PDA

Pogledaj punu verziju : problem : burmanski piton !



Bojan
17.07.10., 18:56
pre nekoliko dana sam primeto ovo ispod usta , ima ga sa dve strane na istoj polozhbi al ga nikako nemogu bolje uhvatiti u kadar . . . mislim da to ne bi trebalo biti tu pa ako mi mozhete objasniti shta je to , jel opasno i kako ga tretirati ?

http://www.facebook.com/?ref=home#%21/photo.php?pid=4694347&id=517044141

Igor Velevski
17.07.10., 19:58
Dajes mu zivi plen?

Bojan
17.07.10., 20:35
pa ne u principu , ja ga imam tek mesec dana , i sam za to vreme hranio 3 puta od kojih prvi je bio improvizacija sa hrchkovima jer taj tip ko mi ga je prodao nije imao u momentu pacova a je zmija bila slaba i pregladneta ! sada vec imam velike pacove i ih razmonzhivam . . . tako da DA jednom sam mu dao zhivih hrchaka (al je to bilo pre mesec dana , a ovo se pojavilo pre nekoliko dana ! ) shta je to ?!

pa bev kaj tebe pred nekoj den be igore (jaooo) dodeka da te prepoznam . . . e ova mu se pojavi pred nekoj den ama malechko beshe , sea porasna i go ima od dvete strani . . .

zarko
17.07.10., 20:36
ako je simetricno verovatn oje neka zlezda neka upala...mora da das bolje slike

Bojan
17.07.10., 20:52
evo sad cu da slikam i odma se vracam sa upload , ne bezhite jer sam zabrinut !


http://www.facebook.com/photo.php?pid=4695105&id=517044141


http://www.facebook.com/photo.php?pid=4695105&id=517044141

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4695105&id=517044141#%21/photo.php?pid=4695107&id=517044141

Igor Velevski
17.07.10., 20:53
Znam da si bio kod mene i ovo meni lici na ujed, samo sto je sad mesto oteceno pa se dobro vidi! Koliko mogu da vidim ima dve ranice, tacno od prednjih zuba gorne i donje vilice...Sam piton nema sanse da sebi napravi takve ranice!
Opasno je davati zivi plen, a tek hrckovi........

zarko
17.07.10., 20:53
slike su ti katastrofa nema pomoci

Bojan
17.07.10., 21:05
http://www.facebook.com/photo.php?pid=4695105&id=517044141#%21/photo.php?pid=4695107&id=517044141

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4695105&id=517044141#!/photo.php?pid=4695107&id=517044141

nemam neki bolji aparat pri ruku ! :(

i daleko je to da bi hrchak otvorio toliko usta !!!

i shta sad da radim sa njim ?!

concepcion
17.07.10., 23:03
pa nemoj da panicis,sacekaj neki dan mozda prodje,ako se normalno ponasa,jede,krece se mozda nije nista,ako se bude povecavalo ili primetis neke lose znake probaj da nedjes veterinara koji zna sa reptilima,koliko sam ja primetio igor je veterinar a i iz teksta vidim da je gledao tvog pitona tako da verujem da je nesto ozbiljno da bi primetio

Dendzo
17.07.10., 23:29
Slazem se sa Igorom. Bice da su to ujedi od strane zivog plena. Sto se otvaranja usta kod hrcka tice mogao je da zada i dva, ili vise ujeda! Iako kazes da se to pojavilo pre nekoliko dana, moguce je da su pre mesec dana kada si ga hranio hrckovima to bile sitnije ranice koje mozda nisi mogao da primetis, a koje su se mozda pre nekoliko dana kontaminirale bakterijama iz okruzenja zivotinje i napravile takvu sliku.

Igor Velevski
18.07.10., 00:13
Tako je!

Nemoj samo da iskljucis ujed, vrz osnove zakljucka da mu nisu glodaru toliko siroka usta! Kad se zmija savije oko plena onda ovaj moze da zagrize duplikaturu koze, koja kad dodje u normalu izgleda da su rupe mnogo udaljene jedna od druge! U svakom slucaju, zmija to sama ne moze da nanese, jer svi mi koji drzimo zmije i hranimo ih mrtvim plenom ovakve situacije su nam bukvalno nepoznate i posto sam siguran da joj ti nisi to uradio, onda ostaje zivi plen i nista vise! Pricam na nevidjeno uzivo, jer zmiju nisam nikad video, ali sam 100 % siguran u to sto sam napisao!

stakleni_piton
18.07.10., 00:26
Druze hidorgenom ocisti i stavi jod i rivanol...meni se ci ni kao rane od ujeda..ako se pogosa idi kod veterinara da joj prepise gentamicin inekcije..daju se pet puta na svaka tri dana...a na ranu mazi tri puta dnevno solkoseril gel,ima da se kupi u apoteci za ljude...

Bojan
18.07.10., 00:30
epa moguce je da je ujed , ali chisto sumnjam , malo pre sam opet pogledao i nije vishe crveno nego je postalo beljakavo kao kad je gnoj ali nije gnoj jer je tvrdo i nalik na njene krakushke al ostaje nedefinisano dal je zaraslo (mada je nemoguce da je u roku 3 saata proshlo) mozhe da dodjem kod tebe igore sa zmijom da ti to uzhivo vidish (ako si slobodan ja mogu josh jutre ili kad god ti mozhesh ) mada ja sumnjam da su to zhlezde ili neki unutrashnji problem pa cu u svaki sluchaj da probam sa mast kantariona i mazacu je (nece shkoditi u svaki sluchaj a je dobro pokushati dok ne dodjem kod tebe i nadjemo dijagnozu) al sa druge strane zmija se ponasha sasvim normalno kad je uzmem a uzimam je samo radi to da proverim jer je pre nekog dana hranjena (mrtvih pacovchikja ) i jela je normalno , samo sam primetio da uvek kad pogledam terarij ona pokushava da izadje shto nije bilo sluchaj ranije (samo je to neuobichajeno) . . .

Igor Velevski
18.07.10., 01:42
Ako mozes dodji slobodno, nista nece da te kosta!

Bojan
18.07.10., 01:59
koga (kad) ???

sale1808
18.07.10., 17:39
Taman da vidim da li je problem kao sto sam ja imao sa Burmancem,ali mislim da sam vec pisao o tome i kako se leci......,a fotografije su takve da bas nista ne moze da se vidi.....
Ovako je apsolutno nemoguce pretpostaviti sta je problem....

Bojan
18.07.10., 20:32
problem je u tome da ja nemam neki aparat ove su slike slikane mobilnom :/ a deluje kao da je ujed mada meni nije logichno jer je jeo hrchkove pre mesec dana ali shta znam nemogu da to izbacim iz mogukjnoste tako da uradio sam shta je reko stakleni piton (to sa hidrogenom jodom pa na kraju silkoseril mastom i videcemo kako ce da reaguje)

evo da se pohvalim ubacio sam ga u novi terarium

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4702702&id=517044141

ovo je ON kako se izlegava

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4702702&id=517044141#%21/photo.php?pid=4702677&id=517044141&fbid=412064529141

i ovo je kao peshtera shto sam joj uradio da bi dolovio prirodniju atmosveru

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4702662&id=517044141&fbid=412064209141

da napomenem bice tu josh biljki i drveta tako da ovo nije zadnja verzija pa kad bude gotovo ubacicu josh slike , ovo sam ovako uradio sad da bi se lakshe adaptirao kako mu ne bi bilo previshe komplicirano okruzhenje XD

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4702662&id=517044141&fbid=412064209141#!/photo.php?pid=4702702&id=517044141&fbid=412064959141

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4702662&id=517044141&fbid=412064209141#!/photo.php?pid=4702677&id=517044141&fbid=412064529141

http://www.facebook.com/photo.php?pid=4702662&id=517044141&fbid=412064209141

sale1808
20.07.10., 14:15
Ja ipak mislim da to nije nikakav ujed.......,ali nisam siguran zbog loseg snimka.....
Hidrogen je u redu za ciscenje,mislim da nema potrebe za inekcijama ako on jede i ponasa se normalno.....
Nisam samo video zbog losih slika da li mu je to bio otok,pa je sada splasnuo i napravio se otvor,,,,,,naravno od gnoja koji je morao negde da izadje......
Moj je imao u istom predelu usta kao kesice,,,dok se nije otvorilo i ja mu izvadio gnoj koji je bio stvrdnut (bele boje nalik krecu u tvrdom stanju) i smrdeo je dosta...
Ako je to rupica,pa se vidi meso unutra,,,,potrebno je da cistis hidrogenom 3% i kupas ga u rastvoru voda-kalijumpermanganat(crveni prah-kristali za kupanje beba-koristis samo nekoliko kristalcica da pocrveni voda)......
Moj piton je,ako je to isto to,,,,sto pretpostavljam,,,imao u blizini usta,a kasnije i na telu.....
Izlecio sam ga,a za to vreme je sasvim normalno jeo....Samo je bitno da mu odrzavas higijenu dok se tretira.....
Pitoni su skloni takvim infekcijama i u prirodi,a znam da ima i dosta slucajeva u nasem ZOO vrtu u BG-u,,,,desava se da neki uginu,ali mislim da je mali broj takvih....jer vecina imaju imunitet....i desava im se to tokom celog zivota....u periodima
Sto se tice zive hrane,ja sam ga hranio na taj nacin uvek.......samo necu da uticem na necije misljenje,ako neki misle da takvo hranjenje nije u redu....
Za mene je Burmanac predator.......i tako treba da se i hrani......
ps....drvo ti nije bas najbolji izbor zbog povisene temperature i vlaznosti,pa postaje staniste za mikroorganizme....,a ventilacija je slaba...
To je mogucnost za povecanje respiratornih infekcija.......
Mozda je bolje da uzmes neke imitatore prirodnog okruzenja.....cisto zbog lakseg odrzavanja...

Bojan
20.07.10., 18:09
ovako sam ja uradio , uzeo taj hidrogen i uzeo solkoseril , obrisao sam mu mesto i pocheo da mazhem , to radim vec 3 - 4 dana ali skoro bez nikakav napredak !! u medjuvremenom piton se pocheo ponashati totalno nezainteresirano , ne miche se ni danju ni nokju , sasvim neobichno za njega (kako individua) obichno je radoznao i voli se dvizhiti bez prestana , temperaturu mu drzhim konstantno 30.00 C i vlage 50% . . . primetio sam da nije izvrshio nuzhdu (veliku) a hranjen je u chetvrtku ! isto tako pocrveneo je od pola tela pa nazad odozdo , i kad ga pipnem oko repa bezhi i shishti bezrazlike dali je to prvi dodir ili kad ga malo uzmem i opustim pa onda pipnem uvek ima istu reakciju ! shto se tiche tome okolo usta nema skoro nikakav progres , u roku od 3 - 4 dana se minimalno smalio otok a se rane nisu zatvorile . . . bash cu danas da odem do igora u skopje da vidimo sa njega mozhda on ima neka iskustva da to on bolje pogleda i kazhe :( a bolji aparat nemam da ga budem slikao !

Igor Velevski
20.07.10., 18:35
Ja ipak mislim da to nije nikakav ujed.......,ali nisam siguran zbog loseg snimka.....
Hidrogen je u redu za ciscenje,mislim da nema potrebe za inekcijama ako on jede i ponasa se normalno.....
Nisam samo video zbog losih slika da li mu je to bio otok,pa je sada splasnuo i napravio se otvor,,,,,,naravno od gnoja koji je morao negde da izadje......
Moj je imao u istom predelu usta kao kesice,,,dok se nije otvorilo i ja mu izvadio gnoj koji je bio stvrdnut (bele boje nalik krecu u tvrdom stanju) i smrdeo je dosta...
Ako je to rupica,pa se vidi meso unutra,,,,potrebno je da cistis hidrogenom 3% i kupas ga u rastvoru voda-kalijumpermanganat(crveni prah-kristali za kupanje beba-koristis samo nekoliko kristalcica da pocrveni voda)......
Moj piton je,ako je to isto to,,,,sto pretpostavljam,,,imao u blizini usta,a kasnije i na telu.....
Izlecio sam ga,a za to vreme je sasvim normalno jeo....Samo je bitno da mu odrzavas higijenu dok se tretira.....
Pitoni su skloni takvim infekcijama i u prirodi,a znam da ima i dosta slucajeva u nasem ZOO vrtu u BG-u,,,,desava se da neki uginu,ali mislim da je mali broj takvih....jer vecina imaju imunitet....i desava im se to tokom celog zivota....u periodima
Sto se tice zive hrane,ja sam ga hranio na taj nacin uvek.......samo necu da uticem na necije misljenje,ako neki misle da takvo hranjenje nije u redu....
Za mene je Burmanac predator.......i tako treba da se i hrani......
ps....drvo ti nije bas najbolji izbor zbog povisene temperature i vlaznosti,pa postaje staniste za mikroorganizme....,a ventilacija je slaba...
To je mogucnost za povecanje respiratornih infekcija.......
Mozda je bolje da uzmes neke imitatore prirodnog okruzenja.....cisto zbog lakseg odrzavanja...

Moram da kazem da se sovim u najvecem delu ne slazem, ipak je ovo forum gde citaju pocetnici i upijaju tudja iskustva! U teraristici se vodi racuna za CB zivotinje koje prolaze put domestifikacije i koje u najvecem delu nisu u stanju da prezive ako se puste u divljinu! Zato se pravi razlika izmedju CB (ajde da kazem domestificirane) i WC zivotinje! Predatori su i pse i macke, pa ih niko ne hrani zivim plenom, pogotovu svi znamo koliko macke obozavaju da love!
Tvrdim da je nemoguce da se jave rane ukoliko se zmija hrani mrtvim plenom i drzi u terarijum gde nema ostrih predmeta koji su opasni za nju! Takav primer se meni nije desio nikada i nikad se nisam mlatarao oko saniranje bilo kakve rane na zmijama, a drzim burmance!
Kvasenje rane vodenim rastvorima je isto kontraindicirano, osim kad se rana obradjuje prvi put kad se pronadje i kad se pere i dezinficira! Svakog dana stavljane hidrogen je isto tako kontraindicirano, jer kad se oslobodi kiseonik ostaje samo voda na rani. To se radi samo na pocetku! Za sve ostalo dok se rana ne zatvori postoje antibiotski sprejevi, masti i praskovi, koje u isto vreme i suse ranu!
Oko imuniteta....postoji opsti i specificni imunitet! Rane su ulazna vrata patogenih mikroorganizma koje su u daleko vecem broju u terarijumu zbog ogranicenog prostora! Imunitet je bitan, ali ne presudan za rane. Ako tako gledamo, onda stvaranje gnoja je odgovor organizma, opsteg imuniteta na inficirane rane, pa obradjivanjem rane otklanjamo agense da ne dodje do infekcije rane i samim tim i stvaranje gnoja! Takav imunitet imaju 99% jedinke koje drzimo u terarijume, ali sta je sa specificnim mikrorganizmima?
Necu jos da spominjem da je sve to stres i jako neugodno i bolno za zmiju, koja samo oseca, a uopste ne zna sta joj je desava!
Savet pocetnicima: Kad cujete da felinolozi preporucuju da se daje zivi plen mackama koji su u sustini najveci predatori, koji obozavaju da love, onda mozete da dajete zivi plen i vasim domestificiranim ili CB zmijama! Ima mnogo ljudi koje uzimaju zmije iskljucivo za to da gledaju kako zmija hvata i davi zivi plen, pa im daju svasta, male stence, macice, pacovi, krtice, ptice i t.d. Takvim ljudima je zmija u sustini dosadna i jedini "interesantan " moment je njihovo hranjenje na ovakav nacin! Zato u najvecem delu im zmije brzo dosade, pa ih se rasavaju na razne nacine! Takvi ljudi ne vole zmije!

Ja ipak ne tvrdim konkretno za tebe da ne volis zmije, nemoj to tako da shvatis, zato sam rekao "ima mnogo ljudi", a ne "svi", ali ipak treba ovde da plasiramo informacije koje su bezbedne za ljubimce iducih terarista i nacine koje primenjuju svi ozbiljni teraristi i odgajivaci u celom svetu! Ovo je moje misljenje i zato tako pisem, ne da nekoga ubedjujem, nego da plasiram informacije za pocetnike, kako bi bili postedjeni troskova, veterinara, tretiranjem rane, a njihovi ljubimci bola i stresa!

sale1808
20.07.10., 20:19
E,Igore bas si se raspisao.
Nemam nameru da se prepirem ovde sta je bolje i u kojem slucaju Burmanac bolje napreduje,jer i tako vecina, cim Burmanac dostigne 3 metra,resavaju se,jer nemaju gde da ga drze.
Nisam ni mislio samo na hidrogen i kalijum permanganat,to sam i napisao da je predhodni post ok,vec i da se stavlja kasnije odsgovarajuca mast.
Nisam nikada ni uzivao dok sam hranio mog pitona raznim pticama,ali je to bio jedini nacin hranjenja,posto mrtvu hranu,kao ni dlakave zivotinje nije hteo da jede.
Tacno je da je taj nacin hranjenja zmije najsigurniji,pod uslovom da zmija zeli da se hrani tako i da napreduje kako treba,ali ti isto tako garantujem da zmija koja se hrani na taj nacin u odnosu na zmiju koja se hrani zivim plenom mnogo sporije napreduje,verovatno sto se mnogo ulenji od slabijeg kretanja,a i misice do svog maksimuma retko koristi.....
Od Branka Ziljka ZOO-TROPIKO...NS....nikada nisam dobio informacije da pitona hranim mrtvim plenom,kao ni od Natali,veterinarke za reptile isto iz NS-a.
Naravno i da u terarijumu ima mnogo raznih mikroorganizama i koji su opasnost za pitona koji je povredjen i ima neku otvorenu ranu...
Izvinjavam se novim clanovima,zbog suprotnog misljenja,ali i kazem da je tacno da je najsigurniji nacin hranjenja mrtvim plenom ako zmija zeli tako da se hrani...
Ipak zmija gubi tada svoj identitet predatora.....
Mislim da su moji postovi do sada bili na mestu kao i svaka rec u njima i nadam se da su bili nekome i od koristi.....
I DA.......volim zmije.......,a volim i kada one uzivaju u svojoj hrani........

Igor Velevski
20.07.10., 21:05
E,Igore bas si se raspisao.
Nemam nameru da se prepirem ovde sta je bolje i u kojem slucaju Burmanac bolje napreduje,jer i tako vecina, cim Burmanac dostigne 3 metra,resavaju se,jer nemaju gde da ga drze.
Nisam ni mislio samo na hidrogen i kalijum permanganat,to sam i napisao da je predhodni post ok,vec i da se stavlja kasnije odsgovarajuca mast.
Nisam nikada ni uzivao dok sam hranio mog pitona raznim pticama,ali je to bio jedini nacin hranjenja,posto mrtvu hranu,kao ni dlakave zivotinje nije hteo da jede.
Tacno je da je taj nacin hranjenja zmije najsigurniji,pod uslovom da zmija zeli da se hrani tako i da napreduje kako treba,ali ti isto tako garantujem da zmija koja se hrani na taj nacin u odnosu na zmiju koja se hrani zivim plenom mnogo sporije napreduje,verovatno sto se mnogo ulenji od slabijeg kretanja,a i misice do svog maksimuma retko koristi.....
Od Branka Ziljka ZOO-TROPIKO...NS....nikada nisam dobio informacije da pitona hranim mrtvim plenom,kao ni od Natali,veterinarke za reptile isto iz NS-a.
Naravno i da u terarijumu ima mnogo raznih mikroorganizama i koji su opasnost za pitona koji je povredjen i ima neku otvorenu ranu...
Izvinjavam se novim clanovima,zbog suprotnog misljenja,ali i kazem da je tacno da je najsigurniji nacin hranjenja mrtvim plenom ako zmija zeli tako da se hrani...
Ipak zmija gubi tada svoj identitet predatora.....
Mislim da su moji postovi do sada bili na mestu kao i svaka rec u njima i nadam se da su bili nekome i od koristi.....
I DA.......volim zmije.......,a volim i kada one uzivaju u svojoj hrani........

Evo da ti i na ovaj post odgovorim! Nije tacno da ako se zmiji daje mrtav plen da slabije koristi misice i slabije napreuje! Svi koji hranimo zmije mrtvim plenom znamo da zmija zgrabi mrtav plen i stisne ga isto kao da je ziv, cak ga ja jos malo tresem, pa zmija jos jace steze i pusta ga posle odredjenog vremena! Posto ti ne dajes mrtvu hranu, opravdano je da ovo ne znas, ali da saznas da sam u pravu, idi kod nekoga sto daje zmijama mrtav plen pa vidi! Kazes ovo su ti rekli "eksperti" za zmije, jedan vet za reptile, a drugi radnik u zoo! Pa svaka im cast onda, slobodno ih slusaj, a ja cu da ti dam jedan savet: kao sto je bolje da ti injekciju da med. sestra koja to radi svakodnevno po vise puta, a ne doktor koji je zavrsio fakultet, ali je dao mozda 20 tak puta injekcije, tako je bolje da poslusas odgajivace, koje se svakodnevno susrecu sa razmin problemima oko odgajivanju! Kao sto moze da ti da odgovor jedan iskusan odgajivac (hvala Bogu imas velike i iskusne odgajivace na net), ne moze niko drugi, pa i ovi "eksperti" koje si nabrojao (vet i zoo)! Imam ovde mnooogo kolega koje ne znaju ni "z" od zmije niti imaju hrabrost da im se priblize, a da ne pricam da naprave razlike koja je vrsta ili dali je otrovna ili ne, a daju "savete" neiskusnim vlasnicima i pazi to nisu obicni saveti, to su vet saveti (tragikomicno). Hocu reci za savet kako treba hraniti zmije, kako one napreduju i t.d. najmanje moze da ti da odgovor jedan veterinar. To su pitanja na koja najbolji odgovori dolaze od onih ljudi koje drze, koje se bave, ajde da kazem koje "spavaju" sa zmijama! Takvi ljudi ima u Srbiji i naravno tu je net, pa imas savete od mnogo vecih i iskusnijih odgajivaca!
Domestificirana zivotinja, da, gubi i treba (koliko je to moguce) da izgubi identitet predatora, ali onaj urodjen instikt predatora se nikada nece izgubiti! Ako se nije izgubio kod macke, jos teze ce da se izgubi kod zmije, tako da ova tvrdnja uopste nije tacna!
Postoji tvrdnja da smrznuti plenovi su manje hranljivi, pa zato zmija slabije napreduje i ne znam sta jos.....I ovo nije uopste tacno! Proveri koliki burmanci i retukulatusi odgajivaci drze i hrane ih iskljucivo mrtvim zamrznutim plenom, a da ne kazem i to da je skoro za polovina ili u najmanju ruku trecina duzi zivotni vek kod ovakvih zivotinja u odnosu na zivotinja iste vrste u divljini koje kao predatori love ziv plen, "razvijaju" muskulaturu, jedu sveze (ne smrznuto) meso i "uzivaju" kako ti kazes u svom obroku! Odgovor na ovo poslenje sto sam napisao, veruj mi nece ti dati ni ovi tvoji "eksperti", vet i radnik u zoo, jer je to suprotno u odnosu na ono sto su ti rekli kao informaciju ili savet!

sale1808
21.07.10., 14:45
HAHA,zanimljivo ti je ovo sa treskanjem plena itd....
Jos malo pa ce i tarantule da jedu smrznutu hranu ili cak i rostilj......hehe,da pokusamo da ih pretvorimo u maze......,pa sve njih na povodac i u setnju gradom,da svi vide sta imamo....
Nije bitno,ali ja se sa ovim sto ti pises nikako ne slazem i mislim da mnogo stvari nisu tacne.
Vidm da si iz Makedonije,pa pretpostavljam da nisi nikada ni cuo za Branka Ziljka koji je radio u prodavnici ZOO-TROPIKO u Novom Sadu ,gde sam ja prvi put kupio tarantulu.
Mislim da je prodavnicu drzao Gordan Kurbalija.....kao i veterinarka za reptile koja se brinula o svim zivotinjama,najvise o reptilima....,ali nista to nije bitno,posto ti ne znas sustinu stvari o kojoj ja pricam.
Inace Branka i sada cesto vidjam na RTV uvek kada se prica o raznim insektima,reptilima itd....i on je covek koji se jako dobro razume u ovu tematiku.
Kao prvo ovi ljudi nisu nikakvi "nazovi strucnjaci" kako ih ti opisujes,vec ljudi koji skoro celi svoj zivot rade sa egzoticnim vrstama i znam da sam tamo mogao da tada nabavim skoro svaku zivotinji koju sam zeleo....i sigurno mnogo vise iskustva imaju u svom poslu od nekoga ko je juce izasao iz skole.....
Ne potcenjujem skolu,ali je iskustvo u svemu jako bitno......,nekada cak i bitnije od skole....
A sto se tice sestre ili doktora,vise volim ako bas treba da dobijem injekciju,da mi je da med.sestra koja ima iskustva i laku ruku,a uz to je jos i plavusa....haha,nego neki doktor....malo da se i nasalim...
Nikako nije tacno da zmije bolje napreduju u zatocenistvu od onih u prirodi.....sto ti kazes da je bolje da im se hrana drmucka u ruci,pa da on kao dodje da je uzme,a ti izigravas, odnosno simuliras pokrete zivotinje......hehe.
Najvece zmije ikada su uhvacene u divljini i donete u zarobljenistvo,naravno zbog velikih zarada prilikom posete turista....,naravno da i kompanije placaju ogromne svote novca ljudima koji treba da ih nadju u prirodi i donesu ih.
Ima milion primera o ovome na netu,a evo jednog....

Jakarta, Indonezija - Indonezijski meštani tvrde da su zarobili pitona koji je skoro 15 m dug i težak skoro 500 kilograma, lokalni zvaničnik.

Ukoliko se potvrdi, to bi bilo najveća zmija ikada držao u zatočeništvu.

Stotine ljudi su sjatili da vide zmiju u primitivnom zoološki vrt Curugsevu selu na glavnom ostrvu Java zemlje.

Lokalna samouprava zvanični Rachmat je ispreplitan pitona meri 48 fita i 8 inča i težak 983 funti.

Ginisova knjiga rekorda navodi najduži ikada snimljene zmija da bude 32 fita. Najveće - Burmanski Piton čuvaju u Gurnee, Ill - težak 402 funte, a knjiga je na svom veb sajtu.

Indonežanski list Republike, rekao je zmija, koji je uhvaćen prošle godine, ali tek nedavno stavljen na javno prikazivanje, jede tri ili četiri psa mesecno.

Ispreplitan pithons su najduže zmije na svetu. Oni su u stanju da jedu životinje kao velike ovce, i da je poznato da napadne i ubije čoveka.

Vrsta je poreklom iz močvare i džungle jugoistočne Azije.

Evo i link:http://www.msnbc.msn.com/id/3845750/
Sto se tice zivotnog veka,moze da bude duzi u zarobljenistvu....,to se zna....jer nema neprijatelja,a i non-stop su pod budnim okom lekara....
I naravno DA.........uzivaju u svojoj zivoj hrani sigurno mnogo vise nego u smrznutoj.....
I na kraju da kazem da ne zelim vise da polemisem o ovome,jer ovako mozemo narednih mesec dana.
Ne slazemo se u razmisljanjima i to je to......,Ja imam argumente za ono o cemu ja pricam,ti imas opet drugacije.....
Ovde je tema ipak drugacija i ne zelim da se prepucavamo vise,a nije ni u redu omalovazavati ljude koje ne poznajes....,jer smo vec i ranije pisali o slicnoj temi i nismo se slozili.....

Paris Reptiles
22.07.10., 02:30
Sale, nebih te htio uvrijedit ali ti si daleko od istine.
Sudeči po zadnjih par tvojih odgovora rekao bi da ili imaš brdo para ili nemaš zmiju skuplju od 50 €,tj. da ti nije bitno hoće li se tvoja zmija izvuč neozljeđena nakon što joj ti ubaciš živog glodavca.
A i također sa tim glodavce joj možda ubacit još nekoliko vrsta nametnika koji će ti se vrlo brzo razmnožit po terariju.
Zato se između ostalog i savjetuje prethodno zamrzavati glodavce.

Moraš shvatit i gospodina Branka Ziljka koji ti je savjetovao da ju hraniš živim plijenom jer očito čovjek nije glup i razmišlja kao i svaki pravi trgovac.
Tvoja zmija će kad tad zagristi recimo štakora ( koji će shvatit da je u pitanju borba za život) za dupe i omotat mu se oko zadnjih nogu, što će mu ostavit dovoljno prostora da ti osakati ili ubije zmiju.
A ti ćeš se vratit njemu po novu, jer tvoju ozljeđenu zmiju veterinarka nije uspjela spasit iako si joj masno platio.

Moraš također shvatit da velik broj zmija u prirodi uspije omastit brk 5-6...10 puta godišnje, dok ih se u zatočeništu hrani i nekoliko puta mjesečno.Naravno ovisi o dobi zmije.
Tako da gdje se brže razvijaju procjeni sam.

I zadnje na što bi se osvrnuo je dio koji se odnosi na simuliranje pokreta mrtvog glodavca ili ti ga treskanje plijena koje te je nasmijalo.
To je jedini način na koji ćeš potaknut zmiju da prijeđe sa živog na mrtav plijen
A također i jedan od načina koji se koristi kad trebaš nahranit vrstu kojoj su u prirodi kada se izlegne ili rodi na meniju gušteri i vodozemci tj. kada još miris glodavca ne registrira kao plijen.