PDA

Pogledaj punu verziju : Koji je ovo daždevnjak?



neon
28.05.10., 16:49
Zanima me koja je ovo vrsta, da li je to šareni davždenjak lat.Salamandra salamandra i cime da ga hranim.

HVALA UNAPRED::D::D::D

tomahawk
28.05.10., 20:15
to je triton!!!

Igor Velevski
28.05.10., 20:38
Pusti ga tamo gde si ga nasao i znace on sam cime da se hrani!

barakuda
28.05.10., 20:48
Ah Igore nemoj da si takav. Pa svi mi volimo zivotinje i volimo da se brinemo o njima. To je kao kad bi on tebi rekao pusti u prirodu tvoje zmije, znace one sa cime da se hrane :rolleyes:

tomahawk
28.05.10., 21:05
Slažem se sa Velevskim. Check this out
http://www.ekotim.net/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=27

Tomica M
28.05.10., 22:14
životinje se ne uzimaju iz prirode:club:

Igor Velevski
29.05.10., 01:51
Ah Igore nemoj da si takav. Pa svi mi volimo zivotinje i volimo da se brinemo o njima. To je kao kad bi on tebi rekao pusti u prirodu tvoje zmije, znace one sa cime da se hrane :rolleyes:
:) Ako bih ja pustio moje zivine, mozda bi bile zive do prve zime!

Viktus
29.05.10., 21:41
Molim Vas ovo pročitajte pre nego što ulovite neku životinju iz divljine:


VI. ZAŠTITA I OČUVANjE DIVLjIH VRSTA
Zaštita i očuvanje divljih vrsta
Član 71.
Pod zaštitom i očuvanjem divljih vrsta podrazumeva se sprečavanje svih radnji koje utiču na narušavanje povoljnog stanja populacija divljih vrsta, uništavanje ili oštećivanje njihovih staništa, legla, gnezda ili narušavanje njihovog životnog ciklusa odnosno povoljnog stanja.
Član 126.
Novčanom kaznom od 500.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
13) sakuplja i koristi zaštićene divlje vrste suprotno propisanim uslovima (član 77);
Za radnje iz člana 125. stav 1. tač. 5), 6) i 7), kao i za radnje iz stava 1. tač. 2), 5), 6), 7), 8), 9),10), 11), 12), 13), 14), 15), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) i 27) ovog člana, kazniće se za prekršaj fizičko lice novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana.

KRIVIČNI ZAKONIK
KRIVIČNA DELA PROTIV ŽIVOTNE SREDINE
Ubijanje i mučenje životinja
Član 269.
(1) Ko kršeći propise ubije, povredi ili muči životinju,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(2) Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana došlo do ubijanja, mučenja ili povređivanja većeg broja životinja, ili je delo učinjeno u odnosu na životinju koja pripada posebno zaštićenim životinjskim vrstama,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

barakuda
30.05.10., 09:11
Ljudi, oprezno sta pisete na forumu. Od ovakvog jednog je i nenad (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=1025) stradao verovatno. Nikad neznate ko cita sta napisete. Samo ti posalje inspekciju na vrata. :slant:

Iz posta koji je neon poslao moze se, u najboljem slucaju, zakljuciti samo da bi zeleo da ima ovog dazdevnjaka, a ne da ga i poseduje, tako da nema osnova za bilo kakve prijave. :|

rellik
30.05.10., 09:47
De de nemoj da optuzujes coveka, samo je citirao zakon :D A i nemoj da branis onog ko je vec strpao zivotinju u akvarijum koliko se vidi iz slike ;)

Viktus
31.05.10., 15:42
To je bilo samo citiranje zakon, pa da se pročita. Ja sam veliki protivnik hvatanja životinja iz divljine pa na kulturan način želim ljudima objasniti da je to protivzakonito.Nije mi bila namera nikoga uplašiti nit, ću inspekciju slati, samo se borim protiv toga (već više od 15 god.)

Viktor alias Don Quijote :)

"Od ovakvog jednog"

Pfff molim te Barakuda ???

nenad
31.05.10., 16:47
Ljudi, oprezno sta pisete na forumu. Od ovakvog jednog je i nenad (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=1025) stradao verovatno. Nikad neznate ko cita sta napisete. Samo ti posalje inspekciju na vrata. :slant:


Moram ovde da se umešam i da kažem da nisam stradao :D Još uvek bar :D i da to sigurno nije bilo "od ovakvog jednog". Mene je prijavio iskompleksirani idiot, koji se nije dobro slagao sa mnom, a ne osoba kojoj je stalo do očuvanja domaće flore i faune.

Ovaj forum je APSOLUTNO protiv uzimanja životinja iz prirode, a to se posebno odnosi na zaštićene vrste. Jedna je stvar doneti životinju kući, fotografisati je, i vratiti je na isto mesto gde je nađena. Ili uzgajati životinje radi parenja, pa mladunce puštati na isti lokalitet sa koga su roditelji uzeti. Ali je potpuno druga stvar doneti životinju i čuvati je u neadekvatnim uslovima, čisto da bi nas zabavljala. Lično ne mislim da na ovaj način može da se nanese šteta populaciji te vrste, ali mislim da je mučenje za tu jedinku, posebno ako je odrasla.

Ovo na slikama je larva daždevnjaka - Salamadra salamandra, i nije joj baš mesto u akvarijumu sa ribama, koje su inače njihovi predatori, na temperaturi koja je za larve daždevnjaka previsoka.

Zato svakog ko donese životinju iz prirode posavetujem da je vrati. Nemam ni razloga, ni prava da kritikujem te ljude, jer sam i ja to godinama radio kad sam bio mlađi. Moj zaključak je - životinji iz prirode je mesto u prirodi. Tako da podržavam Viktusa ;)

Geni
31.05.10., 17:05
Čekao sam samo Nenada da se prvi javi jer je nekako on i bio prozvan ;)

Ovaj član zakona koji stiti ugrožene vrste je jedan od malobrojnih DOBRIH zakona u ovoj oblasti i njegovo citiranje je bilo potpuno na mestu.

Nemojte uzimati ugrožene vrste iz prirode. Ne zato što je zakonom zabranjeno već zato što je pogrešno. Njima je em mesto u priridi em su i tamo ugrožene. Nemojmo bar mi, ljubitelji životinja, da doprinosimo njihovom ugrožavanju. Ostavimo ih tamo gde jesu.

neon
01.06.10., 15:28
Zao mi je sto sam to ucinio:(:(:(, niti sam imao nameru to da ucinim, nisam znao da je to ugrozena vrsta. Setao sam se sumicom video baru i gomilu punoglavaca u njoj. Zagledao sam se i primetio neku zivotinjicu kako pluta po vodi. Pomislio sam da je mrtva i hteo da je bolje pogledam. Odneo sam je kuci da pokazem mladjem bratu. Sad shvatam da je to ugrozena vrsta i cim budem imao prilike vraticu je tamo gde je bila:icon_cheers::icon_cheers:

Stufy
01.06.10., 21:17
:icon_salut: za Neona sto ce vratiti zivotinju u prirodu. Sve redje i redje cujem kako je neko prihvatio tudj savet, mislim da kao vrsta postajemo uzasno sujetni pa je bas lepo videti da je neko izuzetak od tog mog zapazanja.

:icon_salut: za Viktus jer bas ovakav stav treba nasem hobiju. Treba svima da pokazemo da nismo mi ti koji unistavaju divlje populacije, jer je udeo teraristike u degradaciji populacija zasticenih vrsta na podrucju Srbije zanemarljivo mali, a neke organizacije i pojedici bi voleli da mi u svemu tome ispadnemo krivci.

Viktus
02.06.10., 00:46
Svaka čast Neon!
Garantujem ti da nećeš se pokajati kad vratiš životinju u prirodu, naprotiv biće to lep osećaj i uspomena a i primer drugima.

Hvala i ostalima na podršci!

Viktus