PDA

Pogledaj punu verziju : Buđ u terarijumu B.smithi



ganjachica zmajeva
01.07.10., 15:14
Evo i prvog problema sa mojojm Gospođom Smit. Naime, pre par nedelja joj je pocrnelo dupe, pre nedelju dana je odbila hranu i počela da odbacuje dlačice, znači uskoro presvlačenje. Kao i svaki put do sada kad se presvlačila (dva ili tri puta za godinu dana) sipala sam joj vodu u čep od koka kole i navlažila treset oko poklopca. Svaki put bi kad bi odbila hranu otišla bi na vlažni deo, tamo isplela mrežu i blejala dok se ne presvuče. Ovaj put uopšte nije htela da ide na vlažni deo, ali sam mislila da zna šta radi, kad bude vreme otići će gde je vlažno.

Evo upravo sam završila jutarnji obilazak životinja i imala sam šta da vidim kod Gospođe. Oko čepa gde je vlažan treset su se pojavile bele tačkice kao da je neko obojio treset kredom i odmah pored čepa kao klupko vate.
Prvo mi je bilo čudno kako se do sada nije pojavljivala buđ, ali sam se upravo setila da sam za razliku od prethodnih puta kada sam držala kiper na polici, sad ga držala u staklenoj vitrini tako da verovatno nije bilo dovoljno vazduha da struji. Ne verovatno nego sigurno, samo mi nije palo to ranije na pamet.

E sad, imam plastičnu kutiju u koju ću da prebacim pauka. Oprala sam je i premazala alkoholom i ostavila da se osuši. Treset iz kipera ću da bacim, a kiper ću da operem i prebrišem alkoholom.
Moje pitanje je da li da vraćam pauka u kiper kad ka dezinfikujem ili da ga ostavim u plastičnoj kutiji bez treseta pošto treba da se presvuče pa da ga ne stresiram. Ionako sam htela da ga prebacim u pravi terarijum kad se presvuče jer sad ima nekih 6-7 cm.

I da, pošto volite slike, uslikala sam buđ, ali standardno, telefon = očajne slike, ali možda vam znače nešto

http://img52.imageshack.us/img52/6348/photo2xp.jpg
http://img52.imageshack.us/img52/9080/photogk.jpg
Zaokruženo je ta "vatica" koja se pojavila

LARYBG
01.07.10., 15:39
verovatno se uhvatila na izmet od tarantule ili neki drugi ostatak hrane...

JOBAH
01.07.10., 15:49
ja je ne bih prebacivao dok se ne presvuce... ocisti malo tu budj i problem resen...

Movski
01.07.10., 15:57
Ako vec hoces da je prebacis u drugu kutijicu ili sta vec,prebaci je i ostavi je tamo dok se ne presvuce.... Vrati je u kiper nekih 10-15 dana nakon presvlacenja.... Moj savet :)

miloskgb
01.07.10., 16:32
i ja imam slican problem...Ali nije samo budj problem vec i male bubice koje su verovatno iz panja koji iz neznanja nisam ispekao pre stavljanja pa izgleda da cu morati pre presvlacenja da zamenim sve :(

ganjachica zmajeva
01.07.10., 16:46
Lary, jeste. Uhvatila sa na izmetu a ova vatica na ostatku dubie

marko
01.07.10., 16:53
Ako nećeš da tarantula bude tu u kiperu u kome je buđ, možeš taj treset izbaciti, ubaciti odmah novi i vratiti smithi-a nazad.

ganjachica zmajeva
01.07.10., 17:03
Odmah? Pa to je baš lepo. Plašila sam se da je šetkam tamo vamo zbog presvlačenja a opet ne bih da bude blizu buđi dok se presvlači.

Pokušala sam da očistim buđ, ali ima dosta sitnih gromuljica i negde ne mogu da razlikujem da li je buđ ili stara mreža, a kako krenem da rovarim po tresetu ona se odmah postavi u odbrambeni stav sa podignutim prednjim nogama, tako da nisam htela da je dalje uznemiravam.
Prebacila sam je u drugu kutiju sa malo treseta jer sam mislila da ću morati da je držim u njoj par dana pa da mogu da joj vlažim.

Sad ću da joj operem kiper pa ću da je prebacim natrag kad se osuši.

marko
01.07.10., 17:08
Ma da, odmah, neće ništa da joj bude :)

Nema potrebe da čekaš par dana već opereš taj kiper vrućom vodom, obrišeš ga (ili ga ostaviš da se osuši), krkneš novi treset i vratiš smitija nazad.

Derek Edward Trotter
01.07.10., 19:06
nemoj da kvasiš toliko jer Brachypelmamama ne treba tolika vlažnosta,a ja sam imao u početku isti problem par puta ali sam izbacioo samo taj deo treseta i malo okolo i sve je bilo ok,nisam je smarao,jedino kad su mi se grinje pojavile sam prao i premeštao al to je sve do toga što sam radio isto što i ti,natapao sam bespotrebno treset,buđ je još i dobra ,meni su se grinje proširille na 11 keepera pa je bilo "jako zanimljivo"....
samo manje vlažnosti po mom skromnom iskustvu
pozzz

ganjachica zmajeva
01.07.10., 19:37
Kao prvo, hvala vam svima na brzim odgovorima. Treset sam bacila, oprala kiper vodom zatim prešla vatom i alkoholom, stavila novi vlažni treset i vratila smitija. Treset sam navlažila samo koliko sam morala da bih razbila ciglu.

Derek, uopšte nije bilo mnogo vlažno. Obično joj držim samo ovaj čep sa vodom,a kad treba da se presvuče samo nakvasim gornji sloj treseta (to je bukvalno deset kapi iz šprica) i to sa strane gde je čep jer vidim da uvek kad se presvlači ide na vlažan deo.
Uvek tako radim i nikad nisam imala problema ni sa buđi ni sa presvlačenjem zato mislim da je ovaj put bio problem što sam kiper držala u staklenoj vitrini tako da ventilacija nije bila dobra.

Derek Edward Trotter
01.07.10., 20:02
ma verujem ti .... bitno da smithi bude ok nego sam napisao ovo sve da vide ljudi šta može da se desi sa mnogo vlage i malo ventilacije....

SxOne
01.07.10., 20:50
moj predlog je da za sada samo izvadish taj deo treseta gdfe je budj i kraj...
slobodno malo veci deo izvadish i oko budji, nema neke nauke..

@miloskgb
te male bubice su vrlo moguce grinje, koje se hvataju cesto od vlage i ostataka hrane...
pre bih rekao da su one nego iz panja...

i njih treba da odstranish shto pre, i malo veca ventilazija, ako vec mora vlaga da bude visha... da bi uklonio ustajao vazduh...

ganjachica zmajeva
01.07.10., 23:40
Sxone, već sam promenila ceo treset jer je bilo veoma nezgodno da vadim deo po deo buđi jer je tarantula bila već nervozna.

SxOne
01.07.10., 23:44
aha oket,
pa vidim da je manji ter, i da nema bash puno prostora da ti cackash tamo a da njoj ne smetash...
kul kad si vec odradila...

reko ako je vec tenzija zbog presvlacenja i to, onda sam mislio samo tu budj da sklonish, pa ima budji i u prirodi :D

kul kad si sredila ;)