PDA

Pogledaj punu verziju : Tarantula gubi "kompresiju"...



dule87
30.03.10., 07:52
Ovako.., vec 3-4 dana odrasla zenka Brachipelma smithi, jednostasno kao da gubi pritisak... Noge slabo moze da pomjera, ne mice sa sa jednog mjesta, jedva da je ziva...
Kod mene je vec skoro 4 godine (bila je polu odrasla kad sam je uzeo) i svo vrijeme cuvam je adekvatno.
U zadnje vrijeme nije bilo nikakvih promjena ni u cuvanju a ni u ishrani.., mozda je bila manja vlaznost - to mi jedino pada na pomet.
Ja sam je izvadio iz terarijuma i stavio na vlazan ubrus i pored radijatora, imam osjecaj kao da je u malo boljem stanju nego prvih dana..
Ima li neko ideju sta bi moglo biti u pitanju i kako bih joj mogao bolje pomoci?
Hvala..

Geni
30.03.10., 08:07
Samo 2 stvari... ili je dehidracija što je odlično jer si taj problem rešio ili je neka buđ/gljivice/spore/šta već od ustajalog vazduha (moguće ako si kao ja pa nekada natopiš treset sa litar vode da budeš miran neko vreme) što je dosta lošija varijanta i tu je bitno da nastaviš da je držiš u kutiji sa povečanom temperaturom, vlagom i naročito ventilacijom i pazi da često menjaš ubrus koji vlažiš. Drži je tu dovoljno dugo da budeš siguran da se oporavila. Bar mesec dana bih preporučio.

Lako ćeš da proveriš da li je dehidracija, pogledaj abdomen ili ga pipni. Ako je malo smežuran ili 'šupalj' onda je verovatno dehidracija mada može da bude i ovo druga ali ako je abdomen zdrav i tvrd, sigurno nije dehidracija.

dule87
30.03.10., 08:28
Pa prvi slucaju mislim da nije, jer nisam na taj nacin podizao valgu, nego svakih 7 dana nafajtam jedan dio terarijuma. Ali posto nisam bio u zadnje vrijeme kod kuce, nije bilo ni tog fajtanja, a sumnjam da se na tako suvoj zemlji moglo nesto razviti (tipa gljivice i buđ).
Evo sad sam malo pipnuo abdomen i mekan je - s obzirom da nisam do sada nikad pipao abdomen kod tarantule.., ne znam koliko tvrd treba da bude. :)
U svakom slucaju hvala na pomoci, ohrabrio si me malo, vec sam poceo misliti da nema nista od nje...

kimo
30.03.10., 08:45
Ne vredi to ohrabrenje, čim je abdomen mekan to je poodmakla dehidratacija i 90% će da ugine. Ja sam juče izgubio ženku P.ornate i to sparenu ogromnu. Isti slučaj, baš sam se čuo sa goranom. Moj slučaj je bio specifičan, menjao sam tog pauka za guštera još pre recimo 5-6 meseci, stigla je tako velika i sa ogromnim abdomenom, nikada je nisam video ni da jede ni da pije, uvek je imala posudu sa vodom i prskao sam joj svakih nekoliko dana pomalo,baš da bi pila. Bila je jako statična i slabo agresivna tj. slabo je reagovala na čačkanje. Pustio sam mužjaka i počela je da lupa i jurili su se, proveli su nekoliko dana zajedno i sada posle oko 2 meseca od parenja vidim da je često na istom mestu na grani, nikada nije ništa plela i ja je pipnem i vidim da je mek abdomen, stavim je u takozvani ICU, tj. plastiku sa čistim svim i vodom i ugine mi za 2 dana. Siguran sam da ne mogu biti gljive, jer je terarijum velik i nije bio jako vlažan, a ima dobru ventilaciju. Zašto je dehidrirala kada je svih 6 meseci provela pored posude sa vodom punom, svežom i prskanja? To mene brine, ja mislim da je ona imala neki problem od ranije čim nikada nije plela niti jela niti pila...ko zna, to su one stvari koje izgleda nikada nećemo otkriti...

Geni
30.03.10., 08:56
Iz mog iskustva, ako je dehidracija (a imao sam dosta slučajeva jer imam previše tarantula pa mi se desi da preskočim neke prilikom održavanja) nikada nije kasno. Čim se stavi u prostor sa povišenom vlagom i omogući joj se da pije vodu, oporavlja se maltene momentalno. Par dana i ko nova je. Takva dehidracija je karakteristična po smežuranom abdomenu i mogu sa kilometar da je primetim.

Ovo kod tebe Momčilo (a i par slučajeva kod mene) je nešto drugo. Abdomeni su bili veliki i bez znakova dehidracije do samog kraja. Tarantule su bile letargične duži period iako su imale vodu i hranu i nije im se smanjivao abdomen. Sporije kretanje, česte skupljene poze, nedovoljno reagovanje na uznemiravanje, odbijanje hrane... sve su to simptomi nečeg drugog. Što ti kažeš, nikada to nećemo definitivno otkriti ali sem nematoda ili par drugih parazita, jedino što na tarantule utiče su gljivice i ostala s**** na book lung-ovima koja sprečavaju dovod kiseonika i dovode do svega ovoga što smo nabrojali. Pošto nemaju pokretnih delova, tarantule ne mogu da ih se oslobode čak i kada im oduzmemo uslove za razvoj.

Bilo bi lepo da sledeći put kada se tako nešto desi, probamo neki ekstremniji način borbe protiv toga jer ovi metodi ne funkcionišu. Kada je to već poodmaklo, uglavnom je prekasno i sva poboljšanja su samo privremena.

dule87
30.03.10., 09:12
Sad nakon Kimovog iskustva, mislim da je to i kod mene slucaj.. Abdomen joj se nije pretjerano smanjio, i nije vidno smezuran..
A i cinjenica je da u zadnje vrijeme (15ak dana odbijala hranu).., ali sam ja mislio da se blizi presvlacenje.. A to da je stojala na jednom mjestu i da je bila letargicna i ne agresivna, to jeste, ali takva je od pocetka :) malo je to tesko otkriti kod Brachipelmi, jer su takve i kad su 100% ok, ko zna koliko dugo je ona ovako sje.... Ja sam primjetio prije 3 dana kada sam joj mijenjao vodu, da stoji u neprirodnom polozaju.
Sta je tu je, javicu kako je proslo, ako prezivi jos koji dan, mozda i bude nesto od nje. Hvala i tebi Kimo na pomoci. :)

Geni
30.03.10., 09:19
Drži je u posudi sa vlažnim ubrusima koliko god možeš i menjaj ih redovno. To je sve što možeš da uradiš. I javljaj kako napreduje.

Što se tiče abdomena - evo i slika moje ženke murinusa koja je uginula par meseci nakon parenja na ovaj način. Pogledajte abdomen, idealan, kao da je zdrava a u stvari je uginula par sati pre no što je ova fotografija napravljena.

http://i206.photobucket.com/albums/bb178/Geni_22/IMG_0661.jpg

Držao sam je u posudi sa ubrusom na radijatoru 3 dana ali nije pomoglo...

kimo
30.03.10., 09:33
Nema na čemu. Samo me nervira kada se tako nešto desi...a ti ne znaš ništa niti išta možeš da uradiš...da bar mogu da ih seciram i nešto vidim, ali ne vredi...šta je tu je. Zato ih i treba imati gomilu da se nadopunjuju :)

dule87
30.03.10., 09:46
Evo bas sad gledam, i imam osjecaj kao da ide na bolje.., prvi dan sve noge su joj bile mlitave i nije mogla da stoji u normalnom polozaju, dok je sada samo prvi par nogu malo mlitav, a ostale stoje normalno... Javljam u svakom slucaju kako ce se razvijati situacija...


...da bar mogu da ih seciram i nešto vidim, ali ne vredi...šta je tu je. Zato ih i treba imati gomilu da se nadopunjuju Vjeruj i meni je ovo sa seciranjem palo na pamet.. Malih smithija ima, ali kud bas ova da je bilo koja dr. nebi mi ovoliko bilo krivo.., jer mi je ovo prva tarantula...

rassa
30.03.10., 10:29
ja moju smiti drizim u jako suvim uslovima, ima SAMO posudu uvek punu i nista vise, ne prskam podlogu, nista
uhvatim je nekad nad posudom kako pije


dal da prskam? koliko cesto?

Geni
30.03.10., 10:30
Rašo, cela poenta ove prepiske je u tome što ovde nije u pitanju dehidracija.

Ne moraš da prskaš, ako ima malo vode sve je OK.

rassa
30.03.10., 18:33
da nije upitanju dehidracija al kao sto kazete MOZE da bude a stvarno mi je tesko da odredim koliko to vode treba smitiju

Miroslav
30.03.10., 18:57
Malom je dovoljno jednom nedeljno samo malo orositi. Brachypelmi srednjeveličine je dovoljno staviti plastični čep od flaše ili neki veći (ovisno od veličine), a odrasloj je dovoljna neka manja posudica. Ipak su to tarantule sušnijih predela, gde je vlažnost vazduha niža.

ganjachica zmajeva
30.03.10., 23:38
Ja sam nalazila na razne podatke, od 40%-50% fo 60%-70% vlažnosti pa i više. Nemam pojma kome da verujem tako da mom smitiju od nekih 7cm držim čep od koka kole u kojem uvek ima vode.

marko
31.03.10., 00:14
da nije upitanju dehidracija al kao sto kazete MOZE da bude a stvarno mi je tesko da odredim koliko to vode treba smitijuJel ti to primećuješ neke promene i probleme kod tvog smitija?

dule87
31.03.10., 09:28
Ja primjecujem promjene kod svoje.. Danas sam joj ponovo pipnuo abdomne, i osjetno je tvrdjin, nego juce. I noge joj stoje u pravilnom polozaju. Jedino sto se jos uvijek slabo (skoro nikako) krece i reaguje... Vidjecemo sta ce biti dalje.

Geni
31.03.10., 09:36
Samo nastavi sa tim tretmanom... Kao što rekoh, to nije dehidracija i ovo je samo privremeno poboljšanje. Nadam se da je reagovano na vreme i da će sve biti u redu ali moraš da je držiš u čistom, provetrenom i vlažnom bar mesec dana. Ako sam u pravu da je kod ovakvih slučajeva u pitanju neka gljiva/buđ na plućima, treba sačekati da to nestane a to je dugotrajan proces.

Nego, mogao bi neki biolog ili veterinar da da savet (polazeći od ovih pretpostavki) da li bi nešto moglo da ubrza proces ubijanja i odstranjivanja ovoga.

dule87
31.03.10., 09:43
S obzirom na kojem principu one disu, nesto cisto sumnjam da moze bilo sta da se uradi...

Geni
31.03.10., 09:50
Zato i mora da postoji neki agens koji će to uraditi. Nemaju pokretnih delova pa samim tim i ne mogu same od sebe da sklone bilo kakve parazite ili tako nešto sa pluća.

Moram malo da istražim ovu temu...

Miroslav
31.03.10., 12:17
Jedino bi se moglo delovati na gljivice ili buđ ukoliko se nalaze na plućima, zato što sigurno ne postoji preparat koji bi se mogao koristiti za uništavanje uzročnika u telu tarantule. Mislim da je većina isparljivih dezinficijensa otrovna i za tarantule (uništavaju štetne insekte, pa bi onda trebalo da su štetni i za tarantule). Sada se koriste (isparljivi) dezinficijensi sa širokim spektrom dejstva.
Većina gljivica i buđi je poprilično osetljiva na direktne sunčeve zrake. Izvodljivost sunčanja tarantule sa donje strane ovisi o volji vlasnike. Ne znam koliko bi pomogle UV lampe po tom pitanju???

DutchSc
31.03.10., 14:23
Sredstva za dezinfekciju su stetna tako je,ili su na bazi hlora koji je zlo ili alkohola,sto bi naravno stetilo zivotinji.
Ajde pa da bude sve u redu,nadamo se :)

Igor Velevski
31.03.10., 14:37
Stvarno ne bih znao sta da vam kazem........jer tarantule su nepristupacne zivotinje za aplikaciju bilo kakvog medikamenta! Ali ne ide se to ovako, da se nesto predpostavi (da se dijagnoza postavi kao predpostavka), pa da se daje neka terapija i da se vidi dali deluje ili ne, pa ako ne deluje da se smislja nesto drugo! Kad ugine neka tarantula na ovakav nacin, po meni trebalo bi da se odnese na mikrobiologiju i da se uradi komletan pregled na bakterije i gljivice (mislim da ovo nije virus, a i da je, tesko bi se izvrsila identifikacija). Samo na ovaj nacin bili bi sigurni da nije u pitanju zivi mikroorganizam, to bi bilo iskljuceno i istrazivanje bi imalo savim drugi tok!

dule87
03.04.10., 10:54
Mali update.
Tarantula po mom misljenu napreduje, ali jako sporo... Sve noge drzi u normalnom polozaju i povremeno se krece po kutiji sa ubrusom, ali je jos uvijek jako usporena i mlitava.
Zadnja 3 dana svaki dan vrsi nuzdu, sto je cudno...

dule87
06.04.10., 17:17
Evo da obavjestim zainteresovane da se taranutla u potpunosti oporavila, brzo se krece i reaguje na sve vrste podrazaja...
I sto je veoma vazno, mislim da sam otkrio uzrok.
Na povrsini vode u njenom terarijumu s vremena na vrijeme, pojavljivao se tanak sloj jedva vidljive "duđi"...
Nisam na to previse obracao paznju jer sam mijenjajuci vodu uklanjao i nju.., ali se uvijek iznova javljala.. Vjerovatno kad sam bio odsutan vise dana od kuce, pa nisam mogao mijenjati vodu redovno, da se tarantula napila par puta takve vode sto je dovelo do komplikacija...
Evo bas sad gledam u terarijumu, i sad ga ima i to bas debeo sloj, jer nisam mijenjao vodu zato sto je taratula u posebnoj kutiji na lijecenju. Stereilizovacu terarijum, promjeniti treset i posudicu, pa cemo vidjeti kako ce sve ici dalje..
Tarantula ostaje jos 10ak dana na tretmanu, dok ne budem 100% siguran da je ok.

Geni
06.04.10., 17:53
Odlično! Jako mi je drago da si na vreme reagovao i da se dobro završilo.

Nadam se da će uskoro i Igor oprobati svoju metodu dedukcije problema (u stvari ne nadam se jer bi ti značilo da če imati tarantulu koja umire).

Igore, jesi ti u pravu za metodu i da je pogrešno probati lečenje bez otkrivanja uzroka ali gde ja da nosim tarantulu da joj rade bris ili tako nešto. Vremenom će biti više vas veterinata koji čuvate tarantule i nadam se da će biti i nokoga ko će to moći i hteti da uradi... do tada moramo da se snalazimo ovako i da nagađamo.

Igor Velevski
06.04.10., 18:40
Tako je, kad je nesto hitno, onda zbog zelje da se sve dovede u red, probas sve sto ti padne na pamet da je moguce i logicno! Tako bi i ja uradio u takvom hitnom slucaju.....Ja sam tek poceo sa tarantulama i daj Boze da mi se nikad ne desi neki problem sa taranutlama, ali to je svakako nemoguce! U svakom slucaj ako imam "materijal" upotrebicu ga na najbolji moguci nacin da nadjem ako je moguce uzrok problema!