PDA

Pogledaj punu verziju : Novi gekon - Enigma



Miluttin
22.05.10., 18:43
Evo i prve enigma gekonice kod mene u kolekciji (mozda i prva u Srbiji). Inkubirana je na 24-26C tako da ce najverovatnije biti zenka. Morf deluje obecavajuce.
Mala je dobijena iz kombinacije Sunglow Enigma X Mack snow het. Tremper albino tako da je moguce svasta, a s obzirom na boju tacaka koje se pojavljuju bice da je snow 100%, Jos je rano da se ustanovi dal ce biti supersnow ali s obzirom da na par mesta na ledjima kao da izbija narandzasto sumnjam...
Znaci Tangerine Mack Snow Enigma het Tremper Albino (oba roditelja nose taj gen).

Slede slike:

http://i45.tinypic.com/2wekosh.jpg

Ovo je slika sa rodjenja, a sledeca je slikana pre 2 dana (mesec dana starosti):

http://i46.tinypic.com/w0i0so.jpg

Miluttin
23.05.10., 16:00
Meni je strava ovaj smajli na glavi :)
Videcemo kako ce se razvijati sara na njoj.

Miluttin
26.05.10., 14:15
Experienta radi, ubacio sam maloj jednog poveceg fobasa. Mislio sam da ce se bar igrati. Fobas je imao vecu duzinu od nje (ako se oduzme rep) tako da sam mislio da nece ni pokusavati da ga smaze. Poletela je ka njemu i pojela ga tako da je meni pala viica. Toliko o pokusaju razvijanja sportskog duha. Nije u fazonu da se igra :)

kimo
26.05.10., 23:41
Nemoj to da radiš više, ne treba im davati toliko velik plen, svakog crva će lako da proguta zato što su u obimu uski, ali ne valja nikako toliki plen...

Miluttin
27.05.10., 09:41
Moracu da okacim jednu sliku uskoro. Presvukla se i vidi se da je opasno potamnela, vuce na sivo. To je zbog uticaja niske temperature u inkubaciji. Cini mi se da je to nepovratan proces, da ce ostati malo tamnija.
@kimo: nije imala problema pri probavi al opet se necu zezati iako sam video na drugim forumima da ne bi trebalo da bude ikakav problem... Kako god drzacemo se malih crva :)

kimo
27.05.10., 09:58
Ma ja prvi dajem dosta velike insekte, ali ne preporučujem, što bi ti rizikovao, ako je baš toliko velik crv, to niko ne može da preporučujem jer bi bilo apsurdno...kako god želiš :)

Miluttin
06.07.10., 20:56
Update nakon mesec dana. Sad je u toku proces presvlacenja i ima jos nekoliko tacaka u odnosu na sliku koja sledi. Kako god, vidi se znatna promena :)
http://i47.tinypic.com/29z50fl.jpg

zarko
06.07.10., 22:19
enigma su super i jako su cudnjikavi nikad ne znas sta ce da ispadne extra

Miluttin
07.07.10., 00:40
Ova mala je ko kameleon, ima faze, sad je izmedju 2 presvlacenja bila tamno braon, a nakon poslednjeg je maltene narandzasta, a rep krec beo sa 2 tufnice. Ona mi je mozda i najpitomiji guster iako je medju najmladjima :) Mada to vec ima i veze sa inkubacijom ;)

zarko
07.07.10., 02:35
ma ekstra je :)
presladak nisam nikad video uzivo enigmu ...
blago tebi

Miluttin
07.07.10., 13:04
Hvala na komplimentima za gugija, prenecu mu tvoje impresije. Ako bude uspelo, mozda sledece godine i bude neka prinova od nje :)

DutchSc
08.07.10., 01:50
Lepotan,da li je skup?

Miluttin
08.07.10., 09:21
Boga mi, za nase uslove jeste. Meni je cena solidno ucinjena, a inace ovako slkopljen morf je preko 100e, poluodrasli idu i do 150 u zavisnosti od sare i boje. Klasicnu enigmu mozes da nabavis i za 70-80e + transport ako ti ga salju...
###, ko to voli, njemu vredi :)

Miluttin
07.09.10., 00:33
Nakon mnogih pitanja ljudi sa foruma, odlucio sam da dam malo opsirniji opis ovog morfa na nasem nam maternjem jeziku.
ENIGMA
Morf je nastao relativno skoro krajnje nepazljivom selekcijom pri ukrstanju. Postoje i price da je prvi put nadjen u divljini ali mnogi sa dobrim argumentima pobijaju te izjave. Ovaj morf definitivno nije za svakog. Cak ni zagrizeni ljubitelji Leopard Gekona cesto ne uspevaju da ih "izvedu na pravi put". Uzgajivaci koji ih imaju u svojim kolekcijama, daju sve od sebe da isprave brojne nepravilnosti kod ovih malisana i uglavnom zanemaruju sve ostale morfove.
Ukrstanjem raznih morfova se doslo do situacije da određeni niz gena uslovljava vezane nepravilnosti u fizickom izgledu. Takozvani genski parovi i tripleti. Ove promene se javljaju u zivotinjskom svetu kod raznih vrsti i obicno prate promene koje uvek idu "pod ruku". Kao sto kod macaka imamo situaciju da skroz bele macke sa plavim ocima moraju da budu i gluve, ovde je stvar da gekon sa promenom u sari (koju cu detaljnije objasniti) i neobicnim izgledom ociju ima i sindrom trešenja. Sve ovo bi bilo manje-vise u redu da se ove stvari mogu razdvojiti i da ovaj gen nije dominantan.
Krenimo redom. Boja klasicne enigme se drasticno menja od malena do zrelosti. Po izleganju su uglavnom veoma bledi, boja vuce na roze sa ljubicastim detaljima i javljaju se crna polja na kojima se stvaraju tufne. Boja koye vremenom postaje sve bledja dok ne dodje do savrseno bele. Jedino se na ledjima moze formiratineka druga boja, u yavisnosti od podmorfa, a kod klasicne enigmeto bude limun-zuta. Same tufne nisu standardne kao kod ostalih gde su uglavnom nepravilih oblika, formiraju linije itd. Kod Enigmi sara vise podseca na tacke dobijene prskanjem sa cetkicom. Uglavnom su bas sitne i pravilnog okruglog oblika (prave tacke, a ne tufne). Broj tacaka sa vremenom uglavnom raste, ponekad ne stane i po dve godine.
Rep Enigmi je beo ko krec. Vremenom se pojavljuju sare ali se nikad nece javiti sivi pojasevi kao kod ostalih gekona. Ovo ih i cini toliko popularnim.
Oci Enigme su po mom misljenju nesto najlepse sto se u ovom svetu gmizavaca moze naci. Sara na zenici se nikad ne moze predvideti kod malih. Dobijeni su gekoni sa narandzastim zenicama, kompletno crnim (eclypse), sarenim... Ukrstanjem sa drugim morfovima oci mladunaca mogu biti i krajnje nezamislive.
E sad, sta sve nosi jedna enigma. Tipicno za svaku enigmu je da je veoma plasljiva, a osnovni razlog tome je veoma los vid. U slucaju straha ove zivotinje pocinju da trce u krug "jureci svoj rep". Koliko god ovo delovalo slatko, zamislite kolike su sanse da ova zivotinja pobegne predatoru u prirodi. Hmmm, nikakve, a mozda i manje. Enigme sve do jedne boluju od neke vrste sizofrenije. Kruzno kretanje znaju da ispolje i same od sebe, a veoma cesto im se i trese glava.
Na primeru moje mogu reci da se u toj meri pogubi kad vidi crva, toliko se trese da nekako padne na glavu, a nekad vrteci se u krug, sama sebi zgazi glavu zadnjom nogom. E tad nastaje panika :)
Veoma cesto nakon ovoga ostane bez apetita i nece da jede, a crva nadjem sutradan zivog i zdravog. Iz ovog razloga veliki broj Enigmi i u zatocenistvu ne prezivi, nekad i max do 2 godine. Mozda ako ih kljukate iz ruke. Fobase obavezno davati manje ;)
Moji saveti sta treba raditi sa Enigmama da bi dugo prezivele:
1. Drzati ih odvojeno od ostalih gekona, bez obzira na pol. Veoma se plase svega sto trci ispred njih.
2. Pustati ih da se setaju samo ukoliko zele (a ne zele uvek napolje kao ostali gekoni) i uz to da se sto manje muce rukama. Ukoliko zeli da se popne na ruku pustite je ukoliko ne zeli, neka tumara okolo.
3. Bez preterano velikih "zalogaja". Ukoliko ne savladaju plen iz prve, znaju i da odustanu.
4. Sveza voda, kalcijum i vitamini kao za sve ostale.
5. Ja bi izbegavao burmiranje jer ne znam kako bi posle jeli.
6. Za zdravlje gekona, kao i svih vrsti na planeti, je bitno parenje, pariti je bar jedanput ali samo ako je u perfektnom stanju pre parenja.

Po meni su ovo najlepse i najblesavije zivotinje. Ukoliko im posvetite dosta paznjr dobicete savrsenog ljubimca. Ne uzimajte bilo kakvog, obratite paznju na njegov izgled. Ja sam licno prezadovoljan mojom gekonicom. Navikla se na mene skroz (malo sporije od ostalih), a ponakad prodje dosta vremena da se ne zaglupi i poludi. Uskoro ce biti jos slika, dosta smo se promenili od prethodnog postovanja.

I tako, ako neko ima pitanja nek se javi :)