PDA

Pogledaj punu verziju : lasius niger



osbourne
06.08.10., 22:49
ljudi bok!
našao sam kopulaciju ove vrste, vidio kako ženka trga krila i uzeo je.
najljepše molim da pomognete sa sljedećim odgovorima...

moze li podloga pijesak za fugiranje (ako je mkorski, treba ga isprati?)

koliki terarij za ovu vrstu?

kako vlažiti terarij?

što sa hibernacijom, gdje, kako i koliko?

matica je počela leć jaja u kutijicu u kojoj se nalazi i moram je što prije srediti.

puno hvala!!!!!!!!!:icon_cheers:

p.s. da li je moguće njima staviti dasku među staklo pa da iskopaju tunel?

rusi mrav.....oni crni veliki..kad ase i gdje može naći oplođena kraljica? znam da oni vole drvo...

Dahaka
06.08.10., 23:31
Овако нешто:
http://teraristika.org/forum/showthread.php?t=9173

Па сад тај пијесам није да се може сам држати.
Не бих ај то стављао.

А тераријум око 50х30х1 или 1,5

А хибернација од 5 степени до 7. цијеле зиме.

А Ц.Вагус велики црни мрав има свадбени лет крајем Мја и почетком Јуна. Слечеће године их чекај.

А за нигере ти дрво не може.

osbourne
06.08.10., 23:54
tnx! znaci sve sto mogu je da ih držim u toj kutijici na vanjskoj temperaturi, zaklonjeni pod neku voltu (tako držim jaja leptira na hibernaciji). nece se zalediti?
ili u frižider? do kojeg mjeseca? smeta im naglo zatopljenje kad ih izvadim?

Dahaka
08.08.10., 01:52
Можеш као лептире. мада мало више их закриј.

А неђе у Априли можео да их амкнеш. А после средине Новембра на хибернацију.

osbourne
08.08.10., 14:14
savršeno, ženka i dalje njeguje jaja, ima komad vate sa vodom, čitao sam da ju je bolje ne hraniti dok ne podigne te radnike..
sad idem razmislit kako cu slozit formikarij, je ok da bude jedna tanka visoka posuda sa gnijezdom i jedan terarij povezan cjevčicom, tao će se hraniti?

čujemo se još!

Dahaka
08.08.10., 14:43
Јесте, може и ткао, може још на бесконачно начина.

То са цјевчицом је најзаступљеније али мени није естетски лијепо.

Мада како год оћеш, то је функцијонално.

DigiNS
08.08.10., 15:00
Meni je izlegla male radnike :O sad ne znam gde da ih polozim kontam u neku ogromnu teglu sa zemljom :)

Dahaka
08.08.10., 21:01
Гледајте, мрави ен захтиејвају неку претјерану пажњу.

Држите их у нешто док не направите нешто конкретно.

Само пазите да се касније могу лако пребацити.

osbourne
08.08.10., 21:40
polegla je još jaja. prebacit cu ih sve nakon sto zavrsim terarij a potrudit cu se da to bude i prije izlijeganja! moram smislit dobar način brtvljenja jer cu stari aq pretvorit u terarij!

Dahaka
09.08.10., 11:26
Само у акваријум додаш једно стакло које је ниже од постојеће висине за 5цм рецимо. И ставих гд од позади 2цм и ту убациш неку земљу који ћеш касније навлажити кад убациш да би се мали слијепила. И не пуни до врха јер ће они да изваде добар дио земље. и направи неки поклопац који се може лако мицати.

osbourne
09.08.10., 22:16
lijepio sam hrpu terarija sam..smislit cu nesto ok!
jedva čekam mlade, samo šteta da su radnici tako sitni ali za početak će biti super.

što sa m i ž kasnije kad dobiju krila i kad se budu parili? pretpostavljam da će ih biti previše...

DigiNS
10.08.10., 02:02
Jel mogu u tegli nekoj? planiro sam umesot cepa da stavim krpu neku i da je isecem :))) tako da imaju vazduh

Dahaka
10.08.10., 18:49
Е сад тегла. могу али мора да циркулише ваздух.

А то са мушјацима и женкама ти ништа ен бригаш, они то сами одраде.

osbourne
30.08.10., 18:50
ličinke rastu, mjenjaju eličinu i oblik. možda se i o pupama radi..neznam....ženka položila još jednu generaciju jaja.
nije mi jasno, sad dolazi hladno vrijeme ....kako se kolona formira i kako radnici uspiju u kratkom vremenu nahraniti kraljicu i urediti mravinjak? jasno da je u početku mali ali opet....

jedva čekam prve radnike. ovih dana slažem terarioj jednu usku kutijicu gdje že biti matica i ona će biti povezana cvevčicom sa terarijem za hranjenje 40c30c30

je to ok?
kako najbolje zabrtviti poklopce?

Dahaka
30.08.10., 21:30
Od Oktobra oni idu na hibernaciju pa do maja. Manje više.

Trebva da napraviš formikarijum u koji ćeš da maticus taviš da se ona sama preseli. Ti ne moraš ali to je ejdan od dobrih emtoda.

A poklopac neka samo naliježe. geldaj da sastavi ne budu zalijepljeni kao akvarijum, neka bude ponegdje šuplje.

osbourne
30.08.10., 23:17
oće li se stić izleđ do oktobra? to nekako jako sporo ide....i u biti samo ih iznesem iz sobe u neku štalu i držim id do 3 mj?
nagle promjene ne štete?
na koliko stupnjeva hibernacija?

Dahaka
31.08.10., 19:01
Oće, stiće da se izlegu.
Ne štete im nagle promjene, jedino da im u 5 minuta spuštiš 20 stepeni.
Ove naše vrdte nemaju tih problema.

A od 5 do 10. Može u štalu, slobodno. ja moje stavim u garažu.
Samo vodi računa da ne smrzne. I da im je vlažnost dobra, da n ije suvo.

osbourne
03.09.10., 08:26
kako se ponašati prema radnicima kad se izlegnu?

Dahaka
04.09.10., 13:33
Ništa specijalno, samo ih pušti. ti neđe postavi hranu i neka im je vlažno i nema problema.

Možeš i ubaviti kojeg radnika iz vani ali ako sibaš siguran da je to ta vrsta.

osbourne
05.09.10., 13:53
moram priznati da se sramim svojih amaterskih pitanja, pogotovo jer se bavim kukcima duuugo. uzgojem, kolekcionar sam leptira, počinjem i sa uzgojem fam. saturniidae itd...
evo jedan dobar tekst kojeg sam tipkao nedavno općenito o kukcima

http://www.zastita-prirode-animalia.hr/?tema=fauna&baza=kukci

sa mravima bas nisam imao kontakta, znam o njima osnovno, nešto anatomija, da su socijalni kukci itd.... ali se nisam bavio njjima nikad dalje od toga. pa cu im sad dati priliku da ih proucim.

je ovo plijesan ili neka vrsta kokona oko kukuljice???

http://img267.imageshack.us/img267/2338/dsc00514ap.jpg

Dahaka
05.09.10., 20:58
Stvarno en znam šta je to. Samo nemoj da ti plivaju u vodi.
Za 10 dana maksimalno izliježu ti se radnici ČD

Pitaj slobodno.

osbourne
08.09.10., 10:48
što mi je najbolje staviti kao supstrat u terarij gdje će biti matica? ako stavim crveni kupovni sitni pijesak ili morski, urušavat će se.....a neznam kako da dodam glinu jer ona je kompaktna..?

Mgdi
08.09.10., 15:28
pozdrav

ma pomijesaj pijesak sa ilovacom (ili glinom, no ne mora biti glina) i ubaci malo treseta jer vlakna drze smjesu

eventualno stavi uz jedan rub formikarija crijevo, na dnu zacepi sa vatom (ili bolje vatom za akvarijske filtere jer ne trune) tako da mozes uliti vodu u crijevo i da se voda polako ispusta u zemlju - mravi ce se sami pribliziti ili udaljiti od te "vlage"

inace, glinu osusi, tada se da lijepo mrviti, kada sve pomijesas opet navlazis... (mozes sve staviti u pecnicu na 60° da se pobiju bakterije... ako si uzeo ilovacu ili glinu iz prirode)

Dahaka
08.09.10., 17:14
Možeš kao što ti je Mgdi rekao a možeš samo uzeti zemlju bilo koju i ispržiti je u šporetu.
pa kada je ubaciš nalij vode da se sve skvasi, to ti je da poveže zemlju. I to je to.

osbourne
09.09.10., 11:47
a koliko da bude tanak formikarij gdje će biti matica, dakle ona uska a visoka posuda? nju sam mislio cijevčicom spojiti sa većim terarijem za hranu?
može li taj drugi biti velik a visok par cm, da bude kao radna površina na stolu?

Mgdi
09.09.10., 13:36
pozdrav
(jesi li to ti Ozi sa aq.net-a)


tanak moze biti koliko zelis ili koliko ti je debela cijevcica kojom ces spajat sa "posudom" za hranjenje
- L. niger su veliki 4-5mm, ako zelis "dobro" vidjeti sve dijelove formikarija tolika bi trebala biti debljina (tj. prostor izmedju stakala) - mozes za prvu ruku upotrijebiti kutiju od cd-a
moze biti i deblji, no mravi ce se uglavnom truditi da iskopaju tunele da se sto manje "vidi" u njega (moze se staviti crvena prozirna folija preko njega ili ga prekriti s nekim debljim ili tamnim papirom da ne ulazi svjetlost - ne smeta njima sto se gleda unutra vec sto im ulazi svjetlost...)

mozes u "obican" terarij staviti ciglu (ili sredinu zapuniti nekim materijalom koji mravi ne mogu "progristi") tako da ostane malo mjesta izmedju te "cigle" i stranica terarija i onda taj prostor napunis zemljom - mravi ce kopati tunele izmedju "cigle" i stakla, a izlaziti ce na povrsinu po hranu

ovaj tanani formikarij ne mora stajati uspravno, moze i on biti polegnut kao radna povrsina na stolu
ovaj drugi, terarij za hranjenje, bilo bi bolje da je nesto visi (10-ak cm) cisto da rubove mozes "namazati" necim da ne izadju van, mozes ga i poklopiti necim
ako ga napravis par cm visokog, bilo bi dobro da se napravi "kanal za vodu" (kao okop oko dvorca) da ne pobjegnu
iako se ne moras brinuti za bjezanje dok je kolonija mala (tada su dosta plasljivi i nisu "raspolozeni" za neka velika istrazivanja...

osbourne
09.09.10., 16:03
da ja sam!
nikako da lova sjedne na račun da naručim staklo, radnici samo što nisu:D:D

Mgdi
09.09.10., 17:40
:)

nemas brige... L. niger su poznati po tome da "tesko" napustaju svoje gnijezdo (obicno tek kada ih se 100-ak skupi, tek onda skupe hrabrost za seljenje...)

uskoro ce i hibernacija - tako da si miran do ljeta 2011
na pocetku ide vrlo polako . . .

osbourne
09.09.10., 21:48
da čitao sam ali nema veze...samo nek su oni dobro. i reci mi, hibernacija, samo ih iznesem van? oce im to bit sok?

Mgdi
10.09.10., 12:11
najbolje ih je staviti u podrum ili garazu, kako je Dahaka spomenuo (negdje gdje ce temperatura biti oko 5 do 10°), vazno je da se ne smrznu i da imaju vlage (ako su u epruveti "sa vodom" samo ih ostavis; ako ces ih drzati ovako u posudici pazi da se sjetis navlaziti vatu kada se osusi)

sad kad se izlegu mali mravi, dobro ih nahrani (pokoji kukac, malo meda i vode...)
u biti na hladnoci ce im se metabolizam usporiti...

Dahaka
10.09.10., 13:41
Pa za Lasus N. možeš da staviš više od 4-5mm. otprilike 1,5cm.

Jer kasnije neće imati prostora.

A ovo sa vodom okolo nije uvijek dobro. Ja sam to radio sa C. herculenousom ali oni prvo tapkaju po vodi i tačno znaju da li mogu da preplivaju, tako da bi za veće mrave moralo da ide minimum 30cm vode jer sam ja pravio 20cm i ponovo je po neki preplivao. Sad ne znam tačno za baštenskog mrava.

,)

osbourne
12.10.10., 00:18
izlegli su se

stavio sam ih:
u kutiju od štapića za uši sam stavio cijelu bočicu od foto filma sa kraljicom. uopće nisu zainteresirani za hranu, ubacio mušicu na ulaz u malu kutijicu i samo je odnijeli na drugu stranu velike...?????

Dahaka
15.10.10., 14:12
To ti je uvijek tako u pocetku. Tesko je podici koloniju da bude velika.
Od proljeca kada se probude iz zimskog sna onda ce da bukne a do tada je tako smorna.