PDA

Pogledaj punu verziju : problem sa agamom



FilipZmaj
30.05.10., 22:45
u zadnje vreme primecuem kako agamma mi jede hartiene listove za podlogu?dali vu to steti ?i moze li nesto da znaci to?

Milos87
31.05.10., 01:19
mislis na papir ,karton?
mislim da ti to uopste nije dobro resenje,jer ko zna gde je to sve bilo dok nije dospelo u terarijum:eek:
zar ti nije jednostavnije i lakse za odrzavanje da koristis pesak kao podlogu:)

FilipZmaj
31.05.10., 01:47
pa nemogu da se snadjem okolo pesak zato sto trebaju mi puno novca da kupim zato sto mi nije mali terarium i trebace mi puno peska,i ja znam to da je papir bijo ko zna gde i da je hemiski (ja stavljam papir od printera) napravljen i zato pitacu jos jednom sta da radim?

FatBastard
31.05.10., 05:48
Hehe... Ne mozhe pesak nikako da bude lakshi za odrzhavanje od papira...
Elem, to shto jede papir nikako nije dobro...
Mozhda da povecash prashenje hrane Ca i vitaminima ?

spiderboy
31.05.10., 08:37
jedenje papira ti nikako nije dobro,i na osnovu ovakvih oskudnih informacija nije moguće da dobiješ pravi odgovor,koliko je stara životinja,koje su temperature,vlaga,čime i koliko hraniš,čime greješ,jel ima UV,jel dobija vitamine???
to su sve faktori koji utiču na život i ponašanje agame a nisi puno od toga naveo,malo pojasni ljudima situaciju da bi ti neko dao pravi odgovor

kimo
31.05.10., 10:26
Pazi ovako, agame su jako halave životinje i njima je normalno da gricnu ponešto uvek, e sada, to može biti drvo,kamen, pesak, papir, plastično bilje itd. Često neće biti nikakvih problema jer će samo da izbace to, ali ako stalno jede onda joj nešto nedostaje, možda je malo hraniš?

zarko
01.06.10., 00:46
izbaci papir

LARYBG
01.06.10., 02:36
idi bre covece na neko gradiliste i nadji fin sitan pesak, operi ispeci i eto.

Milos87
01.06.10., 12:26
To ti je najjeftinije resenje :D

JOBAH
01.06.10., 13:30
imas kvarcni pesak, kupuje se u dzaku u razlicitim velicinama. super izgleda i cist je..

LARYBG
01.06.10., 15:02
ne valja kvarcni

JOBAH
01.06.10., 15:11
zasto mislis da ne valja? ja ga koristim i za sada nemam problema...

LARYBG
01.06.10., 19:11
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2677&highlight=kvarcni+pesak

JOBAH
01.06.10., 19:27
zanimljivo, ne znam kako mi je ta tema ranije promakla...

FilipZmaj
02.06.10., 21:53
jao ovaa agama me stvarno nervira nz sta i je pa je pojela papir,hranim je dovoljna barem ja tako mislim,tem ispod sijalice je od 35 do 40,a u hladan del 27 30,ima jednu ciniju sa vodom i juednu za hranom,sto da vam napisem joste to su mu uslovi ,a obicno je jede uvece znali neko sta da radim,bozem papir je najednostavniji za ciscenje nz sta bi moglo da vu je pa da je jede probacu da joj dajem vise hranu ali nz sto vise zelii,ufffff

LARYBG
02.06.10., 22:33
a sto je hranis uvece? bolje je hrani prepodne da bi posle lepo varila to na visokoj tem. ako je nahranis uvece i ugasis svetla pande tem. i onda ne moze lepo da svari hranu

spiderboy
02.06.10., 23:04
izbaci papir,lepo ti kažu ljudi,ne mogu da verujem da ne možeš negde da nabaviš džak peska

FilipZmaj
03.06.10., 00:34
ne je hranim uvece nego uvece mi jede papir,a u prethodnjoj poruci je napisano da nemoze bilo koi pesak da se ubaci u terarium zato sto moze da da joj nasteti procitaj malo,a ako moze neki pesak drugi osven taj specijani pisi.

ganjachica zmajeva
03.06.10., 12:17
Što kaže čovek rekli ste mu da izbaci papir, ali da ne stavlja pesak. Pa recite mu onda šta da stavi.
Moj predlog je da papir u svakom slučaju izbaciš što pre pa makar i bila na golom staklu dok se mi svi ovde ne dogovorimo koja je najbolja podloga. Problem je što je tvoj gušter možda samo alav pa bi jeo sve, pa čak i pesak. Moj predlog je kokosov treset, to i ako pojede neće biti toliko strašno kao papir ili pesak, ali je pitanje koliko je prirodno izgelda za agamu (mada opet, izgelda prirodnije od papira).

Pretraži malo forum, evo link koji će te još više zbuniti jer tu članovi koji su protiv peska pišu o tome kako je normalno držati guštere na pesku.
http://www.teraristika.org/forum/search.php?searchid=158626

Geni
03.06.10., 12:28
Niko mu nije rekao da ne stavlja pesak već da ne stavlja kvarcni koji je mnogo oštriji od običnog peska. Odrasla agama će se najbolje osećati na pesku u 99% slučajeva jer i ono malo što pojede će normalno da izbaci. Ako ga baš mnogo jede onda treba gledati neku tvrđu podlogu poput kamena ili čak linoleuma. Tvrde podloge iamju tendenciju da prouzrokuju nepravilan razvoj prstiju kod agame i zato je mnogo bolje koristiti pesak. Odrasla agama nije kao gekon i nije toliko osetljiva na pesak.

kimo
03.06.10., 12:40
Iskreno ja sam držao i na kvarcnom i na dunavskom pesku i nikada nisam imao problema, problem prouzrokuje prašina koja može da se diže od preterano sitnog peska...

Geni
03.06.10., 14:11
Bilo je ovde neko prepucavanje između zdravkonykotez-a i mene oko razloga protiv korišćenja treseta kao supstrata koje je obrisano jer ničim nije doprinosilo temi ali suština je da je ipak pesak najbolji i tu se svi slažemo. Ne valja kod male agame ali kod tvoje velike to je idealan supstrat pa njega i koristi.

Iskreno bih možda ja pre išao na itison ali teško da ćeš naći taj poseban koji njima odgovara pa je ipak najbolje pesak.

Poisonous-sting
03.06.10., 14:12
Iskreno receno treset ne volim kod agame...deluje prljavo i neuredno...Pesak je prirodniji i mnogo lepsi i mislim da gusterima on najvise odgovara!

FilipZmaj
03.06.10., 19:44
fala vam sto ste se toliko iznamucili obnjasnavati ali bi ve zamolio da mi kazete za kakav pesak je to rec,jel to pesak onaj iz reke samo da je sitan ja sam ve barem tako razumeo ,bilo kakav samo da nije kvarcan,ako sam ve pogresno svatio pisite

gordond
05.06.10., 11:31
Ne tvrdim da kvarcni pesak nije los, ali moju vec godinu dana drzim na njemu i nista joj ne fali. Normalno raste, jede...
Mozes uzeti pesak iz reke, ali ga pre stavljanja u terarijum moras dobro oprati i ''ispeci'' u rerni kako bi odstranio sve parazite.

Eonic
06.06.10., 12:36
Novine su ti bas budjavo resenje, ili uzmi pesak, prosejes ako vec nije prosejan i ispeces i cao, e sad, mene je jednostavno mrzelo da na 6-7 meseci opet sve to radim, jer u terarijum stane puna kofa od 25kg peska, da sve to ponovo u plehovima pecem pa sam stavio onu vestacku travu (itison) vec mesec dana mi stoji i ja sam zadovoljan, lak je za ciscenje, agama se juri po njemu kao i po pesku, ako se bas us--e toliko nakon duzeg perioda, izvadim i crevom operem i cao, inace nije skupo uopste, za ter koji je 100 x 75...2 podloge sam platio 700 din...nadam se da sam nekome pomogao :)) poz

Rokerka
07.06.10., 12:33
Smatram da je treset za agamu mnogo bolje resenje od peska, jer su manje sanse da ce ga progutati sa hranom, obzirom da se radi o krupnijim komadima, koje je lakse ispljunuti. A sto se tice kvarcnog peska, ne bih savetovala da se drzi kod agama, jer su ustanju da ga pojedu iz radoznalosti, dok gekone drzim na njemu godinama i zadovoljna sam. Naravno, gekoni nisu agame.;)

poskok
07.06.10., 16:06
Kvarcni pesak sadrži oštru prašinu koja, kada se udiše dugo vremena, izaziva silikozu, (neizlečivu bolest pluća) koja je i često profesionalno oboljenje kod ljudi koji su u radu izloženi silikatnoj prašini. Nije stvar samo u tome da li će gušter da ga jede ili ne, kvarcni pesak nije adekvatno okruženje ni za jedan živi organizam. Meni lično i treset i rečni pesak deluju neuredno u terarijum sa b.zmajem, pa zato koristim zeleni itison koji mi maksimalno pojednostavljuje održavanje.

Inače, za razvoj silikoze su potrebne godine, tako da ne znači da će gušter sigurno oboleti ako je proveo nekoliko meseci na kvarcnom pesku, niti da je imun na nju ako je na njemu par godina i još nije pokazao simptome.

kimo
08.06.10., 00:25
Slažem se sa poskokovićem, ali zato i kažem da se propere pesak jer se tada većina peska odstranjuje, a etison kod mene ne dolazi u obzir jer ne izgleda nikako prirodno, a i agame vole da rondaju po pesku s' vremena na vreme...

nightwolf
08.06.10., 02:11
Ajde neka neko navede sto vise prednosti i mana peska i treseta kao podloge za agamu pa da coveku pomognemo da se odluci,i uradi nesto,pre nego sto zmaj pocne da reciklira cele sveske;)

FilipZmaj
08.06.10., 13:54
hhahah vec sam odlucijo i stavio obican pesak,prvo sam ga oprao pa sam ga proseja pa onda sam ga stavio u rerni i sam ga ispeko na 250 stepeni.i pjesak se napravijo kao pustinski,haah ne bas ali je super i moja agama ga obozava,pocela je da trci da kopa i takve stvari,pa ako budem moga stavicu i neku sliku.[poozz

necadc
08.06.10., 15:40
jos jedan problem resen...:) drago mi je zbog tvoje agame...;)