PDA

Pogledaj punu verziju : propisi jaoooo



silwert
17.05.10., 14:00
taman se stisa bura za placanje rate za pse kad ono novosadjani jos gori od beogradjana :mad::mad:
ovo je iz danasnjih novina e bas je novina koja me odusevljava presela mi kafa kada sam dosao do stranice

http://i40.tinypic.com/vdqv9.jpg

MRGooD25
17.05.10., 14:41
Ovo je tezak debilizam! Jos malo pa ce nam naredjivati koliko i dece mora da se ima u kuci! Dokle ce ici ova tiranija u nasoj zemlji ne znam! Nisam iz Novog Sada, ali ovo je stvarno previse! Ne sme da se ima vise od jednog psa u kuci! O_O Sta da rade ljudi koji vec imaju? Da ih puste na ulicu? Budale! A ovo za Dobermane kao treba ti dozvola komsiluka! Pa ja nebi smeo ni pudlu da drzim P im M! Ocajno, ocajno! :'(

vudo
17.05.10., 14:51
znaci jos malo pa cje i kod nas suboticana da se smisli nesto za ljubimce....
ma sve je to samo da bi se uzimale pare od ljude i punili gradske kase, ok bi bilo da se kaznjavaju vlasnici koji se ne brinu o svojim ljubimcima, ali zasto bi nekom smetalo da neko ima cetri psa ako se on brine o njima, ili vise, ili bilo koje druge zivotinje.

Miluttin
17.05.10., 14:54
Auuuu sramota... Ne mogu da verujem. Pa taj doberman je na primer jedan od najinteligentnijih i najkorisnijih pasa. Pateticno je sto ce se u svakom ulazu naci neka pro-komunisticka babetina koja nece zeleti da ti potpise i kao slag ima da te pljune i da ti nabaci inspekciju jer navodno drzis nevakcinisanog leoparda.
Zalosno!

Dachapbg
17.05.10., 15:17
Ja imam Crnog Ruskog Terijera,srecom rasa nije toliko poznata.....mada nisam iz NS-a ;)
Takse od 500 dinara,silni propisi....... -.-
da se ne lazemo,i meni se gadi kada vidim da vlasnici pasa odvedu pse u park,psi se olaksaju i oni odu kucama a posle se deca tu igraju u neposrednoj blizini....
Umesto glupe takse od 500 dinara,bolje bi bilo da naplacuju kazne ukoliko neko ne ocisti za svojim psom....mada opet,za to su potrebni kako uslovi(namenske kante,kese......) tako i volja ljudi,jer mnogi to ne bi nikada ucinili,sto smatram veoma primitivo.
Sto se pitbullova tice,u potpunosti se slazem,te pse ne volim,jer su "koljaci".... u BG svi narko dileri imaju po pitbula -.-

loshme10
17.05.10., 15:38
Sto se pitbullova tice, nisi u pravu! Najveci deo ljudi ima predrasude prema rasama kao sto su pitbull, americki staford, staford bul terijer itd... To su extra kucici koji postanu koljaci zato sto debili od ljudi to naprave od njih hraneci ih zivim mesom, dresirajuci ih da napadaju sve sto se krece itd... U stvari su to neverovatno umiljati kucici koji vole da se igraju i druze sa ljudima! Moj stric ima stafordskog bull terijera, i ko god ga vidi bezi od njega jer misli da ce ovaj da ga rastrgne! A u stvari ta kerusa je toliko pitoma i druzeljubiva, da ne mozes da je oteras od sebe ako je slucajno pomazis u prolazu! To je samo jedan primer, a imam ih jos dosta! Isto vazi i za rotove, dobermane i ostale "krvolocne" pasmine...

Dahaka
17.05.10., 15:58
ХахахА

Како људи могу да те ограниче у својој сопственој кући да држиш шта хоћеш?

То што неки људи не воле животиње то је њихов проблем тако да ови закони су болештина.

mmsl
17.05.10., 17:49
Taj zakon se odnosi samo za stambene zgrade. Inace smatram da je u stanu sasvim dovoljno drzati jednog psa, eventualno dva mada isto tako smatram da ni jedan pas nije za stan, to su zivotinje i njima treba sloboda, moje misljenje je da ako ljudi nemaju kucu i dvoriste, da ne treba da drze pse, pogotovu ne neke vece rase. Imam odgajivacnicu Francuskih Boserona i dugo cuvam pse. Bez obzira na rasu to su zivotinje kojima treba prostor i dvoriste. A sto se tice toga da li je pas krvolocan ili ne to nema nikakve veze sa rasom, vec kako ga mi drsiramo i cuvamo. Ako ga napaljeni frajeri spremaju za klanje, onda treba njih ubiti a ne pse. Nije kriv pit-bul sto od njega prave zver, samo da bi se palili kako imaju pit-bula.....

silwert
17.05.10., 18:02
imao sam pita i staforda oboje su bili kao macici i nesnosno dosadni kada ih pomazis

ja koji imam dvoriste mogu da imam 10 egzoticnih ptica, pa imam samo 9 paunova i da ne kazem koliko jos fazana i papagaja

meni je najkrivlje sto je ovo pisao neki ludak koji nema veze sa pamecu i znanjem o zivotinjama koje ljudi drze

tomahawk
17.05.10., 18:25
Samo bih hteo da kazem članu Dachapbg da i crni ruski terijeri spadaju u kategoriju opasnijih pasmina i da ništa manje nisu surovi od pitova. Moj rođak ima mužjaka i dve ženke. Mužjak iza sebe već ima jedno pet psećih ubistava i da je čovek, sigurno bi bio doživotno iza rešetaka. Znam pitove, sa druge strane koji su kao mačke, što govori da je sve do vlasnika pasa i svrhe koju im oni namenjuju... Nemci su zloupotrebu opasnih pasa kao i njihovo držanje rešili zakonski kroz naplatu takse u zavisnosti od kategorije kojoj ljubimac pripada. Tamo se za labradora plaća godišnja taksa od 150e, dok je za pita ili staffa taksa i do 900e na godišnjem nivou. Mislim da bi celu priču mogli primeniti i u našem slučaju naravno u skladu sa standardom, pa posle ne bi bilo n***kanih klinaca sa opasnim kerovima na ulici, već bi se malo razmišljalo kakav se pas uzima.
Na zapadu zato se retko po gradovima može videti mastif, doga, staford, o pitovima da i ne pričamo....

Još frapantnije mi je bilo kada sam pre oko mesec dana na radiju čuo da će se uskoro doneti pravni akt na nivou Srbije po kojem će se naplaćivati taksa od petsto dinara po kućnom ljubimcu godišnje od 500 dinara, bilo da je pas ili mačka pa čak i EGZOTA. Znači naplaćivaće se taksa na terarijumske životinje, što meni nije jasno, jer većina nas nema papire za zmije i guštere koje čuvamo i faktički one nisu nigde javno zavedene, kao većina pasa i mačaka. Sredstva od ovog novca bi se iskoristila za izgradnju kojekakvih azila, sterilizaciju itd,itd... Ako neko zna nešto više o ovome mogao bi da otvori zasebnu temu o ovom, nadasve čudnom zakonu!!!

rellik
17.05.10., 18:55
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=8577 :P

marko
17.05.10., 19:06
Tipično naduvavanje priče u štampi. Ogroman naslov kaže "U stanu samo jedan pas", a odmah ispod piše da je to samo predlog koji treba da se razmatra. Klasika.

Da se ne lažemo, nemam ništa protiv predloga da se u stanu drži samo jedan pas. Kako je krenuo ovaj talas pasa još malo pa ćeš moći da ih kupiš na trafici ili čak u butiku, da ti se slaže sa šeširom... Ništa gore nego kad vidim zlatnog retrivera kako spava na terasi od jedva dva kvadrata...

Sve ostalo što piše je prazna priča, govore o nekim brojevima ljubimaca koje smeš da imaš u stanu, ajmo realno : "Dobar dan, ja sam došao da vam ispreturam celu kuću i da vidim koliko sitnih životinja imate u stanu". Ma da.

Opustite se ljudi :)

spiderboy
17.05.10., 19:46
ma nema od toga ništa,ko što marko reče naduvana priča koja se u praksi ne može pod datim uslovima da se sprovede,naravno radi se o nestručnim ljudima za navedene oblasti zaštite životinja,kao što to obično kod nas biva....

Lady A.
17.05.10., 20:29
Hm, moram da se malo ukljucim posto vidim da je tema presla u razgovor o rasama pasa. :D
@mmsl- Odakle ta smesna ideja da ni jedan pas nije za stan?! :eek: Sta je onda sa IX grupom? Mislim da neko ko je odgajivac ne bi trebao da kaze tako nesto... ;)
I da Marko- potpuno se slazem sa tobom, nema od toga nista. ;)

mmsl
17.05.10., 22:51
hmm, Lady A. ja se bavim odgojem vec 11 godina i za to vreme sam isao na jako puno izlozbi i u drzavi i po evropi, imam psa koji je tri puta bio prvak evrope, ali verovala ili ne ja i ne znam koji psi spadaju u IX grupu:D. mene samo interesuje I fci grupa. Malo sam tradicionalista i ni jednu drugu rasu ne bih cuvao, pa zato i ne znam gde koja spada. Iskreno, nisam ja rekao da ni jedan pas nije za stan. Samo kazem da je moje misljenje da pse ne treba drzati u stanu. smatram da je to mucenje, bez obzira na velicinu i rasu. Ali to je moje misljenje. Ja trenutno imam deset pasa i za njih plac od 50 ari gde su stalno pusteni da bi se istrcavali, i za razliku od drugih odgajivaca moji psi su i zdraviji i bolje napreduju. Zamisli kako je onda nekom malom pincu, ili spicu koji ceo dan moraju da cekaju gazdu da ih odvede u setnji ili da se istrce....Zivotinja treba da bude zivotinja, a ne da se od nje prave krznene igracke i da se koristi za pomodarstvo.

tomahawk
18.05.10., 00:25
Ali neki psi upravo nisu za držanje van zatvorenog prostora. Pinč koga si spomenuo bi ni par sati ne bi izdržao u kućici na niskim temperaturama, kao ni većina iz IX...Zavisi od rase porekla, temperamenta, namene da li se pas može navići na stan ili ne. Ja sam filu brasileiro držao u stanu i uz dovoljno šetnje i sa adekvatnim treningom nikada nisam imao problema niti je pas bio nesrećan i depresivan zbog toga...Ali definitivno lovca ili ovčara teško možeš privići na to okruženje ma koliko se trudio...
Ljudi zaglibismo u kinologiju...:)))

loshme10
18.05.10., 01:14
Kada se budu VAKCINISALE tarantule, e tek onda cu da placam taksu za njih!!! :D :D :D

mmsl
18.05.10., 01:15
ne kazem ja, naravno da je za neke manje rase bolje u zatvorenom, naravno uz adekvatnu negu i ljubav, i ljudima koji to postizu sa svojim psima svaka cast, ja samo kazem da ja nikada psa ne bih drzao u stanu, i to je to... no sto ti kazes odosmo i suvise daleko u kinologiju.... ;)

Lady A.
18.05.10., 01:45
isto tako smatram da ni jedan pas nije za stan
Hm, ja bi rekla da si upravo to rekao malopre... :confused:
Ja vidis drzim vecinom te "krznene igracke" koje su iskljucivo za stan (zatvoren prostor), a ne za dvoriste. Tako da samo skrecem paznju kako ta izjava nije na mestu. ;) A pinc i spic su losi primeri posto ni jedan ne pripada IX grupi, pa tako imaju i potpuno drugacije zahteve za drzanje.
Verujem da je ono sto si hteo reci, da ne treba drzati u stanu rase koje nisu predvidjene za to (npr.tvoja grupa, polarni psi,pticari,gonici itd.)-sa cime se potpuno slazem.
Jer kad vidim kako neciji bernandinac skapava od vrucine na terasi manjoj od sebe i ja se zgrozim. :mad: Ali se ne moze reci kako treba drzati mopsa ili pudlu u dvoristu. ;)
Elem da ne skrecemo vise sa teme, to je sve sto sam htela reci. ;)
A loshme10- nemoj da kazes dva puta, mozda i to uvedu kao obavezno. :D

RadeNS
18.05.10., 09:29
Ja mislim da je odlicna ova odluka da se zabrani u potpunosti drzanje pit bulova. Ko da je uopste bitno da li je taj pas zaista krvolocan ili dobrocudan kad 95% ljudi koji imaju pitove ih dresiraju da budu krvolocni i oni zaista budu masine za klanje ljudi i drugih zivih stvorenja. A i sto se dobermana tice ja znam pricu gde je doberman napao cerku svog vlasnika koja je imala oko 2 god jer je ovaj u poslednje vreme vise vremena provodio sa cerkom a manje sa psom pa je pas postao ljubomoran a tako nesto tesko da bi se moglo desiti sa npr. zlatnim retriverom. I najveci problem u svemu je sto jako mali broj ljudi seta pse sa korpom a policija ne naplacuje kazne.

loshme10
18.05.10., 09:54
@Lady A. -Pa ako se razumeju kao u kucice(a verujem i mnogo manje), uskoro treba da ocekujemo javni poziv za vakcinaciju nasih tarantula!!! :D

Dahaka
18.05.10., 09:56
Посвађасте се. ХахахА

Вакцинација жохара хахаха


Dachapbg
18.05.10., 10:36
Slazem se sa radetom ;)
Mada mogli bi da naplacuju rigorozne kazne ukoliko im pas ne nosi korpu,i to bi bilo ok.(Mada te korpe mi bas deluju psiho,kao stavis korpu psu na usta da mu se slucajno ne omakne i ne unakazi nekog prolaznika) -.-
Mogu da uvedu takse na prozdrljivost tarantula,sto tarantule vise jedu,to one vise insekata ubijaju i to su vece takse :D Ili takse u zavisnosti koliko svrbe njihove dlake :D

Lady A.
18.05.10., 11:15
Meni se jedino svidja sto nije dozvoljeno setati pse bez povodca, posto masa ljubimaca pogine zbog pametnih vlasnika koji tvrde "nece on nigde" i sl.
A i desilo mi se 100x da kad setam mopseve, pritrci neki izgubljeni retriver i sta sad ako je moj pas na povodcu i ujede ga? Sam je kriv sto je prisao kod mog psa. I onda posle koji minut dotrcavaju i vlasnici, sa pricom "jao izvinite, ne znamo sta mu je bilo da tako odjuri..." Znam ja-nema povodac. :D
A za korpe se slazem (za agresivne pse).
Ljudi vi se zezate, a ko zna mozda to i uvedu za tarantule jednom kako su krenuli. :D

geko
18.05.10., 11:43
mislim da ce da uvedu i zakon da smemo da imamo samo pola ribice,cetvrtinu psa i dve trecine macke!:D:p

ssavic
18.05.10., 12:09
Kada neko od vas bude drzao neku rasu pasa u upozna se sa njom, tek onda moze da kaze da bas tu rasu treba zabraniti, a dokle god nema pojma o tome nego je nacuo tamo nesto iz bapskih prica o pitovima ili procitao u kuriru, neka gleda svoje probleme. Ko je iole upoznao pitove, staforde i bulove, taj zna o cemu govorim, a sa drugim ljudima se i ne vredi raspravljati, to sam odavno video. Za povodac se slazem, pogotovo u nekom urbanom delu (mada i ja mog psa pustim kada sam negde u nedodjiji, gde sam siguran da ga nece udariti auto ako ode i 100 metara od mene), a svoje pse setam bez korpe, jer ih poznajem i siguran sam u njih i nikada im je necu ni staviti, pogotovo leti na +50... (Da imam ujedljivog ili bar malo nestabilnog psa naravno da bih je stavio, nisam ni ja lud)
http://img299.imageshack.us/img299/203/educatepitbulllogo.jpg

geko
18.05.10., 12:15
lepo receno!:icon_salut::icon_cheers:;):p:D:):o:cool:

MRGooD25
18.05.10., 13:04
Slazem se sa ssavicem sto se tice pitova! To je vrsta koju su ljudi unakazili jer ja sam faca ako setam pita koji je opasan! Mnogi misle da smo i mi "face" sto drzimo tarantule ili otrovne zmije, ali ne razumeju da ih vecina nas drzi iz ljubavi! Ovaj zakon ima veliku manu! Trebalo bi da se gleda kvadratura stana ako vec hoce da zabranjuju da se drzi vise pasa ili macaka! Zar treba staviti u isti kos coveka koji ima stan od 50 m kvadratnih i coveka koji ima 150 m kvadratnih stan? pa covece taj sa stanom od 50 m' sigurno ne moze da drzi mnogo pasa, a ovaj moze jel ima prostora! Tako ja na to gledam! Jos nesto! Odvratno mi je sve oko toga, jer ako neko voli zivotinje, zelece da im pruzi maksimum i ljubavi i paznje, nije on kriv sto mora na posao ili ko zna gde! Vreme je takvo da ljudi imaju jako malo vremena za svoje kucne ljubimce! Mnogi jedva cekaju da dodju kuci, pokupe psa, upale auto i odu u sumu sa svojim psom da se opuste! Meni je to prelepo! Ja sam to radio(sem auta ;) ) iako sam imao pudlu! A to sa brnjicom mi je nesto najgore od svega! Jer pas je zivotinja za koju se kaze da je najbolji covekov prijatelj, a taj isti covek mu tutne brnjicu da ne moze da otvori usta i da ne moze da pije vodu! Tuga....... :(

LARYBG
18.05.10., 13:45
pitbull, je najbolji pas na svetu :) !!!

RadeNS
18.05.10., 14:02
Ja sam napisao da podrzavam zabranu pit bulova na osnovu licnog iskustva a ne tamo nekih babskih prica kako je neko gore naveo. Kao prvo licno sam prisustvovao dogadjaju kada je pit bul iz cista mira napao coveka koji je trcao oko fudbalskog terena. Da napomenem da majmunski vlasnik psa nije imao cak ni povodac a kamoli korpu i da ga je pustio da slobodno trckara po terenu gde ljudi redovno dzogiraju. Takodje jednom je moj drug isto prilikom trcanja umalo izbegao da ga iskasapi pit bul jer je nekako uspeo da se ispentra na ogradu. I DA JESU MOJA POSLA kad neko pusta te i slicne vrste kerova na mestu gde ima ljudi okolo. Drugo dovoljno je pogledati zbog koje svrhe su uopste i stvoreni ti psi. Trece, ne razumem u cemu je problem i ako Kurir napise "Pit bul napao dete". Na Wikipediji jasno stoji da je u istrazivanju jedne americke organizacije utvrdjeno da su upravo pit bulovi najcesce od svih pasa bili ucesnici napada na ljude. Sto se tice korpi krajnje je glupo govoriti moj pas je miroljubiv ja mu to necu staviti. Ipak je to zivotinja i ne mozete njoj dopustati da odlucuje hoce li zaklati nekog coveka ili ne. I covek ume da pocne nekontrolisano da se ponasa a kamoli zivotinja kao sto je pit bul. I pogledajte samo ko su najcesce vlasnici pit bulova: mangupi i ljudi sa kriminalnim dosijeom (cast izuzecima). Pitam se zasto?

Geni
18.05.10., 14:07
Kako se ovde smeši http://www.totalgamingnetwork.com/images/smilies/locked.gif

LARYBG
18.05.10., 14:10
Ja sam napisao da podrzavam zabranu pit bulova na osnovu licnog iskustva a ne tamo nekih babskih prica kako je neko gore naveo. Kao prvo licno sam prisustvovao dogadjaju kada je pit bul iz cista mira napao coveka koji je trcao oko fudbalskog terena. Da napomenem da majmunski vlasnik psa nije imao cak ni povodac a kamoli korpu i da ga je pustio da slobodno trckara po terenu gde ljudi redovno dzogiraju. Takodje jednom je moj drug isto prilikom trcanja umalo izbegao da ga iskasapi pit bul jer je nekako uspeo da se ispentra na ogradu. I DA JESU MOJA POSLA kad neko pusta te i slicne vrste kerova na mestu gde ima ljudi okolo. Drugo dovoljno je pogledati zbog koje svrhe su uopste i stvoreni ti psi. Trece, ne razumem u cemu je problem i ako Kurir napise "Pit bul napao dete". Na Wikipediji jasno stoji da je u istrazivanju jedne americke organizacije utvrdjeno da su upravo pit bulovi najcesce od svih pasa bili ucesnici napada na ljude. Sto se tice korpi krajnje je glupo govoriti moj pas je miroljubiv ja mu to necu staviti. Ipak je to zivotinja i ne mozete njoj dopustati da odlucuje hoce li zaklati nekog coveka ili ne. I covek ume da pocne nekontrolisano da se ponasa a kamoli zivotinja kao sto je pit bul. I pogledajte samo ko su najcesce vlasnici pit bulova: mangupi i ljudi sa kriminalnim dosijeom (cast izuzecima). Pitam se zasto?jel si siguran da je bio pitbull, da nije bio staford?

da cuo sam za te gazde pitbulova , celave narkodilere sa heklerom pod mantilom...

i daj tu listu majke ti... ja koliko znam pit je iza 20mesta po ujedima . za sta je to pitbul stvoren ? za borbu sa psima? jeste! za sta je stvoren doberman? nemaci ovcar? doga? pa za borbu sa ljudima.... to je klasicno misljenje malih i slabih... tako su mali i slabasni utuvili u glavu da su bokser,bodibilderi... glupi i problematicni ljudi samo zato sto imaju misice i jaci su od drugih!!!

sve to za pitbulla je propaganda...

eto ja kuci imam staforda i znam jos 30 ljudi koji imaju staforde pitbulove i bulove i nikad nisam ni cuo ni video da je i jedan napao ili ujeo coveka. ali sam video i cuo da je to uradio nemacki ovcar(napriimer mene je ujeo) doberma(drugaru zamalo ruku otiko).......

pitbull jeste problematican kad su drugi psi u pitanju ali kada su ljudi u pitanju retko koja rasa moze da se poredi sa njim on nije napravljen da grize ljude nije on nemacki pas.....

Lady A.
18.05.10., 14:31
Ljudi, pit ce uvek biti medju ozloglasenim rasama, to se nece promeniti, prati ih previse losa reputacija (uglavnom zbog vlasnika idiota), ali sta je-tu je. Nemojte se nervirati dzabe.;)
A sto se tice korpi, pa mislim da su za agresivne pse obavezne (naravno mislim na setalistima). A ko nece da ih stavlja, kao sto je receno, lepo nek ide negde gde nema drugih pasa (suma,livada i sl.). Ja iz tog razloga svoje patuljke setam bas na setalistima gde bi svi psi trebali da budu na povodcima i da ne landraju okolo bez vlasnika. Jer dovoljno je da jedna doga u igri ujede pudlu i da napravi problem.
Ali ce Geni i onako da nas:club: tako da je to nebitno. :D

ssavic
18.05.10., 15:16
Ja sam napisao da podrzavam zabranu pit bulova na osnovu licnog iskustva a ne tamo nekih babskih prica kako je neko gore naveo. Kao prvo licno sam prisustvovao dogadjaju kada je pit bul iz cista mira napao coveka koji je trcao oko fudbalskog terena. Da napomenem da majmunski vlasnik psa nije imao cak ni povodac a kamoli korpu i da ga je pustio da slobodno trckara po terenu gde ljudi redovno dzogiraju.
Da, ali to mozes s pravom da kazes tek kada Ti budes drzao pita i budes upoznat sa tom rasom pasa, a ne kada budes imao iskustva kao posmatrac. I da, jesi li suguran da to isto u istoj situaciji ne bi uradio i nemacki ovcar, rot, doberman, mastif itd...? Ajmo sve da ih zabranimo, ili je mozda bolje zabraniti majmunske vlasnike?!

ne razumem u cemu je problem i ako Kurir napise "Pit bul napao dete".
Pa problem je u tome sto Kurir pise eto da bi pisao i uzimao pare dok god ima nekoga da cita te lazi i gluposti sto 50% nije tacno. (Ne kazem da je sve sto pise u kuriru laz, citam ga i ja, ali imam toliko mozga da ne poverujem bas u sve sto pise)

Sto se tice korpi krajnje je glupo govoriti moj pas je miroljubiv ja mu to necu staviti. Ipak je to zivotinja i ne mozete njoj dopustati da odlucuje hoce li zaklati nekog coveka ili ne. I covek ume da pocne nekontrolisano da se ponasa a kamoli zivotinja kao sto je pit bul.
Pa mozda je tebi glupavo, i pitam se kog psa ti imas i da li ga uopste imas i da li si se uopste upoznao sa karakterom i licnoscu nekog psa ili sve sto pises pises tj. znas jer si video i cuo.
Vise verujem psima nego ljudima!

I kao sto rekoh, sa nekima se ne vredi raspravljati...

Naravno da ce uvek biti u ozloglasenim rasama, dok god ima nekog da takvo misljenje prenosi na buduce generacije.

@Geni, izvini morao sam da napisem. Moze i da se brise, ja se ne ljutim.

silwert
18.05.10., 16:38
bobtejl je jedan od krvolocnijih pasmina gori su cak i od pita a malo koji pas je takav
ja bi te pse zabranio da se drze u celoj drzavi a ne samo da se stavljaju korpe

marko
18.05.10., 17:59
Kako se ovde smeši http://www.totalgamingnetwork.com/images/smilies/locked.gif:icon_salut:

Laki90
18.05.10., 17:59
i da ne kazem koliko jos fazana i papagaja



Da li znas da je drzanje fazana zakonom zabranjeno odavno....

smeshko lepushko
18.05.10., 20:56
evo i ja da se ukljucim.imam dva psa,zenke, jedna je zlatni retriver a druga mesanac staforda i boksera...retko ko na ulici ce da pridje i pokusa da je pomazi, iako je maznija i poslusnija od retrivera...ljudi imaju jako velike predrasude ka pojedinim rasama pasa i to ce se jako tesko promeniti, ali zasto da zbog toga ispastaju oni vlasnici pasa i njihovi psi koji su pravilno vaspitani i socijalizovani bez obzira sto pripadaju nekoj od "ozloglasenih" rasa...moji psi uvek imaju povodac u gradu, na ulici,uvek...ali korpu nikako...jednostavno nema potrebe i ne zelim da svoje pse izlazem tome, ipak je to pomalo stresno i neprirodno...

MRGooD25
19.05.10., 00:29
I dalje smatram da pas kao pas nije kriv za to sta je postao! I ti bi postao krvolocan da su te tako tvoji vaspitavali! Niko me nikad nece odgovoriti od toga! Licno sam u rukama drzao pitbula koji je miriji nego pudlica jer ga je tako drugarica odgajila! Njemu bukvalno mozes suknjicu da stavis! Ne moze se generalizovati ni jedna vrsta zivotinje jer bi po tome bilo da su SVI cigani kopaci po kontisima! Da su SVE zmije otrovne jer se ljudi plase i ubijaju ih! Da su SVE zabe krastace i tako dalje i tako dalje! Mislim da je generalizacija nesto najgluplje i objasnjava da neko ima jako uzak pogled na svet! Izvini RadeNS nikad se necu slozti sa tim i jako me je iznervirao tvoj post! Sta bi ja trebao da radim zato sto me je 4 puta napao pas lutalica?? Da mrzim pse? Ne i dalje ih volim, ali imam sad malo prpu od pasa bez povodaca i pasa bez brnjice! I stvarno nekad razumem sta znaci opasan pas, ali ponavljam ti mozes i pudlu da izdresiras da bude krvolocna.(samo neces bas imati neki efekat XD ) Nemoj da se ljutis, nemam nista protiv tebe ali naci na koji razmisljas mi se ne svidja! Globalizacija nije nacin da se sagleda svet!
E da i zaboravio sam da kazem da Dalmatineri koje ljudi gledaju kroz crtac 101 dlmatinac su jedna od krvolocnih rasa u svojoj glavi po nekim istrazivanjima! Ja u to ne verujem!

Rokerka
19.05.10., 10:59
Samo kazem da je moje misljenje da pse ne treba drzati u stanu. smatram da je to mucenje, bez obzira na velicinu i rasu. Ajde da za primer uzmemo lutalice: mislis da je njima bolje na ulici?! Ili bi i oni zeleli da ih neko povede sa sobom i pruzi im toplotu doma i zastitu? Pa, makar to bilo u 30 kvadrata!


Ja mislim da je odlicna ova odluka da se zabrani u potpunosti drzanje pit bulova. A i sto se dobermana tice ja znam pricu gde je doberman napao cerku svog vlasnika koja je imala oko 2 god jer je ovaj u poslednje vreme vise vremena provodio sa cerkom a manje sa psom pa je pas postao ljubomoran a tako nesto tesko da bi se moglo desiti sa npr. zlatnim retriverom. I najveci problem u svemu je sto jako mali broj ljudi seta pse sa korpom a policija ne naplacuje kazne.
Ne slazem se. Pit bulovi, stafordi i bul terijeri mogu da budu odlicni ljubimci, bas kao i bilo koji drugi pas. Ja imam bul terijera koji je prava maza, ali bi isto tako bio agresivan ako je potrebno da zastiti svog gazdu, sto se i ocekuje od veceg psa, bar ja ocekujem. A sto se desi neki ispad poput tog sa dobermanom, ne znaci da zato treba generalizovati dobermane, kao sto ne generalizujes ljude.
Za korpe se takodje ne slazem (osim ako je pas zaista agresivan, u kom slucaju vlasnik mora da preuzme odgovornost), jer vecini pasa korpe smetaju i ne zele da setaju s njima. I zasto bi sad mucio npr. svog jazavicara, ili bilo kog drugog psa, kad je dovoljno da ga drzis na povodcu?

Lady A.
19.05.10., 12:33
Naravno, ne treba svim psima stavljati korpe, vec samo agresivnim,a to nema veze sa rasom. Jer upravo tako-i dalmatinac moze biti agresivan. I u tom slucaju i on treba nositi korpu. ;)
I sad je ova rasprava presla u prepucavanje i odbranu pitova tako sto ce se navoditi primeri drugih rasa koje su napadale ljude. Pa ajde recite mi jednu rasu koja otkad postoji nije nikad napala coveka?! Ne postoji!
Pitovi nisu krivi sto su tako iskvareni, ali se ne mozemo lagati-dosta su iskvareni, bas od strane vlasnika idiota, kroz dugi niz godina. Da ljudi krenu masovno da koriste pudle za borbe, pa i one bi se iskvarile.
I druga stvar, agresivnost nema veze sa velicinom psa, a to sto se ljudi uglavnom plase velikih rasa to je nesto drugo. Jedne od najstabilnijih i najmirnijih rasa su upravo najvece rase (nemacke doge, njufici itd.). A sta reci za npr. civave? :D
Tako da se nikako ne mogu generalizovati psi, ni prema tome, kako su velike rase agresivne, a male ne. Problem je samo u ljudima i njihovom neznanju. ;)

tomahawk
20.05.10., 18:28
Lady A. negde sam pročitao da je samojed pas koji nikada nije napao čoveka, ali sada ti ne mogu navesti izvor, ali što se tiče Radetove tvrdnje mogu da se pozovem na statistiku Svetske kinološke federacije po kojoj je najuujedljiviji pas nemački ovčar, što je i razumljivo zbog njegove službene primene, a na drugom mestu je (što me je frapiralo) ČAU ČAU!!! Onda sam pronjuškao po istorijatu rase i pronačao da su se preci današnjeg psa plavog jezika obilato konzumirali na istočnjačkim dvorovima. Poseban je specijalitet bio njihov jezik!!! Iz tog razloga rasa je stvorila odboj prema ljudima, a današnji primerci ne vole maženje čak ni od strane soptvenog vlasnika... Isto tako, preci današnjih pitova, stafova, bulova su se koristili za borbu sa raznim nedostojnim i dostojnim neprijateljima gladijatorske menažerije od arena starog rima do mančesterskih ringova 19. veka. Razume se
da su današnje derivacije ovih boraca zadržale veliku dozu srčanosti koju mnogi danas zloupotrebljavaju. Čak i u mnogo uređenijim državama se "problem opasnih pasa"(ja bih ga pre nazvao, problem nesavesnih vlasnika) teško rešava. Velika Britanija je još '91. donela Dangerous dogs act, po kome se zabranjuje držanje 30-ak opasnih rasa u urbanom okruženju pa čak i obaveza izdavanja dozvole do koje se dolazi preko niza psiho-testova, bukvalno kao za vatreno oružje....
Slično se mora uraditi i kod nas. Jedino se zakonom može stati na put nesavesnim vlasnicima i zloupotrebi pasa, a kada to bude gotovo onda i Rade može bez straha da šeta ulicom...:)

MRGooD25
20.05.10., 18:43
Ponasnje vlasnika u nasoj zemlji je sve gore i gore! Taj akt koji je donesen u Britaniji bi trebalo da vlada svuda, a po meni bi trebalo kao i u americu da postoji animal police! Da vidim koliko bi ljudi onda pravili gluposti! ;)

tomahawk
20.05.10., 18:51
E,što se tiče tih komunalnih zakona, koji se tako iz nebuha uvode i jako su rigorozni, ista je situacija kao i npr. u zakonu o saobraćaju. Zakon je možda i dobar, ali nekompatibilan sa socijalnom realnošću i infrastrukturom, koji ne omogućavaju efikasno sprovođenje istih. Neću keru da stavim korpu jer ne postoji dovoljno površina, gde mogu da ga šetam bez korpe i povodca. Zapravo po statutu grada Beograda iz '93. ili već '96, jedino psa sa povodca legalno možeš pustiti, ali sa korpom, na donjem gradu Kalemegdana. Pa to nije dovoljno za dvomilionski grad i ne postoji nigde. Sa druge strane sve boli uvo za te statute i uredbe pa čak iz prkosa neće ni da pokupe za svojim ljubimcima. Postojale su jedno vreme kesice u svakom parku za izmet ljubimaca, ali ih već duže vreme nema. Kapiram da situacija mora da se promeni, ali meni se čini da se nikako ne menja. Brate ja sam filu od 80 kila šetao po Dorćolu i šta bi bilo da nisam skupljao za njim? Ne znam ali bi mnogi prolaznici do pola nogavice verovatno bili izmazani.
Lepo reče SSavić: EDUCATE DON'T DISCRIMINATE, samo što bih ja malo više edukovao vlasnike i to je pre svega dužnost donosioca tih zakona: intenzivna i dugotrajna kampanja dok se god stvari ne pomaknu iz mrtve tačke.

marko_pa
20.05.10., 20:34
Jao na sta lici ova rasprava!!!
Dodje mu nesto kao partizan-zvezda!
Izvinite za off!

MRGooD25
21.05.10., 23:10
Ahhahaha! Pa iskreno svacije misljenje je razlicito, kao i iskustvo! Mnogi ne podnose navedene rase, dok ih drugi obozavaju! ;)