PDA

Pogledaj punu verziju : Taksa na pse i mačke 1.000, na papagaje i ribice 500 din!



vudo
07.04.10., 09:56
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/110541/Taksa+na+pse+i+mačke+1.000%2C+na+papagaje+i+ribic e+500+din!.html
ovo stvarno nije uredu sto rade nama ljubiteljima zivotinja, negde dole ima u textu tj da se i za egzoticne zivotinje placja taksa 500 dinara po zivotinji.....

kimo
07.04.10., 10:03
Hehe...stvarno su poludeli...

Geni
07.04.10., 10:04
Ovo će se videti vremenom šta će biti... Videće prvo akvaristi. Od plaćanja nema ništa jer bi ja trebao da platim oko 50.000 dinara takse samo za svoje životinja a to naravno neću učiniti. Isto je i sa akvaristima koji imaju stotine ribica.

Umesto da se ide na legalizaciju, sve opet ide u ilegalu. Meni ne smeta toliko ali mislim da je to trebalo drugačije odraditi i bar nekako popisati sve ove tarantule, guštere i zmije. Ovako nastavljamo po starom a naravno od toga niko nema koristi.

Vidi se da je neko pisao zakon za pse i mačke pa samo dodao i ostale ljubimce. Čak se i u tekstu pominje da neko ima "ribicu" kao ljubimca. Nemaju ljudi ribicu već stotine ribica a niko to nije ni pominjao.

Nije ovo prvi put da se nešto ne rešava na zakonskom nivou nego da se dopušta da se prećutno prelazi preko toga. Čak se za neke stvari znalo da se ne pišu kazne jer je zakon loš a to će biti tako i ovde. Šteta.

vudo
07.04.10., 10:07
nadam se da necje biti nista od ovoga, jer stvarno nema smila, ali opet nista me ne cudi od ovih nasih na vlasti kada je upitanju lova za njihove dzepove.

samo da ovo bude jos jedna faza koja cje da se pominje par dana i onda sve u zaborav ;]

marko
07.04.10., 10:16
Samo od poreza za držanje pasa i mačaka, kojih u Beogradu ima oko 160.000, gradska kasa biće punija za 160 miliona dinaraGradska kasa, za malo.



Ali mi, nažalost, još nemamo registar egzotičnih životinja, pa je jasno da će naplata poreza za njihovo držanje ići teško - navodi Andrijaševićeva.Teško čitaj nikako.


Sve je već Geni rekao, ilegala i dalje.

silwert
07.04.10., 10:24
cim stigne racun da mi naplate taksu za ribice nosim akvarijum od 200l u centar gde cu da ga razbijem pred novinarskom ekipom
a ponecu i papagaje,paunove,fazane, prepelice i labudove i sve ima da pustim pa neka mi onda naplate a nisam jedini koji ce to da uradi

Dahaka
07.04.10., 10:32
Апсурдно.
О_о

Порез на ваздух још мало...

Bifrost
07.04.10., 10:36
Mozda ce nam dati da platimo u ratama hahah


Nemaju ljudi ribicu već stotine ribica

Pa neki i drze samo jednu ribicu ::D


EDIT:

Sad jos malo citah tekst "Ova gradska odluka, koja je usvojena krajem decembra prošle godine" sta ovo treba da znaci? Kako gradska uprava moze da donese takav zakon? Ne razumem to sta sad svaka opstina treba da uvodi neke svoje zakone? Mislim da je to glupo, mislio sam da samo skupstina moze da odobri zakon...

spiderboy
07.04.10., 10:45
nevidjeni bezobrazluk,slušaj samo "takse","komunalna policija" itd,itd,samo ti trube o nekim evropskim zakonima,medjutim sve je to ubiranje novaca,ali i ja mislim da to neće baš tako jednostavno da funkcioniše

Geni
07.04.10., 11:34
Neće funkcionisati nikako. Silwert je lepo rekao ali biće još i gore. Poenta je što oni neće ni pokušavati da naplate to od akvarista i terarista nego će prećutno da prelaze preko toga ali će uvek imati nešto propisano da mašu time ako zatreba. Taman smo bili na domak popisa egzotičih ljubimaca i ode sve u **.

Ima samo tri rešenja... ili će se primenjivati u kom slučaju niko neće prijavljivati svoje životinje ili će se primenjivati selektivno u kom slučaju niko neće hteti da prijavi svoje životinje da ne bi ipak počelo da se primenjuje ili će se prepraviti pa naplaćivati paušalno za svakog akvaristu ili teraristu po 500 dinara bez obzira na broj primeraka.

Postoji i varijanta da se sitne životinje izuzmu iz ovog pravilnika ali nešto ne verujem da će se to desiti.

nenad
07.04.10., 11:36
Lopovska država. Nestručni ljudi na važnim mestima. Zato je sve ovako kako jeste. Da li će se i insekti ubrajati u egzotične životinje? 500 din po fobasu, i idemooo. :D

Dahaka
07.04.10., 11:38
Lopovska država. Nestručni ljudi na važnim mestima. Zato je sve ovako kako jeste. Da li će se i insekti ubrajati u egzotične životinje? 500 din po fobasu, i idemooo. :D

ХАХАХА

Ако дође код анс биће за колонију мрава кућу да продавам...

nenad
07.04.10., 11:40
Super, ja mislim da bi svi mi teraristi trebalo da finansiramo nove kućerine našim cenjenim političarima. Evo, sad ću da razbijem kasicu prasicu. Malo je ovde bandera, koliko ljudi treba povešati.

silwert
07.04.10., 11:47
meni da bi popisali zivotinje koje imam u kuci morace policija da dodje sa nalogom suda jer ih necu pustiti
na mom imenu i mojih ukucana ima 15 pasa :eek: idem sve da ih odjavim svi su crkli za drzavu
meni pas sluzi da cuva dvoriste od lopova kojih svakim danom ima sve vise
macka da vata miseve kojih ima takodje sve vise
ako budem placao za ribice i papagaje onda ocekujem komunalno preduzece da dolazi jednom nedeljno da cisti kaveze kod papagaja i da mi menja vodu i pere filtere u aq

ganjachica zmajeva
07.04.10., 11:50
Čula sam za ove takse pre par nedelja i mislila sam da će biti simbolične tako da sam bila za, ali ovo je preterivanje.

Beograd zaista ima probmleme sa lutalicama i prljavim parkovima i ulicama. Radila sam na Dorćolu i tamo ne može da se hoda trotoarom koliko ima psećeg izmeta. Mislim da je 500/1000 din po životinji da bi se postavile kante i kese za čišćenje za svojim ljubimcima previše.
Problem lutalica je generalni problem, a ne problem samo onih koji imaju životinje, pogotovo ne onih koji drže samo egzotične životinje. Čak bih onima koji udomljavaju životinje sa ulice dala olakšice tipa besplatnog veterinara ili jeftinije hrane.
Moj pas prlja trotoar i zaista treba plaćati taksu da bi to neko očistio (i u 80% kafića postoji baba sera), ali ne razumem zašto treba da plaćam taksu na moju iguanu da bi ulice bile čistije kada ona ne sere dalje od mog stana. Za tu taksu želim uslugu nazad, a zaista ne znam kakvu bi uslugu mogli da pruže.

Kao što je neko rekao tamo, hoće li dolaziti jednom mesečno da mu menjaju vodu u akvarijumu kada plati taksu?

edit: a to si bio ti :)

Geni
07.04.10., 11:51
Pazi, ovde je i metodologija naplate u suprotnosti sa odlukom. Vidi se da je neko nestručan samo pse i mačke smatrao kućnim ljubimcima kada je ovo pripremano a kada je neko na kraju rekao pa šta je sa ribicama i papagajima onda je bilo: "Ma dodaj i njih"

Taksa se plaća tako što uplatnica stiže na kućnu adresu a ona se vadi iz baze vlasnika koji su čipovali svoje ljubimce. Samim načinom naplate su vlasnici malih životinja izuzeti od plaćanja. Lepo se vidi da je ovo nedovršeno.

LARYBG
07.04.10., 11:55
moj pas nije cipovan :)

ganjachica zmajeva
07.04.10., 12:01
To je sigurno, treba na tome još da se radi. Očigledno je da onaj ko je pisao ovo nije upućen u stanje egzotičnih životinja.
Jednostavno treba da se napiše poseban zakon za pse i mačke i poseban za ostale životinje. Mada ne vidim šta bi dobila plaćenjem bilo kolike takse za egzotične životinje.

Lary, ja sam htela da čipujem moju mačku jer je mnogo lepa i sve komšije je šmekaju da je maznu, ali mi ne pada na pamet da plaćam ovoliku taksu na nju.
Na veterinarskom fakultetu sterilizacija je besplatna uz obavezno čipovanje. Bilo mi je čudno, eto sad vidim zašto je tako.

LARYBG
07.04.10., 12:03
ma sad ne mozes da vakcinises psa a da ga ne cipuju, srecom meni je drugar veterinar, ali krisi zakon vakcinise ne cipovanu zivotinju :)

LemyKadir
07.04.10., 12:04
koja smejurija... Ne vredi, sad mora da nabavim barem 2 tigra da drzim u dvorishtu pa chikam posle da mi udju da popishu zivotinje... xD

Geni
07.04.10., 12:05
Ajde da se vratimo mi na probleme sa našim životinjama. Tu nema vakcinacije ni sterilizacije ni ostalih stvari gde se unose u bazu. Kako će se ovo odraziti na egzotične životinje je pitanje ovde.

ganjachica zmajeva
07.04.10., 12:05
Ni kod jednog privatnog veterinara mi nisu tražili da čipujem mačku, ali je sterilizacija 4500 din :eek:

edit: nemam pojma, jer stvarno ne znam kako će da popišu sve životinje. Kada bih morala, platila bih taksu jer imam jednu iguanu i jednu tarantulu, ali kako će ljudi koji imaju po 200 i više tarantula da plate po 500 din za svaku? To je suludo.
Mislim da je ovo kao što si rekao neko napisao za pse i mačke i onda samo dodao u nastavku ".. i ostale životinje" jer bi se onda narod bunio zašto samo za njih i šta je sa pitonima koji su tako strašni i opasni ...
Nadam se da će se ovaj "zakon" još razraditi.

spiderboy
07.04.10., 12:10
ovde problemima još nije kraj,jer takim odlukama će se upravo postići suprotno,što znači ako taksa bude obavezna,siguran sam da će mnogi nesavesni vlasnici radije da ostave psa ili mačku na ulici nego da plaća nešto za šta ništa ne dobija zauzvrat

ganjachica zmajeva
07.04.10., 12:23
Pazi, ako se stvarno uvedu kese i ostalo po ulicama i ako se stvarno srede azili platiću porez. Ali ne dok detaljno ne proučim temu, jer koliko znam mi već preko infostana plaćemo nešto što se zove "zelene površine" ili tako neka nebuloza i održavanje zgrade ili neko čišćenje. Šta, ove pare koje dajemo za infostan će da idu na čišćenje od ljudskog smeća, a od takse na čišćenje izmeta? Ne razumem.
I kolika god da je taksa radije ću je platiti nego izbaciti životinju. Ali ću zato gledati da je ne plaćam što duže mogu :D

ssavic
07.04.10., 12:28
Moj pas prlja trotoar i zaista treba plaćati taksu da bi to neko očistio (i u 80% kafića postoji baba sera)

Da, ali onda ni ja vise necu da cistim za njim, nego kad se po**re onda cu, kad sam lepo platio, to da ostavim na sred trotoara pa da cisti taj koga placam. Pa nije ni to resenje... Daj bre kolike su nase plate, a ja jos treba da odvojim 50-ak evra dok poplacam poreze na sve pse i mace koje imam. Sta treba da radi covek koga znam, drzi odgaivacnicu i ima oko 100 pasa, covek zivi od toga, ali mislim da bi posle ovakvog zakona mogao samo da je ugasi. 1000 din je stvarno mnogo! Za bilo koju zivotinju, i sta mi pruzaju za uzvrat, nista!

barakuda
07.04.10., 12:34
ganjachica zmajeva (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=1512) ti o svemu ovo pricas kao da ce taj porez da ide stvarno za dobrobit zivotinja. Svi znamo gde zivimo i gde ce ove pare da zavrsavaju, a da narod placa Vladarima vile, audije, sekretarice... nece da moze, bar ne kod mene.

Za sada je samo Beograd zahvacen, ali prosirice se to vrlo brzo, pa onda poceti i da se povecavaju takse.

Ma sto si manje povezan sa ovom drzavom, to ti je bolja sansa da nebudes opljackan, tako da povezi se samo tamo gde je neophodno, ostalo sve teraj u qrac. Nepustaj nikog u kucu, kad te pita sta imas od zivotinja "Nemam nista, sada stvarno zurim, dovidjenja"

IV@N
07.04.10., 12:36
au.......koja svinjarija,nadam se da ce biti kao i sa ostalim zakonima....samo na papiru,a i koji ce to posao biti da se proveri ko sta ima i da se popise,neverujem da ce to da zazivi,ili ce biti kada uskoro bude popis stanovnistva:"dobar dan,dobar dan,da nemate neku zmiju aligatora,anakondu ili zmaja?" xD

nek se oni manu corava posla,gledali animal planet pa se sada bave budalastinama,pored mnogo vecih problema kojih imaju u drzavi.....starsno,bem ti drzavu.

Laki90
07.04.10., 12:49
koja smejurija... Ne vredi, sad mora da nabavim barem 2 tigra da drzim u dvorishtu pa chikam posle da mi udju da popishu zivotinje... xD


Ma mozda popisu od spolja nego postansko sanduce u koje treba da stave uplatnicu stavis na sred dvorista i pored tigrove XD:club:

Ja mislim da ce to placanje da zazivi u vecim gradovima a kod mene u kovinu recimo mislim da samo ja imam zmije :D ali samo tiho da ne cuje neki komunalni inspektor pa da me juri da mu platim posle :D hahahahah mamicu im lopovsku.........

npetrovic
07.04.10., 12:53
A kako ce utvrdjivati koja je zivotinja kastrat a koja ne (cena za kastrate 500din), ja to vidim ovako: oformice se ekpertska grupa komunalnih pandura koji ce po kucama opipavati genitalije zivotinjama da bi se utvrdila visina takse :)
Lopovska drzava ,lopovsko drustvo, lopovski narod , samo da se sto vise pokrade.... Na srecu kod nas svako cudo traje do tri dana....

Soulfly
07.04.10., 13:05
Da ide novac tamo gde treba pa ajde i da prodje za pse, ali naravno da ne ide.
A ako stvarno pomisle da ce uzeti neke pare na zmije mogu samo da mi poljube vrata.

ganjachica zmajeva
07.04.10., 13:22
Pa da, ja pričam o svemu ovome u teoriji, jer je još uvek teorija dokle god mi ne stigne uplatnica. Praksa je nažalost nešto sasvim drugo. U mom kraju ne postoji ni jedna kanta za đubre, tako da sumnjam da će se ovde baš bahćati sa kesama za pse. A što se tiče egzotičnih životinja ovde možemo samo da ispoljavamo svoje trenutno nezadovoljstvo jer još uvek ne znamo šta su tačno smislili. Mene brine što svuda u tekstu pričaju u jednini "ne odnosi se samo na vlasnike pasa i mačaka, već na sve Beograđane koji u stanu ili kući drže životinje - majmuna, pticu, morsko prase, kornjaču, ribicu, iguanu, zmiju..." a to je stvarno ... besmisleno.

zarko
07.04.10., 13:25
ako se ne varam pre jedn o10ak god radikali su predlagali taksu na pse...ali od tog nije bilo nista.
kao luksuz :)

Cold_Beer
07.04.10., 13:41
Cist bezobrazluk!! Mogli su da smisle neki pametniji nacin da ukradu te pare od naroda. Ako dodje do toga,najbolje bi bilo da se svi skupimo sa nasim zivotinjama i da ih popustamo ispred skupstine,pa neka se malo oni brinu o njima.

silwert
07.04.10., 14:15
ja nosim aq ispred ako mi stigne neka uplatnica i to sa tovljenim saranom kojeg spremam za post i ima da ga pojedem kao susi na ocigled svih tako cu i sa ciklidima

Geni
07.04.10., 14:32
I upravo je protumačeno da životinje koje nisu u evidenciji poput hrčaka neće imati taj namet. Pošto je rečeno da se to sprema i za ostale životinje sada je samo pitanje da li se čeka da budu u nekakvoj evidenciji ili se prećutno skidaju sa liste. U svakom slučaju ja nikada neću ni jednu svoju životinju staviti na neki spisak, ko zna šta sutra nekome može da padne na pamet.

barakuda
07.04.10., 14:44
ja nosim aq ispred ako mi stigne neka uplatnica i to sa tovljenim saranom kojeg spremam za post i ima da ga pojedem kao susi na ocigled svih tako cu i sa ciklidima

Kao u filmu A Fish Calle Wanda kad Otto jede ribice

http://www.youtube.com/watch?v=MP6WlnIQf4U prebaci na 2:00 :p

gava
07.04.10., 14:47
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=04&dd=07&nav_category=12&nav_id=422780

Geni
07.04.10., 14:49
Da znam, imao si pre i ovo http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=04&dd=07&nav_id=422839 i ovo http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=04&dd=06&nav_id=422594

I jasno se govorilo da tu spadaju i papagaji, gmizavci i tako to.

Tek sada se priča da oni ZA SADA ne spadaju jer nisu u evidenciji.

ganjachica zmajeva
07.04.10., 15:50
"Jedina zakonska obaveza koju su vlasnici kućnih ljubimaca do sada imali je godišnja vakcinacija ljubimaca protiv besnila, što košta 800 dinara. Mislim da i ovih dodatnih 500 dinara godišnje neće biti veliki izdatak", smatra Terzin.

Hahaha ... a životinje žive od vazduha

marko_pa
07.04.10., 15:52
Pokusali su i sa tv pretplatom. Dodjoh do 20ak crvenih "duga".
Sada jos i ovo. Idem u zatvor, necu da placam!!!

Soulfly
07.04.10., 16:43
E, a jeste li culi da cemo dobiti 1000 evra od akcija!!! :D

nenad
07.04.10., 16:50
Pa za to nas nisu slagali. Ja sam podigao mojih 1000e još pre 2-3 meseca. I spreman sam da se odreknem tih para zarad plaćanja poreza na moje zmije.

ganjachica zmajeva
07.04.10., 16:55
Haha ... možda treba tako da se postavimo, odrećićemo se SVIH svojih akcija ako ne moramo da plaćemo taksu na životinje.

silwert
07.04.10., 18:00
Službeni list Grada Beograda, br. 60, 28.12.2009. godine.
List možete skinuti ovde ako želite više detalja:
SL BR. 60
Na 49 strani piše:

Tarifni broj 16

1. Za držanje kućnih i egzotičnih životinja, utvrđuje se komunalna taksa u godišnjem iznosu, i to:

1a) za držanje kućnih životinja – pasa i mačaka u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja
– po psu 500,00 dinara
– po mački 500,00 dinara

1b) za držanje nesterilisanih pasa i mačaka u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja
– po psu 1.000,00 dinara
– po mački 1.000,00 dinara

1v) za držanje egzotičnih životinja u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja
– po životinji 500,00 dinara.

2. Obveznik takse iz podtački 1a) i 1b) ovog tarifnog broja je pravno i fizičko lice, koje je kao vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke, evidentiran u jedinstvenoj bazi podataka Ministarstva poqoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za veterinu, o broju registrovanih pasa i mačaka na teritoriji Republike Srbije, za grad Beograd. Obveznik takse iz podtačke 1v) ovog tarifnog broja je vlasnik, odnosno držalac egzotične životinje utvrđen rešenjem nadležnog ministarstva.

3. Obveznik takse iz ovog tarifnog broja je dužan da taksu plati u roku od 15 dana od dana dostavljanja obaveštenja za plaćanje lokalne komunalne takse iz ovog tarifnog broja.

4. Kontrolu naplate takse iz ovog tarifnog broja vrši Sekretarijat za komunalne i stambene poslove Gradske uprave grada Beograda i Veterinarska stanica Beograd.

5. Komunalnu taksu ne plaćaju vojne ustanove, organi unutrašnjih poslova i slepa i slabovida lica za pse vodiče.

Član 6.
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu grada Beograda”, a primenjuje se počev od 1. januara 2010. godine.

Skupština grada Beograda

Broj 43-1178/09-S, 28. decembra 2009. godine
Predsednik
Aleksandar Antić, s. r.

LARYBG
07.04.10., 18:14
ma ovaj zakon ne moz prodje kad bi svi ljudi koji i maju ljubimce izasli na ulice bilo bi gore nego 5oktobra :)

Geni
07.04.10., 18:31
Pa lepo pise ko je obveznik, onaj ko je upisan u evidenciju. Mi nismo samim tim i nemamo obavezu da ista placamo.

$Daconi... :)
07.04.10., 18:49
REVOLUCIJA!!!

LARYBG
07.04.10., 18:55
Pa lepo pise ko je obveznik, onaj ko je upisan u evidenciju. Mi nismo samim tim i nemamo obavezu da ista placamo.

a sta bi bilo kad bi saznali da imas zivotinje a da ih nisi prijavio, bilo bi #####ano ,ne placas porez... te koji ne placaju najvise jebu ,bolje coveka da ubijes bolje ces da prodjes

dule87
07.04.10., 19:00
Sto se mene tice ovo i nije toliko losa ideja, samo sto je realizacija nesto drugo, i tok tovca nesto trece..
Kvazi svi nesto vole pse, a puni su gradovi pasa lutalica, niko (cast pojedinicima) ne zeli ni da udomi nekog, ni da pomogne takvim psima...
Ovako su bar natjerani. Ovakve i slicne takse postoje i kod registracije motornih vozila (motora) za koje cisto sumnjam da prljaju okolinu vise od pasa.., po meni i rasni psi spadaju u luksuz kao i auta ili cigare, tako da mora nesto i tu drzava da usicari. Da se mene sta pita, ja bih one koji usvoje psa ili macku iz centra/azila, oslobodio taksi...

LARYBG
07.04.10., 19:09
pa ne radi se ovde o novcu ko za psa ili dva ne moze da plati 1000din godisnje ali za sta dajes novac. u nemackoj placas dosta za psa ali u nemackoj ne mozes da zgazis govno, nego svaki dan ta njihova sluzba pokupi toliko i toliko tona govana, i jos ga iskoriste za djubrivo... e to treba da se placa a ne ovo placas ne znas ni sam za sta!

Bifrost
07.04.10., 19:53
Meni i dalje nije jasno kako grad moze da donese odluku....

Geni
07.04.10., 19:56
Lokalna samouprava bif, grad moze da donosi svoje propise i da propisuje poreze i nadoknade.

Chobi
07.04.10., 21:19
A bas sam neki dan gledao film Battle in Seattle :)

Na ulice!!!

Kako uopste zamisljaju da obelezavaju ostale zivotinje...
Mislim da od toga nema nista sto se tice neregistrovanih zivotinja, jedino da ne cimaju pet-shopove...
A ona ideja da prijavimo svoje zivotinje zbog popisa/preseka, bas i nije pametna u ovoj drzavi, kad slepci smisljaju ovako nesto...

Lady A.
07.04.10., 21:34
Ma ajde, kao da ce biti nesto od toga! Vidim pola drzave su pohapsili zbog neplacanja RTV pretplate! :D
Ko se upeca-upecao se! :D
Ja im nista ne placam, ni za pse, a kamoli za ove sitne zivotinje! Malo li je, ako imas vise pasa i macaka, pa svake godine...!
A neko je rekao da je luksuz drzati rasne pse. Jeste ali ne u zemlji Srbiji!!! Svuda preko ces psa da platis bar troduplo vise nego kod nas! Tako da nasi odgajivaci mogu jedino da postanu humanitarne organizacije posle ovih taksi! A kod nas svi dodju da kupe pse jeftino i jos treba da placamo takse! Samo ne znam za sta! :mad:

ivborosa
07.04.10., 23:11
joj vidim da je kod vas u drzavi isto shranje ko i kod nas....koma....sam gledaju kak bi si pokrali sto vise love i onda od jadnih gradjana uzimali sve da pokriju zlocin....

tak je isto i kod nas....donjeli su miljune zakona o standardima ali to niko ne nadgleda i ne provodi...
onda je bio izglasan neki popis i sve se cinilo savrsenim da bi nakon par mjeseci zabili nož u ledja ljudima i na snagu je stupio novi zakon koji kaze da se u Zagrebu i neznam di nesmiju držat opasni ljubimci što uključuje zmije, pauke, neke vrste pasa...pa onda da se nesmiju razmnožavat pa kaj ja znam kaj sve ne....
tak da se opce nebi cudio da ovo sranje s naplatom i kod nas uvedu...iako mislim da ce prije toga doc novi zakon da nam daju poticaje u iznosu 10 eura za svaku egzoticnu zivinu da bi nam nakon par mjeseci uzimali po 1000 eura....po meni ta politika u drzavi je totalno jadna i beskorisna...jedino politicari profitiraju....

i njih ne brine kriza i nezaposlenost...njih brine kaj neki zaljubljenik doma ima ribicu ili pauka,i kak bu ju ga oderali i veći dio metnuli sebi u džep, mislim ko je tu lud ...
svaka rasparava oko politike u RH mi je totalno beskorisna, nikad nama neće bit bolje

Rokerka
08.04.10., 10:01
Nema pojma da ce te pare zaista otici u neki azil, jedino u neciji dzep! Koliko azila prima svakakve vrste pomoci, a kad odes kod njih, shvatis da psi bolje zive na ulici, a "vlasnicima" azila ne fali nista (fizicki). Lepo je jutros rekla Jelena Tinska da ce ljudi tek sad krenuti da izbacuju, umesto da usvajaju zivotinje! Zaista smatram da ne bi trebalo da se uvodi nikakav porez za drzanje zivotinja, pogotovo da placaju ljudi koji su te zivotinje udomili i tako "olaksali" gradu (sto takodje kaze Tinska). A to sta ja nisam udomila zivotinju iz azila, vec sam je uzela direkto sa ulice, to nista?! Ja nisam olaksala gradu?! A sto se tice "prljavog Dorcola", kako kaza ganjachica zmajeva, -lepo uzmes kesu, pa pocistis za svojim psom, kao sto bi to radio u svom dvoristu! Sto se mene tice mogu samo da mi pljunu pod prozor (da ne budem bezobrazna, pa kazem nesto drugo)!:finger:

lesa
08.04.10., 10:03
kad mi drzava bude dala kes da kupim nekog ljubimca od njihovih para tad cu i da im platim do tad nista.:)

Geni
08.04.10., 10:08
Ajde bar da, za razliku od njih, prestanemo da koristimo termin životinje kada mislimo na nešto što kači samo pre i mačke. Kakvo izbacivanje tarantula na ulicu, kakvi azili za agame, kakvo udomljavanje smukova koji su nađeni na ulici. I to su životinje i to baš one kojima je ovaj forum namenjen.

Poisonous-sting
08.04.10., 14:06
Ma #####i vas psi bre! Upropastili ste sajt! Ne smarajte nas viseeeeeeeee!

Dusan1992
08.04.10., 14:14
Ma #####i vas psi bre! Upropastili ste sajt! Ne smarajte nas viseeeeeeeee!

What the fuck is wrong with you

Geni
08.04.10., 14:17
Ajde da ne idemo dalje sa ovim. Zamolio sam zdravkonykotez-a da ne napada korisnike tim tonom već da ako mu nešto smeta to lepo i kaže. Delimično se i slažem sa njim u ovom slučaju jer je konstantno pominjanje pasa i mačaka u ovom kontekstu potpuno skrenulo temu sa problema takse za egzotične životinje a time bi ovaj forum trebalo da se bavi. Svi mi verujem imamo razumevanja za vlasnike pasa ali za to postoje gomile foruma koji se već uveliko time bave a mi ovde moramo da se malo pozabavimo ovim 'našim' delom jer to niko drugi sigurno neće.

terarista
08.04.10., 14:53
a mi ovde moramo da se malo pozabavimo ovim 'našim' delom jer to niko drugi sigurno neće.

Slažem se.

Problem je što su "egzotične životinje" kategorija "sve ostalo", pa šta god da se primeni na tu (jednu) kategoriju, ne valja. I to je OK, egzotičnih životinja ima znatno manje nego pasa i mačaka, i grananje na neke klase bi iskomplikovalo stvari. Nije tu rešenje plaćati ni po životinji (tarantule, ribice, sitni sisari), ni po vrsti, ni po dužnom metru (zmije :D:D) ni po težini itd.

Ja sam protiv poreza na naše životinje jer ne smetaju ama baš nikom, ali jesam za neki vid kazne ako nekog, pa čak i vlasnika, na bilo koji način ugroze. To mi deluje da je fer - ako već čuvaš životinju koja ne prlja ulicu, ali ako ti pobegne, pa nekog uplaši / ujede / razmnoži se i postane invanzivna vrsta, e onda to nije OK. A mislim i da bi (oštrije) kazne možda odvratile nekog da na ulicu namerno pusti velikog udava i tako ga pošalje u sigurnu smrt.

Kako god, bio bi baš veliki uspeh da ova zajednica, ako je ikako moguće, predloži nešto i nekako taj predlog "doturi" do nadležnih. Bolje da mi sami uređujemo svoje dvorište, nego da nam drugi određeje šta i kako.

Nemanja
08.04.10., 16:08
Ma #####i vas psi bre! Upropastili ste sajt! Ne smarajte nas viseeeeeeeee!

Kao prvo, ovo je forum, ne sajt. Ukoliko ti se ne dopadaju postovi, niko te ne tera da ih citas. Pre bih rekao da ti upropascavas forum, ne mi. Ne znam da li si vidovit, ali niko drugi sem tebe se nije pozalio da smaramo. Samo za jednu stvar si u pravu, ova tema je otisla mnogo ka psima i mackama.

Na temu: Geni, koliko sam shvatio iz tvojih postova, oni zele da naplacuju taksu, a ne spominju "nulto stanje"?
Je l zna mozda neko kako to napreduje i da li se negde spominje da ce ga uskoro biti?

Samo mi je zao sto je ovo jos jedan nacin da neko zaradi dosta novca a ne da unapredi nesto. Ovo "naplacivanje luksuza" bih jedino podrzao kada bi taj novac otisao u unapredjenje standarda drzanja zivotinja i kada bi kao sto je u HR uradjeno (verujem da ni to nije nesto posebno, ali je svakako lepa zamisao) postavili odredjena pravila drzanja zivotinja. Lepa bi zamisao bila kada bi se placala taksa, ali da taj novac odlazi recimo na kupovinu protivotrova i obucavanja nekog medicinskog osoblja kako reagovati pri tretiranju ujeda otrovnica, ali sve je to samo jedan lep san.

Edit: Ne znam kako ali prvobitno nisam video poslednja dva posta...

Geni
08.04.10., 16:18
PA sada, posle ovoga, neće ga biti. Mora prvo ovo da se reši. Oni su kao obveznike plaćanja ove takse naveli vlasnike životinja koji su upisane u evidenciju. Kod pasa i mačaka to je već poznata evidencija koja se pravi kada se životinja vakciniše ali kod naših životinja to bi trebala da bude ta buduća evidenija gde bi mi te životinje prijavili. E pa onda nas čeka 500 dinara po životinji i ja prvi ne prijavljujem ništa. Lepo su napravili situaciju da niko neće da prijavi svoje životinje i to verovatno namerno, da bi sutra rekli da svako ko ima egzotičnu životinju je ima nelegalno a naravno da će biti nelegalna kada su propisali da je legalna samo ona koju prijaviš i plaćaš 500 dinara godišnje za nju.

Zanimljivo da vlasnici ribica i ptica nisu ni po jednom osnovu ovde uključ-eni jer za njih i nije predviđena ni buduća evidencija.

Videćemo kako će se to razvijati.

LARYBG
08.04.10., 16:19
pa ne verujem da ces za svaku ribicu pojedinacno placati 500din....

Geni
08.04.10., 16:21
A gde piše da je drugačije?

LARYBG
08.04.10., 16:25
ako je tako to je nesto najgluplje sto sam cuo, zakon za cirkus , neko ce da mi dolazi kuci da mi broji gupike :)
oce li se i lateralisi placati?

Nemanja
08.04.10., 16:32
Samo se pitam ko ce da roni po privatnim vestackim jezerima i da broji sarane... :D
Dakle, sve se svodi na to da su nasli nacin da uzmu maksimalu kolicinu novca.

ivborosa
08.04.10., 16:44
bas sam si malo razmisljo, sto bi bilo da taj zakon uvedu i kod nas i mislim si imam 4 pauka i zmiju pa nije to tak strasno...a onda se sjetim da u inkubatoru imam pa brat bratu jedno 1500 tarantula i razmisljam si koja bi to pozamašna cifra bila....mislim d abi samo od mene država izašla iz krize i bila bar na pozitivnoj nuli....

jos ak se na svakog žohara i cvrčka plaća tak nekaj pa di bi im bio kraj....

mislim da sljedećih 157 života nebi otplatio dug hehe....
baš jadan i glup zakon

spiderboy
08.04.10., 19:04
vidiš naši političari ne gledaju na to kao glup zakon,nego ajde da donesemo neke zakone,da bi ljudi videli da oni nešto rade,a da li taj njihov "rad" uopšte ima smisla,ne bih rekao,sve se svodi opet na uzimanje novaca ni za šta,ne treba da vas čudi,ceo državni vrh je pun lopurda,i ne treba da nas čudi u zemlji gde je zakonski dozvoljena kradja da 20000 din vrednosti,o čemu tu pričamo onda...
ovim načinom samo hoće opet po ko zna koji put da izvuku neku kintu a da ne dobijaš ništa zauzvrat

ganjachica zmajeva
08.04.10., 20:31
Problem je to su oni koji su doneli ovaj "zakon" ostali nedorečeni.
1. Nisu rekli šta se tačno dobija za te pare, spominju azile, parkove za šetnju pasa - ne vidim kakve to veze ima sa egzotičnim životinjama. Kao ni moji ljubimci, sumnjam da se ičiji egzotični ljubimci šetaju po parkovima.

2. Nisu rekli kako će da popišu egzotične ljubimce što dovodi do toga da ne znam kako će poslati uplatnicu vlasniku kada nemaju podatke.

3. Nisu striktno rekli da li će se taksa naplaćivati po jedinci ili nekako drugačije. Da, spominje se jednina, ali mi izgelda kao da svi izbegavaju tu temu jer ni sami nisu sigurni.

Iz ove tri stavke je očigledno da idu naopakim putem - dajte nam pare i onda ćemo videti šta ćemo da radimo sa njima.
Za pse i mačke je zaista lepo što će se sagraditi azili (opet, u teoriji), ali teraristi ne mogu mnogo toga da urade po ovom pitanju dok se na ove tri stavke ne dobiju konkretni podaci.

Lady A.
08.04.10., 21:16
Ljudi ovaj zakon ce se i sprovesti SAMO na pse i macke. Zivi bili pa videli. :D
Oni su rekli da ti sam moras da odes da prijavis ako imas nesto od ostalih zivotinja. Tako da ce platiti samo onaj ko ispadne lud i ode sam da se prijavi i plati (a bice ih sigurno). Kao i za RTV pretplatu. :cool:

ganjachica zmajeva
09.04.10., 10:58
Upravo me je mama probudila da mi javi divne vesti jer zna koliko sam se iznervirala oko svega ovoga i htela sam prvo sa vama da podelim. Upravo su na vestima javili da će se ovaj zakon odnositi samo na pse i mačke i da oni koji su udomili psa ili mačku sa ulice neće plaćati porez.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/184278/Izuzeti-od-takse-na-ljubimce

Lady A.
09.04.10., 11:12
Ha! A sta sam rekla! :cool:
Pa nije bilo sanse da se to sprovede na druge ljubimce.

Geni
09.04.10., 11:45
Džabe sve to kada u zakonu i dalje piše:

Obveznik takse iz podtački 1a) i 1b) ovog tarifnog broja je pravno i fizičko lice, koje je kao vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke, evidentiran u jedinstvenoj bazi podataka Ministarstva poqoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za veterinu, o broju registrovanih pasa i mačaka na teritoriji Republike Srbije, za grad Beograd. Obveznik takse iz podtačke 1v) ovog tarifnog broja je vlasnik, odnosno držalac egzotične životinje utvrđen rešenjem nadležnog ministarstva.

To što oni to neće primenjivati je druga stvar ali svaka naredna akcija popisa egzotičnih životinja će imati i ovo nad glavom. To što sada nema spiska egzotičnih životinja ne znači da ga neće biti a onda postoji i zakonski osnov da se svaka taksira sa po 500 dinara.

ganjachica zmajeva
09.04.10., 12:08
Ne znam, možda treba vremena da se promani zakon. Otkud znam. Sve u svemu mislim da mnogo trčimo pred rudu.
Šta god da odluče uvek će biti nekog ko neće biti zadovoljan.

A i kao što je Lady rekla, moraš da budeš dovoljno lud da bi prijavio egzotičnu životinju, tako da ... strpljenja.

Rokerka
09.04.10., 15:24
Ja sam cula da je u toku formiranje komunalne policije i nekog vida "zivotinjske policije" (mogu misliti na sta ce to da lici!), pa me zanima opet ona prica: sta ako sad komsija prijavi da imam egzoticne zivotinje i neko od ovih "novih" organa vlasti dodje da mi kuca na vrata? I sve dok postoji mogucnost popisa egzota, a s tim i nametanje taksi istim, gde je granica? Opet ce neko reci da npr. odredjene vrste riba spadaju tu, a svi znamo koliki je zivotni vek vecine riba; hocemo onda da odjavljujemo jednu po jednu?!

barakuda
09.04.10., 16:04
Koliko ja znam nemaju prava da ti upadaju u kucu, bar ne bez tvog poziva ili nekog posebnog naloga ili neke ekstremne situacije.
Ja da se nadjem u takvoj situaciji da uniformisano ili bilo koje drugo lice trazi da udje u kucu kulturno bi pitao o cemu se radi, odgovarao da nemam nikakve zivotinje i sve to zavrsavao sa "Jako sada zurim, nemogu da pricam, stvarno moram da idem, dovidjenja" i sto pre gledao da zatvorim vrata.
E sad to je u teoriji, kako bi se to stvarno odvijalo u praksi ko moze da pretpostavi, gledas da se prilagodis situaciji, ali kakva god da je, insistiraj da ih nepustas unutra i da nemas vremena.

Lady A.
09.04.10., 16:29
Ljudi moji, pa kod nas se ne sprovodi ni ono osnovno sto stoji u zakonu, a vi se brinete dal ce neko da dolazi da vam kuca na vrata zbog necega sto se uopste nece ni primenjivati? :D
Pa to i ako udje jednom u zakon, mocice da se okaci macku o rep, jer se ni tad nece sprovoditi. Znate li vi koliko stvari stoji u nasem zakonu vezano za zivotinje, a nikad se nije sprovodilo?? Ja kad sam citala zakon o dobrobiti zivotinja, umrla sam od smeha! Pa nista odatle se ne sprovodi.
I da-bice komunalna policija, ali nema veze sa zivotinjama. Oni ce raditi isto sto su komunalni inspektori do sada (uglavnom vezano za ulicnu prodaju i ostalo).

Aleksa
09.04.10., 17:01
kakva smo drzava...ove godine ce biti porez 500 i 1000 dinara...a za par godina po 5000...kao i za sve ostalo...jer kako kazu moramo da pratimo evropu...i po cenama...

Pedja
09.04.10., 22:26
Problem oko nultog stanja i poreza mislim da je sledeci...

Nulto stanje treba da sprovede Ministarstvo za zastitu zivotne sredine, a porez je nametnuo grad Beograd.To su dva odvojena pravna lica.

Ovi iz ministarstva bi sigurno rekli ,mi nemamo nista sa gradom i porezom, mi samo hocemo da izvrsimo evidenciju. A posle ti dodje grad da naplati porez.

Mislim da oko ovog poreza grad i ministarstvo nisu uopste medjusobno kontaktirali.A ta nekoordiniranost upravo gura ljude u ilegalu.Do juce bi svi na jedan prijavili sve sto imaju, a vec danas se situacija obrnula.

Geni
09.04.10., 22:31
Upravo je to i problem. U zakonu je jasno rečeno da su svi sa liste ministarstva obveznici plaćnja ovog poreza pa sad ti se upi[i na listi ako smeš. Toliko naše borbe za uvođenje ovog našeg hobija u neke legalne tokove i neka vrsta pravnog formata u kojem bi se našli i sve ode u vodu i vraćamo se na početak.

Sada ne verujem da će i 10% nas pristati na popis zbog straha da nam sutra ne stigne uplatnica na kućnu adresu. Mene bi čekalo jedno 50.000 dinara a to nikako ne želim ;)

StevaNS
10.04.10., 16:43
Hehe... neko se pita kako ce na naprave popis. Evo neko vec trazi da se jave svi vlasnici ezoticnih zivotinja radi snimanja emisije. Zvuci mi kao Macentyre's Big Sting kada hvataju lopove tako sto ih pozovu na kviz. :)

Stiv
10.04.10., 16:51
i ja sam odmah pomislio na popis cim sam video temu!Haha mozda i nije ono sto mislimo!;)

Geni
10.04.10., 17:54
Hehe... neko se pita kako ce na naprave popis. Evo neko vec trazi da se jave svi vlasnici ezoticnih zivotinja radi snimanja emisije. Zvuci mi kao Macentyre's Big Sting kada hvataju lopove tako sto ih pozovu na kviz. :)

I to u svim forumima. Te poruke su sve obrisane taj a korisnik ako stvarno zeli da stupi u kontakt sa vlasnicima neka sledeci put pokaze malo vise postovanja i neka postavi potraznju u male oglase umesto da spamuje ceo forum.

Bifrost
10.04.10., 18:52
Hehe, da jesi video ono... Nista nije objasnila niti rekla... Tako da onaj ko zove taj broj ne zna tacno zbog cega zove... Aj sto smo imali par botova to da rade, nego sad izgleda poceli i ljudi da se ponasaju ko bo2ovi hehe.

Geni
10.04.10., 19:00
Ono je stvarno bilo ko najveci preveranti. Jedna agencija... Americka televizija... Potrebno ke da se javite na broj... Uzas! Ni koja televizija ni ime agencije ni za sta im tacno treba. A tek forma... Potrebno je da se javite umesto molimo zainteresovane da se jave.

Pobrisao sam sve za svaki slucaj.

gordond
12.04.10., 11:07
Ma mozda je neko napravio novi nalog pa nas zeza;)

Geni
12.04.10., 13:03
Nije, to bi mi trebalo 3 sekunde da provalim ;). Stvarno je neka agencija, mrzelo me da kopam dalje, imaju slovenačku adresu i po njoj sam ih i našao. Međutim, čim ja moram da ulazim u registraciju tog naloga, da vadim adresu, da po domenu radim pretragu da bi video ko su - tu nešto ne štima.

D@nijel
12.04.10., 13:47
Ma to su sve licimuri.

geko
17.05.10., 20:13
ma sviraju onoj stvari
nema nista od toga
vise mi se isplati da svaki mesec kupujem novog kucnog ljubimca nego da im placam taksu

Miluttin
18.05.10., 14:50
Odbacen je i zvanicno predlog ovog besmislenog zakona! :icon_cheers:

MRGooD25
19.05.10., 00:37
Hvala bogu pa su se i oni dozvali pameti! :D

silwert
19.05.10., 07:57
konacno nesto lepo da se dogodi na ovo ruzno kisovito vreme