PDA

Pogledaj punu verziju : P. subfusca - razlika izmedju tzv. "highland" i "lowland" varijante



Nemanja
22.07.10., 20:44
Odavno sam primetio da prodavci prave ovu podelu ali nisam nesto obracao paznju. Sada sam bas gledao i sve mi je nekako konfuzno i nigde ne pronalazim korektan odgovor, pa me zanima da li neko moze da mi pojasni ovo? Trazio bih i sam, ali vise ne znam gde, sem u knjigama (mozda ni u njima nema?), mogu pronaci tacan i konkretan odgovor. Dosao sam do podataka da se razlikuju u nijansi boja, velicini, nacinu drzanja u zatocenistvu, pominju se i pod sasvim drugim nazivima... Negde pominju da postoje najmanje 4 varijacije, ma ne znam vise sta sam sve procitao (kao i obicno, net je prepun dezinformacija).

zarko
23.07.10., 01:29
to su lokaliteti ...
sustinski se drze isto. a na osnovu izgleda je tesko da se odredi i nije sigurno. bitno je zbog parenja.
nema dovoljno info o tim stvarima tako da je puno pretpostavki.
u glavnom vrsta je vrsta i to je dovoljno za pocetak za cuvanje

marko
23.07.10., 10:47
Kao što Žare kaže, to su lokaliteti Šri Lanke na kojima su ljudi pronalazili ovu vrstu. Celu zabunu su opet napravili trgovci, misleći da su našli nešto revolucionarno novo, a zapravo su na drugom lokalitetu našli vrstu P.subfusca koja samo izgleda malo drugačije (čitaj kolor varijacija). Naravno bez bilo kakve prethodne analize nalepili su toj tarantuli "lowland form", štagod.

Za sada je to jedna ista vrsta, u jednom kokunu se mogu naći obe nazovi varijante, i mislim da te razlike nisu bitne kod parenja. U divljini su takođe nalazili mesta na kojima razne "color varijante" nastanjuju iste predele (isto drvo!).

sale1808
23.07.10., 15:09
Mozemo samo da nagadjamo ,jer bez opsežnog istraživanja DNK ne mozemo utvrditi da su iste vrste samo iz različitih regiona. "Lowland", koja živi u nizem regionu Sri Lanke ,raste mnogo vise od "Highland" verzije.Ravničarski varijetet je mnogo mutirao u boji i nema ljubičastog sjaja koji se prelama kada se posmatra na svetlu. Ovaj ljubičasti sjaj stvara se prelamanjem svetla preko crnih delova, što je više očigledno kod brdskog tipa.Brdski tip se prodaje i do $ 650. Ravnicarski se moze pronaci za najmanje $ 200 za zrele ženke,ali je i to sve pitanje.Sve zavisi od ponude i potraznje,tako da ona i formira cene...
Mislim da se mogu naci u Nemackoj.....
Poznat je i naziv za hobiste.....Poecilotheria Bara......
P. Bara je mlađi sinonim subfusce od 1996. Neki ljudi kazu da se odnosi na veću varijantu kao P. bare, čisto da bi se razlikovale.Nije bilo zvaničnih promena imena.
Evo i slike ,da se vidi o cemu diskutujemo......
http://img120.imageshack.us/img120/5701/shl1tt2xd2.jpg

marko
23.07.10., 15:17
Nisi dobro pročitao prethodni post. Bez tog opširnog DNK istraživanja ne možemo utvrditi da su različite vrste. Do tada će se voditi kao jedna vrsta, što i jeste. Ponavaljam, obe "color varijante" mogu da se nađu u istom kokunu, iz toga sledi da to jeste jedna te ista vrsta.

Podela na "forme" će biti prihvaćena kada se pojavi neki zvanični papir koji to govori, a ne kada se pojavi (kao što se već pojavio) trgovac koji tvrdi da je to lowland ili highland forma.

sale1808
23.07.10., 15:59
Da,tako je......otprilike.....
Ja sam ukratko dao neke informacije koje znam i koje sam pronasao,iako ima prilicno malo podataka....,a i u inostranstvu samo nagadjaju....,ljudi ih zele pa koliko kostao....,a trgovci uzimaju pare.....
Kolko sam cuo ima jos nekih formi....,ne znam da li je tacno....
Navodno da ima 4 forme ili varijeteta...

marko
23.07.10., 22:21
Ima onoliko formi koliko ti strani trgovci žele... tako mi se čini >:(

Nemanja
24.07.10., 01:20
Nazalost, Marko je najbolje odgovorio... :D
U medjuvremenu sam kontaktirao nekoliko ljudi sa razlicitih strana koji drze Pokije vec duze vreme i od dvoje sam dobio iste odgovore.
Dakle, generalno postoje dve varijante, s' tim sto jedna ima malo vece razlike u boji. U zavisnosti od lokaliteta, dele se kako sam naslov kaze.
"Highland" je nesto manji, ima tamnije boje i nalazi se na vecim nadmorskim visinama.
Kod ove varijante mogu se, u zavisnosti od lokaliteta, razlikovati tamna i skoro potpuno crna forma (koja je najizrazenija kod primeraka koji se nalaze u okolini Nuwara Eliya, Sri Lanka). Takodje imaju izrazenije narandzaste i crvenkaste boje na nogama.
"Lowland" je veci, za koju nijansu svetliji (sivkastiji), ali generalno ne previse da bi postojala neka preterana razlika.
Sto se tice cena koje je naveo sale, taj koji placa toliku razliku u ceni je stvarno prevaren. U hobiju je prisutnija tamnija varijanta, ali i ona nije ona najcrnja, jer je doslo do ukrstanja tokom godina, pa se i izgubila razlika koju pominju i dolazimo do onog sto je marko rekao, a to je da se u kokonu javljaju i tamnije i svetlije.
To bi bilo sve sto sam saznao od te gospode, ne cini mi se da je ista drugo do domisljatosti prodavaca, tako da mislim da necu ni obracati paznju kada ih budem uzimao.

marko
24.07.10., 12:45
Evo konačno sam našao to što sam tražio, pročitaj ako do sada već nisi pročitao. Mislim da će ti posle toga sve biti jasno. Nemoj da te mrzi da pročitaš, tema ima svega dve strane a u temi ima dosta stručnjaka i jedan od tih prodavaca koji je čini mi se prvi nalepio reč lowland.

http://www.the-t-store.co.uk/forum/index.php?showtopic=10100

sale1808
24.07.10., 14:16
Ja sam samo napomenuo cene za koje sam cuo da su ljudi placali,ali ne kod nas....
Naravno da je to suvise mnogo,ali kao sto sam rekao,kada neko mnogo zeli,verovatno mu i cena nije problem,a pogotovo u inostranstvu....

Nemanja
24.07.10., 14:35
Marko, procitao sam tu temu, izmedju ostalog i kontaktirao jednog od ljudi koji su pisali u njoj, ne znajuci da je pisao u toj temi. Do problema sam dosao, jer sam na drugim mestima citao drugacije podatke, pa nisam mogao da razaznam sta je istina a sta ne.

Sale, u potpunosti sam te razumeo i hvala na odgovorima. Jos nisam dobio konkretne cene, ali od prilike su iste za obe varijante (jer po recima prodavca ne postoje ceste varijante), sem kod onih koji su cene za lowland napucali da pokusaju da zarade sto vise.

sale1808
24.07.10., 18:50
Pa da,svako zeli da zaradi......,a nekada tu nema granice....