PDA

Pogledaj punu verziju : Drosera capensis-biljka mesozderka



ice82
14.05.10., 19:32
Juznoafricka rosulja
-javlja se na mestima osiromasenim mineralinim matarijama,pa to nadoknadjuje proteinskom ishranom-digestijom zivotinja-hvata ih pomocu listova na kojima su zlezde koje prave lepljivu tecnost,na koje se potom zalepi insekt i listovi se savijaju prema bubi "motaju se" oko nje i tako crpe potrebne materije
list moze delovati kao da trune,a zapravo on crpi sve iz bube i "umire" moze se reci da su listovi za jednokratnu upotrebu(listovi se ne trebaju seci)
-dakle listovi propadaju i crne-a biljka nastavlja stvarati nove listove na kojima ima dlacice sa lepljivim kapljicama
1-Najvazniji uslov za gajenje Drosere capensis je vlaga. Mnogo vlage!!!
-za polivanje koristiti destilovanu vodu ili kisnicu-cesmovaca ne dolazi u obzir jer je izuzetno tvrda i posle izvesnog vremena ubije biljku
Najbolje je saksiju držati u tankoj posudici, sa oko 2cm vode. Tako će zemljište uvek biti vlažno, a i neznatno će se povećati vlažnost vazduha oko saksije.
2-Druga vazna stavka je svetlost. Ove drosere traze puno svetla, a mogu ziveti i kraj prozora. Dobro podnose direktno sunce, ali ne i dugo przenje na 40ak stepeni.
3-Zive u podlozi siromasnoj hranljivim materijama i sade se u cist treset
4-capensis ne zahteva period mirovanja preko zime, tako da moze biti u toplom, a moraju na svetlom mestu, mada im hladnije i tamnije nece skoditi.

Zakljucak je da je ova biljka, u sustini, laka za odrzavanje, ali trazi konstantnu negu, narocito u letnjim mesecima.
--Kod nas u Srbiji u strogom prirodnom rezervatu "Kopren" na Staroj planini se nalazi nalaziste biljaka iz porodice mesozderki Drosera rotundifolia--

-meni je danas stigla iz Novog Sada preko kurirske sluzbe Drosera capensis
stigla je u dobrom stanju nista nije polomljeno -samo su one kapljice sa nje vecim delom popadale-nadam se da ce se oporaviti uskoro
biljka je stara oko 2 meseca- nalazi se u plasticnoj casi,treba da je presadim,ali to ostavljam dok ne smislim neko lepo mesto za nju i dok se ne obavestim kako treba to da uradim
lik sto mi je prodao mi je rekao
*da je presadim u jednu ne vecu saksiju od ove case da ne raste vise u korenu-tako da sam saksijicu obezbedio
* da pazim da zemlja bude vlazna-ako je drzim u sobi gde je uglavnom zatvoreno da je zalivam svakih nedelju dana-a ako je drzim vani onda cesce da je polivam
:th_ask:
molim -ko ima iskustava sa ovom biljkom da mi pomogne i prenese svoja iskustva
-Da li se biljka zaliva iskljucivo preko podmetaca ispod saksije?
-Da li biljku treba drzati na otvorenom?
posto sam ukontao da kada je postavimo negde ne bi trebalo da je pomeramo tamo-vamo
-Da li zahteva period mirovanja preko zime?
procitao sam cini mi se da ne treba za nju taj period mirovanja
-Da li mogu da je drzim na terasi ili prozoru koji su na istoku?
tako bi mi bilo najzgodnije,a i biljka bi bila osuncana do podne
-Da li mogu da je presadim u kokosov treset?
koji koristim za tarantule,kupio sam treset od Zarka iz Nisa,
i ako moze da li treba treset da pomesam sa perlitom(onda bih morao da narucim perlit preko Hidroponike)

informacije gore navedene sam donekle izguglao,donekle pokupio od prodavca

ne znam vise sve sam pobutao -ako bi mogao neko da mi pomogne molim
pocetnik sam i veze nemam

sasha83
15.05.10., 08:25
sto se tice zemlje samo beli treset dolazi u obzir mozes dodati perlit ali iz mog iskustva kazem da i ne mora.zalivanje i orosavanje kisnicom ili destilovanom vodom i u tacnici treba da bude uvek voda.trazi dosta svetlosti i ne treba joj zimsko mirovanje.ja je imam vec godine a pored nje jos 5 vrsti mesozderki

ice82
15.05.10., 11:35
@sasha83
da li drzis ti mesozderke na terasi,tj vani ili ih pak drzis u sobi?-to me bas interesuje-konkretno za Drosera capensis

-sto se tice vode-uzeo sam neku "DEMIVODA"-demineralizovana voda ph 6-8
proizvodjac NIS-Petrol-to bi bilo odgovarajuce
-sto se tice treseta :( nemam pojma sta da radim-procitao sam negde da treba taj beli treset-,ja imam samo taj sto sam uzeo za tarantule

sasha83
15.05.10., 15:36
ja ih drzim u plasteniku moze i ta demi voda ali bih te savetovao ionako imamo kise preko glave napuni par flase i miran si.beli treset je obavezan i nista drugo ne dolazi u obzir ako ne mozes da ga nadjes a vrlo tesko se nalazi dacu ti broj coveka iz bg od koga ja nabavljam treset

ice82
15.05.10., 16:11
*voda*dobar savet-danas sam propustio ovu kisu ali eto prvom prilikom sledecom napunicu nekoliko flasa -
37 dinara kosta 1L demineralizovane vode-opet moze se ustedi nesto
makar na vodu da ne trosim novac
*treset*za sad mi je u kokosovom tresetu-pokusacu da nabavim taj beli treset
*mesto*meni je u sobi na prozoru koji gleda na istok-tako da ce do 12 sati biti na suncu a posle toga bice u senci-mislim da to nije lose,imace svetlosti dosta a nece biti previse izlozena suncu

ice82
18.05.10., 00:40
Ljudi dajte neki savet -sta da radim sa ovom biljkom
trenutno je ovih dana vani hladno narocito kod mene u Brusu(kraj Kopaonika)
juce je bila temperatura danju 12 stepeni -nocu znaci i manje(na Kopaniku je i sneg pao)
citao sam da biljka ova ne treba da se drzi u prostorijama koje se zagrevaju tako da sam je stavio na prozor bas da nije vani ali na isto mu dodje-hladno je pa hladno
jel moze da se desi- da joj skodi ovako niska temperatura-i jel bi trebalo mozda nesto da preduzmem-ako ima neko ideju ili iskustva neka u vezi sa tim molim neka napise