PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc novajliji? :)



Osiphioness
30.05.10., 23:37
Dobro vece svima!
Kako to vec ide, mi, neiskusni, se obracamo vama, iskusnima, za pomoc oko prve nabavke tarantule. :) Dosta sam gledala po netu, citala o njima i primetila sam da "pocetnicima" najcesce preporucujete neke tipa Grammostola ili Brachypelma. Ja ipak ne bih da uzmem to. Ne bih da se igram sa njom, da je diram i uznemiravam, vise sam za to da lepo izgleda, bude atraktivna, da ne napisem "agresivna". :D Zanima me sta vi mislite o tome, s obzirom da do sada nisam imala iskustva sa tarantulama?
Hvala unapred!

kimo
30.05.10., 23:50
Ništa, možeš da držiš bilo koju vrstu tarantule ako se informišeš o njihovim uslovima koji i nisu baš nešto specifični uglavnom, tako da samo opiši kako bi da izgleda, tj. šta je tebi to atraktivno i takođe napiši da li bi da je stalno vidiš, da li bi da plete, da kopa, da se penje ili ne i ostale tebi bitne karakteristike :)

Radisa89
31.05.10., 00:03
ako hoces neku koja lepo izgleda, dosta plete a da mozes cesto da je vidis onda je moja preporuka chromatopelma cyaneopubescens... Ja imam jednu malu, plete k'o luda, a i dosta je prozdrljiva.

JOBAH
31.05.10., 00:39
slazem se sa radisom, aktivna je, plete ko blesava, uglavnom je napolju i prelepa je. mozes da uzmes malu da vidis kako menja boje dok se presvlaci...

MRGooD25
31.05.10., 00:50
:th_welcome:
Cyano je jako lepa tarantula koja plete kao luda! Jedan od mojih favorita! Ako te bas zanima zanimljiva tarantula mozes da pogledas Aviculariu Versicolor imam je ja! To mi je i prva tarantula nije toliko teska za drzanja(moja je prozdrljiva)! Prelepa tarantula sa lepom plavom bojom! Posle kako raste menja boju! U svakom slucaju obe tarantule koje sam spomenuo tokom rasta menjaju svoj izgled i dosta pletu! Da li si ti imala neku na umu? :D Bas sto drzis kao avatar je Avicularia Versicolor!

Versi kazu da nije za pocetnike jer treba malo vise da se pazi oko temperature i vlage! Ja nemam problema ni sa jednim od tih stvari, cak sam prezadovoljan sa obe tarantule koje imam! Pored Versia imam i Grammosola Aureostiratu, samo sto je ova pocela da se ukovapa, pa me malo nervira! Na svu srecu pa nema mnogo prostora da se ukopava!
@ Kimo, hvala ti na odlicnim primercima uskoro cu uzeti jos neku za sebe! :D

Osiphioness
31.05.10., 09:51
Avicularia versicolor mi je stvarno prelepa, ali svuda pise da nije za "pocetnike". Ja bih volela da uzmem manji primerak, pa se malo i plasim da joj se ne desi nesto... Chromatopelma cyaneopubescens mi je isto jedan od favorita, ali se jos uvek mnogo dvoumim. Sve su mi jako lepe i sve bih da imam! :D

samo opiši kako bi da izgleda, tj. šta je tebi to atraktivno i takođe napiši da li bi da je stalno vidiš, da li bi da plete, da kopa, da se penje ili ne i ostale tebi bitne karakteristike :)
Meni je manje- vise svejedno. Naravno da bih volela stalno da je vidim, ali mi to nije prioritet. I veliki mi je problem hrana, jer zaista ne znam kako cu se izboriti sa zoharima (i oni sa mnom). :D

kimo
31.05.10., 11:24
To će ti biti problem u početku, posle ćeš se navići, počneš sa crvićima i onda ćeš na kraju da maziš neke žohare od 5cm :)

Osiphioness
31.05.10., 11:34
To će ti biti problem u početku, posle ćeš se navići, počneš sa crvićima i onda ćeš na kraju da maziš neke žohare od 5cm :)
A ne, ne, ne... To cu da unajmim coveka koji ce da je hrani, haha. Citala sam ovde na forumu da neki hrane T i sa skakavcima, ali da je dobro da im amputiraju zadnje nogice, aaaaa! :eek:
A je l' vlaznost terarijuma mogu da podesavam sama ili imaju uredjaji za to? (mislim na vlaznost kod Avicularie versicolor)

MRGooD25
31.05.10., 11:41
Stvarno nije nikakav veliki problem, malo ti je trip prvih dana ali svatis da one nisu bas toliko nesposobne! Svaki dan dodas malo vode na treset i nema problema! Tako ja sa mojom i srecna je! :D

Osiphioness
31.05.10., 11:48
Stvarno nije nikakav veliki problem, malo ti je trip prvih dana ali svatis da one nisu bas toliko nesposobne! Svaki dan dodas malo vode na treset i nema problema! Tako ja sa mojom i srecna je! :D
A ako sve to nije problem, zasto se ne preporucuje pocetnicima?

marko
31.05.10., 12:00
Citala sam ovde na forumu da neki hrane T i sa skakavcima, ali da je dobro da im amputiraju zadnje nogice, aaaaa! :eek:
A je l' vlaznost terarijuma mogu da podesavam sama ili imaju uredjaji za to? (mislim na vlaznost kod Avicularie versicolor)
Nema potrebe za kidanjem nogu, samo ubaci skakavca a za amputiranje će se pobrinuti tarantula. :) Vlažnost se u ovom hobiju (govorim za tarantule) obično određuje po slobodnoj proceni, zato se A.versicolor ne preporučuje početnicima, koji ne znaju šta znači "vlažnije".


A ako sve to nije problem, zasto se ne preporucuje pocetnicima?Ono iznad što sam napisao plus: A.versicolor je podložna SDS-u (Sudden death syndrome), što znači da se tu i tamo desi da ugine bez nekog znanog razloga. Tada se "početnici" razočaraju, misle da je do njih, pa dignu ruke od ovog hobija, ili su jedva skupili pare za tu jednu taranantulu pa im i ona ugine. Dakle, bolje za početak neku "žilaviju" vrstu.

Osiphioness
31.05.10., 12:12
Da, ja bih se prva dala u depresiju da mi se tako nesto desi... :D Citala sam o tome, pa sam se bas uplasila i to je jedini razlog zasto je ne bih uzela... Razmislicu jos, hvala vam. :)

MRGooD25
31.05.10., 12:19
Vlažnost se u ovom hobiju (govorim za tarantule) obično određuje po slobodnoj proceni, zato se A.versicolor ne preporučuje početnicima, koji ne znaju šta znači "vlažnije".

Ono iznad što sam napisao plus: A.versicolor je podložna SDS-u (Sudden death syndrome), što znači da se tu i tamo desi da ugine bez nekog znanog razloga. Tada se "početnici" razočaraju, misle da je do njih, pa dignu ruke od ovog hobija, ili su jedva skupili pare za tu jednu taranantulu pa im i ona ugine. Dakle, bolje za početak neku "žilaviju" vrstu.

Jeste da je to potrebno ali uhoda se covek jako brzo! Svati sta treba da radi, a ako mu je bas velika frka pa uvek moze da se kupi hidrometar! :D

Jeste mnogo tuzno ako ti ugine prva tarantula ipak se mi nismo naucili na njih kao ostali koji su imali mnogo vise tarantula!

marko
31.05.10., 12:29
Uhoda se čovek jako brzo, taman "nauči" ponešto i ugine mu A.versicolor, a čovek radio sve po propisu i savetima. "Može" da kupi higrometar, uvek na tome ostane.

Neka radi kako hoće, ja i dalje savetujem neku žilaviju. ;)

Osiphioness
31.05.10., 12:50
A sta ti imas, Marko?! (od tarantula, mislim) :)

MRGooD25
31.05.10., 12:59
Opusteno, to je moj predlog! Verujem da je svakoga strah bio na pocetku, naravno da je odluka na Osiphionnes i da ce doneti odluku za svoju prvu tarantulu! Pa ako ugine uzme se druga, tada neces imati nikakve tripove kao na pocetku, da li joj je vruce, hladno, da li je dovoljno vlazno ili nije! Razumes me nadam se! :D

marko
31.05.10., 14:30
A sta ti imas, Marko?! (od tarantula, mislim) :)Uh, mrzi me da pišem sad, oprostićeš mi :)
Pogledaj ovde : http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=4721

Osiphioness
31.05.10., 21:39
Uh, mrzi me da pišem sad, oprostićeš mi :)
Pogledaj ovde : http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=4721
Divne su ti tarantule... Najvise mi se svidjaju Nhandu chromatus i Acanthoscurria geniculata. Bas su lepe.
Mada meni je i dalje Avicularia Versicolor favorit, haha. :) Ali se bas, bas plasim da mi ne ugine. Mislim da bi i ja za njom uginula.... :D

SxOne
01.06.10., 21:10
Divne su ti tarantule... Najvise mi se svidjaju Nhandu chromatus i Acanthoscurria geniculata. Bas su lepe.
Mada meni je i dalje Avicularia Versicolor favorit, haha. :) Ali se bas, bas plasim da mi ne ugine. Mislim da bi i ja za njom uginula.... :D

a B. smithi i B.boehmei ? e da ili G. pulchra... prelep CRN skroz pauk.... mnogo lepo uzivo izgleda !!!

ja bih ti predlozio terestrialne tarantule jer su stalno vidljive, nemam versia ali mislim da su cesto u zaklonu i da cesh je manje vidjati... a i taj "iznenadna smrt" sindrom je smor ZA POCETNIKE !!!

ja sad bash porucujem Versija za sebe, ali mi nije jedina tarantula...
takodje i Cyaneo je prelep pauk, ali MNOGO plete i cesto se ne vidi...
ti odluci ali mislim da je najbolje terestrijalna za Prvu T.

srecno ;)

Osiphioness
01.06.10., 22:54
A ne znam, gledala sam puno po netu i svaka mi je lepa na svoj nacin. Mislim da bi najbolje bilo da odem kod nekog ko se bavi time i vidim ih sve uzivo... :D
A koje ti tarantule imas? :)

rassa
01.06.10., 23:20
gle, uzmes spisak tarantula iz ponude i ides redom, paste u google i tako vidis svaku tarantulu i oznacis/obelezis one koje ti se svidjaju i kupis ih

sta sad imas od toga sto si pito soneta koje T ima?
nemozes sada da ti opisujemo svaku T posebno, napravi top10 pa onda



ps. nisam procito prvu stranu, mozda i imas neku koja ti se svidja :)

Satyr
01.06.10., 23:23
Osiphioness je zensko ;)

Osiphioness
02.06.10., 00:13
gle, uzmes spisak tarantula iz ponude i ides redom, paste u google i tako vidis svaku tarantulu i oznacis/obelezis one koje ti se svidjaju i kupis ih

sta sad imas od toga sto si pito soneta koje T ima?
nemozes sada da ti opisujemo svaku T posebno, napravi top10 pa onda



ps. nisam procito prvu stranu, mozda i imas neku koja ti se svidja :)

Naravno da sam uradila to, ali nije isto gledati tarantulu na Googlu i uzivo. A zelim da vidim sta on ima i kakva su mu iskustva sa tim vrstama, da bi mi bilo lakse da izaberem. Nikog ne teram da pise to, vec to rade oni koji zele.

rassa
02.06.10., 00:18
mislim da svi za prvu tarantulu biraju onu koja izgleda najlepse, pa onda dalje gledaju osobine pa tek onda iskustva
sta, ako je neko imo losa iskustva s nekom T ti je neces kupiti?

zato je bolje da suzis izbor na nekoliko T, koje su ti najlepse, pa onda krenes o svakoj da saznajes vise

SxOne
02.06.10., 00:19
nema veze shto je zensko, to nije tema razgovora : ))))))))))))))))))))))
u pravu je Rassa, tako sam i ja radio, pogledash shta se Nudi, pa redom Copy Paste u Google i odvojish TOP vrste...

ali kao shto ti je Kimo napisao na prvoj strani, imash Tarantule koje:
su kopaci i retko vidish
zive na kroshnjama i opet su u nekom zaklonu pa su redje na otvorenom (to je i versi)
i Terestrialne koje ne prave zaklone vec koriste prirodne (ispod parceta drvera npr)
i u ove 3 vrste spadaju i one koje mnogo pletu pa ih opet ne vidish od te mreze...

a nemoj da pitash shta mi imamo nego shta ima u ponudi :)
od mojih predlozio bih ti c. cyaneopubescens koji pravi mnogo mreze
g. pulchru koja je prelepi crni pauk i terestrialna je vrsta, geniculatu takodje super pauk,
pa n.chromatus, b.smiti, b. boehmei.......... to su neke TOP vrste po meni, a da su odlicne za pocetnike...

izmedjuostalog, ko je uzeo jednu uglavnom posle uzme josh bar jednu :) pa polako :P

P.S. evo moje galerija, malo je bajata...
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=7653

MRGooD25
02.06.10., 00:28
http://www.swiftinverts.com/species/swiftsmiscpage.htm Evo lista tarantula!
Ja se i dalje drzim da je Avicularia Versicolor jako lepa tarantula i da nije toliko komplikovana! Moja jede kao luda, lepo plete(i vidi se), i jako je aktivna! Zelim ti srecu koju god da uzmes! :D Svakako odluka je svakako na tebi! Avicularia je svakako malo zahtevnija nego ostale ali kako ko voli! :D

rassa
02.06.10., 00:32
http://gallery.tarantulas.us/gallery/v/tarantulas/

ovde imas slike svake T od kad je bila mala pa do pune velicine

minimall
02.06.10., 00:36
eeeeeeeeeee moja drugarice!!!!!!! ako nabavis prvu GOTOVA SI sve t su zanimljive na svoj nacin i pozeleces svaku u odredjenom trenutku nezahtevaju mnogo mesta i paznje sto ih cini idealnim kucnim ljubimcima.....slazem se sa sxone-tom izaberi i uzivaj

Osiphioness
02.06.10., 10:47
Ma nek' ste vi mene isprozivali, hvala mnogo.
I nisam pitala koju T treba da uzmem, nego da li je pametno da odmah krenem sa nekom zahtevnijom, s obzirom da nemam iskustva sa tim.

marko
02.06.10., 11:40
Nema prozivki, sve je to u šali rečeno. Ti slobodno pitaj šta te zanima, ko želi taj će ti odgovoriti, ko ne želi neka produži dalje. Obrati pažnju na ovo što ti minimall kaže, kad uzmeš jednu tarantulu uzećeš ih još, to je sigurno.

Kako stoje stvari, sve vuče na A.versicolor (izgleda da ti se ona najviše sviđa i da druga vrsta ne dolazi u obzir). Samo bi trebalo da znaš (ne sećam se da li ti je već neko napisao) da odrasli primerak ne izgleda isto kao primerak srednje veličine. To što ti je na avataru je mali versi, pogledaj kako izgleda kad odraste ali ne gledaj slike već nađi snimak, recimo ovaj :

Fo-W1B05RIk

I za ostale koje ti se sviđaju bi mogla da nađeš snimak, jer slika zna da prikaže nešto što je u stvarnosti totalno drugačije.

Osiphioness
02.06.10., 12:07
Da, najvise mi se svidja Versi, ali se bojim da necu uspeti da mu obezbedim idealnu vlasnost, temperaturu ili ventilaciju... Posto bih volela da uzmem malog, da li mogu odmah da ga stavim u terarijum ili cekam da poraste?

marko
02.06.10., 12:18
Nemoj odmah u terarijum, biće ti lakše da ga hraniš ako ga staviš u srazmerno malu plastičnu posudu. Sobna temperatura će odgovarati pa se oko toga ne brini, za ventilaciju izbuši gomilu rupa na dve naspramne bočne strane.

loshme10
02.06.10., 12:22
Ne bi trebalo odmah da je stavljas u terarijum. U njega se prebacuju tek poluodrasle tarantule. Naravno, ti ako hoces mozes da je stavis, ali to bi bilo cisto gubljenje prostora, jer bi ona koristila jako mali deo terarijuma. Ja sam moju genikulatu tek sa 10cm prebacio u terarijum...

Osiphioness
02.06.10., 12:27
Ali sobna temperatura mi nije stalna. Npr, evo sad je jako hladno, a za mesec dana ce biti preko 40 stepeni. Zato sam mislila da je odmah ubacim u terarijum, jedan momak mi je rekao da moze da mi ugradi termometar i vlagomer, pa bih mogla stalno da vodim racuna o tome. Mada, opet vi znate bolje od mene... :D

SxOne
02.06.10., 13:21
ma ne trebaju ti ti Geedzeti :) ne treba ona da bude pod "staklenim zvonom", nije sve to tako striktno, pa i u prirodi se menja temperatura... i vlaga...
nece ona uginuti ako jedan dan bude manja vlaga...

opusti se, vremenom cesh videti npr kad je suva zemlja, pa ti navlazish jedna deo, a ona dodje i spusti telo na tu vlaznu zemlju, onda skontash da joj je falila vlaga... ali to je sve normalno......

kazesh "varira temperatura pa da je odmah stavish u ter." pa nece joj drugacije biti u ter-u temperatura :)
zamisli tarantulicu od 1cm u terarijumu lupam 30x30x30 i jedan crvic koji joj stalno bezi jer je ona josh smotana da ga nadje i ulovi u tolikom ogromnom terarijumu za nju.. :):):)

samo polako vreme ce ti sve pokazati...
a snacicesh se i sa "zahtevnijim" T. nisu one TOLIKO zahtevnije, vec je cinjenica da joj treba vlaga u odnosu na onu drugu kojoj ne treba... nishta specijalno.....

yowandbm
18.06.10., 01:21
Ja imam pauka Nhandu chromatus i zanima me gde i kome bih na forumu mogao da postavim neka pitanja u vezi njega. Nov sam na forumu pa se ne snalazim bas najbolje da bi znao gde da napisem ovaj post :)

Borko
18.06.10., 02:28
Evo... procitaj ovu temu,tu imas neke osnove.

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2906