PDA

Pogledaj punu verziju : Phelsuma madagascariensis grandis



stefan1
16.04.10., 21:47
da li neko ima iskustva sa cuvanjem ove vrste:th_ask:planiram da kupim jednog cim skupim pare pa bih voleo bih da cujem utiske.

zarko
16.04.10., 22:31
ja sam cuvao p m kochi...

stefan1
16.04.10., 22:48
i?kakvi su utisci?koliko rastu i koliki terarijum im je potreban?

zarko
16.04.10., 23:16
sve o njima mozes procitati ne netu pun je caresheetova
inacem oji utisci su odlicni..kochi je jedan od pitomijih vrsta u rodu...
dosta je zilav i oce da jede iz ruke...
ostali sitniji imaju tendenciju da budu plasljiviji...
dosta je aktivan tako da ako zelis gustera kog ces mahom da posmatras ali ako bude bilo potrebe mozes malo lakse da uhvatis ,super je.
inace koza im je neznija tak oda se rukovanje ne preporucuje.ali nisam primetio da je nesto ekstra nezna...
http://www.gekkogecko.rs/Galerija.html#5293537346561053665/1
evo slika jedne od 3 komada

stefan1
17.04.10., 00:42
vazi,hvala ti.aj mi samo jos reci koja je razlika izmedju ta dva i koliko rastu

zarko
17.04.10., 01:14
razlicite vrste...
grandis do 25 ako se ne varam kochi oko 22cm
bojea razlicita
ponasanje je malo razlicito...kazu da je koci pitomiji...

grandis je lepsi i grandijski ;)

FatBastard
17.04.10., 01:28
Dnevni gekoni iz porodice Phelsuma su po mishljenjima mnogih jedni od estetski najprivlachnijih gekona za drzhanje u kucnim uslovima. U najvecoj meri potichu sa Madagaskara i nekoliko ostrva Indijskog okeana. Kao i vecina flore i faune na Madagaskaru spadaju u visoko zashticenu vrstu, pa je samim tim i uvoz WC zhivotinja ilegalan (shto je super ! :D). Poshto nisu preterano komplikovani za razmnozhavanje dosta ih se mozhe naci po uzgajivachnicama shirom sveta. Najcheshce su to P.m.grandis, P.m.kochi, P.m.standingi, P.laticauda, ali i mnogi drugi... Prve tri vrste koje sam nabrojao se chesto preporuchuju pochetnicima, dok su ostale, manje vrste, malo delikatnije i preporuchuju se za one koji imaju malo vishe iskustva sa Phelsumama... I pored velikog iskustva sa drugim reptilima Phelsume treba posmatrati kao sasvim posebnu vrstu i preporuchujem dosta prouchavanja shirom web-a i listanja mnogo drugih care sheet tekstova.
Konkretno P.m.grandis jedan je od najvecih gekona iz vec pomenute porodice. Raste od 25cm do 30cm. Jedinke mushkog pola su chesto krupnije od jedinki zhenskog pola, sa zhutim sharama i velikim femoralnim porama ispod zadnjih nogu. Pretezhno su zelene boje sa malo crvene na glavi i ledjima. Postoji i nekoliko varijacija kao shto je plavi grandis, koji je retkost medju uzgajivachima. Takodje tu je i high red koloritet, koji se chesto naziva i "crimson".
Kada su u pitanju gekoni iz porodice Phelsuma rech koja se upotrebljava chesto umesto rechi terarijum jeste vivarijum. Shto se tiche materijala za izradu vivarijuma postoji nekoliko opcija od kojih su stakleni vivarijum, vivarijum od OSB plocha, kao i kombinacija ova dva materijala najcheshci. Prave se i terarijumi od pleksiglasa ili klirita, ali ne toliko chesto. Kada je rech o dimenzijama visina igra glavnu ulogu i treba biti najveca stavka, ali, naravno, ostale dimenzije ne treba zaboraviti i uvek treba ici pravilom shto vece to bolje (kada je jedinka potpuno odrasla). Oko minimalnih dimenzijama vivarijuma za Phelsumu ima dosta razlichitih mishljenja, ali sigurno ne treba ici sa manjim dimenzijama od 60cmx45cmx45cm za jednog gushtera, dok za par treba imati u opticaj bar 80cmx50cmx50cm !!! Treba imati u vidu i da ce vivarijum biti konstantno izlozhen visokoj vlazhnosti, pa su zato staklo i OSB ploche toliko chest materijal izrade. Ventilacija bi trebalo da ima dobru cirkulaciju kako bi se uspeshno izbeglo magljenje stakla, ali ne treba ni preterivati radi odrzhavanja temperature i vlazhnosti u vivarijumu. Takodje, treba imati u vidu i ogromnu moc adaptiranja gekona i nachina na koji mozhe da pobegne !!! Vivarijum bi trebalo da bude sa dosta biljaka, kao i par visokih sa horizontalnim i vertikalnim granama na kojima bi gekon mogao da provodi vreme...
Takodje jedan od dosta raspravljanih faktora jeste supstrat, odnosno, podloga koja je pogodna kada je ova vrsta u vivarijumu. Kljuchni faktor pri izboru podloge je takodje visoka vlaga i velika kolichina vode, pa treba dobro razmisliti o sistemu drenazhe...
Shto se tiche temperature dnevna bi trebalo da bude unutar opsega od 27c do 31c, dok bi nocna trebalo da bude za jedno 5c nizha, svakako ne ispod 20c... Postoji vishe nachina odrzhavanja temperature u terarijumu/vivarijumu najcheshce u vidu spot sijalica danju, dok se nocu koriste folije, kabl grejchi kao i keramichki grejachi. Postoje i teorije o korishcenju sijalica crvene ili plave boje koje gushter nije u stanju da vidi, moj leopard ih vidi :D .
Vlazhnost vazduha bi trebalo da bude izmedju 60% i 80%, nikako ispod 50% shto se mozhe postici fajtanjem nekoliko puta dnevno ili na razne druge nachine...
Potrebna im je UVA/UVB neonka minimum 5.0, kao i spot sijalica ispod koje bi se sunchali. Takodje jedna od jako zdravih stvari, pogotovo kod mladih jedinki ili zhenki koje nose jaja, jeste iznoshenje na sunchevu svetlost na ne duzhe od 10min... Na vishe stranih site-ova naishao sam na sledeci citat: "Direct sunlight is the breast milk of baby Phelsuma.".
Smenjivanje dana i noci mozhe se regulisati timer-om, dok periode mozhete podesiti kao i na Madagaskaru, odnosno, 16h dan sredinom leta sa postepenim smanjivanjem do 8h dana sredinom zime.
Hrane se insektima, kao i vocem. Oba su esencijalna za zdravlje gekona i treba koristiti dosta aditiva u vidu kalcijuma i multivitamina sa D3.
Zharko je vec pomenuo koliko su osetljivi na dodir i treba biti jako pazhljiv kada je u pitanju rukovanje gekonom. Ne treba ih maziti jer im je kozha jako osetljiva i mozhete izazvati povrede koje chesto ostavljaju ozhiljke.
Sve u svemu prelepa bica i treba im obezbediti najbolje moguce uslove za njihov dug i zdrav zhivot uz vas !!!

Uskoro slike vivarijuma i P.m.grandisa, josh uvek je projekat under construction !!! :D

stefan1
17.04.10., 03:09
hvala na informacijama.bas me zanimaju slike.ja moram da se preracunam i da vidim da li imam mesta za terarijum.mislio sam da su malo manji pa da im i samim tim treba manji vivarijum.izgleda da cu morati nesto manje da uzmem.vise volim kad mi ljubimci imaju komfor nego da su na knap

kako da postavim sliku ispod imena?

FatBastard
17.04.10., 10:45
Nishta za informacije...
Ima manjih, pogotovo od P.m.grandisa, ali kao shto rekoh shto su manju to su osetljiviji na promene u temperaturi i vlazi ! Samim tim se zato i ne preporuchuju ljudima bez iskustva sa Phelsumama...
Greshka u tekstu gore jeste shto sam visinu terarijuma pisao prvu... Tako da je to zapravo d/sh/v 45x45x60cm ili 50x50x80 za par ! :D Sve manje od toga bi bilo poprilichno besmislino jer tu cesh da stavish jedno 10cm podloge, pa ako stavljash pozadinu ona mu krati dubinu, isto je i za rasvetu gore, u zavisnosti od reshenja... Tako da treba to prerachunati dobro...
Izvinjavam se zbog greshke, bilo je vec kasno... :D

poskok
17.04.10., 15:30
Odlicno prezentovano. Mozda samo treba dodati da su jedinke jako teritorijalne i ne retko agresivne jedna prema drugoj, pa drzanje u paru moze nekad da bude problem. Tek se spremam da ih udomim, pa ovo nije iz licnog iskustva vec podatak sa neta.

FatBastard
19.04.10., 15:39
Hvala !
Zaboravio sam na taj deo, medjutim, situacija je ista kao i sa leopard gekonima...
Iako ljudi chesto drzhe leopard gekone u parovima, pa chak i grupama (navodno dve zhenke se super slazhu itd...), svuda na internetu se insistira na tome da su leopard gekoni individualci i da ih uvek treba drzhati solo, osim spajanja pri parenju...
http://www.geckonetwork.com/aggression.htm
Stvar je u tome shto ljudi misle ako se oni ne poubijaju da je sve ok, ali to naravno nije sluchaj... I onda se ljudi zhale kako im gekoni ne izlaze iz skrovishta, kako jedan ili oba nece da jedu... Takodje se deshavalo i da se nakon mnogo godina ignorisanja na kraju izujedaju ili da jedan ostane bez repa itd...
Jednostavno treba imati u vidu da je jako sebichno i nemarno prema zhivotinji drzhati ih vishe u jednom terarijumu samo radi zabave vlasnika ili zhelje da se ima vishe a nema mesta...
To je jedan od razloga shto sam zaboravio to da napishem, jer po mom mishljenju vecinu vrsta treba drzhati odvojeno, sa izuzetcima naravno...

stefan1
21.04.10., 14:41
do malopre sam i ja mislio da se leopard gekoni mogu drzati u paru ili jedan muzjak sa vise zenki jer sam tako procitao u casopisu, ali izgleda da te tekstove po casopisima pise ko stigne...od sada samo net i forum:)

FatBastard
21.04.10., 16:42
Ma i na internetu i po forumima pishe svashta ko stigne...
Nije stvar u tome da li ti mozhesh da ih drzhish zajedno, vec u tome da li zhivotinja voli da se drzhi zajedno sa drugom jedinkom...
Odgovor je svakako ne !
Ti mozhesh da nadjesh jedinku sa kojom ce da se "slazhe" (ignorishe), izmuchish par gekona dok ne ubodesh onog pravog (u tom trenutku, jer kao shto sam napisao deshava se da se posle mnogo vremena opet zakache...) i opet sve to radish samo radi svoje neke satisfakcije da imash dva nezadovoljna gekona u istom terarijumu...
O grupama vecim od dva necu ni da pishem... :D

stefan1
23.04.10., 17:29
potpuno se slazem s tobom da je sustina da li zivotinja voli drustvo a ne da li moze da se drzi u drustvu

poskok
20.05.10., 09:40
Evo dve fotke na brzaka.

http://i563.photobucket.com/albums/ss80/Poskok_photos/Shultz_02.jpg

http://i563.photobucket.com/albums/ss80/Poskok_photos/Shultz_03.jpg

Ovaj se prvi odvažio da izađe na svetlost dana i obiđe novi terarijum. To je mladi mužijak, ostalima još ne mogu da odredim pol, a izgleda da nisu voljni ni za photo session :)