PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoć - kornjačica ima kvrgu na desnoj strani glave



xanthya
03.05.10., 16:47
pozdrav svima!

jučer sam udomila 2 crvenouhe kornjače.

kako nemam, ajmo reći, nikakvog iskustva s njima, ne znam da li imam razloga za brigu.

naime, jedna kornjačica ima kvrgu, izbočinu na desnoj strani glavice...

izgleda ovako:
http://i899.photobucket.com/albums/ac200/atta_photo2/P1170084.jpg

http://i899.photobucket.com/albums/ac200/atta_photo2/P1170080.jpg

http://i899.photobucket.com/albums/ac200/atta_photo2/P1170078.jpg

da li netko zna što bi to bilo??

unaprijed hvala na pomoći!

sale1808
03.05.10., 18:33
Trebalo bi da date malo vise podataka u vezi kornjace.....npr...
Da li normalno jede,kako se ponasa u odnosu na drugu kornjacu,da li je otok tvrd ili mekan,da li dok dise to zvuci normalno kao i druga kornjaca,ili mali sisti.........,da li kada joj dodirnete taj otok reaguje kao da je boli ili ne.....,koliko vremena je u takvom stanju i da li se to vremenom povecava.....
Milslim da je korisno da kazete,da bi neko mogao da preciznije odgovori o cemu se verovatno radi......
Meni ovo lici na neki gnojni otok.....,mozda zbog neke respiratorne infekcije,ali ce mozda bolje odgovoriti neko ko se bavi njima.......
Ili "EAR ABSCESS"....odnosno cir na uvetu....koji nastaje zbog loseg kvaliteta vode....

dragan013
03.05.10., 21:59
Ne znam sta je jer sam i ja nov sa kornjacama ali ja bih ti preporucio sto hitnije da je vodis veterinaru da zapocnete terapiju..

xanthya
03.05.10., 23:33
tek sam ih jucer dobila tako da ne bi znala koliko je vec u takvom stanju i da li se to povecava.

ni jedna ni druga nisu nista jele.

ponasa se isto kao i druga kornjaca.

normalno dise..

ne mogu probati kakav je otok jer je plasljiva, pa se uvuce u oklop.

sale1808
04.05.10., 15:10
Ne znam zasto se ne javi neko ko ima dosta iskustva sa kornjacama,ali kada je vec tako da pokusam da odgovorim ono sto mislim
Mislim i dalje da je ovo cir u predelu uveta za koji se predpostavlja da je nastao kao posledica nedostatka vitamina A,s time da postoji mogucnost i da je neka infekcija prouzrokovana gljivicom ili bakterijom.
Bilo bi najbolje da je pogleda neki veterinar za reptile.Mislim da se tretman sastoji od inekcija koje sadrze vitamin A,kalcijum i fenbendazol koji je protiv parazita....
To je samo moje nagadjanje,znaci nisam 100% siguran.
Mislim da je dobro malo povecati i temperaturu u akvateraijumu dok traje tretman lecenja.
Ako vam je to sve skupo,a veterinar verovatno sve to naplacuje,probajte da je kupate povremeno u vodi sa malim rastvorom kalijum-permanganata(to je onaj crveni prah u kojem se kupaju bebe),ako cak i popije malo,nece joj smetati.....
Pronadjite joj hranu koju ce verovatno jesti i koja joj odgovara.....jer ce cir mozda jos rasti do neke velicine dok ne sazri i ne pukne....
To je bitan period da pregura i prezivi,a kazem da za svo to vreme treba da jede....Kada pukne cir,bice malo neprijatan miris bele materije koju treba da izbacite kompeltno ispod koze i stvorice se ranica.Nju treba cistiti rastvorom hidrogena 3%,kako se ne bi inficirala ili usla prljavstina u nju....izgledace kao rupa sa te strane gde je bio cir...
Znaci,najbolje resenje je odvesti veterinaru za reptile,jer ce najbolje znati kada vidi,sta treba raditi,ili pokazati veterinaru iz ZOO vrta.....
Ako sve ovo izostane kosristice i moj savet jer sam imao slican slucaj sa reptilom i izlecio sam ga.....

smeshko lepushko
05.05.10., 13:30
nadam se da ti je kornjacica dobro...meni to deluje kao upala uha i obavezno je vodi kod veterinara...losi uskovi drzanja, hladna i prljava voda, promaja, nedostatak vitamina A sve su to razlozi za nastanak upale...http://www.jwildlifedis.org/cgi/reprint/40/4/704.pdf evo ti i link pa pogledaj, a kornjacu kod veterinara,u ovom stanju ce verovatno morati da zasece malo te kvrzice i ocisti...

xanthya
06.05.10., 12:12
hvala vam svima na odgovorima, puno ste mi pomogli.

ocito nisu jele zbog promjene okolisa, evo sada jednu normalno..

vodit cu ga danas kod veterinara.

i dobit ce novi terarij, jer ovaj je uzas..

zarko
07.05.10., 18:23
moguce da je to aural abscesse..jako slicno izgleda ko sot je opisano u maderovoj knjizi
operstivn ose resava

xanthya
27.05.10., 00:00
imam jos jedno pitanje, nevezano za ovo... da ne otvaram jos tema bzvz.

novi terarij je u izradi.. veliki, stakleni, 150l.

mislila sam im u dvoristu napravit i jezerce, jer smatram da je sunceva svjetlost bolja od zarulje, buduci da nam dolazi ljeto. sad me zanima da li je bolje da ih onda u tom jezeru ostavim cjelo vrijeme ili ih mogu tamo drzat preko dana, dok je toplo, a po noci u kuci u terariju. da li bi im smetalo takvo seljakanje??

smeshko lepushko
27.05.10., 11:43
ma ostavi ih slobodno i preko noci, ako ti je dvoriste sigurno...

Miluttin
07.06.10., 16:51
Iskreno, mrzi me da citam stare postove, dao bi samo savet da se izbaci suva hrana iz jelovnika dok ovo ne prodje. Ne prija im uvek...

puslica
30.06.10., 19:44
Ovo je klasična upala unutarnjeg uha koja je vrlo opasna ako se pravilno ne liječi.
Treba pristupiti ako već nije antibioticima da se upala povuće ili primjeniti rez skalpelom, da gnoj izađe van.
Suha hrana je dobra u kombinaciji sa "živom" hranom i treba ju komparativno primjenjivati.

zweer
03.08.10., 18:36
Najbolje bi bilo da posetiš jednog od veterinara i da se posavetuješ sa njim. Najisgurnije je, da ako mora on izvede taj hiruški zahvat.
Evo i linka kako to izgleda:
http://www.indianaturtlecare.com/Ear%20abscess%20treatment.html

matija
07.11.10., 13:42
EEE....i moja kornjaca na vratu ima kao nekakvu bubuljicu....sve je ostalo u redu,zivahna je i ima DOBAR apetit...jedino to.....i cini mi se kad sam je kupio da je imala i ponogama al je proslo....Sta bi to moglo da bude????
Nemam trenutno sliku ali cu se potruditi da okacim.......
Hvala!

insektman
14.07.11., 22:57
EEE....i moja kornjaca na vratu ima kao nekakvu bubuljicu....sve je ostalo u redu,zivahna je i ima DOBAR apetit...jedino to.....i cini mi se kad sam je kupio da je imala i ponogama al je proslo....Sta bi to moglo da bude????
Nemam trenutno sliku ali cu se potruditi da okacim.......
Hvala!
pretpostavljam da je to belo i moja kornjaca je imala isto to i na zalost umrla je,stv nzm sta je to