sve oko toga kome da se obratim oko parenja ili cak kupovine boe suprotnog pola... hvala unapred

zarko
28.02.11., 19:56
strava... zelim srecu :D

nightwolf
28.02.11., 22:19
nova sam ovde na forumu i imam pitanje za sve vas...
imam kolumbijsku bou duze od godinu dana (trebala bi da je preko 3 godine starosti sad) i htela bih da je parim... receno mi je da je muzjak u pitanju kad sam je kupovala... ima "mamuze" ako je to odlika muzjaka kako mi je receno, mada sam na "animal planet" gledala drugaciji nacin odredjivanja pola zmije....tako da me zanima sve oko toga kome da se obratim oko parenja ili cak kupovine boe suprotnog pola... hvala unapred


pozdrav I dobrodosla!
sto se tice pola,ako nisi sigurna,najsigurnije ce ti ga neko odrediti sondiranjem,s obzirom da se radi o vec odrasloj zmiji.sto se tice ostslih metoda,po izgledu recimo,treba da imas bas iskistva da bi mogao/la I da nagadjas.kao:muzjaci bi trebali da imaju uzu glavu,deblji rep I negde na pola repa da se oseti ispupcenje(kraj hemipenisa)...ono sto je sigurno duze "kandze".e sad posto su sve ovo relativne mere,mogucnost za greskom je prilicno velika.ali zato sondiranje je 100% tacno(ako taj ko radi zna sta radi).
za parenje,mozes pogledati na forumu ko ima duginu bou I volju za uparivanjem,ili das oglas da trazis za parenje ili kupujes,I cekas;)
srecan lov:D

kod mene u terarijumu opsta guzva.pojma nemam sta se desava.ko tu sta radi,ko je ko,ko koga,veze nemam.
vec neko vreme ih spiuniram I koliko ja vidim zenka je ovde ta koja sabotira sve.
ona tera neki svoj trip,sve je interesuje osim onog sto treba,ovaj moj muski juri za njom,pa kad je stigne ne zna sta ce,ovaj drugi kulira,malo na toplo,pa na hladno...bas opste rasulo od kad sam sve spojio.
nista mi nije jasno!valjda ce se smiriti za koji dan.
par puta sam video da se bas spoje,I posle par minuta vidim zenku kako samo cimne rep,u fazonu"ne u mene,si lud":D

snake@dawn
02.03.11., 19:30
hehe ja imam problema sa misevima... do sad su trebali da imaju bar 100 mladih (koji bi bili hrana za bou) ali nema nista... sad jednog po jednog dajem za klopu pa cu ispocetka probati da parim nove miseve... volela bih ja sto sta da gajim (citaj: kupim od zmija) ali je ovde slaba ponuda i zmija i hrane za njih... e jos se treba snaci sa forumom da nadjem gde su oglasi hehe...

ali hvala na preporuci nadam se da ce se naci neko uskoro ili za kupovinu ili za parenje :))