PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje Brachypelma albopilosum



Ig0r
24.04.10., 22:56
Pozdrav dobri ljudi,
Neki od vas su možda primetili da već neko vreme ne posećujem forum. Neću pisati o razlozima već sam rešio da danas napravim izuzetak zbog jedne lepe vesti.
Moja ženka B. albopilosum sparena je sa Kimijevim mužjakom 13. decembra prošle godine najzad je odlučila da proširi vrstu. Pošto ne vodim računa mnogo o svojim životinjama, osim što ih hranim i navodnjavam, rekao bih da je otprilike mesec dana nakon parenja prestala da izlazi iz rupe polako je proširujući ali bez nekih naglih promena pa nisam ni razmišljao šta je u pitanju. Mislim se neka je nek radi šta joj volja pa ako nešto bude od svega - bude, a ako ne - nikom ništa. Pre oko recimo mesec dana sam primetio da je ekstremno debela iako je nisam nikako hranio, svake druge treće nedelje recimo. Izuzetaka je naravno bilo. Ono što je još moglo da ukaže na uspešnu oplodnju je da je ženka posle prvog parenja koje je bilo uspešno u smislu da je bilo "inserta", odlučno odbijala mužjaka. Jednom ga je napala, a posle još 2 puta potpuno ignorisala pa smo prestali sa daljim pokušajima u nadi da je prvi put sve prošlo u najboljem redu. Dalje, zadnjih 2 nedelje gospođica je počela da zatvara ulaz u jamu, da bi pre 10ak dana na kratko izašla verovatno da pije vode. Drugim rečima zadnjih 2 nedelje očekujem kokon i danas je vidim kako potpuno "ispuvana" čuva veliki, jarko beli kokon.
Još samo par reči o uslovima u terarijumu u ovih zadnjih nekoliko meseci. Terarijum je 30x30x30, Kimijevih ruku delo(plaćena reklama - brutalan, prelep, besprekoran dragulj iz radionice mlađanog Mome). U njemu, ajmo reći 10cm podloge koja je kokosov treset. Poveća posuda za vodu, četvrtasta dimenzija oko 6cm stranice i dubine oko 4 cm uvek puna vode, ili bolje da kažem jako retko potpuno prazna. Orošavanje kad Igoru padne na pamet. Temperatura sobna, znači šta je uradilo centralno grejanje uradilo je. Mislim da je to sve.

marko
24.04.10., 23:09
Mislim da će biti gomila mališana :)

Nek je podmladak živ i zdrav i da se izlegu uspešno svi do jednog!

kimo
24.04.10., 23:34
Baš sam pitao i za tebe i tu ženku danas :) neka ti je sa srećom, a mislim i da se moja sprema za sličan scenario...

zokis
26.04.10., 12:09
Hip hip.......URAAA!!!
Ma cim sam ja bio prisutan kad se parilo mora biti potomaka... :))))))))
Zelim ti da sve prodje u najboljem redu pa da mi zalijemo kad na svet dodje dzumla malisana.

Ig0r
26.04.10., 19:58
Pa jes, ti si kum većini mališana koji su se izlegli u Novojem Sadu, a za rakiju i te radove uopšte ne moramo da čekamo mališane ;)

JecaDJ
07.05.10., 03:26
Ja sam mislila da cu da se i ja danas pridruzim ovoj temi,cak sam i slike spremila,medjutim moja zenka je danas polegla jaja,zamotala njen smotuljak i kada je resila da ga malo proseta po terarijumu(opet Mominih ruku delo,mislim na ter,ne na probleme)prevlaceci ga preko panja koji je u terarijumu,ona ga je pocepala :(
Kada sam dosla kuci,imala sam sta da vidim iako sam danas ceo dan presrecna zbog svega sta me je docekalo jutros,jaja su bila po terarijumu u liniji kojoj je ona isla sa kokonom.Mislim da je htela da ga stavi na vlazniji deo treseta,jer ga sad(mislim na ostatak istig)drzi na vlaznom tresetu.
Uz malu borbu sa njom izvadila sam ostatke kokona i po instrukciji nekih meni divnih ljudi koje sam smarala danas ceo dan(izvinite jos milion puta)pokupila sam neka jajasca koja su mi se cinila onako vlaznim i stavila ih u istu paucinu od kokona,nekako zamotala i vratila njoj koja je nervozno setkala i trazila svoje bebce...
Elem ne polazem neke nade,ali neka pokusa...
A toliko sam se obradovala...a ono ...

kimo
07.05.10., 15:35
Šta je tu je...moja ženka je juče smotala kokon i vucara ga unaokolo , nadamo se da će se dobro završiti :)

Ig0r
27.05.10., 14:26
Ženka je danas pojela kokon, a taman sam hteo za 10ak, 15 dana da joj ga uzmem. Juče je još izgledao odlično tako da mislim da je uzrok ili glad ili stres ili ko zna šta treće. U onome što sam uspeo da joj otmem videla su se lepa, bela formirana jaja ali je oko njih bila neka crna masa, kao katran. Verovatno je to rezultat varenja jer sam primetio prilično kasno pa nije mnogo od njega ostalo.
Eto toliko.

Miroslav
27.05.10., 15:14
Hoćeš li probati barem da izvedeš do kraja ta preostala jaja? Vredi pokušati, ako nisu oštećena.

marko_pa
27.05.10., 15:14
###.
Bice bolje sledeci put.

kimo
27.05.10., 15:16
E lepo ti rekoh da ga vadimo :) Svašta se dešava ovih dana sa tim kokonima ...

Ig0r
28.05.10., 21:46
@Miroslav: Neću izvoditi ništa, odmah sam ih bacio. Mužjak je još živ i aktivan tako da čim ću pokušati sa parenjem ponovo čim se ženka malo ugoji.