PDA

Pogledaj punu verziju : Početnik totalni



valdevit
13.04.10., 21:41
Već godinama hoću da gajim mrave,al nikako nisam mogao da nađem pravu osobu koja će me uvesti u taj svet :)

Rešio sam da pokušam ovde,pošto vidim da ima dosta poznavalaca koji su voljni da pomognu nama početnicima :)

Iz Beograda sam i hteo sam da uđem u ovu priču,al me interesuje gomila stvari,kao što su:gde da nabavim opremu,gde da nabavim mrave,čime da ih hranim,koliko mi prostora treba... i naravno,koliko to sve može da me košta :confused:

Bifrost
14.04.10., 00:45
Pa ne treba ti bas puno od opreme. Mravarijum mozes lako da napravis od maltera ili gipsa http://www.anthillwood.co.uk/formicariums1.htm .... Jedino da nadjes marave je pitanje kako... Traba ti kraljica, i ne mozes se naci bilo koja vrsta kad god hoces, moraces slucajno da naletis ili bas da trazis neku... A mravi jedu svasta, od vode pomesane sa medom, do semenki pa cak i drugim insektima...

BTW: Odlican avatar ::D

valdevit
14.04.10., 11:07
Hvala na odgovoru.

Imam u kraju neku prodavnicu egzotičnih životinja.Nadam se da on ima neki odgovor,gde mogu da nađem mrave:)

Ako neko ima još predloga i odgovora na moja pitanja,neka piše...

Dahaka
14.04.10., 13:47
Код нас нема продавнице која то продаје.

А кад анбавиш матицу онда ће мо ти рећи шта да јој даваш да једе. То није никакав проблем.

набави ексотичну врсту мрава из разлога јер нема период хибернације...

valdevit
14.04.10., 14:48
Da,znam da treba negde da nabavim mrave,samo ne znam gde da ih tražim i kako da prepoznam koja je matica :confused:

Moram i neki mravarijum da napravim,al da ne bude mnogo veliki...

Dahaka
14.04.10., 16:27
Прво набави матицу па све иде на основу тог.

А матица се разликује тко што јој је абдомен (стомак) много већи неког код мрава радника.

Баш се разликује. Очигледне су разлике.

А можеш да је тражиш сада у прољеће биће их свуда. Прегледај тороаре и неке равне површине, локве и то предвече и изјутра док је сунце слабог интезинтета.

valdevit
16.04.10., 21:53
danas sam video 2 mravinjaka.Mravi su bili totalno crni,osrednje veličine.Dosta njih je bilo van mravinjaka,od toga gomila mrava je bilo iste veličine i svega,2,3 su bili veći tj.glavati mravi.

Šta ja sad tu treba da uzmem???

DigiNS
16.04.10., 22:24
Cim vidis neke mrave sa krilima znaci da je svadbeni let u toku ili se pripremaju ali pazi SAMO mravi isti takvi ali bez krila su kraljice i to oplodjene e to ti trazis kontas?

valdevit
16.04.10., 22:29
Da.Napokon sam skapirao.Sad samo tako nešto treba naći :)

Dahaka
17.04.10., 10:02
Cim vidis neke mrave sa krilima znaci da je svadbeni let u toku ili se pripremaju ali pazi SAMO mravi isti takvi ali bez krila su kraljice i to oplodjene e to ti trazis kontas?

Баш тако.

А то је највјетоватније био Camponotus неки.

DigiNS
18.04.10., 23:50
Баш тако.

А то је највјетоватније био Цампонотус неки.

Hmm nije Camponotus nego lasius flavius kojeg sam ja uhvatio danas i to 5 kraljica @valdevit al da si iz NS doneo bih ti 2 kraljice da zapocnes svoju koloniju :) ako budem u BG javim ti :D

Moja greska izgleda da je camponotus americanus po boji jer lasius flavus je kasnije :)) ja se izvinjavam :))

Dahaka
19.04.10., 00:16
Camponotus americanus не живи код нас.

А Lasius flavus је жут мрав.

DigiNS
19.04.10., 01:10
onda je flavus to sto sam uhvatio :))

Dahaka
19.04.10., 10:31
Ако ти је краљица жута то Lasius flavus није. Краљица им је тамне боје.

DigiNS
19.04.10., 11:22
Hmmm ne znam onda se predajem :) kraljica je braonkasta vise onako hmmm kao med boja samo tamnije otprilike ta nekakva boja izmedju meda i braon

Dahaka
19.04.10., 13:03
Знам шта је отприлике.

Али исто ми ти дај фотографију.

Ја сам гелдао такву матицу и она је мени била око 1цм. Е ако буде та врста онда та колонија није пуно велика и није нешто активна а и мрави су око 3-4мм. И нијесам сигуран да ли се хране искључиво вашима биљним са коријења.

Док ми не даш фотографију ништа. Све је нагађање...

,)

valdevit
25.04.10., 21:27
našao sam danas 1 totalno interesantan mravinjak.Izgleda kao vulkan.Ogroman je i u njemu bleje ogromni crni mravi.Slikaću sutra.

Jurim njihovu maticu,al nisam imao sreće danas.

Dahaka
26.04.10., 10:20
Daj fotgrafije.
Pa će mo ti reći kad je svadbeni let...

valdevit
26.04.10., 16:34
greškom sam slike snimio u raw formatu,koji sam uspeo da konvertujem u jpg i acdsee mi neda da ih resajzujem,ne znam zašto,tako da ću postaviti zip fajl,koji je težak oko 20mb i sastoji se iz 3 slike.

Nisam imao sreće,jer gotovo da mravi nisu ni izlazili jedno par minuta koliko sam stajao i čekao.Uhvatio sam jednog,makro modom,tako da se nadam da će te uspeti da ga prepoznate.

Evo fajla:
http://rapidshare.com/files/380365279/mravinjak.rar.html

EDIT:
evo vam slike.Dosetio sam se dugmeta print screen i paint-a.;)
http://img11.imageshack.us/i/80888346.jpg/
http://img687.imageshack.us/i/61524006.jpg/
http://img697.imageshack.us/i/43027586.jpg/

Bifrost
26.04.10., 17:21
neki Messor sp.

Dahaka
26.04.10., 17:28
Ja mislio kad si rekao ogroman da ima jedno 1m visine i više... Hahaha

To je anjverovatnije kao što kaže Bifrost Messor a ja ću dodati Structor... mislim da je to umpitanju...

Uglavnom u tom mravinjaku ima minimum 10matica...
Možda i nema, ko će znati...

Znači žive sa više kraljica, sakupljaju sjemenke bilja, mada i insekte i td. to su mravi sakupljači...

Sve što se nađe zavuku pod zemlju...

Oko 2000 komada je u koloniji...

valdevit
26.04.10., 17:36
da li juriti maticu,kad im je let?

mnogo mi se sviđaju,al danas nisam imao sreće ni malo,slabo su izlazili...

Dahaka
26.04.10., 17:44
Ја прочитах да им је свадбени лет у порњеће и љето.
Тако да сад ти види оћеш ли чекати...
Сваки дан ти је потенцијалан...

Ја мислим да ће у Мају морати да нађете матице. тада их највише има и љети.
Само треба мало боње гледати и активније ако се има времена...

valdevit
26.04.10., 19:41
pored tog mravinjaka prolazim svakodnevno sa kučetom i zadržim se po par minuta da vidim da li ima matica.

amilutinovic
07.05.10., 22:48
Kad sam bio klinac u selu sam video jedan "vulkan" ovih mrava od jedno 40cm u prečniku. Voleo bih da ih zapatim u dvorištu vikendice i to baš ove što jedu insekte.
Recimo da uspem da ulovim maticu, šta raditi dalje da ona napravi vojsku od milion mrava? :)
Jel dovoljno da je stavim ispod neke kutije sa malo hrane pa da ona sama napravi tu mravinjak?

Dahaka
08.05.10., 11:41
Месор не једе инсекте, али скупља мртве.

И никада неће иамти колонију од милион мрава.

А имаш их сигурно у дворишту викендице.

Мессор живи свуда.

Трба јој влага а храна није битна толико.

amilutinovic
09.05.10., 14:41
Vikendica je bila obrasla u šiblju i tek sam to skoro raskrčio pa nisam video neke zapaženije mravinjake. Želim da imam veliki mravinjak, makar veličine kao krtičnjak, pa bi ja napravio oko njega utvrđenje...

Da li messor pravi te velike mravinjake ili da lovim matice?

Dahaka
09.05.10., 23:23
Formica neka je najbolja za tako nešto.

Jedna od formica je naš šunski mrav neko ih zove i crnveni mravi...

Sevolod1488
22.12.10., 12:57
ok. i ja sam totalni početnik. mravi su me zanimali duže vreme, i konačno sam sada skupio volje i slobodnog vremena da se malo pozabavim time.

počeo sam da si mravim mravarijum (kao što je ovde bilo prikazano), sa plastelinom na staklu, pa sam sve zalio gipsom...prvih par puta i nije baš bilo najuspešnije (ili je gips bio previše gust, ili mešavina nije bila dobro zamućena, pa nisam baš bio zadovoljan rezultatima). Sada sam u nedoumici čime da obložim stranice (drvo ili staklo), i imam još nekoliko pitanja, pa ako bi neko mogao da mi odgovori...

1. Ukoliko oblošim mravarijum drvetom (osim gornje stranice koja će biti u staklu), da li postoji mogućnost da mravi progrizu kroz njega (a ako postoji, koja vrsta to radi)?

2. Brine me ventilacija...ako odradim mravarijum od drveta (5 stranica od drveta, a gornja od stakla), da li će imati dovoljnu ventilaciju (za protok ugljen dioksida), i da li je bolje da drvene panele lepim ili da kao spojno sredstvo koristim zavrtnje (kapiram da su bolji zavrtnji jer mi ostalo nešto malo kapilarnog prostora za protok gasova)?

3. koja je optimalna temperatura za mrave? pretpostavljam da im je sobna temperatura ok, ali koja im je najniža, kada im već bude frka od hladnoće, i postoji opasnost da se smrznu?

4. ima li možda neko da mi lupi neki link za literaturu o mravima ( na srpskom, engleskom ili nemačkom)?

5. da li u kolonijama postoji samo jedna matica, ili ih ima više? ne bih da napravim glupost, strpam par matica u koloniju, i one počnu međusobno da se kolju ili tako nešti... ako dimenzije i veličina mravarijuma igra ulogu u broju matica, da napomenem da je planirani mravarijum oblika kvadra dimenzija 55cm sa 100cm, a dubina 15 cm.

Dahaka
22.12.10., 15:58
Неки врсте грузу неке не.
C. Vagus и њему слични гризу.

Шарафи али не баш чврсто затегнути.

За наше мраве све температуре одгварају.

Литературе и баш нема.

Неке врсте имају 1 матицу неке више.

Sevolod1488
22.12.10., 16:37
e, hvala na odgovoru!

još samo par pitanja ako ne smaram...

1.koliki je životni vek kolonije? mislim da li se obnavlja sama od sebe (sa stvaranjem novih kraljica,...pa tako mogu da egzistiraju u nedogled, ili ipak postoji neki vremenski rok do kog kolonija živi...dve, tri, pet godina,...).

2.mene zanimaju oni malo veći mravi koji se mogu pronaći na našem područiju (crni ili crveni), što se hrane insektima, pa me zanima kako im je stručno ime, i da li oni egzistiraju sa više matica.

Dahaka
23.12.10., 11:11
Camponotus Vagus или велики црни мрав, неко га зове и руси мрав О_о и његов рођак Camponotus Herculeanus и слични су ти велики црни мрави и сви наши слични њима.

Стим што би ти они то дрво пробили преко ноћи. Они живе у дрвету као што си рекао једу инсекте мада конзумирају сокове биљних ваши или мед...

А ја сам њеђе прочитао да матица великог црног мрава живи до 30 година. Е сад они могу да имају 1 или више матица. Претежно једну.

А нијесам нигдје наишао да неки замјењују матицу стару новим, што не значи да тог нема. Мада чисто сумњам да има.

Sevolod1488
23.12.10., 11:26
aha! da, ako žive u drvetu, verovatno bi vremenom progrizli sebi prolaz i napravili haos po sobi...hmmmmm...šteta...

a oni crveni, isto malo veći? da li su i oni sličnih osobina? mada kapiram, da mogu da zatvorim ivice full u staklo, al drvo mi je nekako delovalo estetski lepše...

i još jedno pitanje... video sam na nekoj prethodnoj temi, da je lik nahvatao neke Tetramorium mrave (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=9139), izgledaju mi simpatično, pa me zanimaju njihove navike, sklonosti, i način ishrane. najradije bih držao neke mrave koji jedu insekte (naravno ne isključivo insekte, ali kapiram da i inače mravi jedu sve i svašta), da su malo krupniji, i da ne grižu drvo. pa ako imaš druže neki predlog za neku domaću vrstu koja spada u taj opis molim te da mi kažeš.

heh, i još jedna stvar...razmišljao sam da na primer te drvene ivice namažem sredstvom koje odbija mrave...pa se pitam da li bi to pomoglo i sprečilo ih da kopaju kroz drvo?

###., znam da sam možda malo dosadan, ali dugo godina sam želeo da držim koloniju mrava, mada nikada nisam imao gde da se informišem, dok mi ortak nije rekao za ovaj forum...

Dahaka
23.12.10., 14:48
Та мала врста је за мене једино за микроскоп.

То са средством против мрана не бих баш реко да би помогло, није трајно решење.

Нека Формика би била фина за тебе:
Formica rufa је нека од таквих врста.

Није да су нешто велики ту до 1.5 центиметар. Али су агресивни.

Sevolod1488
23.12.10., 15:07
e. to to to...sad sam baš našao na netu tu Formica rufa...to je to! sad još samo sačekati proleće, pa kao ludak da šetam po parkovima i zagledam u zemlju!

hvala Dahaka na informacijama...ako još neštp bude trebalo, ja ti se javim...

DigiNS
24.12.10., 14:55
Та мала врста је за мене једино за микроскоп.

То са средством против мрана не бих баш реко да би помогло, није трајно решење.

Нека Формика би била фина за тебе:
Formica rufa је нека од таквих врста.

Није да су нешто велики ту до 1.5 центиметар. Али су агресивни.


UU svidjaju mi se ovi rufa xD :D :icon_cheers: