PDA

Pogledaj punu verziju : Prebacivanje T. & T. i TV.



jonathan-sic
08.06.10., 22:29
Prebacianje tarantule

Planiram da u skorije vrijeme uzmeme terarijum. Trenutno je (Grammostola rosea ) drzim u jednoj vecoj staklenoj zdjeli. Ideja je bi9la da uzmem veliki terarijum i da ubacim zdjelu u njega pa kada sama odluci da izadje, zdjelu samo ozvadim. Medjutim.. planiram da uzmeme manji terariju, (zbog pitanja dva) u koji ne bi mogla da stane zdjela. Tako da mi jedino rjesenje ostaje nekako da je "rucno" prebacim.

E tu nastaje problem. Imama poprilicno agresivnu tarantulu. Nekada je to strah a nekada napad ali i u jednom i u drugom slucajnu je jako brza i agresivna. kda je bila mala, do prvog presvlacenja je bila ok. uzimao sam je u ruke. Kada se prvi put presvukla odma sam primjetio razliku. Nekada pobjegne u kućicu kada nesto radim, a nekada ide prema meni. Recimo kada sam je hranio, krnee na hranu i ostavi. Ja krenem da izvadim a ona se okrene i podje da dira pincetu tak oda moram da prekinem. Jednom kada se presvukla, ostavila je košuljicu u kućici. Digrao sam kućicu da izvdadim no ona je velikom brzonom izletila iz zdjele. Srecom, zaustavila se na ivici jer vjerovatno nije znala gdje da ide. Nekada kada e uznemiri ne bjezi odma u kućicu. Bilo je jos par slucajeva ..uglavnom, moj zakljucak je da je jako brza i agresivna i strah me da mi ne pobjegne. PRedpostavlaj mda se namece zakljucak da je maltretiram. Ne izostavljam situacije kada se nekada mozda prepaal ali zaista poklusavam sto manje da je diram. Jedini slucajevi su kada je hranim, kada vadim hranu, kada joj sipam vode i slicno. Jedino sto nisam morao, a radio sam, jeste da sam je slikao ali tada nije bila uznemirena vec je jednom samo odsetala u kućicu.

Inace.. mislim da je nemoguce da je ubacim u neku kutijicu ili nesto slicno.

Da li neko ima prijedlog ?

Tarantule i TV.

Imam fino mjesto pored CRT TV-a za terarijum. Bio bi razmak oko desetak cm. Koliko je to zdravo za njih? Kontao sma da na tu stranu ubacim komad drveta.,. vidio sam da se ubacuje kora ali ne znam da li mi to ista znaci. Ako bi bas bio problem sa TV-om, onda bi bio prisiljen na neko drugo mjesto a tada bu uzeo veci terarijum. Toliki da moze zdjela da stane u njega tako da bi rjesio prvi problem ali bi mi zaista bio pioritet pored TV-a.

loshme10
08.06.10., 22:46
Za prvo pitanje ne mogu nista da ti kazem, jer se apsolutno ne razumem. A kod drugog pitanja si mogao da napises kolika je T? Ako je mala, predlazem da stavis neku malu kutijicu u tu posudu u kojoj je drzis i da je polako nateras da udje u nju. Onda poklopis tu kutijicu, prebacis T u terarijum, polako otklopis i ili sacekas da sama izadje ili je diras stapicem po zadnjim nogama da izadje... Pozz! ;)

jonathan-sic
08.06.10., 23:03
Ma vidio sam ja kak odrugi rade al iko mene tako ne bi islo ..ili bi pobjegla ili npala mene i štapić. Ne kazem da ne postoje sanse za tako nesto ali s nikada nije "sporo" ponasala kada sma joj dirao okruženje.

Da.. zaboravio sam da napisem kolika je. Presvukla se neki dan tak oda mi nije poznato ali mislim da je raspon nogu preko 10cm.

loshme10
08.06.10., 23:43
Au pa velika je onda... Pa kolika je ta posuda, a koliki je terarijum kad ne moze da stane posuda u njega? A i nema veze ako bude malo agresivna, samo polako i stapicem, izacice vec! :D I ja sam imao problema da moju geniculatu nateram na zid. Napadala je stapic, bacala dlake, ali sam na kraju ipak uspeo... I jos nesto, tarantule su mnogo manje agresivne kada izadju iz svog starog okruzenja, u to sam se i sam uverio kada mi je T napala stapic i brzo se nasla napolju van tera, ali joj je tu bilo sve nepoznato i nije znala gde da ide, i samo se ukipila... Ja bih ipak probao da je isteram! Pa sta ako te i napadne(mada ne verujem), ipak je to rosea!!! :D

jonathan-sic
09.06.10., 00:27
Znam da pripadaju mirnijoj vrsti ali ova moja je bila mirna samo do prvog presvlacenja koje je bilo kod mene. Poslije.. "ujeda".

Nije mene strah da me napadne vec da mi ne pobjegnee. Neku noc, kada sam sipao vodu, spustio sam posudu na pod za svaki slucaj. Bilo bi lakse da je ganjam nego da mi skoci sa neke visine.

Posuda je okrugla i precnik je nekih 20-25cm. (imai rucke i taj precnik je malo veci) Ne zam tacno. Terarijum bio mozda bio malo veci ali mi ne bi bilo zgodno da stavim posudu i da T. ima fino prostora da izadje.

SxOne
09.06.10., 00:46
tja, a da postavish fotku te posude da znamo o cemu pricash ?

odradi to sve na nekom otvorenom prostoru, gde i kad izadje mozesh polako da je poklopish, i podvucesh neki karton ispod posude i prebacish je u ter...

samo se trudi da budesh smiren jer i ako krene da juri, stace vrlo brzo i onda je poklopish...


ja kad bih bash imao problem, otishao bih (lupam) na neki parking veliki i tamo to sve odradio : ))))))))))

pa ne moze da prepeshaci ceo Parking a da ne stane, a kad stane, poklopish je sa necim i kraj...


uzmi onaj veliki plasticni balon za vodu od mislim 5L, pa ga iseci na pola...

nadam se da sam ti pomogao..
poz

jonathan-sic
09.06.10., 01:04
To ovako izgleda:

http://img257.imageshack.us/img257/73/85754892.jpg (http://img257.imageshack.us/i/85754892.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Moglo bi da se smjesti u buduci terarijum ali bi bilo usko i komplikvano da se vadi. Ostaje ta varijanta sa kutijicom jer poklapanje ne ide. Pokusao sam i odma bjezi. To sam radio kada sam ubacivao novu kućicu pa sam odustao i sada stoje i ova velika nova, i stara.

E da.. niko mi ne odgovara za TV. Da li da je smjestim pored njega ? Ja nesto ne bih al im ije to najbolje mjesto. Ako ne.. onda ide veliki terarijum i nema problema sa premjestanjem.

Miroslav
09.06.10., 01:23
Pa od TV-a ti idu vibracije, zato bolje nemoj. Barem ja nebi.

rassa
09.06.10., 01:29
jel ima tu ventilacija?

jonathan-sic
09.06.10., 01:32
Miroslav Nisam razmisljao na vibracije jer smatram da nis uvelike.. odnosno da se ne mogu prenjet tolik oda smetaju. Mene vise brine zracenje elektronike.

rassa Poklopac ima lufta tako da ga pomjerim recimi nezada i napred ostaje otvor od 2-3mm. znaci komplet rub (ne znam kkao da objasnim). A i imaju dva komada plastike koji odizu poklopac al ine znam koliko oni odizu jer su mi se mislim sploštili.

Uglavnom i ma fino zraka.

MRGooD25
09.06.10., 03:06
Znam da ovo mozda malo glupo zvuci, ali probaj sa papirnatom kesom! Ona je laka za oblikovanje i nece ti biti toliki problem da izdje iz kese, jedino bi mozda bila frka kako da udje, to vec nemam ideju!
Nadam se da ce ti nekako uspeti! ;) Puno srece :D

jonathan-sic
09.06.10., 03:11
Hvala. Ne zvuci glupo ali nemam mjesta u zdjeli da stavim papirnu kesu. Drugo, nju bi to uplasilo a i ne bi znao kako da je natjeram da udje.

Kontam na slican nacin sa nekom kutijicom u koju bi stavio nekog crva, da je namamaim. Pa kada uleti jednostavno zatvorim. Kao hvatanje golubova.

Ne znam jos sta cu jer nisam ni odlucio da li da ide pored televizora. Ako ne bude isla onda ce biti lagano sa vecim terarijumom. Ubacim zdjelu u terarijum i kada sama izadje vani ..zdjelu samo izvadim.

MRGooD25
09.06.10., 03:18
Nisam mislio da stavis kesu u posudu nego posudu u kesu! I da je isteras napolje u kesu! onda ce ti biti sve opusteno! :D A to za tv verujem da im smeta! Vibracije sa TVa su nama skoro necujni ali njima sigurno su mnogo glasniji! A i mozes samo deo kese onako vrh samo da stavis u posudu! A ne verujem da ce ona ici za crvom, sem ako stvarno nije mnogo gladna!

marko
09.06.10., 13:45
@jonathan - Mislim da će taj pristup kao hvatanje golubova da traje satima :) Stari dobri sistem sa presečenom plastičnom flašom od 2 litre će tebi raditi posao savršeno. Izvadi te kartone, zaklone, skloništa šta već, poklopi je sa flašom i gotovo. Kažeš da je rosea brza i agresivna na pincetu kojom čačkaš okolo. Ja kažem da nisi bio dovoljno grub i dovoljno istrajan. Da si je dovoljno dugo čačkao pincetom shvatila bi da to "nije za jelo" i odustala bi od nje.

jonathan-sic
09.06.10., 13:50
MRGooD25 - Malo komplikovano ali bi se modzmoglo izvest. Jer je zdjela sirine kao i recimo buduci terarijum pa onda ide velika kesa.. i slicno.

marko - Ma bojim se da ne otkinem nogu jer sam jedno pokusao sa flasom a kada se pruzi mislim da mi je mala plasticna flasa od 2l ..ili m ise cini.

I niej da nisma bio uporan vec nisam zelo da je maltretiram al isamsamo htio da kazem da n sve reagije i da brani teritoriju.

Ma najvjerovatnije da ce ici veliki terarijum pa onda i da cu zdjelu ubaciti u njega. Tv ipak nije mjesto za životinje pa mi je onda tako probloe sa prebacivanjem rjesen. Samo još da nadjem mjesto za veci terarijum.

marko
09.06.10., 14:00
Svakako ćeš da je maltretiraš jer ćeš je na ovaj ili onaj način izbaciti sa iz njene trenutne 'kuće'. Budi grublji sa tom pincetom-štapićem, pa kad se malo smiri, kad prestane da ga napada poklopi je polako flašom, i nećeš joj otkinuti nogu.

jonathan-sic
09.06.10., 14:03
Mislio sma na "uredjivanj" njene okolikne i diranje hrane.. pa u tom slucajnu nisam htio da budem grub. Ne zelim da je nepotrebno maltretiram. A kod prebacivanja.. da.. morao bi da je najeram. Stontat cu nekako.

SxOne
09.06.10., 14:06
ne morash t ida uzmesh flashu od 2L, imash sigurno neku plasticnu kutiju, ili tvoja mama, pa sa njom je poklopi, kad je poklopish, samo podvuci neki cvrsti karton ispod i sve je resheno...
pre toga samo povadish te kucice i sve iz terarijuma....

i nema shta da brinesh, previshe razmishljash, a i marko ti je rekao da si nezan sa njom :)
uzmi neki veci tanki shtap ako ti je pinceta kratka i plashish se...

MRGooD25
09.06.10., 14:29
Moj predlog je bio takav, ako bas neces da rizikujes, mada nisu one bas toliko nezne! Imaj na umu da ih mi mnogo mazimo i pazimo! Opusti se, sta god da uradis ne verujem da ces je povrediti! ;)

jonathan-sic
09.06.10., 19:44
Kada dodje do toga.. mislim da cu pokusati sa štapicem, a iskreno, zanimalo bi me da je vidim na djelu (kako napada). Ako ne to, onda veca zdjela i podvlacenje papira.

Mozda jesam previse njezan ali pokusavam sto manje da je maltretiram. Za sada toliko. Hvala na preporukama. Nadam se da ce uskupro biti kupovina terarijuma (jer mi treba i stalak ili nesto slicno za buduci terarijum) a tada napisem kako je prosla selidba.

loshme10
09.06.10., 20:05
Nece njoj biti nista sigurno ako je malo iznerviras! :D Ja sam moju debelo "isprovocirao" pre neki dan dok sam je naterao na staklo da bih saznao pol, napala je stapic nekoliko puta, i nista joj ne fali! Jedino sto mi je malo zao je sto je bacala nekoliko puta dlacice, pa joj je sada dupe malo celavije...

jonathan-sic
09.06.10., 20:45
hhe... Hajde.. narast ce joj. Da.. prefreiram "maltretiranje" kada se mora.

jonathan-sic
16.02.11., 22:28
Da ne otvaram novu temu.

Neki dan sam prebacio T u akvarium (uzeo od kuma jeftinije da ne kupujem/pravim terarijum..). Kupio sam deset litara crnog treseta (one vrece po 5kg). Ispekao i ubacio nekih vrecu i pol.

Medjutim, ima tome oko 7 dana a na staklu mi se jos uvjek pojavljuje velika vlaga/kondenzacija. Zemlja je izgleda bila dosta vlazna.

Kako ga pokrivam staklom sa gornej strane, ostavio sam prosirenje sa prednje i bocne strane.. da se isparava koliko moze. Medjutim, na zadnjoj strani gdje nije ostavljen otvor, po stakli se dosta hvata kapljica.

Ineteruje me da li terbam nesto poduzeti ? Ne svidja mi se tolika je vlaga. Kontao sam umjesto stakla staviti mrežu ali kontam da bi mozda pokusao hodati "naglavacke" ..a ako tako upadne, kontam da se moze ozljediti.

Evo i slike kako odprilike izgleda:

http://img200.imageshack.us/img200/2020/1054wv.jpg

Adrenalin
17.02.11., 01:29
Napravi bolji poklopac tj. bolju ventilaciju, jer kako vidim od tog " prosirenja " sto si ostavio nema neke koristi puno, jer ako ti je samo staklo polopac, pored ovog i kada se osusi imat ces problema sa grinjama i eventualno kojom gljivom unutra. Mrezu mozes slobodno staviti, ali ne skroz nego samo jedan dio, tj. pola poklopca nek bude mreza a ostalo staklo ili od ceg vec napravis poklopac ;)

jonathan-sic
17.02.11., 03:26
Dimenzije akvarijuma su nekih 40x30 (dužinaxširina) i otvor se nalazi po duzini prednjeg stakla i po duziini desnog stakla. Otvor je kod obe strane nesto veci od pola centimetra.

Trenutno staklo je vece od akvarijuma pa kontam uzeti drugi i planiram da mi ili bude knap po dimenzijama ali da ga postavim da bude odignuto nekih pola centtimetra i da se drzi na nekim gumicama, il ida mi bude uze po duzini akvarijuma sa obe strane.

Osim toga, jedino rjesenje je onda plestikglas pa da mu napravim rupe.

Kako je inace rfegulisana ventilacija na terarijumima ?

nightwolf
17.02.11., 09:23
najbolja ventilacija se dobija postavljanjem otvora(mreze) na 2 suprotne strane tera,dijagonalno jedna u odnosu na drugu.ali pretpostavljam da ti to nebi sad radio jer bi morao da rastavis te bocne stranice da bi isekao staklo.

moj predlog ti je da uzmes staklo 30x30 I ispod njega da zalepis mrezu tako da sa obe strane imas po 5cm mreze,I to da ti bude poklopac.to bi trebalo da ti resi problem sa kondenzacijom,a sad vidi da nekako stavis samo mrezu,bar dok ti se ne prosusi malo treset.

jonathan-sic
17.02.11., 16:35
Jucer sma recimo bas pomjerio ova prosirenja nesto vise od pola centimetra, kaoko sam i napisao. Prije toga sma par minuta drzao otvorenim da se malo ispari.

Vidno je pocela opadati kondenzacija dok je evo danas nema nikako. Suho je sve.

Mozdaj e od vremena, mozda je veci dio vec ispario a mozda je i dovoljan ovaj otvor koji je sada.

Nista, skontat cu sta dalje sa ovtrom. Interesovalo me da li je trenutno stanje mnogo stetno dok to ne sredim. znam da mu je bulo mnogo vlage ali reko da li da nesto hitno poduzimama.

Jos jedno pitanje. Evo gledm jucer pocele nicati male travčice. Nekakvo sjeme je bilo ocito u zemlji a da nije osteceno dok sam pekao.

Da li slucajno tu treba nesto poduzeti ili da ostavim kakao jeste ..sam oda ih povadim ? Vjerovatno mu ne smeta ali eto.

Adrenalin
18.02.11., 01:43
Jos jedno pitanje. Evo gledm jucer pocele nicati male travčice. Nekakvo sjeme je bilo ocito u zemlji a da nije osteceno dok sam pekao.

Da li slucajno tu treba nesto poduzeti ili da ostavim kakao jeste ..sam oda ih povadim ? Vjerovatno mu ne smeta ali eto.

Koju zemlju si stavio ? Inace sto se tice tog sto je pocelo nicati, de slikaj pa da vidimo jer ako su gljive kao sto sam ranije u postu spomenuo onda to nije ok i trebao bi ocistiti to sve kao i zemlju promjeniti.

jonathan-sic
18.02.11., 02:08
Crni treset. Vec sam ga prije koristio i nisam primjetio nesto slicno (ne znam da li su isti proizvodjaci).

Mislim da su obicne travćice. Evi i slika:

http://img21.imageshack.us/img21/1598/4d5d0bfc3e3a0.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/6213/1058z.jpg

marko
18.02.11., 09:35
Malo trave ne može da škodi. Ne bih ja tu ništa dirao :)

jonathan-sic
18.02.11., 16:37
Vjerovatno neko sjeme ostalo. Jedino mozda da povadim radi izgleda.. a mozda bude i ljepse kada izrastu hehe...

Adrenalin
18.02.11., 17:28
Ma ovo je ok, nemas frke s tim ;)

jonathan-sic
18.02.11., 18:35
Ma i predpostavljao sam ..tnx svakako.

A sto se tice vlage, nema je vise.. malo se vidi da je zemlja vlazna/oslikava se rosa na staklu gdje je zemlja "otisnuta" dok na povrsini gore nema nista ..ali manje nego sto je bila. Valjda pomoglo pomicanje otvora za "sekundu".

Zlopanja
20.02.11., 21:45
Stavi mrezu umesto stakla da ti bude poklopac. To ce ti sigurno raditi posao. Ako pauk bude hteo da hoda naglavacke neka hoda, sto ti to smeta? Sa mreze se nece otkaciti i pasti, lako mi je da se drzi. Moj na mrezi totalno kulira, nekad mislim da je zaspao onako naglavacke. Inace on ako odluci da seta naglavacke setace i po staklu a tu mu je mnogo lakse da se otkaci i da padne :D

jonathan-sic
21.02.11., 05:28
..da ali ako padne, to je problem. Jos je visoko.

Za sada je sasvim ok. Voda nrmalno isparava bez zadržavanja po staklu ili negdje drugo gdje se moze primjetiti. A kada stavim drugi poklopac koji ce imati prosirenaj sa obe uzdužne strane, isparavanje ce biti jos lakse.

Vjerovatno je zemlja bila mnogo vlazna pa se stvorila velika kondenzacija.

U najgorem slucaju bi isao na plastikglas na kojem bi napravio vecu ventilaciju jer kao sto rekoh, bas mi se i ne stavlja mreža.