PDA

Pogledaj punu verziju : Terarijumi za tarantule



gagi
20.06.10., 21:18
Evo terarijuma koje sam uradio.Dimenzije terarijuma 40x30x30,dimenzije stalaže 160x90x35,dimenzije police 84x35.Police stoje na klizače za fioke tako da se dva terarijuma izvlače istovremeno.Svi terarijumi tj. spot lampe od 60w su povezane na jedan potenciometar od 600w.



http://img191.imageshack.us/img191/5212/img3238dj.jpg (http://img191.imageshack.us/i/img3238dj.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Milos87
20.06.10., 21:57
Lepo lepo sve pohvale
p.s. a vidim i imas "Nikola Tesla" pojacalo :D:D:D

gagi
20.06.10., 22:29
Hvala Miloše.Što se tiče pojačala šljaka već 20 godina :D:D:D.Evo još jedne sličice.


http://img99.imageshack.us/img99/7923/img3239d.jpg (http://img99.imageshack.us/i/img3239d.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

SxOne
20.06.10., 23:08
strava odradjeno !!!!

zokis
21.06.10., 00:54
Lepo si napravio policu. Unutrasnjost terarijuma je jednostavna i dobra. Jedina zamerka su te spot lampe u terarijumima. Ja to ne bi nikada drzao u terarijumu. 60w spot lampa je prejaka i ispod nje je sigurno previse toplo za bilo koju tarantulu. Sobna temperatura od 20-28 stepeni je dovoljna za T. Za osvetljenje si trebao stavljati neonke koje bi bile iznad terarijuma...u tvom slucaju na poledjini jer su ti police pomicne. One bi ti obezbedjivale vise svetla smanjile bi ti utrosak struje a obezbedile bi i koji stepen visu tempeaturu u pozadini police. Moje mislenje je da to treba sto pre da promenis.

Radisa89
21.06.10., 01:09
polica je super, jako jednostavna a opet jako lepa i funkcionalna.... koliko ti je kesa bilo potrebno za nju?

FatBastard
21.06.10., 01:20
Ok je polica, prosto, jednostavno, pristupachna varijanta...
Samo nikad nisam video da neko ima spot sijalicu u terarijumu za tarantulu ?

gagi
21.06.10., 02:50
Lepo si napravio policu. Unutrasnjost terarijuma je jednostavna i dobra. Jedina zamerka su te spot lampe u terarijumima. Ja to ne bi nikada drzao u terarijumu. 60w spot lampa je prejaka i ispod nje je sigurno previse toplo za bilo koju tarantulu. Sobna temperatura od 20-28 stepeni je dovoljna za T. Za osvetljenje si trebao stavljati neonke koje bi bile iznad terarijuma...u tvom slucaju na poledjini jer su ti police pomicne. One bi ti obezbedjivale vise svetla smanjile bi ti utrosak struje a obezbedile bi i koji stepen visu tempeaturu u pozadini police. Moje mislenje je da to treba sto pre da promenis.

Jačinu svetlosti regulišem pomoću potenciometra i kod mojih tarantula je uvek 25-28*C.Ispod lampe se nalazi posuda sa vodom tako da ne moram često da vlažim terarijum.Sviđa mi se tvoj predlog za neonke,ali pre toga moram da skinem crnu foliju sa zadnje strane svih terarijuma :D


polica je super, jako jednostavna a opet jako lepa i funkcionalna.... koliko ti je kesa bilo potrebno za nju?

Što se tiče keša:materijal(iverica,lesonit i klizači)+ruka oko 7000 dinara.


Ok je polica, prosto, jednostavno, pristupachna varijanta...
Samo nikad nisam video da neko ima spot sijalicu u terarijumu za tarantulu ?

Ne razumem zašto ne staviti spot lampu u terarijum?Od kad sam počeo da čuvam tarantule (4 god.) koristim ove lampe i veruj mi nikad nisam imao problema.Ispod lampe je posuda sa vodom i ne moram da se cimam oko vlage.

SxOne
21.06.10., 03:33
predpostavljam da misle da tarantula moze da se opece na lampu, jer joj je dostupna ako krene da se pentra...

ni ja ne bih stavio unutar ter-a lampe vec neonka iznad / iza, zbog toga...
(dopunite ako nisam u pravu)

gagi
21.06.10., 08:37
Mislim da nisu baš toliko glupe da se okače na lampu i da se opeku.Ove moje do sada nisam video ni jednom blizu nje a kamo li na njoj.Mada može svašta da se desi,mora čovek o svemu da razmišlja.

ganjachica zmajeva
21.06.10., 11:28
Tarantule nisu veliki ljubitelji svetla, zbog toga se ne stavljaju spot lampe.

edit: zaboravih, polica je odlično urađena :)

Free_Climber
21.06.10., 11:41
Polica mi se sviđa, to je upravo ono što treba imati kad je veći broj terarijuma u pitanju. Još kad bi stavio pozadine u terarijume, izgledalo bi savršeno. :) No, kad smo se već dotakli priče o tim spot sijalicama, ne mogu da ne spomenem da smatram da je ovo tvoje rešenje apsolutno pogrešno. Spot sijalica od 60w, ispod koje je temperatura oko 45 stepeni, a u samoj toj polovini terarijuma oko 40, zaista je previše za tarantule. Njima je prirodno stanište pretežno tropska šuma, gde vegetacija ublaži temperaturu na 25 stepeni, i gde nemaju direktne sunčeve zrake, a ne pustinja gde prži zvezda u mozak. :D Tarantule jesu bića sa velikom sposobnošću prilagođavanja, ali kao što sam kažeš, ne prilaze sijalici, tako da ne mogu da se opeku...naravno da ne prilaze kad im je prevruće. :shock: Da mogu, verovatno bi vrištale... Osim ako potenciometrom regulišeš to, pa staviš na baš minimalnu jačinu. Kako god, lepše bi bilo da su neonke pozadi, nego spot unutra... ;)

Geni
21.06.10., 11:51
Čovek lepo napisa i da koristi potenciomer i koje su temperature u terarijumima 4 posta pre tvog.

Zanimljiviji mi je komentar za prirodno stanište jer na primer u njegovom profilu mogu da vidim da ima fotografije za 3 Brachypemle i 1 Grammostolu koje nikada nisu videle išta tropsko ;). Jedino geniculata može da se stavi u tu kategoriju ali je opet u teškoj manjini.

gagi
21.06.10., 14:07
Tarantule nisu veliki ljubitelji svetla, zbog toga se ne stavljaju spot lampe.

edit: zaboravih, polica je odlično urađena :)

Naravno da im smeta jako svetlo i baš zbog toga sam ubacio plave spot lampe koje daju tamnu svetlost :D.


Polica mi se sviđa, to je upravo ono što treba imati kad je veći broj terarijuma u pitanju. Još kad bi stavio pozadine u terarijume, izgledalo bi savršeno. :) No, kad smo se već dotakli priče o tim spot sijalicama, ne mogu da ne spomenem da smatram da je ovo tvoje rešenje apsolutno pogrešno. Spot sijalica od 60w, ispod koje je temperatura oko 45 stepeni, a u samoj toj polovini terarijuma oko 40, zaista je previše za tarantule. Njima je prirodno stanište pretežno tropska šuma, gde vegetacija ublaži temperaturu na 25 stepeni, i gde nemaju direktne sunčeve zrake, a ne pustinja gde prži zvezda u mozak. :D Tarantule jesu bića sa velikom sposobnošću prilagođavanja, ali kao što sam kažeš, ne prilaze sijalici, tako da ne mogu da se opeku...naravno da ne prilaze kad im je prevruće. :shock: Da mogu, verovatno bi vrištale... Osim ako potenciometrom regulišeš to, pa staviš na baš minimalnu jačinu. Kako god, lepše bi bilo da su neonke pozadi, nego spot unutra... ;)


Kao što reče Geni lepo sam napisao da temperaturu regulišem pomoću potenciometra i uvek je od 25-28*C.Što se tiče neonki razmišljam o tome :D.

ganjachica zmajeva
21.06.10., 14:28
Pa onda je ok i sve ostalo je stvar ukusa. Lično meni bi bilo lepše da je iznad terarijuma sijalica nego u terarijumu da zauzima prostor. Ali sa druge strane, ne volim boju svetlosti koju daju neonke, ne toliko kako izgleda terarijum nego kako oboje sobu u kojoj sam. Pogotovo što bi ovde trebale 4 neonke, ma ja bih umrla sem ako ih nekako ne bi zaštitila da ne bacaju svetlo po sobi.

rassa
21.06.10., 15:16
super napravljeno!


http://h.imagehost.org/0925/ter.jpg (http://h.imagehost.org/view/0925/ter)

ja sam mislio da napravim ovako nesto, na svakoj polici po jedan ter i da se svaka polica izvlaci, sine klasicne
naravno ne bi sve izvlacio odjednom :)
al mi je nekako previse zatvoreno :S

slicno sam i ja hteo, samo za po jedan terarijum na svakoj polici!

odlicno!

zokis
21.06.10., 16:42
Pazi nek ima potenciometar kakav hoce....aj sad lupam....temperatura se nalazi u zadatim granicama i lampa ne radi....tarantula se vere i nekim slucajem dospe na lampu...stoji bleji sta vec radi....temperatura pada i dolazi do trenutka kada se lampe pale....sta se onda desava necu ni da pomislim......al kako ko hoce....ja lampu ne bi stavljao unutra nikad.

Geni
21.06.10., 16:49
Ne Zoki, to je termostat o čemu ti pričaš. On ili drži lampu upaljenu ili ugašenu.

Reostat smanjuje struju i time i snagu sijalice ali ona konstantno gori. Na primer, sijalicu od 60w smanjiš na 15 jer vidiš da time postižeš temperaturu koja ti treba.

Ja to koristim kod guštera i mnogo je bolje od termostata.

rassa
21.06.10., 17:06
gagi, koji je to treset unutra?

zokis
21.06.10., 22:05
Ne Zoki, to je termostat o čemu ti pričaš. On ili drži lampu upaljenu ili ugašenu.

Reostat smanjuje struju i time i snagu sijalice ali ona konstantno gori. Na primer, sijalicu od 60w smanjiš na 15 jer vidiš da time postižeš temperaturu koja ti treba.

Ja to koristim kod guštera i mnogo je bolje od termostata.

Skontao....moja greska ako je tako...:rolleyes: ja sam skontao da je onako kako sam ja napisao . Ovo sto si ti napisao je dobra varijanta ali ipak ne bi je primenjivao. Gusteri su druga stvar pogotovo oni sto treba da se suncaju tj. greju.

gagi
21.06.10., 22:43
gagi, koji je to treset unutra?

Kokos mix (mešani čips i treset).

nightwolf
22.06.10., 15:35
mislim da ono sto bi mene brinulo jeste da kad se sijalice ugase nocu,ohlade,tarantula se popne na nju,a deluju i kao dobro mesto za zavlacenje,ona se upali,i eto ti belaja:(

Geni
22.06.10., 15:43
Opet mešamo termostat i reosta ;)

Da ponovimo... reostat ne gasi i ne pali sijalice već ima samo smanjuje snagu.

nightwolf
22.06.10., 15:52
Opet mešamo termostat i reosta ;)

Da ponovimo... reostat ne gasi i ne pali sijalice već ima samo smanjuje snagu.

pretpostavljam da koristi dimer.njime podesi jacinu svetla,i kontam tako regulise temperaturu.to je ok.a ja mislim na ciklus dana i noci.pretpostavljam da se sijalice nocu gase,a tarantula postaje aktivna i tada ide moj prethodni post:)

Geni
22.06.10., 15:57
Pošto sam imao sijalice u terarijumima mogu da ti kažem da je za terarijum od oko 30x30x30 dovoljno oko 15w da drži temperaturu od 28-30 u normalnoj prostoriji. 15w je mlako i može komotno da se drži u ruci.

I nekako pretpostavljam da će prilikom paljenja sijalica oterati tarantulu sa iste ako je vidi tamo ;)

nightwolf
22.06.10., 16:19
pa,tako gledano...ima smisla.nadam se da nisam u pravu;)
sve u svemu,dobro odradjena polica a sto se sijalica tice ja bi ipak stavio halogenke.bar 3 puta su manje,a efekat je isti.

Zlopanja
12.11.10., 17:26
Covek lepo kaze da su povezane na potenciometar. To znaci da on pali sijalice kada on hoce, a ne pale se same automatski ili kako god. On samo sa potenciometrom regulise koliko jako ce sijalica sijati a samim tim i grejati. I ja sm se bavio mislju da ubacim u ter jednu spot sijalicu ali ipak necu. Bolje je staviti iznad ili iza terarijuma da ne kvari izgled.:p