PDA

Pogledaj punu verziju : Avicularia aurantiaca-problem



toncek
28.06.10., 01:02
prije presvlačenja je sve bilo ok...nakon presvlačenja,tj.kada se okrenula na noge sam primjetio ovo...bilo je dosta kapljica i po paučini,mislio sam da krvari iz abdomena,možda i je,ali evo već 8 dana od presvlačenja i dalje živi!

http://slike.hr/slike/a/aaurantiaca2_7bf1a.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/a/aaurantiaca_200d7.jpg (http://slike.hr/)

marko
28.06.10., 01:23
Egzoskelet se nije dobro razvio na tom mestu, nema šta drugo, tako mi makar izgleda po slikama. Razmišljam, možda bi trebao da naneseš super-lepak na to mesto, za svaki slučaj, ili da prepustiš slučaju pa šta bude?

Nadam se da će sve biti ok.

toncek
28.06.10., 01:38
prošlo je već 8 dana od kad je ta slika uslikana...sad je suho i zaobljeno,možda malo vlažno..ali nema takvog curenja...možda bi brašno bilo dobro nanjeti...super lepak mi se čini štetan kada je u pitanju abdomen...ipak su joj tu svi glavniji organi...

kimo
28.06.10., 01:41
Čekaj pa ako nema nekih ispupčenja, nadam se da će srediti to na sledećem presvlačenju i da neće tu pući doslovno, to se ponekad dešava...

marko
28.06.10., 01:45
Baš je skoro bilo reči o tome. Super-lepak se upravo za to koristi jer se brzo suši i može da zaustavi krvarenje za vrlo kratko vreme, a nema teorije da može da nanese štetu jer ne može da dospe u abdomen. Brašno mi ne zvuči kao dobra ideja jer ne vidim kako bi ono moglo da zaustavi krvarenje.

Ako je sada suvo kao što kažeš onda ne bi trebalo da bude problema, pa nema ni potrebe da reaguješ.

jonathan-sic
28.06.10., 02:19
Kako niko ne vodi racuna da super l. moze da jako opeće ? Ne mogu ni da zamislim kak bi bilo na tarantuli. Predpostavlja mda su to neki koristili i da mozda ima razlike kakovo je koje ljepilo ali ..mozda bi je ubilo kada bi uradio na tom mjestu. Ako ne vjerujete, probajte staviti na prst.

I meni zvuci ok ideja sa brasnom jer moze simulirati onaj zeleni prah sto se koriosti za zaustavljanje krvarenja kod ljudi.

Bifrost
28.06.10., 03:28
To je to takozvano wet molt... Popravice se u sledecem presvlacenju.

Geni
28.06.10., 08:33
Ako je sve zaraslo kako treba, biće sve u redu. Trebao si malo super lepka da staviš odmah ili laka za nokte za svaki slučaj ali mi je jako drago da je sve prošlo kako treba i bez toga.

I za one koji ne znaju, tarantule nemaju kožu već egzoskelet i ništa ih neće peći ;)

toncek
28.06.10., 11:40
nema više curenja...sada je to suho i zaobljeno..zalizano ako se mogu tako izrazit :) na tom mjestu nema dlačica,ali mislim da bi sa sljedećim presvlačenjem trebalo biti sve u redu ;)

Igor Velevski
29.06.10., 03:43
Razmisljao sam o ovom slucaju i evo sta moja logika govori o ovome:
Uzmimo da je tacno to sto se govori da ako se tarantuli daje cesce meso, pinki, pile i t.d. da mogu da se jave problemi pri presvlacenju, da jednostavno pauk ne moze da izadje iz kosuljice! To je logicno, jer ova hrana sadrzi visok nivo Ca i P. Sa druge strane, bube i larve su siromasni kalcijumom. Postavlja se pitanje, ako je ovo stvarno neoformljen, ne izgradjen egzoskelet, dali je sve to izazvano hranenjem iskljucivo larvama i bubama, kad se zna da tarantule u prirodi jedu osim bube, larve i male, mlade sisare, ptice i t.d. E sad postavlja se pitanje, dali je OBAVEZNO UMERENO davati tarantuli hranu bogatiju kalcijumom osim ovu uobicajenu hranu koju svi preporucuju, a koja prakticno ne sadrzi kalcijum. Ja se sa tarantulama druzim jos malo pa godinu dana i nemam iskustva kao ostali clanovi, ali eto razmisljam po logici, pa me zanima sta ce drugi da kazu u odnosu na njihove ishrane i poremecaj metabolizma sto prouzrokuje nedovoljno razvijanje ekzoskeleta.....

Geni
29.06.10., 09:35
Uh, previše kalcijuma definitivno utiče na razvitak tarantule ali češće dolazi do slabog formiranja helicera. Ovaj takozvani wet molt ne mora da bude vezan za ishranu i iz mog iskustva i nije. Imao sam nekoliko slučajeva a svoje tarantule hranim isključivo kvalitetnim insektima.

Sam proces presvlačenja je relativno složen i u mnogim 'koracima' je moguće traženje uzročnika za ovaj problem. Presvlačenje u stvari počinje mnogo pre odbacivanja egzoskeleta - počinje odvajanjem exuviuma od ostatka i stvaranjem novog sloja. Ja ne znam naše nazive jer nikada nisam učio biologiju pa ću koristiti latinske. apolysis je taj prvi korak u kom se odvajaju slojevi i stvara se novi egzoskelet. ecdysis je odbacivanje starog exuviuma i to je ono što svi smatraju moltom. Izmeđ‚u ta dva procesa dolazi do sekrecije enzima od strane epidermalnih ćelija koji rastvaraju višak 'materijala' ali ne napadaju ni novi ni stari egzoskelet kao ni nervna vlakna koja idu ka dlakama. Kompletan rastvoreni materijal se vari tako da nema ostatka u vidu sekreta. Kada se taj proces obavi, tarantula povećava svoj unutražnji pritisak toliko da dolazi do pucanja egzoskeleta i počinje presvlačenje. Ceo proces kontrolišu hormoni.

E sad, nisam hteo da komplikujem sam proces, mada znam da je tebi to prosto pošto si veterinar, ali iz ovog možemo da vidimo nekoliko 'problematičnih' momenata. Prvi je sam hormon koji započinje proces i da li je on aktiviran kada treba. Ako je prerano započet proces presvlačenja, moguće je da se nešto ne formira kako treba. Drugi je enzim koji služi za odvajanje dva sloja. Moguće je da on napadne i više nego što treba pa malo oslabi i novi sloj egzoskeleta koji se formira - ovde pretpostavljam da postoji mogućnost da je problem do odlaganja presvlačenja. Treća mogućnost je da novi sloj koji se formira nije imao dovoljno vremena da se lepo formira - prerano presvlačenje pa taj ekstremni pritisak koji tarantula stvara dovede do pucanja i novog sloja.

Ovo naravno ništa ne govori o direktnim uzrocima ali verujem da su, pored ishrane, mogući uzroci neodgovarajuća vlaga, kolebanje ili neodgovarajuća temperatura, stres i odlaganje presvlačenja ili neka od kombinacija tih faktora. Tarantule su jako primitivna bića i u mnogome zavise od spoljnih faktora a kada se oni mnogo razlikuju od njihove prirodne sredine, mogući su svakavi problemi.

Da rezimiram svoje jutarnje bulažnjenje uz kafu - jednostavno se nekada desi ;)

Miroslav
29.06.10., 15:07
Još bih hteo da dodam, da za razvoj egzoskeleta, po mom mišljenju, ne bi trebao kalcijum. On je sačinjen od hitina, a to je jedan od ugljenih hidrata (koji mi i većina drugih živih bića ne možemo da svarimo, zato što ne lučimo enzim hitinazu).

sale1808
29.06.10., 17:02
Slican problem sam imao nedavno i posle mesec dana sam izgubio pauka.
Ispostavilo se da je bio Wet molt i samo je abdomen bio vlazan,sve ostalo ok,sem sto sam bio primetio i na helicerama mala ostecenja ali bez bilo kakvog lucenja....
Mislio sam da ce biti sve ok,posto ej bilo prooslo oko 20 dana od presvlacenja i abdomen je delovao dosta suvlje,ali je imao neke manje izbocine na sebi.
Posle nekoliko dana je obet bio ovlazio i pauk se manje kretao,cak mislim da je imao i neki poremecaj motoristike koji se ispoljavao tokom kretanja.
To sa super lepkom nisam probao do sada,jer sam se bojao da ne ulepim celog pauka pa da ga stvarno sredim skroz....,ali cuo sam da nekada pomaze.

toncek
01.07.10., 16:08
nisam bio u mogućnosti da napišem,pa ću sada... pauke hranim samo lateralisima i dubijama,jakoo rijetko dam pokojeg fobasa,a nikada ne dajem čisto meso..tipa piletine ili pinky-a...vlagu kod avicularia uvjek održavam a temperatura u prostojiji di su pauci je između 25 i 30 stupnjeva