PDA

Pogledaj punu verziju : Pachnoda marginata peregrina



sasha
23.03.10., 20:27
Kad ne mogu novih gustera koliko bih zelela,onda neka ima buba.I one me vesele Larve su im velike socne i pune proteina.Poprilicno sam na klizavom terenu kad je njihovo cuvanje u pitanju.Imam larve pa cemo videti da li sam im obezbedila povoljne uslove za pretvaranje u bube.

Dahaka
23.03.10., 20:56
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Pachnoda_marginata.jpg

То ово?

Симпатичне бубе.

sasha
23.03.10., 23:03
Da, samo ja imam larve.Bube neki drze kao ljubimce.

Dahaka
24.03.10., 09:54
Могу ли се бубе давати за исхрану или само ларве?

sasha
27.03.10., 11:37
Samo larve,i posto sam nesigurna po pitanju vlage s vremena na vreme prekopavam 30 cm dubok supstrat da vidim da li su zive i danas to uradim ponovo i naidjem na grumencic zemlje.Pritisnem ga i unistim ucaurenu larvu :mad:
U cauri treba da budu mesec dana.Vec sam se bila zabrinula jer jucerasnju hranu nisu odvukle pod zemlju.Jedva cekam bube!

Dahaka
27.03.10., 15:22
Полако. Биће супер кад изађу!

sasha
22.04.10., 20:37
Danas je prva buba izasla na povrsinu i premestena je u terarijum pripremljen za njih.Ponudila sam joj med, jabuku, polen i hranu za zeceve. Vole cvetove ruze ali ce na njih jos da pricekaju.Jabuku i polen sam videla da jede.

Dahaka
23.04.10., 10:48
Danas je prva buba izasla na povrsinu i premestena je u terarijum pripremljen za njih.Ponudila sam joj med, jabuku, polen i hranu za zeceve. Vole cvetove ruze ali ce na njih jos da pricekaju.Jabuku i polen sam videla da jede.

Одлично.

Даћеш намнеке фотграфије.

А какав тераријум треба за њих?

sasha
23.04.10., 11:44
Jos jedna njihova osobina je da se zakopaju u zemlju kad se uplase.Ja sam je jos sinoc uplasila i od tada se nije pojavila.
Potrebna im je podloga sacinjena od trulog hrastovog ili bukovog drveta, lisca i zemlje, duboka bar 25 cm i gore prostor da mogu da lete. 25C i dobro provetravanje.
Ista je kao ona sa slike sto si postavio, slikacu ih kad ih bude vise ili se ova pojavi.

Dahaka
24.04.10., 20:11
Баш ми се свиђају ове бубе и њима сличне...

А колико им треба простора да лете?

sasha
24.04.10., 21:39
Napravila sam 65*50*35, stari akvarijum sam nadogradila u visinu drvetom i mrezicom.Procitala sam da im trebaju stranice 50 za 50-60 buba i isto toliko larvi.

Dahaka
25.04.10., 01:04
И колико треба времена да се формира толика колонија? У твом случајУ...

sasha
25.04.10., 04:22
Jaja polezu u zemlju,za 2-3 nedelje se izlegnu.Dok su larve u zemlji su i sa povrsine vuku hranu u zemlju.Jako su prozdrljive i za nekoliko nedelja puno narastu.3-4 meseca rastu i ucaure se.Naprave kokon od sluzi i zemlje i u stadijumu lutke su mesec dana.Bube su za 5-6 dana polno zrele.
Imam 80-tak larvi pa cemo videti da li cu uspeti da dodjem do buba iz svog uzgoja.Potrebna im je temp. 23-27 C vlaga 60-80%

Dahaka
25.04.10., 13:02
Видим имају 3 варијатета:

Pachnoda marginata peregrina
Pachnoda marginata marginata
Pachnoda marginata aurantia

Могу ли заједно да се држе?

sasha
25.04.10., 13:26
E, to ne znam.citala sam da neki drze po dve vrste zajedno i to jednu nocnu a drugu dnevnu ali sam zaboravila koju ,jer za tim nemam potrebe.Za sada mi je ova jedna vrsta sasvim dovoljna jer i tu sam na neki nacin u fazi istrazivanja.U krajnjoj liniji bez obzira sto su simpaticne, uzgajam ih da bih hranila gustere.

Dahaka
25.04.10., 20:15
Они једу воће је ли?

И да ли још шта једу и колико често?

sasha
25.04.10., 22:16
Napisala sam sta jedu.Cvetove ruza, polen, med, hranu za zeceve, mekano voce, krastavac, a larve jedu jos i trulo drvo i lisce hrasta i bukve. Videla sam i hranu napravljenu za njih, voce, med i mleko u zelatinu ali se jos nisam potrudila da potrazim recept i napravim.Jos uvek imam samo onu jednu bubi, i ona izlazi posle podne iz zemlje i vidim je da gricka hranu.

dule87
25.04.10., 22:38
Ja nesto nisam upratio.., je su li ove bube hrana za gustere (ili ljubimci) i da li se daju larve ili odrasle kao hrana?

Dahaka
26.04.10., 10:22
Значи иобавезно је храњење сваки дан? Ово питам јер бих и Ја да набављам неке бубе па ме интересује оне које могу мало да причекају...

sasha
26.04.10., 12:48
Ove sa hranom i mogu da pricekaju, odnosno, stavis im pa dok ne pojedu, samo voce stavljas sveze ali im je vlaga portebna, pa za to ne znam drugo resenje osim orosavanja

banished
07.09.10., 09:58
:D Paknode su VRH ... kolika larva ... :D
dve srednje sam morao da zrtvujem, ali vise ih ne diram...
jedva cekam bubice, bacio sam se na spremanje terarijuma za njih ... :icon_cheers:

Dahaka
07.09.10., 13:00
Дајте неке фотографије ЧД

GEKON
13.02.13., 17:23
Stara tema ali mogao bi neko ko ih uzgaja da napise nesto o njima tipa vlaga,temperatura,vreme od larve do bube,neka licna iskustva...

Meni stizu sutra ove bube pa sam se bacio u sredjivanje prostora za njih :)

Underking
14.02.13., 21:12
jesi li to tii pobedio u Bluievoj aukciji u utorak? ;-)
mogu li ove larve da se daju agamama kao obrok?
jesu li hranljive, da li ih gusteri vole?

GEKON
16.02.13., 13:00
Da taj sam... :)
Mogu sto da ne, ali samo larve... Bube imaju tvrd oklop i agama ne bi mogla bas da ih svari...
Nemam pojma valjda jesu, gledao sam na you tube-u kako ih agama maze...

Underking
16.02.13., 23:40
super
hvala na inormaciji
jesi li ti davao larve? kakvo je tvoje iskustvo?
sledeci put onda od Bluiea uzimam i te larve

GEKON
17.02.13., 12:59
nemam nikakvo iskustvo sa Pachondom... u utorak mi tek trebaju da stignu...
pisacu kako bude tekla formacija kolonije... bice to poprilicno dug period :)
ako neko ima iskustva sa ovim bubama bilo bi lepo da napise nesto

legenda
17.02.13., 13:05
Kod nas je to jos uvek skupa hrana da bi se hranile zivotinje,ja sam imao 25 larvi isto kupio od milosa,verovatno ti je rekao sta treba da uradis ako bi zeleo da ih razmnozavas nzm u koji svrhu ih koristis?

GEKON
17.02.13., 14:29
rekao mi je odprilike kako da ih drzim...
ne planiram da hranim agamu njime dok neoformim koloniju... bas zato sto su skupa hrana pa cu tek za jedno godinu dana da ih dajem agami kad budem imao vecu kolicinu...
Zanima me npr.: da li se moraju razdvajati larve i bube? ima li kanibalstva medju njima?
koliko je vlaga bitna?
da li su osetljive bube?
neka licna iskustva od onih koje ih imaju ili su ih imali...

legenda
17.02.13., 17:10
Ja sam imao jednu duboku posudu 45 cm-a dubina i nekih 25 sirina,u nju sam ubacio miks treset-bastenska zemlja-trulo drvo.Koliko sam procitao moze da se javi i izmedju larvi ako nemaju dovoljno hrane,mozes bube i larve zajedno da drzis posto su bube na povrsini a larve u zemlju.Po mom nekom iskustvo nisu bas extremno osetljive.Jedna napomena moras da pazis da zemlju stavis u rernu pola sata,i kad ih hranis onu hranu koju nisu pojeli skloni jer se stvaraju one bubice i unistavaju larve kada se ulutkaju imao sam par supljih lutki bas zbog njih :)

ACO87
24.02.13., 07:29
Stara tema ali mogao bi neko ko ih uzgaja da napise nesto o njima tipa vlaga,temperatura,vreme od larve do bube,neka licna iskustva...

Meni stizu sutra ove bube pa sam se bacio u sredjivanje prostora za njih :)
Na pocetku teme imas sve objasnjeno :)