PDA

Pogledaj punu verziju : pomoc!bolesna crvenouha



stefan1
06.05.10., 12:48
gajim crvenouhe 8 godina,i prvi put mi se desava da je kornjaca sva natekla,kao da je naduvana,kipi na sve strane.cudno gura glavu napred i udise na usta(ali ne stalno).normalno pliva i ne susti kad dise.stara je oko 8 godina i teska je 900g.vodio sam je kod veterinara i dao joj je inekciju gentamicina(2ml).svaka pomoc je dobrodosla!

sale1808
06.05.10., 14:37
Postavi slike,pa ce neko da odgovori......

stefan1
06.05.10., 21:04
gajim crvenouhe 8 godina,i prvi put mi se desava da je kornjaca sva natekla,kao da je naduvana,kipi na sve strane.cudno gura glavu napred i udise na usta(ali ne stalno).normalno pliva i ne susti kad dise.stara je oko 8 godina i teska je 900g.vodio sam je kod veterinara i dao joj je inekciju gentamicina(2ml).svaka pomoc je dobrodosla!
evo slika!!!!!!!

Agarwaen
06.05.10., 22:18
odgajivaci crvenouhe bi trebalo da imaju uvek na umu da je ona kornjaca koja ne zivi u ovim predelima i da cesto moze oboleti ako joj se ne pruze uslovi kao u njenom prirodnom stanistu, ali posto ih ti gajis duzi niz godina, sumnjam da ih ne pazis kako treba :) ?

smeshko lepushko
06.05.10., 23:13
nemam pojma,mislim da je to zenka, pa mozda ne moze da izbaci jaja, to se cesto desava kod njih...bez obzira da li imaju muzjaka ili ne...ali opet vidim na slici da je otekla i sa prednje strane,probaj na nekom stranom sajtu da se raspitas, www.tortoisetrustforum.org .stvarno ne znam sta drugo da ti kazem, pokusaj i kod drugih veterinara da se raspitas...pa javi sta se desava, srecno...

stefan1
07.05.10., 01:08
jeste zenka.moguce je to sa jajima.primetio sam ranije kako kao da pokusava da iskopa rupu na platformi,a i desavalo mi se da izbaci jaja u vodu.
pitao sam jos jednog druga koji je veterinar,i kaze da na prvi pogled nz nista i da ce se raspitati pa ce mi javiti.
bas mi je frka oko kornjace, jako sam vezan za nju...
hvala ti.javicu kako se dalje razvija situacija
a jel ima leka ako je u pitanju to da nije izbacila jaja?procitao sam u nekoj knjizi da obicno dolazi do infekcije i uginuca nazalost

teo
07.05.10., 02:03
Ako je nervozna i kopa po dno ili platformi,sikce i pracaka se po terarijumu definitivno trazi mesto da polegne jaja.Izvadi je iz terarijuma u neku kutju sa zemljom i peskom(ili je jednostavno pusti da seta po sobi ako sad nemas nesto od ovoga)ona ce ostalo da resi sama.Bice sve u redu,one jako dugo mogu da nose jaja u sebi dok se ne stvore uslovi za poleganje,e sad u krajnjoj nuzdi izbacice ga i u vodi ali naravno da je prirodnije i manje stresno za nju da to odradi na suvom.Samo ti nju izvadi iz terarijuma,prilicno je otekla verujem da joj je frka,povremeno lagano i bez da je uznemiravas baci pogled na nju i neka nocas bude na suvom.
Javljaj sta se desava.

smeshko lepushko
07.05.10., 14:26
i ja sam na zalost cuo da se cesto desava da zenke zbog toga uginu,nadam se da ce biti sve ok...cimaj veterinare, davi ih, neka se malo aktiviraju...mozda i nije ovo u pitanju...

stefan1
07.05.10., 18:57
stanje se nazalost pogorsalo danas.kada sam ustao nasao sam je na dnu aqva-terarijuma okrenutu naopacke,nije imala snage ni da se krece ni da pliva.jedva je uspevala da dise i teska srca sam se odlucio za eutanaziju. nije mi preostalo nista drugo jer ni jedan od veterinara kod kojih sam bio nije mogao da joj pomogne.

smeshko lepushko
08.05.10., 17:30
:( bas mi je zao...ali ponekad je to jedino resenje, nazalost kod nas jako malo veterinara zna da leci reptile...

npetrovic
08.05.10., 23:14
Ovo moze da bude sto sta , ma hiljadu stvari , hiljadu razloga, a da bi se tacno znalo,obican klinicki pregled nije dovoljan, vec bi se morale raditi analize krvi,za sta bas i nema uslova kod nas, rendgen (ako su jaja u pitanju)..., preispitivanje nacina drzanja, ishrane,UV lampa ima, nema, filtriranje i cistoca vode ma puno , puno toga od poremecaja rada srca, disfunkcije bubrega (poremecaj prometa mokracne kiseline-giht), oboljenja jetre. I opet se pokrece tema ne znanja veterinara , mada slazem se ima i toga, ali je po meni veci problem ne mogucnost za adekvatnom dijagnostikom, jer ne mozes sve sa gentamicinom i vitoligamom da izlecis...

puslica
30.06.10., 19:47
Kornjača ima(la)- je crvene otoke po tijelu i u pitanju je bilo trovanje, sa nečim.