PDA

Pogledaj punu verziju : Pocetak



Trut
10.06.10., 23:54
Pozz svima!
Imam 17 godina,jos od malih nogu su me zanimali mravi i njihova zajednica, ali zbog stalnog cudjenja i izrugivanja prestao sam se time zanimati, prije jedno pola godine su me mravi ponovo poceli zanimati i odlucio sam da i bilo dobro imati jedan "farmu mrava."

E sad me zanima gdje ih je najbolje drzati, da li bi se oni mogli drzati u boci od 5L(naravno napunjenom pijeskom i zemljom)?
Znam da matica ima kroz cijelu godinu(osim zimi), moze li mi netko reci kada tocno one izlaze jer ih bas i ne vidjam?
I da li netko zna kojie se sve vrste mogu naci u dalmatinskom zaledju?

Dahaka
11.06.10., 22:19
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=6642

A матица има велики стомак, то се баш да уочити.

Trut
13.06.10., 02:46
Hvala, ugl. DigiNS mi je pp-om rekao sve sto me je do sada zanimalo.
Sada ostaje cekati da matice pocmu izlaziti.

DigiNS
15.06.10., 02:07
Hvala, ugl. DigiNS mi je pp-om rekao sve sto me je do sada zanimalo.
Sada ostaje cekati da matice pocmu izlaziti.

ma nije frka meni je uglavnom dahaka sve rekao :DD nego ako te jos nesto zanima pitaj

Trut
16.06.10., 22:24
ma nije frka meni je uglavnom dahaka sve rekao :DD nego ako te jos nesto zanima pitaj

Ugl. sve osnovno znam, sve sto me je zanimalo vi ste mi rekli, samo sto nigdje nisam uspio naci koje sve vrste mrava ima u Dalmaciji i kada su im svadbeni letovi.

mavic
16.06.10., 23:29
znam da nije vezano uz ovu temu ali citam po forumu vec dulje vrjeme i trazim maticu
i napokon nasao 2
uglavnom neznam koja vrsta zive u stablu crni su i malo veci
ulovio sam kao sto sam vec rekao 2 kraljice jedna je bas ogromna
a druga malo manja
stavi sam ih u staklenke odvojio sam ih
manja miruje celo vreme a vece je aktivna
eh sad zanima me
u kuci su se pojavili mravi
i to isti oni oid koje sam nasao matice
imal to ikake veze
molim odg sto brze puna kuca mrava

DigiNS
16.06.10., 23:35
stavi sliku tih mrava sto ti idu po kuci pa jedino tako mozemo vrstu da odredimo


stavi sliku tih mrava sto ti idu po kuci pa jedino tako mozemo vrstu da odredimo

jel isti kao sa moje slike?

mavic
16.06.10., 23:54
stavi sliku tih mrava sto ti idu po kuci pa jedino tako mozemo vrstu da odredimo



jel isti kao sa moje slike?

jeste identicna

strah me da nisam uzeo njihovu postojecu maticu pa da oni znaju di je

jel to uopce moguce

DigiNS
17.06.10., 01:46
jeste identicna

strah me da nisam uzeo njihovu postojecu maticu pa da oni znaju di je

jel to uopce moguce


ma kakvi ja mislim da si ih ti uvatio u takozvanom svadbenom letu i da si uzeo kraljice...jesu li bez krila? deder nabavi meni jednu nije da se grbavim ali ovaj Lai mi poslao pa mi uginule od vrucine a jadan covek eno i njemu uginule ostale mu dve samo pa reko ako mozes uvati jos jednu pa da mi nekako posaljes ? :))))

talle
18.06.10., 21:35
ima li ko herkuleanuse???leglo sa maticom naravno??'

DigiNS
18.06.10., 22:35
ima li ko herkuleanuse???leglo sa maticom naravno??'

i meni bi dobro dosla jedna kraljica ali tesko.... da neko ima leglo slabo je razvijeno a nazalost meni su uginule kraljice od ove nagle vrucine ...

mislio sam Da je slabo razvijeno cuvanje mrava

Trut
23.06.10., 01:12
A ljudi moji sta je ovo, nigdje nema mrava a kamol matice...valjda sad ovo kako naglo zaladi.
Jedino danas sta sam prosao pored nekih mravnjaka velikih kao krticnjak,ali unutra je bilo samo radnika i larvi.

ice82
23.06.10., 02:17
@trut
tebi a i njima(mravljim zajednicama) treba jedan sparan letnji dan
ne moze to po ovakvom vremenu

*Jedanput ili dvaput godisnje ,obicno jednog sparnog letnjeg dana,sve postojece mravlje zajednice dolaze naglo u stanje groznicavog uzbudjenja.Nedeljama,pa cak i mesecima,pre toga izlegali su se u mravinjaku mladi krilati muzjaci i matice. Dobro hranjeni i negovani od strane radilica, ovi krilati mravi se sad guraju i tiskaju kroz zagusene hodnike mravinjaka pokusavajuci da dodju do izlaza i pobegnu. Vredne radilice im preprecuju put, dok krupni vojnici cuvaju sve otvore.
*Iznenada, na neki nacin, priroda daje znak. Niko tacno ne zna koji je to znak, neke radilice se sklanjaju , a druge bukvalno izguravaju krilate mrave prema izlazu.Mravi,muzjaci i matice masu svojim sicusnim krilima i pocinju let.
*Vinuvsi se u vazduh, ovi mravi se prikljucuju muzjacima i maticama iz susednih zajednica koji su "oslobodjeni" na isti nacin iz svojih mravinjaka. Leteci sve vise i vise, roje se u veliki oblak da proslave svoj svadbeni let, jer sad je trenutak kad se muzjaci i mlade matice pare, prvi put i jedini put u svom zivotu.
*Ponekad ovi mravi polegnu po drvecu i zbunju ,a cesto se pare i u vazduhu .Scepavsi maticu muzjak je oplodjava puneci svojom spermom posebnu torbu blizu vrha njenog stomaka. Ova zaliha sperme omogucava matici da polozi na hiljade jaja.
*Posle kratkih sat ili dva, svadbeni le t se zavrsava, a muzjaci i zenke hrle natrag na zemlju. Sad je glavni zivotni cilj muzjaka ispunjen .Oni su oplodili mlade matice i osposobili su ih da polazu jaja i stvaraju radilice za nove zajednice. Ovi muzjaci mogu na svom putu do zemlje d a postanu plen drugih insekata ili ptica, cak ako i stignu do zemlje oni ubrzo uginu, jer njihov a uloga je ispunjena.
*Matica odbacuje krila
Kad se jednom sigruno nadje na zemlji, maticin prvi zadatak je da se oslobodi svojih krila jer vise uopste nece leteti .Trljajuci ih o kamen ili granu, trgajuci ih vilicama , ona ih otkida. Potom trazi sigurno mesto da obrazuje novu zajednicu.
(iz knjige--A closer look at ants--Valerie Pitt and David Cook):icon_salut:

lai
24.06.10., 01:42
sta je ovo ljudi nema nigde matice, a ja imao deset pre mesec dana. srecom ostalo mi je par zivih sa jajima sto se samo ne izlegu.
prodajem jednu sa dvadeset radnika za sto evra :)
naravno salim se

DigiNS
24.06.10., 02:03
sta je ovo ljudi nema nigde matice, a ja imao deset pre mesec dana. srecom ostalo mi je par zivih sa jajima sto se samo ne izlegu.
prodajem jednu sa dvadeset radnika za sto evra :)
naravno salim se

ja ti vec poverovao :D

Trut
26.06.10., 02:51
ice82, stvarno ti hvala...ah to cekanje ubija -.-, ali samo ono jedino i ostaje...

Dahaka
27.06.10., 01:38
jeste identicna

strah me da nisam uzeo njihovu postojecu maticu pa da oni znaju di je

jel to uopce moguce

АКо имају крила не ваљају.


ima li ko herkuleanuse???leglo sa maticom naravno??'

Ја сам имао прошле године али сам их пустио јер ми је било жао да узмем дио природе којег је јако јако мало тамо напољу.

Баио сам нашао 3 матице. То су по мом мишљењу најљепши наши мрави. Матица има некако црвенкасто браон назнаке. а радници исто тако браон груди. Баш пелијепо.


Dahaka
06.07.10., 15:09
ima li ko herkuleanuse???leglo sa maticom naravno??'

Evo ti kraljica za 15eura!

http://www.ants-kalytta.com/Camponotus-herculeanus.en.html

Bifrost
06.07.10., 20:42
Ju sta je lasiusa kraljica ovih po Novom Sadu.. Vise ih je nego radnika hehe.

Dahaka
06.07.10., 21:21
Ju sta je lasiusa kraljica ovih po Novom Sadu.. Vise ih je nego radnika hehe.

И код мене је свадбени елт у току стим што ја долазим касно ових дана па не могу да их затекнем али видим по неку. Само су досадни мрави...

DigiNS
08.07.10., 02:03
Ju sta je lasiusa kraljica ovih po Novom Sadu.. Vise ih je nego radnika hehe.

eee bifrost koji lasius??? ja navato xD 15 komada posto su mi 3 ubivene ;D

Bifrost
08.07.10., 02:58
Ne znam koji je.... Nisam zagldao, a i ne verujem da bih mogao da raspoznam.. :)

Dahaka
08.07.10., 09:05
Код мене је Ласиус Флавус краљица. малих жутих мрава. 100% су они.