PDA

Pogledaj punu verziju : A. geniculata problem



Miroslav
06.04.10., 01:55
Nije me bilo par dana kući i zatekoa haos kod moje T. I pre nego što sam otišao, video sam na malom delu ulepljene djake, ali nisam nigde video nikakvo oštećenje, pa se nisam ni zabrinuo. Sad kad sam došao kući sam ju zatekao ovakvu. Kad se pomerila iz toga joj je potekla hemolimfa. I po smežuranom abdomenu se vidi da je toga dosta iscurelo, mada ju hidraulika još dobro služi. Nemam nikakav lepak, pa nešto razmišljam da nakrkam brašna na tu ranu. Nemam nikakvu predstavu šta bi to moglo biti. Presvukla se 26.2. i do sada nije jela. Koliko se sećam nije jela nekoliko meseci (4-5) ni pre presvlačenja ili je možda u tom poriodu imala 2-3 obroka. Po tome sumnjam da joj je problem tu i od ranije. Kao da ju nešto iznutra gricka. Stalno joj dajem uzgajanu hranu, tako da ne znam kako je mogla nešto zakačiti (moguće da je ona jednom uhvatila noćnog leptira koji joj je jednom ušao u kiper).

http://img38.imagefra.me/img/img38/2/4/5/fric23/f_cdbx00om_fd5d37a.jpg (http://imagefra.me/)

I zumirana ta ista slika.
http://img40.imagefra.me/img/img40/2/4/5/fric23/f_cdbx00pm_1f3a560.jpg (http://imagefra.me/)

Ne mogu regulisati jačinu blica, pa to dodatno kvari sliku.

Sad nađoh OHO lepak. Predpostavljam da bi on mogao da se nalije ili grešim?

Geni
06.04.10., 02:14
Možeš i lak za nokte, ako imaš neku žensku osobu u kući toga sigurno imaš.

Ne verujem da je nešto jede iznutra, pre bi pretpostavio da je neka trulež na spoljašnjosti. Verovatno egzoskelet nije bio ni dobro formiran pa je osetljiv na tom mestu.

Meni se dešavalo par puta ali nikada toliko dugo nakon presvlačenja.

Nalepi to dobro da ne curi više a o uzrocima ćemo da teoretišemo kada vidimo kako napreduje.

Oba puta kada sam to imao na mojim tarantulama (mada su se manifestovali nakon preslvačenja) sam problem uspešno rešio bez posledica po dalji razvoj jedinke.

Miroslav
06.04.10., 02:16
Sad sam joj stavio lepak. Nema ni jedan lak za nokte ovde gore, a toga se nisam ni setio. Hvala ti na pomoći.
Ne shvatam kako je to nastalo. Bio je par dana cvrčak u njenom terarijumu, ali mislim da sam video tu ulepljenu dlaku i pre. I stalno su bili na različitim krajevima terarijuma. Zimus sam joj postavljao panj i video da u njemu ima mrava. Dakle stajao je u terarijum svega par minuta, tako da ne verujem da su mravi prešli u treset, a nema ih ni uhvaćenih u mrežu. Jedino ako nije zakačila kakvu gljivicu u toku presvlačenja, pa to sada buja u njoj.

Geni
06.04.10., 02:21
Ne verujem da je bilo sta U njoj. Pre ce biti NA njoj a najvise ciljam na tog cvrcka.

Lako ce se videti sta je jer ako je bila povreda od cvrcka, lepak ce potpuno da sredi stvar i bice ko nova.

Da je neki parazit ili nesto iznutra to ce opet izbiti.

Javljaj napredak obavezno.

Miroslav
06.04.10., 02:28
Javljaću sve šta se dešava. Ne verujem da je cvrčak. On je bio svega par dana kod nje i izvađen je pre nego što sam otišao. Na početku (pre 10-20 dana) je na tom mestu (prečnika 5mm) bila samo ulepljena dlaka i ništa više i to čini mi se ulepljena već osušenom hemolimfom. Nisam tada video nikakvo oštećenje na egzoskeletu, a sada je na tom mestu duplo veća rana. Nije moglo ništa naneti tu ranu dok me nije bilo, zato što je samo ona u terarijumu.

Geni
06.04.10., 02:31
Pazi, kada jednom postoji ostecenje, makar nedovoljno da curi, ono se nikada ne poboljsava samo od sebe, samo se vise otvara. Problem ne nastao pre no sto si vide to malo vlazno.

Miroslav
06.04.10., 02:32
Sada znam da je nastao pre, jedino što sam ja kasno reagovao. Samo da ne bude prekasno.

Geni
06.04.10., 02:35
Nije prekasno. Cim se zapusi rupa ( ako je samo to) bice ko nova.

Miroslav
06.04.10., 02:42
Pa nadam se da je samo to. Hvala ti na savetima i javljam stanje. Trenutno se stalno premešta po terarijumu.

Miroslav
06.04.10., 17:09
Da li se sećaš koliko su bile stare te tvoje dve tarantule što im je pukao egzoskelet i koliko im je trebalo do sledećeg presvlačenja?

Ova moja je sada potpuno odrasla ženka, ali predpostavljam da će za neko vreme (kroz koji mesec) pokušati da se presvuče, kako bi reparirala defekt. Pitanje je samo da li će i koliko hteti da jede i kad će nastupiti to presvlačenje.

Geni
06.04.10., 18:57
Jedna je bila B. vagans oko 7-8 cm zenka i mislim da je normalno čekala do sledećeg presvlačenja (ima i njena slika ovde negde, mislim u temi moje brachypelme) A druga je bio odrasli mužjak P.camridgei koji je tako ulepljen normalno doživeo svoj prirodan kraj.

Miroslav
15.04.10., 14:18
U ovih nedelju dana se skoro ništa specijalno nije izdešavalo. U ponedeljak sam ju uzeo u ruke da ju bolje pogledam i tada video da je curila na još jednom mestu, pored lepka. I to sam zakrpio. Jedino nisam siguran da li se to desilo zato što sam ju uzeo u ruke, pa kako se ona pomerala, dok sam ju uzimao, napravilo se novo oštećenje.
Jedina stvar što me čudi je to što je pored hemolimfe bilo i malo neke belo-sivkaste gušće mase (što bi moglo ličiti na gnoj, ali ne mora biti - ne znam šta se inače nalazi u tarantuli). Sve to je imalo neki karakterističan miris, ali mislim da je poticao od hemolimfe.
Ona i dalje normalno reaguje na nadražaje. Svo vreme je pored posudice sa vodom, zato što je ostali deo suvlji. I u terarijumu u kome je bila i u posudi u kojoj je sada je isplela mrežu kružnog oblika - i nemam poima šta joj to znači.

Miroslav
19.04.10., 20:50
I na kraju je uginula (danas ili juče). Najverovatnije je ju je nešto iznutra izjedalo. Mrzi me da ju seckam kako bih video u čemu je problem.
Šteta, bila je to upravo postala polno zrela ženka.

Kraj teme!

kimo
19.04.10., 23:58
Nemoj da te mrzi...secni je, možda ćeš/ćemo nešto saznati, ne dešava se to svaki dan...svakako šteta, ali dešava se :(

Geni
20.04.10., 08:33
Stvarno mi je žao ali se slažem sa Momčilom, secni je. Imaš stručnosti i bilo bi jako bitno da saznamo da li je bilo nešto unutra.

Miroslav
20.04.10., 13:12
A baš sam odlučio da ju ostavim ovako celu. Ajde videću, pa ako je secnem, javljam rezultate obdukcije.

Miroslav
20.04.10., 22:28
Secnuo sam ju.

Prvo sa isekao abdomen. Bio je prepun nekakve pihtijaste jednolične mase. Provlačio sam skalpel kroz nju, ali nisam nailazio ni na šta. Sve je bilo isto. Nikakav organ se nije dao prepoznati. Deluje mi da ju je nešto inutra izjedalo, kao što sam i ranije predpostavljao. Zato i mislim da je ona još ranije unela nekakav mikroorganizam u sebe (najverovatnije preko usta). Na to sumnjam i zato što par meseci pred presvlačenje nije jela ili je pojela možda 3-4 cvrčka. Moguće da je letos kod druga nešto zakačila. Bila je hranjena fobasima koji su stajali u otvorenoj garaži i bili prepuni moljaca. Njegova škorpija nije jela još od letos, a uz to nije čak ni potpuno odrasla - radi se o P. cavimanusu.

http://img40.imagefra.me/img/img40/6/4/20/fric23/f_ukisdrrem_845dbfd.jpg (http://imagefra.me/)

http://img40.imagefra.me/img/img40/6/4/20/fric23/f_ukisdrsgm_dfe3f71.jpg (http://imagefra.me/)

Tek posle sam na slikama video onu džombu na levoj strani, tj. na gornjem delu abdomena, ali sam do tada već sve bacio, pa me mrzi da čeprkam po smeću. Mogla bi biti cista nekog parazita, ali čisto sumnjam.

Posle sam isekao i grudni deo. Tamo mi je sve delovalo ok. Na prve dve slike se vidi ili modak ili početni deo digestivnog trakata. Mada mislim da se radi o mozgu. Na trećoj je najverovatnije neki deo (tetiva) za koji se vezuju mišići ekstremiteta.

http://img38.imagefra.me/img/img38/6/4/20/fric23/f_ukisdsl6m_a974276.jpg (http://imagefra.me/)

http://img37.imagefra.me/img/img37/6/4/20/fric23/f_ukisdslbm_ad6854a.jpg (http://imagefra.me/)

http://img37.imagefra.me/img/img37/6/4/20/fric23/f_ukisdsnbm_f8bfaf0.jpg (http://imagefra.me/)

Slike su srednje žalosnog kvaliteta. Nisam namerno hteo da ih smanjujem.

Igor Velevski
20.04.10., 23:28
Ovo ne lici na parazit....ovo je ili virus ili bakterija......sumljam na bakteriju, jer i kod pcela ima bolesti gde je bakterija uzrocnik slicnih promena, kada se sve pretvara u homogenu lepljivu masu. Pretpostavljam da je abdomen kompletno ispunjen takvom bezlicnom masom koja cak potseca po konzistenciji na med......

Miroslav
21.04.10., 01:16
Pa ne verujem ni ja da je parazit, ali šteta što nisam video šta je ta džomba. I ja sumnjam na bakteriju, ali ne mogu 100% tvrditi bez mikrobiološkog nalaza, a već toliko radoznao nisam.

Geni
21.04.10., 14:20
E sad je pitanje koliko se tu izdešavalo nakon smrti što se tiče bakterija. Imao sam par svoakvih slučajeva ali nikada nisam ništa radio jer nemam stručnosti da ovo radim. Razumem te potpuno da nećeš više da istražuješ i drago mi je da si i ovo uradio. Lepo je i od Igora što je ubacio svoje veterinarsko znanje.

Idući put, ukoliko me neka taratnula ugine na ovaj način (a nadam se da neće), očekuj me kod tebe da isto ovo obavimo a ja HOĆU sve to da nosim dalje na mikrobiološku analizu ;).

Miroslav
21.04.10., 14:45
Ok, nije problem. Imam još novih nožića za skalpel... ovaj se izgleda istupio.

Ova kaša u stomaku nije nastala posle uginuća tarantule. Ne može tako brzo da se desi sve to iako je temperatura u stanu između 20-22°C. A dokaz za to su potpuno očuvani organi grudne duplje. Mislim da je unela neki mikroorganizam preko hrane (i to predpostavljam letos kod druga).

Videću da malo iščitam bolesti pčela (već sam pozaboravljao dosta toga) i odem kod profesorke iz zaraza sa slikama da ju pitam za mišljenje.

Geni
21.04.10., 14:58
Bio bih ti jako zahvalan za sve što možeš da izjuriš a obavezno računaj na akciju ako se ovo ikada ponovi. Jako bi voleo da otkrijemo uzrok ovoga ;)

Igor Velevski
21.04.10., 15:32
Geni, tu smo da pomognemo na bilo koji nacin i ipak je najbolje da se obdukcija radi sto brze nakon smrti, da postmortalne promene ne prepokriju prave patoloske promene....
Miroslave, citaj o bolestima larvi pcela......

Geni
21.04.10., 15:41
Tarantule kaskaju (ne samo kod nas nego i u svetu) za ostalim egzotičnim ljubimcima jer se uglavnom smatraju potrošnim. Ako je neka bolesna, zamenićemo je. Otkrivanje problema je i mukotrpno i skupo i malo ko želi sebe da izloži maltretiranju. Postoji i psihološki faktor da se ljudi mnogo više vezuju za životinje koje uzvraćaju naklonost pa se takvim i više pruža. Ne sporim da mnogi od nas vole svoje tarantule i meni je (kao i mnogima) jako žao kada neka ugine ali to uglavnom nije dovoljno da bi se previše istraživalo o njihovim bolestima jer sve to košta i vremena i novca.

Jako cenim što je Miroslav odlučio da odradi nekropsiju iako mu nije bilo do toga i hteo je da sačuva tarantulu.

Poenta je da je meni lično jako žao zbog ovakve situacije i veoma bi voleo da makar malo više saznamo o uzrocima ovakvih pojava. Makar da zadovoljimo našu radoznalost i da idući put kada se nešto ovako desi imamo i neko iskustvo i možda čak, naoružani empirijskim podacima, pokušamo da učinimo i sledeći korak a to je lečenje umesto čekanje i nadanje najboljem. Ti si Igore u Duletovoj temi lepo rekao da se lečenje ne radi tako što nasumično pokušavamo da damo neki lek u nadi da će rezultat biti povoljan i tu si naravno potpuno u pravu. Treba napraviti prvi korak u otkrivanju uzročnika.

Miroslav
21.04.10., 18:10
Miroslave, citaj o bolestima larvi pcela......

Ako me sećanje dobro služi, valjda je u američkoj kugi pčela prisutna ta kašasta masa, ali je ona čokoladaste boje i razvlači se kao med. Mada i to zavisi od stadijuma. Ovde je to sivo beličasta boja i u potpunosti podseća na gnoj. Sledeće nedelje ću do faksa, pa ću tada iščitati bolesti pčela, da se ne obrukam pred profesorkom.

Igor Velevski
21.04.10., 19:24
Jeste americka kuga, pa kad uzmes cackalicu i umocis, razvlaci se kao konac........ e sad boja je varijabilna i zavisi za kakvom se sadrzaju radi! Tamo su larve u pitanju, ovde je abdomen velike tarantule. U glavnom ovakva pihtijasta masa je rezultat neke bakterije. Posle mikrobioloske analize, ako se ubuduce uradi, bicemo sigurni sta je u pitanju i ako je bakterija koja je to bakterija.....

Miroslav
21.04.10., 21:36
Pazi, nagađajući teško je i poprilično skupo doći do pravog uzročnika. Najosnovnije je prvo sumnjati na neku određenu bolest, pa onda raditi ispitivanja na tog uzročnika. Ovako ne znam ni da li se radi o aerobima ili anaerobima. Generalno nemam nikakvu osnovu da bih mogao koliko toliko krenuti u nekom smeru, što bi skratilo u mnogome i vreme i troškove.

Poslaću slike drugarici, pa će ona pitati profesorku da li može išta naslutiti.

Igor Velevski
21.04.10., 23:14
Na osnovu slike nema sanse da nesto sazna i profesorica! Prvo sto se radi je mikrobiologija, a posle sve ostalo.......i sve jedno je dali je aerob ili anaerob. U svakom slucaju sve jedno je i ko je uzrocnik, jer ne bih znao kako da se tarantula tretira i cime......Naravno nista nema lepse od toga da se zna uzrocnik, to bi pomoglo da se razredi preventiva, da znamo na sta je osetljiv, pa posle da razmisljamo za tretman, doziranje, aplikacija i izbor leka.....

Miroslav
22.04.10., 02:45
Pa i nije baš svejedno da li je aerob ili anaerob. moraš znati kako bi znao koju podlogu da zasejavaš.
Sumnjam da će profesorka nešto moći da kaže na osnovu slika, ali bolje da pogleda u slučaju da je slična sa nekom od bolesti pčela. Naravno da je sve ovo iz radoznalosti, zato što sumnjam da uopšte postoji lečenje zglavkara. Čak je i na osnovu simptoma teško utvrditi dijagnozu. Ova moja se normalno ponašala, normalno kretala, jedino što dug period nije jela (da li je to neki simptom koji bi nam poslužio kao alarm - sumnjam).
Dakle samo radoznalost.

Igor Velevski
22.04.10., 17:07
I ja sam radoznao za ovu situaciju, stvarno izgleda porazavajuce, cuvas toliko vreme tarantulu i da ti se ovo desi.......Nego ne opterecuj se dali je aerob ili anaerob i na kakvu podlogu da zasejavas, ti to ne radis, to je posao za mikrobiologe za to su i zavrsili fakultet. Posto predpostavljam da si ili student ili lekar, tvoje je da uzmes materijal i da pravilno odneses na mikrobiologiju da se to ispita......Ako se ovo desi, a ne daj Boze da se desi, onda obavezno da se ispita, pa mozda je moguce i da se aplicira lek, pa videcemo kako ce sve to ici i delovati!

Miroslav
22.04.10., 17:16
Od daljeg ispitivanja nema ništa. Neda mi se davati pare na sve te analize koje mi neće značiti ništa.

Što si precizniji u zahtevu za mikrobiološko ispitivanje, to će i troškovi biti manje. Zato je bitno da li je aerob ili anaerob, a bilo bi idealno kada bi još imao i sumnju na određenog uzročnika.

Miroslav
22.04.10., 21:38
Profesor sa katedre za zarazne bolesti je pogledao slike i rekao da nema predstavu šta bi to moglo bi. Kaže da bi možda mogli biti bakulovirusi i da tu bakterije nemaju mnogo uticaja.

Dakle, moja predpostavka da je bakterija uzročnik, najverovatnije nije tačna.

Igor Velevski
22.04.10., 23:06
Ovo je sve nagadjanje.......Ispitivanje se dati istinit i tacan odgovor, a ja i dalje mislim da je bakterija!

dule87
24.04.10., 18:16
Ti si Igore u Duletovoj temi lepo rekao da se lečenje ne radi tako što nasumično pokušavamo da damo neki lek u nadi da će rezultat biti povoljan i tu si naravno potpuno u pravu. Treba napraviti prvi korak u otkrivanju uzročnika. Evo kad si me vec spomenuo.., bukvalno dan prije nego sto je tarantula trebala da bude prebacena ponovo u treraijum (smatrao sam da je izlijecena) i ponasala se potpuno prirodno, sve je ponovo krenulo lose, potpuno isto stanje kao prvi dan kad sam uocio da je lose.. Mislio sam da ce ovaj put da ugine def. i ostavio sam je u staroj kutiji i nastavio sa mijenjanjem ubrusa. Sad 3 dana kao da je malo bolje.., ali ni blizu dobrog... Cudno :S

Bifrost
24.04.10., 19:09
A da li je neko video slike seciranja pauka? Kako znate da ne treba tako da izgleda? :). Mislim i meni je malo cudno da je bas tako ali opet to se valjda radi u vodi i pod mikroskopom...

Miroslav
24.04.10., 23:26
Ovako sigurno ne treba da izgleda. Abdomen je pun te kašaste mase.

Bifrost
25.04.10., 01:49
I meni deluje da ne treba da izgleda tako, ali opet mislim da bi pauk uginuo pre nego sto se desi takav raspad organa, bar meni tako deluje sa slike... Ali opet mozda tako treba da izgleda, a organi se vide na mozda neki drugaciji nacin...

Edit:

Nasao sam dve interesantne teme slicne tematike...

http://atshq.org/forum/showthread.php?t=24782

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=147502

Trazio sam slike seciranja pauka ali ne mogu nadjem :shy: ako neko nadje zanimaju me.

Miroslav
25.04.10., 05:12
Rekao sam da su joj grudni organi na izgled odtali netaknuti. Vitalni organ su joj tamo, tako da je mogla da živi.

Nisam čitao teme (kasno je, ponoć je odavno prošla), ali na slikama B. boehmei se da uočiti razlika. Vidi se neka kompaktnija građa ispod one opne.

Igor Velevski
25.04.10., 17:59
Miroslave jel ovako izgledalo na pocetku i kod tvog pauka?
Meni izgleda jako slicno.....

Miroslav
25.04.10., 19:35
Ako misliš pod početkom ono kad joj je pukao abdomen, onda nije izgledalo tako. Njoj je curila hemolimfa i malo tog beličastog sadržaja, ali ne u nekim ogromnim količinama.

Bifrost
25.04.10., 19:41
Vitalni organ su joj tamo, tako da je mogla da živi.

Respiratorni sistem i veci deo srca se nalazi u abdomenu...

Miroslav
25.04.10., 21:31
Ma nemam poima. Koliko znam srce je ud dorzalnu stranu zida abdomena, a respiratorni sistem na ventralnoj strani. Ja sam sekao u krug, po bočnim stranama, tako da nisam mogao doći do tih delova, a mrzelo me da vadim svu onu masu i tražim sve to.

Bifrost
25.04.10., 23:52
Naravno i ja bih seko tako :). Ali po meni je pitanje da li to sa slike deluje drugacije nego sto treba da izgleda, i ne bih prognozirao bakteriju ili virus... To je samo moje misljenje...

DutchSc
26.04.10., 02:28
Sve u svemu,steta,mada bi bilo dobro ispitati i saznati sta je to.
Prosto ne mogu da verujem da ih bakterije ili virusi ovako uniste :(

Miroslav
26.04.10., 02:42
Veruj... kad mnogo veći sisari mogu biti sa kašastim unutrašnjim organima zbog bakterija.

@Bifrost: tarantula sugurno nebi trebala u abdomenu da ima samo homogenu masu. Prolazio sam kroz nju kako bih možga na nešto zakačio (opnu ili nešto tome slično), ali ništa. Skroz je bilo homogeno. Sumnjam da je to fiziološki.