PDA

Pogledaj punu verziju : Crna šarka na Vršaćkim brdima.



kiza
25.07.10., 10:03
Vest u Blicu:

http://www.blic.rs/Vesti/Vojvodina/199917/Pojavila-se-crna-sarka-na-Vrsackim-planinama

Najbolji deo je: "1978. godine, upravo iznad Vršca, uhvaćena je i ubijena prva otrovnica". Tako retka zivotinja i odmah u glavu... Umesto da je cuvaju ko raritet... :(

nenad
25.07.10., 10:16
Pa nije se sad pojavila, ima ih inače na Vršačkim brdima ;) Naravno, text je pun dezinformacija, kako to obično biva. Između ostalog, piše da je to jedini lokalitet za šarke u Vojvodini, ali, šarke su nalažene i na Fruškoj Gori i u Zasavici, i na još nekim lokalitetima u Vojvodini.

Poisonous-sting
25.07.10., 16:24
Radio sam u Blicu i tamo nema dezinformacija!

sale1808
25.07.10., 16:46
Dobro se secam da sam je jednom video na Fruskoj gori,ali davno..pre nekih 30 godina........Bila je u sahtu od vikendice......
Sada ih ima mnogo manje nego ranije.....
Secam se da su i ljudi kako bi otisli na izletiste,cim vide neku zmiju,odmah bi je ubili......Vidjao sam kao mali mnogo ubijenih zmija,,,,ljudi su dosta dezinformisani,pa ubijaju sve na sta naidju,a ne znaju da su vec i tada neke vrste bile na vrhuncu ugrozenosti u ovim krajevima.....
Sada ih skoro i nema.....

Poisonous-sting
25.07.10., 16:48
Da nisu te zmije pacovi bi nas pojeli svakog dana!

nenad
25.07.10., 17:09
Radio sam u Blicu i tamo nema dezinformacija!

Nema? Pa da citiram onda: "Ova zmija se u Vojvodini može naći samo na Vršačkim planinama.". Eto ti jedna dezinformacija za početak.

Poisonous-sting
25.07.10., 17:13
Te informacije sigurno poticu od iskusnih biologa nije autor to sam smislio. "Dezinformacijama" se kvari reputacija Blica. Stitim samo kolege nista drugo!

Dragan Gacic
25.07.10., 17:20
procitao sam dosta textova u novinama o zmijama... a dezinformacija koliko hoces kao sto rece nenad... jer kad cujem novinara da prenese izjavu neciju da poskok skace, da ubija smuka jer ce da ga ujede a i nije siguran da li je otrovan, ili najaca, kako se u kuci neke gospodje pojavljuju otrovnice od dva metra odmah bih ga iskljucio iz novinarskog rada... ono o cemu nista ne znas nemoj komentarisati i izvestavati..cuti, jer ispadnes glup... a jeste u vojvodini ima sarke i na fg, koliko sam cuo i obedskoj bari i sl.. a to sto ih nema da je nadjes na svakom koraku to je druga stvar.. u svakom slucaju smuci mi se zivot kad vidim ovakav text... i za tog novinara nema opravdanja...

Poisonous-sting
25.07.10., 17:24
Ne brini se ti za novinarsku profesiju! Gledaj svoju! Ta gospodja je lupila glupost i to je autor preneo! I ne zaboravi ono cega nema u novinama nije se ni dogodilo!

nenad
25.07.10., 17:29
Te informacije sigurno poticu od iskusnih biologa nije autor to sam smislio. "Dezinformacijama" se kvari reputacija Blica. Stitim samo kolege nista drugo!


Nisam ni mislio da je novinar to izmislio. Međutim, kad pročitaš pogrešnu informaciju u novinama, sve jedno ti je da li ju je novinar izmislio, pogrešno preneo, ili mu je izvor bio loš. Meni je sve jedno koji je razlog. Rezultat je isti - netačna informacija koju će dobiti svi koji pročitaju članak. Ne poznajem novinare iz Blica, niti čitam Blic, ni bilo koje druge novine, pa ne mogu da kažem ništa o njima, ja sam samo reagovao na podatke koji su netačni u ovom članku.

Poisonous-sting
25.07.10., 17:33
Ne kazem ja da tu nema dezinformacija ali ne treba sve generalizovati i pricati kako su novinari glupi. Za svaku informaciju se odgovara. Treba citati sve novine i uporedjivati.

Dragan Gacic
25.07.10., 17:35
u pravu si nenade... potrudicu se da nadjem text , da znate kako je tacno glasio... ali ako neko pogresi sa izjavom mozes ti kao novinar da u istom textu ispravis doticnu osobu... ovako kad neko ko ne zna o zmijama procita taj text reci ce... uuu postoje otrovnice od 1.5, i ubice svaku zmiju koju vide...i rezultat je...

nisam rekao da su glupi vec da ispadnes glup u takvoj situaciji...svi od nas pogrese ali treba se truditi ispraviti gresku...

rellik
25.07.10., 17:40
Sto bi moj cale rekao, ovo na sivim stranama lazu, a ovo na belim je istina :D

Dragan Gacic
25.07.10., 17:50
evo ga deo texta


Rukovodilac gašenja požara opštine Prnjavor Igor Živković rekao je Srni da je jedna zmija, koja se nalazila na krovu kuće, bila dugačka oko dva metra.

"Prizor je bio krajnje dramatičan. S obzirom da se kućica, ako se tako može nazvati, nalazi u neposrednoj blizini šume i kamenjara sumnjamo da je riječ o šarkama, a možda čak i o poskocima" , rekao je Živković.

procitajte tek ovo

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/dzet_set_svet/story/34484/ZMIJA+U+%22KU%C4%86I+SNOVA%22.html

bezopasna zmija poskok :) tako pise :)

sale1808
25.07.10., 18:19
I posle ovakvih "REKLAMA" u novinama,naravno sledi masovno ubijanje zmija,bilo gde da neko naleti na njih......, a posto 99% ljudi ne zna koje su otrovne,a kod nas ih ima toliko da mozes nabrojati na par prstiju......"najsigurnije je ubiti svaku na koju naletis"....
A clanci iz novina,odnosno ko ih pise,su koliko vidim, kao i emisije Reality show.....

Dragan Gacic
25.07.10., 19:14
bas tako sale... onda sledi masovno istrebljivanje...

nenad
25.07.10., 23:49
U koji god kraj Srbije i Crne Gore da odem na teren, i pitam meštane koje tu zmije žive, prvi odgovor je uvek - šarka! Ljudi svaku zmiju sa šarom nazivaju šarka, čak ponekad i poskoka. Kad bi im verovao, pomislio bih da šarki ima u celoj zemlji. Šarka je u Srbiji prilično retka, može se naći na par visokih planina, kao i na par lokaliteta u Vojvodini, gde je izuzetno retka. Ali, to ne smeta ljudima da pričaju priče kako ih svuda ima. ;) A da ne pominjem to kako naš čovek, čim vidi zmiju u prirodi, oseti dužnost da je ubije.

Misha
26.07.10., 02:16
Poisonous-sting Odg: Crna šarka na Vršaćkim brdima.
Radio sam u Blicu i tamo nema dezinformacija!


Poisonous-sting Odg: Crna šarka na Vršaćkim brdima.
Ne kazem ja da tu nema dezinformacija

U svim novinama ima dezinformacija. Ne bitno dal su novinari iz Blica,Kurira,novisti,svi ponekad "zachine" text da bi shirokoj narodnoj masi taj tekst izgledao shto zanimljivije.Ako si radio kao novinar,ili si imao kontakta sa njima,znash da sam upravu.

sale1808
26.07.10., 15:31
Ovakve i slicne tekstove treba cenzurisati,jer zbog dezinformisanja i neznanja upucuju na istrebljivanje zmija.....
Bar bi trebalo da se javi drustvo za zastitu ugrozenih vrsta.....

Vipera_Ammodytes
28.07.10., 17:19
Jel tacno da sarka nije opasna po ljudski zivot? Tj nije potrebno primiti serum prilikom ujeda jer ne moze ubiti odraslog covjeka?

Igor Velevski
28.07.10., 17:51
Jel tacno da sarka nije opasna po ljudski zivot? Tj nije potrebno primiti serum prilikom ujeda jer ne moze ubiti odraslog covjeka?

Tacno je, ali to vazi samo za zdrave ljude sa normalnom ili vecom telesnom masom!
Izuzetak je samo anafilakticni sok, hronicno bolesne i oronule, deca i stare osobe!

Stufy
30.07.10., 13:29
Te informacije sigurno poticu od iskusnih biologa nije autor to sam smislio. "Dezinformacijama" se kvari reputacija Blica. Stitim samo kolege nista drugo!

Ako cemo vec da sitimo kolege... Ova informacija sigurno ne potice od iskusnih biologa! Ne razumem kako neko moze da pretpostavi da je neko ko se bavi zmijama toliko dezinformisan. To bi znacilo da su svi biolozi nepismeni sto se njihove nauke tice. Nasi biolozi-herpetolozi nisu strucnjaci za teraristicke vrste koje nisu sa nasih podneblja i to stoji, ali reci da se ne razumeju u domacu faunu je apsurd. Ja smatram da je lose ograniciti se na faunu "oko svoje kuce" ali je cinjenica da u Srbiji postoje strucnjaci koji su siroko cenjeni i sigurno znaju dovoljno. Sve ovo govorim iz licnog iskustva.

A sto se novinara tice, novinar je dobar samo onoliko koliko i njegov izvor, tako da u ovom slucaju ja smatram da ovo nije dobar novinar ma ko bio izvor.

A sto se tice demonizovanja zmija, ono je sveprisutno i jos jako dugo ce biti tu. Od religije do plasenja male dece, ljudi uce jedni druge kako su zmije gadne, opasne, ljigave... Za mene je zaista lepa cinjenica da makar na ovom forumu komuniciramo mi koji nisu tog misljenja i sto nas ima sve vise. A neku promenu globalnog tipa bih bio srecan da dozive moji unucici...

Dragan Gacic
31.07.10., 13:54
Ako cemo vec da sitimo kolege... Ova informacija sigurno ne potice od iskusnih biologa! Ne razumem kako neko moze da pretpostavi da je neko ko se bavi zmijama toliko dezinformisan. To bi znacilo da su svi biolozi nepismeni sto se njihove nauke tice. Nasi biolozi-herpetolozi nisu strucnjaci za teraristicke vrste koje nisu sa nasih podneblja i to stoji, ali reci da se ne razumeju u domacu faunu je apsurd. Ja smatram da je lose ograniciti se na faunu "oko svoje kuce" ali je cinjenica da u Srbiji postoje strucnjaci koji su siroko cenjeni i sigurno znaju dovoljno. Sve ovo govorim iz licnog iskustva.

A sto se novinara tice, novinar je dobar samo onoliko koliko i njegov izvor, tako da u ovom slucaju ja smatram da ovo nije dobar novinar ma ko bio izvor.

A sto se tice demonizovanja zmija, ono je sveprisutno i jos jako dugo ce biti tu. Od religije do plasenja male dece, ljudi uce jedni druge kako su zmije gadne, opasne, ljigave... Za mene je zaista lepa cinjenica da makar na ovom forumu komuniciramo mi koji nisu tog misljenja i sto nas ima sve vise. A neku promenu globalnog tipa bih bio srecan da dozive moji unucici...


svaka ti je na mestu :)